Ogrzewanie CO

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Tomek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 15:13

Ogrzewanie CO

Postautor: Tomek » niedziela, 27 lut 2011, 22:34

Mam pytanie akurat nie dotyczące przyczepek.

Mam zamiar remontować mieszkanie ok 69m2 stare budownictwo. i na początek muszę zrobić tam CO.

Czy ktoś ostatnio zajmował się tym?

Co polecacie za materiał.miedz,plastiki zgrzewane lub skręcane
Jak najtaniej i najlepiej wykonać.

Na dzień dzisiejszy jest piec kuchenny na węgiel z podkową który ogrzewa bojler i dwa małe kaloryfer ki.

Możliwość zastosowania jedynie pieca na węgiel( brak gazu w okolicy)

Oczywiście Jedyna opcja wykonania czyli samodzielnie
Niewiadówka jest jak Sex, można się uzależnić !!!!


N-250c

Konto usuniete

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: Konto usuniete » niedziela, 27 lut 2011, 23:05

Post usuniety

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: konrad » poniedziałek, 28 lut 2011, 09:35

wbrew pozorom stara technologia na rurach stalowych skręcanych na pakułach, przy piecu węglowym wcale nie jest zła :wink:
owszem względy estetyczne może są nie najlepsze, ale coś za coś

pamiętaj że w takim piecu masz raz 30'C a za chwilę 90'C :wink:
czy klejony plastik to zniesie ?
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: BIGL » poniedziałek, 28 lut 2011, 10:08

Współczesna piece ze sterownikami mają stapilną temperaturę na wyjściu. Nie wiem jaką masz kotłownie (czy piec z podajnikiem się zmieści), albo czy możesz zastosować ogrzewanie podłogowe (choć zapewne raczej nie). Co do pompy cyrkulacyjnej to w tak małym mieszkaniu to zapewne nie jest potrzebna (muwię tu o pompie do CWU) i wystarczą zwykłe pompy obiegowe. Oczywiście o grawitacji też mozna zapomnieć bo w tym przypadku to w ogóle nie ma sensu (duże przekroje rur stalowych, zbiornik wysoko nad kotłem itp.). Zbiornik najlepiej dodatkowo z grzałką 220v, aby latem nie palić w piecu.
Co do rur to dobre, tanie i w miare solidne są PCV - standardowe w markecie i to jest dla ciebie dobre rozwiazanie. Kup zgrzewarkę (150-200zł) potnij 1-2 rurki - dokup złączki i potrenuj przed robieniem instalacji :wink: . Oczywiście przy samym piecu rurki stalowe lub miedziana - dlaej to już byłby zbytek...

Poczytaj fora budowlane:
http://forum.budujemydom.pl/
http://forum.muratordom.pl/forum.php
to ci znacznie rozjaśni temat :D
Obrazek

Tomek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 15:13

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: Tomek » wtorek, 8 mar 2011, 16:58

Kolego Bigl

A jak wygląda sytuacja jak piec stoi na tym samym poziomie co grzejniki ale doprowadzenie jest jakby pod podłoga czyli poniżej podstawy PIeca.

CZy przy zastosowaniu pompy obiegowej załatwi ona sprawę?]

Rury plastiki stabi zgrzewane czy może takie w rolce na złączki.

Przy piecu rozumie ze miedz lub stal.


Chce tak- Piec, nad piecem bojler ok 100l


ps. jak mogę wrzucić na forum zdjęcie(rozmieszczenie C.O i rzut mieszkania? lub komu mogę wysłać na poczte żeby wkleił.
Niewiadówka jest jak Sex, można się uzależnić !!!!


N-250c

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: kotek » wtorek, 8 mar 2011, 18:18

Chcąc wkleić zdjęcie klikasz ODPOWIEDZ, piszesz odpowiedź a na dole masz opcję dodaj załącznik, fotka może maksymalnie rozmiar 800 x 600 dpi i możesz jednorazowo wstawić 3 zdjęcia lub wysłać mailowo wysłać do adminów lub moderatorów a oni to zrobią za ciebie.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: BIGL » wtorek, 8 mar 2011, 20:53

Oczywiście pompa załatwi sprawę obiegu i w twoim przypadku to jedyna opcja. Trudno mi się wypowiadać i doradzać bardziej konkretnie bo sam nie jestem specjalnym ekspertem w tych sprawach - ot tyle wiem co przeczytałem na forach itp.
Rurki oczywiście zgrzewane - przy CO tylko takie zdają egzamin. Te skręcane złączki wcale nie są takie dobre - czasem coś trzeba dokręcić bo kapie itp, są droższe niż zgrzewane, no i gabarytowo to jest kalectwo. U siebie na wsi testuję oba systemy rurek i zgrzewane wygrywają pod każdym względem 8) , nawet mi woda zamarzała w tym roku jakieś 4 razy i nie byłem stratny 8) .
Obrazek

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: konrad » środa, 9 mar 2011, 07:26

pamiętajcie że piec na węgiel nie wygaśnie w 5min, a jak braknie prądu to co wodę przegoni ?
takie rozwiązanie (obieg tylko na pompie) musi mieć bardzo dobre zabezpieczenia, chyba że ktoś chce mieszkać na bombie :roll:

znam taki przypadek, na szczęście wyrwało tylko króciec na wyjściu z pieca, a sam piec poszedł na złom
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: BIGL » środa, 9 mar 2011, 09:53

Jest na to pare sposobów np. aku samochodowy i przetwornica 12/220v do pompy - można to ładnie wpiąć w obwód z prostownikiem automatycznym tak że przy braku prądu pompa sama przejdzie na przetwornice lub zwykłay agregat. Kolejnym zabezpieczeniem może być zbiornik z korkiem parafinowym - jak piec osiągnie za wysoka temperature (np w przypadku braku obiegu wody) korek się topi i woda z naczynia zalewa palenisko. Zresztą to będzie chyba instalacja z otwartym obiegiem to i ewentualny nadmiar wygoni do kratki przez zabezpieczenie. Ja prywatnie też będę ogrzewał się paliwem stałym, ale planuję ogrzewanie niskotemeraturowe (podłogowe) z buforem ciepła 1000L - ale w tym przypadku nie ma mowy o takiej modernizacji.
Ludzie grzeją takimi piecami i wybuchy to naprawdę chyba tylko promil...
Obrazek

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: konrad » środa, 9 mar 2011, 10:38

wszystko się da, tylko w tym wypadku nie ma miejsca na druciarstwo, musi to być zrobione z głową i pewne
przetwornica zasili silnik pompy ? bo na UPSie było napisane że nie można zasilać silników - prostokątna fala
więc tu też trzeba dobrać odpowiednie urządzenie

przypadek o którym pisałem to obieg otwarty, ale właśnie rury powrotu szły poniżej pieca, ciśnienie rozerwało wyjście z pieca, woda się wygotowała i piec się "stopił" niby nic, ale kilka tyś za nowy piec trza było wyłożyć
acha, piec miał tzw gwizdek czyli zawór ciśnieniowy który jak widać nie zabezpieczył pieca :roll:

zresztą do kotła na paliwo stałe nie można chyba wg przepisów stosować obiegów zamkniętych ?
musi być otwarty z naczyniem zbiorczym :roll:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Tomek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 15:13

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: Tomek » środa, 9 mar 2011, 12:28

a oto mały schemat, czy tak moze byc ?

a jakie przekroje rur zastosować?
Obrazek
Obrazek
Niewiadówka jest jak Sex, można się uzależnić !!!!


N-250c

Awatar użytkownika
gogi123
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 279
Rejestracja: środa, 23 kwie 2008, 13:40
Lokalizacja: Szubin 89-200

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: gogi123 » wtorek, 15 mar 2011, 20:32

Najlepien zastosowac pex na rozdzielaczu jesli masz miejsce i to jest bardzo obre rozwiazanie.
W systemie tradycyjnym pex tez jest ok ale wtedy trojniki zaciskane - robisz to sam wiec pewnie nie masz dojscia do zaciskarki REMS czy tez systemowej TCE.
Moze byc tez PE - dajesz wowczas kolana wieszakowe pod tynkiem a samo podlaczenie grzejnika rura np stalowa poniewaz wyglada ladniej niz grube PE wychodzace ze sciany :)
W miedz sie nie pchaj szkoda marnowac tyle kasy.
Plastik powinienes zabezpieczyc przed przegrzaniem. Prostym sposobem jest zastosowanie zaworu trojdrogowego, najlepiej termostatycznego jako zabezpieczenia temperaturowego, choc malo kto o to dba, ja bynajmniej tak.

Podstawa dobre grzejniki, osobiscie lubie Stelrad, kermi ostatecznie Purmo.

Odnosnie schematu. Z pieca 1", potem podziel 3/4 bojler i najlepiej 3/4 grzejniki ( z tego 1/2 na prawa i lewa strone mieszkania). Odleglosci nie maja tu znaczenia, wszystko bedzie dobrze tylko zrob kryzowanie instalacji.

Bojler daj pionowy, jak piec zgasnie bedziesz mial wode nadal ciepla a poziomym wystygnie :) Warto dac na jego zasilaniu zawor zwrotny, oraz zabezpieczenie anty-oparzeniowe.
N-126N 88' + Citroen Berlingo 1.9d

Tomek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 15:13

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: Tomek » czwartek, 17 mar 2011, 00:27

Co masz na mysli krzyżowa?

ps. jeszcze remont sie nie zaczął a już mam zmiany miejsc ilości grzejników oraz NAJWAŻNIEJSZE czy będę mógł zastosować kocioł.

Stare budownictwo, wspólny komin 40x40.
teoretycznie kocioł ma zastąpić piec kuchenny oraz mały piec kaflowy.czyli 1 za 2

wstępnie dowiedziałem się ze prawo budowlane się zmieniło i mogę mieć kłopot.muszę zapytać kominiarza

a jak sie nie da to bede musiał wykorzystać piec kuchenny z podkową ale to bedzie troche nie wydajne
Niewiadówka jest jak Sex, można się uzależnić !!!!


N-250c

Awatar użytkownika
gogi123
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 279
Rejestracja: środa, 23 kwie 2008, 13:40
Lokalizacja: Szubin 89-200

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: gogi123 » czwartek, 17 mar 2011, 21:40

Kryzowanie a nie krzyzowa :) Chodzi o regulacje oporow hydraulicznych tak zeby kazdy grzejnik stawial ten sam opor wodzie dzieki czemy wszystkie grzejniki nagrzewaja sie tak samo, i instalacje jest wydajniejsza. Dodatkowo dzieki kryzowaniu uzyskasz roznice temp. miedzy dolem a gora grzejnika ok 10 stopni.
Jesli masz glowice to kryzujesz taka nakretna z cyferkami pod glowica, jesli zas zwykle zawory to regulujesz lawiac rure powrotna.
N-126N 88' + Citroen Berlingo 1.9d

Awatar użytkownika
NIL2
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 541
Rejestracja: wtorek, 15 lut 2011, 15:50

Re: Ogrzewanie CO

Postautor: NIL2 » poniedziałek, 4 kwie 2011, 22:17

W starym budownictwie ( był piec - jest komin ) zrób kominek z płaszczem wodnym + kocioł elektryczny firmy KOSPEL koszalin będziesz miał i bajerancko i ekonomicznie ( taryfa nocna ). :D


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości