Wyroby domowe

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Wyroby domowe.

Postautor: Murano » wtorek, 19 gru 2017, 20:22

RAFALSKI pisze:Ave Martinus! ;) :lol:
Fajnie, że robota już prawie skończona. Mówisz, że w sobotę działacie no to życzę udanego zadymiania! Po debiucie pokaż jak wyszło.


Powiem tak. Te szyneczki będziecie mogli zobaczyć w 5D....
Do całego wymiaru dojdzie smak i zapach. Ale gdzie i kiedy...? Kto to wie... ;-)

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: RE: Re: Wyroby domowe.

Postautor: reflexes » wtorek, 19 gru 2017, 20:32

Murano pisze:
Powiem tak. Te szyneczki będziecie mogli zobaczyć w 5D....
Do całego wymiaru dojdzie smak i zapach. Ale gdzie i kiedy...? Kto to wie... ;-)


Adres mój znasz. Możesz wysłać kilka plasterków :-)

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: RE: Re: Wyroby domowe.

Postautor: Murano » wtorek, 19 gru 2017, 21:20

reflexes pisze:
Murano pisze:
Powiem tak. Te szyneczki będziecie mogli zobaczyć w 5D....
Do całego wymiaru dojdzie smak i zapach. Ale gdzie i kiedy...? Kto to wie... ;-)


Adres mój znasz. Możesz wysłać kilka plasterków :-)

Takich adresów się nie zapomina...
Do Sylwestra oczekuj na kuriera :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Wyroby domowe.

Postautor: reflexes » wtorek, 19 gru 2017, 21:38

Wybornie :-)

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Wyroby domowe.

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 21 gru 2017, 15:15

No to pierwsze konkretne wyroby zostały popełnione :)

Kiełbacha i mięsiwa:
P1240008.JPG

P1240010.JPG

P1240014.JPG


Tak wyszły:
P1240015.JPG

P1240017.JPG

P1240018.JPG


Palce lizać!

cyran'owa
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 27 cze 2016, 18:47

Re: Wyroby domowe.

Postautor: cyran'owa » czwartek, 21 gru 2017, 16:42

Pięknie wyglądają i na pewno cudownie smakują :roll:

Awatar użytkownika
steve
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 107
Rejestracja: piątek, 17 lip 2009, 05:46
Lokalizacja: Myszków

Re: Wyroby domowe.

Postautor: steve » czwartek, 21 gru 2017, 18:26

Może nie jest bardzo mobilna mimo zamontowanych kółek, ale ten komfort gdy pada, wieje, jest zimno a ja siedzę w domu i przez okno obserwuje jak się dymi.
Załączniki
IMG_20170704_050005.jpg
Wędkarska elektryczna
Ford focus mk2 + n126e

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Wyroby domowe.

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 28 gru 2017, 14:57

Następne winko nastawione. Tym razem eksperyment z soku jabłkowego z Biedry :) Ma być półsłodkie, zobaczymy co wyjdzie.

P1240105.JPG


Nie miałem już wolnego baniaka ale kolega pożyczył mi plastikową butlę 30l, coś co się nazywa "Petainer keg". Pierwszy raz coś takiego zobaczyłem i jako tako się to nadaje do fermentacji.

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wyroby domowe.

Postautor: Fiacior75 » środa, 17 sty 2018, 20:59

Zapasy na kolejny sezon zakorkowane :mrgreen:
Załączniki
20180117_193756.jpg
20180117_205343.jpg
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

MagdaN126N
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 506
Rejestracja: czwartek, 27 lip 2017, 16:31
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Wyroby domowe.

Postautor: MagdaN126N » czwartek, 18 sty 2018, 09:57

Fiacior75 pisze:Zapasy na kolejny sezon zakorkowane :mrgreen:

O kurczę...masz rozmach Mareczku :mrgreen:

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Wyroby domowe.

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 18 sty 2018, 10:24

Ładny arsenał na zimowe wieczory. Widzę, że wężyk z Biowinu usztywniony badylem, zrobiłem tak samo :)

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wyroby domowe.

Postautor: Fiacior75 » piątek, 19 sty 2018, 13:37

No w tym roku zrobiłem winko z truskawek i z malin. Truskawka jak zwykle wyszla rewelacyjnie ale malina jakos ma dziwny posmak niewiem dlaczego. Przywioze na zlocik to pokosztujecie :mrgreen:
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Wyroby domowe.

Postautor: reflexes » piątek, 19 sty 2018, 13:46

Zmotywowaliście mnie. Zamówiłem taki plastikowy gąsiorek 30l jak pokazał Rafalski i coś będę pędził. Cena śmieszna, bo na allegro to chodzi z przesyłką po 18,50 zł. http://allegro.pl/keg-30l-beczka-balon- ... 70233.html
Teraz wyboru wielkiego nie ma więc na początek pójdzie pewnie ryżowe albo z rodzynek, a jak mi się spodoba to kupię drugi, bo wyczytałem gdzieś, że luty-marzec to najlepszy okres (najlepszy produkt) na wino z pomarańczy.

Macie jakiś sprawdzony przepis na ryżowe. Raczej słodkie albo półsłodkie, bo za wytrawnymi nie przepadamy.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Wyroby domowe.

Postautor: stachu_gda » piątek, 19 sty 2018, 14:05

Ryżowy klasyk: http://wino.org.pl/old-swimp/content/view/112/105/

To na wytrawne. Na słodkie sobie przekalkuluj proporcje.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Wyroby domowe.

Postautor: RAFALSKI » piątek, 19 sty 2018, 14:06

Fiacior75 pisze:Przywioze na zlocik to pokosztujecie :mrgreen:

Jak mi coś zostanie to też przywiozę :)
reflexes pisze:Cena śmieszna, bo na allegro to chodzi z przesyłką po 18,50 zł.

Znajomy załatwiał to za 3 zł sztuka. Teraz podobno podnieśli cenę do piątaka :lol: Muszę poprosić żeby jeszcze załatwił kilka sztuk.
reflexes pisze:luty-marzec to najlepszy okres (najlepszy produkt) na wino z pomarańczy.

Próbowałem z mandarynkami ale coś mi nie wyszło i poszło w kibel. Podobno cytrusy nie bardzo nadają się na wino ale ja jeszcze będę próbował.
reflexes pisze:Macie jakiś sprawdzony przepis na ryżowe. Raczej słodkie albo półsłodkie, bo za wytrawnymi nie przepadamy.

Ja dostałem przepis od Stacha, taki:
Jak zrobić wino z ryżu?
Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna: najłatwiej i najszybciej - wino ryżowe jest winem wdzięcznym i prostym do wykonania. Dzięki neutralnym smakowo składnikom podstawowym stanowi idealną podstawę do stworzenia własnego, niepowtarzalnego wina.
Przy nastawianiu wina ryżowego należy pamiętać, że w dymionie prócz nastawu właściwego (czyli płynu) znajdują się również części stałe - ryż oraz rodzynki. Części stałe niestety zajmują pewną objetość (można przyjąć 1kg=1,2l), tak więc dymion powinien być większy od planowanego nastawu o ok. 1/3. Dla opisanego poniżej nastawu 10l wskazane jest użycie dymiona o pojemności min. 15l

Składniki na 10l mocnego (16-17%) wina ryżowego:
7,5l + 1,2l = 8,7l wody
2 kg ryżu
1,5kg + 1,3kg = 2,8kg cukru
50g kwasku cytrynowego
20-50dkg rodzynek
5g pożywki
drożdże winne Tokay lub Sherry

Przepis:
W pierwszej kolejności należy przygotować matkę drożdżową dalej nazywaną w skrócie MD. Mając gotową MD (lub drożdże aktywne) można rozpocząć przygotowywanie nastawu:
7,5l wody przegotować, rozpuścić w niej 1.5kg cukru oraz kwasek, ostudzić.
Ryż dokładnie kilkakrotnie przepłukać letnia wodą, niepłukany ryż zawiera różne zanieczyszczenia mogące utrudnić klarowanie wina.
Rodzynki dokładnie kilkakrotnie przelać na sicie wrzątkiem celem pozbycia się oleju i innych konserwantów którymi są pokryte.
Do dymiona wsypać ryż, zalać wodą z cukrem i kwaskiem. Dodać rodzynki, które uprzednio można rozdrobnić (posiekać), nie jest to jednak konieczne.
Pożywkę rozpuścić w niewielkiej ilości chłodnej wody i wlać do dymiona. Na końcu dodajemy przygotowaną uprzednio MD lub uwodnione drożdże aktywne.
Dymion zatykamy korkiem w którym uprzednio osadziliśmy rurkę fermentacyjną. Należy zwrócić szczególną uwagę na uszczelnienie połączenia rurki z korkiem np. za pomocą silikonu; nie zapominamy oczywiście o wlaniu do rurki odrobiny wody.
Procesy fermentacyjne powinny się rozpocząć w okresie do dwóch dni po dodaniu drożdży do nastawu, zależne jest to od temperatury otoczenia.

Po 5-7 dniach od rozpoczęcia fermentacji należy dodać do nastawu ostudzony syrop składający się z 1,3kg cukru rozpuszczonego w 1,2l wody.

W trakcie fermentacji utrzymywać temperaturę gąsiora powyżej 20 st. Celsjusza; przez pierwsze 3-4 tygodnie intensywnie mieszać dymionem. W trakcie fermentacji ryż będzie na dnie dymiona, natomiast napęczniałe rodzynki będą utrzymywać się na powierzchni płynu.
Po 6 tygodniach obciągnąć za pomocą wężyka do mniejszego dymiona (10l), części stałe (ryż i rodzynki) pozostawić na sicie do obcieknięcia (nie wyciskać) następnie wyrzucić; odcieknięty plyn dodać do reszty wina. Wino w dymionie dosłodzić do smaku i przetrzymać przez kolejnych 6 tygodni w dymionie z korkiem i rurką, w tym okresie na dnie dymiona powinien powstać osad który wyrzucamy podczas II obciągu. Aby obciąg znad osadów przebiegał sprawnie warto zaopatrzyć sie w wężyk do obciągów, w którym otwór wlotowy umieszczony jest z boku - zapobiega to zasysaniu osadu.



Młode wino znowu dosładzamy do smaku, jeżeli jest to konieczne i pozostawiamy na kolejne 6 tygodni. Po tym czasie wino ryżowe jest zazwyczaj klarowne i zdatne do picia, jeżeli jednak podczas obciągu na dnie dymiona będą jakiekolwiek osady - wino należy ponownie odstawić do dalszego klarowania.
Butelkowanie wina można przeprowadzić, jeżeli po kolejnym obciągu na dnie dymiona nie stwierdzimy żadnych osadów, a wino jest klarowne.

Wino ryżowe jest winem białym, jako że barwi go znikoma ilość barwników z rodzynek. Wino ryżowe możemy zabarwić dodając doń karmel z palonego cukru.


Pochodne wina ziołowe.
Wino ryżowe jest znakomitym surowcem do przygotowywania win ziołowych typu wermouth, sangria lub ciociosan. By uzyskać takie wina można posłużyć się gotowymi mieszankami dostępnymi na rynku (np. w ofercie Biowinu), które stosujemy zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu.
Możemy też skomponować własny zestaw.

Proponuję następujące przyprawy przy czym wskazane są własne eksperymenty smakowe:
- 10 goździków
- 10 ziaren ziela angielskiego
- 15 ziaren pieprzu czarnego
- 3 torebek cukru waniliowego 20g
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
- 1,5 łyżeczki tymianku
- 1 łyżeczka bazylii
- 1 łyżeczki mielonego cynamonu
- 2 płaskie łyżeczki kurkumy

Wszystkie te przyprawy dodajemy do nastawu w momencie jego przygotowywania a usuwamy podczas I obciągu razem z ryżem i rodzynkami.

Smacznego!


Zrobiłem zgodnie z przepisem ale bez dodatku ziółek. Tyle, że ja lubię wytrawne ale można eksperymentować. Ja jestem z tego przepisu zadowolony, wino wyszło mocne i mniej więcej takie jak chciałem. Zresztą chyba próbowałeś na Kaszubach.


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości