Air Camping

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
pawel
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 06:04

Air Camping

Postautor: pawel » poniedziałek, 13 lip 2015, 16:06

Witam, w książce o karawaningu zauważyłem wzmiankę o namiocie typu air camping produkcji włoskiej. zdjęcie przedstawiało Fiata 600 z e specyficznym namiotem na dachu.

znalazłem podobne zdjęcie w sieci: http://images.thesamba.com/vw/gallery/pix/675387.jpg

Dokładnie taki namiot znalazłem na jednym z włoskich portali ogłoszeniowych.
http://www.subito.it/accessori-auto/air ... 106541.htm

czy ma ktoś z was taki na sprzedaż albo chociaż w posiadaniu aby podzielić się opiniami o jego konstrukcji?
N-400

pawel
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 06:04

Re: Air Camping

Postautor: pawel » poniedziałek, 13 lip 2015, 16:29

Film z historycznymi wersjami Air Campingu. zaznaczyłem moment od Fiata 600 którego zdjęcie widziałem w polskiej książce.

https://youtu.be/H9kx-MBrX_E?t=52s
N-400

pawel
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 06:04

Re: Air Camping

Postautor: pawel » poniedziałek, 13 lip 2015, 16:31

N-400

Awatar użytkownika
TomekN126N
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 3843
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 18:54
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Air Camping

Postautor: TomekN126N » wtorek, 14 lip 2015, 12:00

Fajne, ale do namiotu po drabinie... w pewnych sytuacjach niewykonalne :lol: :lol: :lol:
Nocki/km
2023: 11/460
2022: 12/440
2021: 3/425
2020: 5/1040
2019: 3/420
2018: 30/4184
2017: 24/2850
2016: 12/2540
2015: 23/2530
2014: 15/950
2013: 16/2310
2012: 23/1665

N126N
Corolla kombi - służbówka
Octavia kombi 1.6 TDI
jawa175(59)
komar3(81)
komar sztywniak
Suzuki GSX750E(83)
Honda Hornet 900 (05)

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10869
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Air Camping

Postautor: reflexes » wtorek, 14 lip 2015, 12:24

Funkcjonuje to to również pod nazwą namiot dachowy w wielu różnych wersjach. Popularne bardziej w kręgach offroadowych i wyprawowych ze względu na to, że szybko się rozkłada, a przy takich zabawach czasem nie ma gdzie rozłożyć tradycyjnego namiotu.

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: Air Camping

Postautor: pawko » środa, 15 lip 2015, 02:10

reflexes pisze:a przy takich zabawach czasem nie ma gdzie rozłożyć tradycyjnego namiotu.


...a i zwierzyna i robale mają nieco utrudnione zadanie się dostać :wink:

tylko cena to równowartość n126 po remoncie lub więcej
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10869
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Air Camping

Postautor: reflexes » środa, 15 lip 2015, 06:34

Niestety, cena z kosmosu, ale jak widać ludzie sobie radzą. Platforma + namot samorozkladający i mamy to samo za grosze.

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Air Camping

Postautor: Benior » środa, 15 lip 2015, 08:54

Jak ktoś sprytny to może sobie takie coś wydłubać.
http://www.polskioffroad.com/ART/namiot_dachowy.html

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: Air Camping

Postautor: pawko » środa, 15 lip 2015, 23:55

Ten gość (RIP) z pierwszego foto, przy Defenderze objechał pół świata z taką keczuą na dachu i wypowiadał się o takim rozwiązaniu pozytywnie - tam gdzie jest błoto, grząsko czy kamieniście dachowiec sprawdza się świetnie.
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

pawel
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 06:04

Re: Air Camping

Postautor: pawel » środa, 22 lip 2015, 17:01

dzięki za wszystkie fotki. Widzę że trzeba będzie cos samemu wykombinować. najbardziej podoba mi się to zdjęcie :

http://4mud.pl/wp-content/uploads/2013/ ... HODOWY.jpg

jak widać nie jest to nowy wynalazek :)
N-400

pawel
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 06:04

Re: Air Camping

Postautor: pawel » wtorek, 20 wrz 2016, 08:55

Udało mi się kupić taki namiot za nieduże pieniądze. jest to wyrób PRLu lub raczej DDRu ale przeżył już kilka burz i nie przecieka. jedynie mam pytanie, jak go uprać? Podczas obozowania niestety przeżył ptasi nalot. Niestety nie mogę go uprać w wannie tak jak przedsionek do n-126 z przyczyn wiadomych. Czy ktoś zna jakiś sposób/ środek zaradczy?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
N-400

pawel
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 06:04

Re: Air Camping

Postautor: pawel » wtorek, 20 wrz 2016, 08:56

Aha przedsionek jeszcze nie wiem jak się rozkłada, wszelkei sugestje mile widziane. Ten materiał u dołu to taka jakby guma, może to podłoga?
N-400

skolioza
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 17:09

Re: Air Camping

Postautor: skolioza » wtorek, 20 wrz 2016, 10:07

z tym praniem to ostrożnie... namioty starego typu zrobione z grubej bawełny nie są tak podatne na impregnację jak nylony w nowszych namiotach, nie warto więc szafować agresywnymi środkami, temperaturą czy zbytnim miętoszeniem
najbezpieczniej by więc było rozłożyć namiot i przeczyścić go z zewnątrz gąbką z wodą i ew szarym mydłem

a sama idea namiotu dachowego jest super - czasem zdecydowanie łatwiej ustawić auto w poziomie niż znaleźć płaskie i równe miejsce na namiot :)

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2601
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Air Camping

Postautor: stachu_gda » wtorek, 20 wrz 2016, 10:18

skolioza pisze:z tym praniem to ostrożnie... namioty starego typu zrobione z grubej bawełny nie są tak podatne na impregnację jak nylony w nowszych namiotach, nie warto więc szafować agresywnymi środkami, temperaturą czy zbytnim miętoszeniem
najbezpieczniej by więc było rozłożyć namiot i przeczyścić go z zewnątrz gąbką z wodą i ew szarym mydłem


Popieram - bardzo delikatnie bym próbował gąbką z ciepłą wodą. Tak w ogóle te materiały są bardzo żywotne i nie będą cieknąć jeśli nie zniszczysz.

pawel
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 06:04

Re: Air Camping

Postautor: pawel » wtorek, 20 wrz 2016, 11:53

Dzieki za pocieszenie, jesli materiał jest trwały to znaczy że to był dobry zakup :)
Co do plam: No cóż woda i gąbka nie dały rady, poszukam może w jakiejś strarej książce o karawaningu. Pamiętam że pan Słodowy w jednej starszej publikacji pisał jak myć nowość w postaci dywaników gumowych do samochodu więc może i o namiotach coś znajdę :)

A apropos samego namiotu:
Taki namiot ma wiele zalet ale i kilka wad.
Zaletą jest czas składania i rozkładania max do 3 minut. Jeśli namiot jest mokry to składasz jak jest i suszysz juz na nastepnym postoju, jeśli pada to składający naprawdę zrobi to spokojnie z parasolem w ręku. W środku jest już materac więc nie ciągnie od ziemi chłodem jak w tradycyjnym namiocie i nie trzeba nic dmuchać -Jest to bardzo przydatne przy wszelkiego rodzaju objazdówkach bo samo przemieszczanie nie jest upierdliwe. Zdarzyło nam się nawet złożyć namiot w połowie obozowania aby podjechac autem do pobliskiego miasta na zwiedzanie.
Minusy, czasem auta nie da się ustawić idealnie poziomo więc przydały by się podkładki wyrównujące jak używają w kamperach ale my niwelowaliśmy to niepełnym otworzeniem, robiła się mała niecka na pupę ale nikt sie wtedy nie ześlizgiwał. Kolejny minus to pewnie wchodzenie po drabince po drinku jesli ktoś pije, ale i na trzeźwo przy zdjetych butach jest mało wygodnie bo drabka "pije w stopy" ale to drobiazg.
Namiot ma jeszcze przewagę nad np przyczepą namiotową, że mozna jechac szybciej na autostradzie no ale oczywiście jest mniejszy.
O dziwo z namiotem szum w aucie był mniejszy niż z zamocowanymi samymi relingami/poprzeczkami a predkośc podróżna to nawet 120-140 km/h.

PS na jednym zdjęciu widać składane rowery. POLECAM!! Rowerki mają około 30 lat a składają się w paczkę. Nasze Wigry 3 wymięka w przedbiegach. Male kółka to nie problem bo rowery maja 3 przerzutki. Mogą na nim jexdzić i dorośli i nieco podrośnięte dzieci. No bomba. śmiało można spakowac do auta czy wrzucić do niewiadówki :)
N-400


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości