Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy

Postautor: DIZZY » wtorek, 22 maja 2018, 07:38

Taka perełka w mieście naszego kolegi
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 kwietnia 2018 r.
w sprawie uznania za pomnik historii „Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy”
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2017 r.
poz. 2187 oraz z 2018 r. poz. 10) zarządza się, co następuje:
§ 1. Uznaje się za pomnik historii „Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy”, położony w Kwidzynie, w województwie
pomorskim.
§ 2. Celem ochrony pomnika historii wymienionego w § 1 jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne,
artystyczne, naukowe, przestrzenne i krajobrazowe oraz integralność, dawnej stołecznej siedziby biskupów pomezańskich,
monumentalnego dzieła gotyckiej architektury sakralnej i obronno-rezydencjonalnej o unikatowych w skali europejskiej
rozwiązaniach architektonicznych.
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy

Postautor: reflexes » wtorek, 22 maja 2018, 15:57

DIZZY pisze:o unikatowych w skali europejskiej rozwiązaniach architektonicznych.

I tu trzeba dodać, że tym unikatowym rozwiązaniem architektonicznym naszego Zamku jest największa na terenach krzyżackich wieża ustępowa zwana gdaniskiem, oddalona od zamku o 55 metrów.
Obrazek
To zdjęcie lepiej oddaje wielkość tej "toalety".
Obrazek

Zamek w Kwidzynie jest też chyba jedynym zamkiem krzyżackim połączonym z katedrą (w sumie chyba powinno być odwrotnie, bo katedra jest większa) , a w związku z tym, że Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego chowano po śmierci tylko w katedrach to kilkanaście lat temu, podczas prac archeologicznych związanych z poszukiwaniem mogiły Św. Doroty z Montowów, która według legendy kazała się zamurować w katedrze, dokonano w prezbiterium katedry wielkiego odkrycia grobów 3 Wielkich Mistrzów Wernera von Orselna, Ludolfa Koniga i Henryka von Plauena.
Krypta została udostępniona do zwiedzania, a jej otwarcia dokonał nie kto inny jak Wielki Mistrz Krzyżacki dr Bruno Platter (tak, zakon wciąż istnieje i funkcjonuje).
Kilka tygodni temu, po wielu latach starań jednego z mieszkańców miasta, do zwiedzania a właściwe do podziwiania panoramy miasta oraz przepięknych widoków na Dolinę Wisły został udostępniony punk widokowy na wieży katedralnej. Zamek w Kwidzynie może nie jest tak wielki jak w Malborku ale jest piękny i zachęcam do jego odwiedzin przy okazji wizyty w Malborku (to tylko 40 km), a dla miłośników polecam cały Szlak Zamków Gotyckich.

Od kilku lat władze miasta prowadzą niestety bezskuteczne starania o przejęcie zamku i muzeum pod swoje władanie, bo w tej chwili jest one częścią muzeum malborskiego i z wiadomych względów traktowane jest po macoszemu. Nawet przewodnicy w Malborku nie bardzo zachęcają do przyjazdu do Kwidzyna i innych zamków szlaku. Szkoda.

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy

Postautor: tantalos » wtorek, 22 maja 2018, 18:00

Będąc na zamku w Kętrzynie trafiłem na wystawę fotograficzną zamków krzyżackich. Nie miałem pojęcia że jest ich kilkadziesiąt. Oczywiście zdecydowana większość to ruiny. Zamki, pałace, katedry to mój klimat; uwielbiam je zwiedzać. A o Kwidzyn koniecznie musimy zahaczyć.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy

Postautor: reflexes » środa, 23 maja 2018, 08:14

Daj znać jak będziesz się wybierał to może jakąś kawę wypijemy wspólnie.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy

Postautor: RAFALSKI » środa, 23 maja 2018, 10:10

Byłem i polecam. Nie ma co więcej pisać, trzeba zobaczyć na żywo. Zamek i katedra robią wrażenie.
Kilka fotek:
P1230157.JPG

P1230170.JPG

P1230176.JPG

P1230179.JPG

P1230180.JPG

P1230181.JPG

P1230188.JPG

P1230190.JPG

P1230193.JPG

P1230194.JPG

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy

Postautor: tantalos » środa, 23 maja 2018, 20:17

reflexes pisze:Daj znać jak będziesz się wybierał to może jakąś kawę wypijemy wspólnie.

Załatwione :)

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy

Postautor: stachu_gda » sobota, 17 sie 2019, 22:29

Odwiedziłem dzisiaj zamek w mieście Reflexesa, i jestem miło zaskoczony (jakoś mi się w głowie ułożyło, że nie ma tam nic ciekawego :P ). Bardzo fajne miejsce do zwiedzenia - polecam wszystkim, którzy podróżują przez Kwidzyn. Nie jest to miejsce typowo nastawione na pokazanie "zamkowego życia", natomiast jest fajna wystawa przyrodnicza, niewielka wystawa polskich wyrobów szklanych będących chlubą polskiego wzornictwa przemysłowego, oraz ciekawa wystawa poświęcona Powiślu (typowo - foklor, wiejskie meble, rybołóstwo itd. - ale fajne, takie rzeczy nidgy nie nudzą).
Uwaga: naprawdę warto dorzucić 6 złociszy do biletu i wziąć audioprzewodnik. Bardzo przyzwoicie opracowany, oprowadzanie audio w dobrym tempie, możliwe do wyboru dwie ścieżki zwiedzania - szybsza i bardziej rozbudowana, z dłuższymi opisami historycznymi.

Będąc w Kwidzyniu (haha Tomek żartuję... w Kwidzynie oczywiście :) ) warto również udać się do Waplewa Wielkiego - około 40 km od Kwidzyna, ciekawe Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Pałacu Sierakowskich - oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

To tyle, o ile wiem Tomek jesteście w rozjazdach, więc się nie odzywałem.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Kwidzyn ‒ zespół katedralno-zamkowy

Postautor: reflexes » niedziela, 18 sie 2019, 08:13

Mam nadzieję, że Kryptę Wielkich Mistrzów reż odwiedziłeś, no i od zeszłego chyba roku można też wejść na wieżę i podziwiać panoramę miasta.

Tak, my w trasie.


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości