Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Pochwały i kalumnie, a także Nasze propozycje zmian strony i forum
Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: robert » sobota, 21 wrz 2013, 10:11

Lista dostępnych galerii
porządek chronologiczny
tarapukuara
prezes
reflexes
woj205
paczek
kooba
wodnikszuwarek
bartekzg
kaha
ruciak76
nacia
benior
tomekmal
Domyślna pojemność konta użytkownika - 2.5 GB


Witajcie
Jakiś czas temu w wątku pisałem w kwestii uruchomienia serwera plików dla użytkowników FKN. Poniżej, krótko dla przypomnienia o co chodzi i po co to wszystko.

Na początek kilka technicznych informacji. Protokół FTP służy do transferu pilików z naszego komputera na serwer (upload) i z serwera na nasz komputer (download). Jest dedykowany do tych właśnie zadań. Żeby nie mieszać pomijam w tym miejscu kwestię szyfrowania połączenia, kodowania transmisji itp. Dla naszych potrzeb nie jest to istotne - nie przesyłamy żadnych wrażliwych danych.
Po co to wszystko? Opiszę na przykładzie....

Prezes przygotował filmy z ostatniego naszego zlotu w Gorzycy. Jest to kilka dużych plików, z czego największy ma ponad 1GB. Oznacza to, że próba wysłania tych plików mailem najpewniej skończy się niepowodzeniem - głównie z uwagi na pojemność Waszych skrzynek pocztowych (quota). Nie wspominając o znaczny obciążeniu łącz internetowych próbą wysyłania tak dużych maili do wielu użytkowników. Czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu? Owszem.... właśnie w/w serwer i protokół ftp.
Zapewne dalej nic nie kumacie, ale jeszcze chwila cierpliwości...
Wracając do Prezesa, jego filmów i problemu jak się nimi podzielić....
Co dalej?

Każdy z użytkowników, który podobnie jak Prezes, będzie chciał się podzielić z innymi Forumowiczami filmami, zdjęciami lub innymi cyfrowymi materiałami (przypominam o prawach autorskich, legalności w/w materiałów! - nie odpowiadam za wrzucane przez Was materiały i publikujący ponosi pełna odpowiedzialność prawną za publikowane materiały) zgłosi się do mnie i po założeniu konta ftp otrzyma dane dostępowe czyli nazwę użytkownika i hasło. Dla uproszczenia przyjąłem, że nazwa użytkownika będzie taka sama jak nick na forum z zastrzeżeniem, że będzie pisana małymi literami, bez polskich znaków i spacji. Hasło będzie generowane losowo.

Czyli...
Krok 1 - dane dostępowe
serwer eth.pl
użytkownik prezes
hasło ****

Krok 2 - Pobranie i instalacja klienta ftp
Po otrzymaniu danych dostępowych należy pobrać z sieci program do obsługi FTP czyli klienta ftp.
Oczywiście jeśli macie swój ulubiony program i wiecie o co chodzi nie musicie czytać dalszej części postu...
Najprostszy wrzuciłem na serwer i jest do pobrania po kliknięciu na link http://fanklub-niewiadowek.com/pliki/altcmd_setup.exe
Po zapisaniu na naszym dysku uruchamiamy i instalujemy. Instalacja jest prosta jak pokrowiec na cep i nie wymaga żadnych skomplikowanych manewrów ;)

Krok 3 - Uruchomienie programu i podstawowa obsługa
Klikamy na ikonkę Obrazekna pulpicie i uruchamiany program.
Panel nawigacyjny programu składa się z 2 okien (ułożonych pionowo), w których jest wyświetlona zawartość naszych dysków.
Nazwy katalogów są ograniczone [] - podwójne kliknięcie na katalog (lub naciśnięcie ENTER'a) - przenosi nas do wybranego katalogu i w okienku zostaje wyświetlona jego zawartość - na samej górze pokazany będzie katalog [..]. Jest to specjalny, służący do powrotu katalog wyżej.
Obrazek

W obu oknach, poniżej menu mamy wyświetlone pikotogramy naszych napędów (u mnie c, d i e)
Obrazek

Kliknięcie na w/w piktogram wyświetli zawartość naszych dysków (odp. w lewym lub prawym okienku).
Kopiowanie polega na zaznaczeniu pliku (lub plików tj. zaznaczamy najwyższy i trzymając shift i naciskamy strzałkę w dół a wtedy pliki podświetlają się na czerwono) a następnie naciśnięciu klawisza F5 (u góry klawiatury nad cyframi). Program zapyta czy na pewno chcemy skopiować zaznaczony plik (lub pliki).
Na przykładzie poniżej kopiuje 5 plików z napędu C (lewe okienko) do napędu D (prawe okienko)
Obrazek


Klawiszologia:
F5 - kopiowanie
F6 - przenoszenie (czyli skopiuje do miejsca docelowego i usunie w miejscu oryginalnym)
F7 - tworzenie katalogu (folderu)
F8 - usuwanie
F9 - zmiana nazwy (plik lub katalog)

Proponuje się chwilkę pobawić choć ostrożnie z klawiszem F8! Łatwo usunąć dane...
OK. Reasumując powinniście już potrafić kopiować i przenosić pliki, tworzyć i usuwać katalogi
Teraz najważniejsze czyli obsługa ftp...

Krok 4 - Obsługa ftp
Transfer plików z wykorzystaniem protokołu FTP, nie jest niczym innym, jak tym co robiliście krok wcześniej, jedynie z tą różnicą, że w jednym okienku jest napęd lokalny (c, d itp) a w drugim zdalny katalog na serwerze.
Zaczynam od konfiguracji...

Obrazek
Klikamy na piktogram z @ (strzałka nr 1) i pokazuje nam się okienko "Połączenia z serwerami FTP".
Za pierwszym razem nie mamy nic w okienku "Dostępne połączenia" i dlatego klikamy "Nowe połączenie", w kolejnym okienku "FTP szczegóły połączenia" wypełniamy pola jak na obrazku (to co w piszemy w polu "Sesja" będzie później widoczne w okienku "Dostępne połączenia") i potwierdzam klikając na OK.
I to wszytko...


Teraz kliknięcie w okienku"Dostępne połączenia" na FKN (czy co tam wpisaliśmy wcześniej w polu Sesja) połączy nas z serwerem i wyświetli w jednym z okienek zawartość zdalnego katalogu na serwerze FTP (strzałka 1), w drugim zawartość dysku lokalnego (strzałka 2)
Obrazek

No i uwaga na koniec....
To co wrzucimy FTPem będzie widoczne w sieci pod adresem http://fanklub-niewiadowek.com/galerie/UZYTKOWNIK/
W naszym przykładzie dla Prezesa będzie to http://fanklub-niewiadowek.com/galerie/prezes/
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
Prezes
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 433
Rejestracja: wtorek, 8 maja 2012, 12:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: Prezes » sobota, 21 wrz 2013, 11:24

Z pomocą Roberta chyba się udało i jestem bogatszy o kolejne doświadczenie z kompem. :D
Pozdrawiam
Enka 90
N 250 89
Baleron 2.0E 89
VW Golf Cabrio Mk1 1.8 92

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: Paczek » niedziela, 22 wrz 2013, 06:28

o matko .....

" orka na ugorze " - jak mawiała nasza polonistka

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: robert » niedziela, 22 wrz 2013, 09:27

Paczek pisze:o matko .....


Nie biadolić tylko brać się za testy!
No...
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
Arus227
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 13 lip 2008, 11:07
Lokalizacja: Tychy

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: Arus227 » niedziela, 22 wrz 2013, 14:08

Do pracy...itd. :evil:

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: Paczek » niedziela, 22 wrz 2013, 16:51

W niedziele dzieciaki korkują neta , a ja mam AERO2 , więc .... może jutro.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: reflexes » środa, 25 wrz 2013, 07:36

Wczoraj przetestowałem i wszystko działa wyśmienicie. Co prawda zrobiłem to innym softem, bo w domu korzystam z Ubuntu ale galeria już znalazła się w mojej sygnaturce. Może dzisiaj uda mi się wybrać i przekonwertować fotki z urlopu to też postaram się wrzucić.

Nasuwa mi się tylko jedna uwaga. Czy nie da się zaimplementować na tym ftp-ie jakiegoś środowiska graficznego aby można było używać przycisków <- -> czy jakiegoś pokazu slajdów?

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: robert » środa, 25 wrz 2013, 09:29

reflexes pisze:Wczoraj przetestowałem i wszystko działa wyśmienicie. Co prawda zrobiłem to innym softem, bo w domu korzystam z Ubuntu ale galeria już znalazła się w mojej sygnaturce. Może dzisiaj uda mi się wybrać i przekonwertować fotki z urlopu to też postaram się wrzucić.

Nasuwa mi się tylko jedna uwaga. Czy nie da się zaimplementować na tym ftp-ie jakiegoś środowiska graficznego aby można było używać przycisków <- -> czy jakiegoś pokazu slajdów?



Zobacz teraz....
http://fanklub-niewiadowek.com/galerie/reflexes/Remont/

Docelowo, w nocy skrypt na serwerze, ma sprawdzić katalogi wszystkich użytkowników i utworzyć galerie.
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: reflexes » środa, 25 wrz 2013, 09:49

Nie, no nie mam więcej pytać, dokładnie o to mi chodziło. Jeżeli jeszcze będzie to działać automatem to cud miód i malinki :D :clap: :thumbup:

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: robert » środa, 25 wrz 2013, 11:32

reflexes pisze:Jeżeli jeszcze będzie to działać automatem to cud miód i malinki :D :clap: :thumbup:


Będzie...
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: kooba » piątek, 27 wrz 2013, 12:41

robert pisze:
reflexes pisze:Jeżeli jeszcze będzie to działać automatem to cud miód i malinki :D :clap: :thumbup:


Będzie...

Robert, myślałeś o jakimś graficznym przedstawieniu głównego katalogu użytkownika?
Teraz jest tak nieelegancko wyświetlona lista katalogów.

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: Paczek » piątek, 27 wrz 2013, 13:01

Wybaczcie mi moją uwagę,l ale .... forum rozwija się wręcz w zatrważającym tempie.

Będą chaty , gg, przesyłanie fotek , wirtualne zloty i co tam jeszcze ....

A strona obumiera :(

Ostatni wpis z 9 listopada 2012 ( jako nowość !!!!!! )

Wciąż zapraszamy na zlot w łkach ( czerwiec 2013 !!!!!!)

Może raczej na tym warto było się skupić ?

Zamiast kolejny raz odpowiadać nowemu koledze jakiego użyć kleju to odesłalibyśmy do stosownego wpisu na stronie, zamiast chwalić się postępami w remoncie , zapodalibyśmy relacje na stronę - przynajmniej zostało by dla potomnych , a tak pogadamy , zapomnimy a może jeszcze ktoś coś pokasuje i .... wszystko przepadnie .

Proponuję zając się stroną , a forum niech żyje własnym życiem

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: reflexes » piątek, 27 wrz 2013, 13:33

Tyle, że na ta chwilę mechanizm tworzenia artykułów na stronie jest lekko upierdliwy. Moim zdaniem, ale oczywiście decyzję musi podjąć administracja (bo to jego pracą można dodać taką funkcjonalność na stronie), powinno się dać możliwość logowania i tworzenia artykułów bezpośrednio na stronie FNK. Oczywiście uprawnienia do logowania na stronie winny być nadane przez administratora aby uniknąć głupich żartów i zaśmiecania strony, a artykuły dodawane po zatwierdzeniu jego treści przez admina/moda.

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: robert » piątek, 27 wrz 2013, 22:06

hmmm.... kolejny raz to samo.
Mówiłem i pisałem już kilka razy, że stronę FKN przepiszę zimą.
Teraz wciąż walczę z przyczepą i nie mam czasu.
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Obsługa serwera FTP fanklubu Niewiadówek

Postautor: reflexes » sobota, 28 wrz 2013, 12:02

Przepraszam, ja przeoczyłem ten fakt. W czym tworzysz tą stronę??


Wróć do „Wasze opinie na temat forum oraz strony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości