Strona faklubu a "buba" i przypadkowe wprowadzanie w błąd.

Pochwały i kalumnie, a także Nasze propozycje zmian strony i forum
Awatar użytkownika
stico80
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 985
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2011, 18:18
Lokalizacja: Lubelskie

Strona faklubu a "buba" i przypadkowe wprowadzanie w błąd.

Postautor: stico80 » piątek, 17 paź 2014, 10:22

Pierwszą taką bzdurką jest ostatni przykład w dziale prawnym dotyczącym prawa jazdy.
Mianowicie tyczy się to przykładu samochód 2950 kg + przyczepa lekka 650 kg = 3600 kg
Nie można jechać na kat "B" bo przekracza 3500kg I co z tego ???????????
Nie przekracza za to 4250 kg i jedyne co się zmienia to posiadanie viatola a nie dodatkowego prawka.
Trzeba by było się zaznajomić troszkę w przepisach.


Przyczepa a Prawo Jazdy kategorii "B" po zmianach od 19.01.2013 r. wg ustawy o kierujących

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami art. 6 ust. 1 pkt 6, ust. 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 3 - prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania:

art. 6 ust. 1 pkt 6
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (tj. motorowerem oraz czterokołowcem lekkim);
art. 6 ust. 2
Zespołem pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 6 lit c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego (chodzi tutaj o dodatkowy kurs zakończony egzaminem praktycznym dotyczący kierowania zestawem pojazdów o DMC powyżej 3500kg ale nie więcej niż 4250kg - sam. osobowy z przyczepą kempingową), potwierdzony wpisem do prawa jazdy (należy uzyskać adnotację w dokumencie prawa jazdy w pozycji kat. B o numerze "96").
art. 6 ust. 3
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:
1) kategorii B,... uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej (o DMC do 750kg);
3) kategorii AM,... uprawnia do kierowania zespołem pojazów złożonym z pojazdu określonego w tej kategorii wraz z przyczepą.

Objaśnienia:
DMC - dopuszczalna masa całkowita pojazdu, pozycja F2 z dowodu rejestracyjnego pojazdu;
MW - masa własna pojazdu, pozycja G z dowodu rejestracyjnego pojazdu;
Przyczepa lekka - przyczepa o DMC nieprzekraczającej 750kg;
Przyczepa inna niż lekka - przyczepa o DMC przekraczającej 750kg;
Motorower - pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemości skokowej nieprzekraczającej 50ccm lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4KW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h;
Czterokołowiec lekki - czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350kg i konstrukcja ogranicza prędkośą jazdy do 45km/h;


Przykłady poprawne i niepoprawne dla prawa jazdy bez wpisu o dodatkowym kursie i adnotacji "96"

Przykład poprawny z przyczepą inną niż lekka.
Samochód ciężarowy o DMC 2500kg ciągnie przyczepę o DMC 1000kg.
Łączna DMC zespołu pojazdów wynosi 2500kg + 1000kg = 3500kg.

Przykład poprawny z przyczepą lekką.
Samochód osobowy o DMC 3500kg ciągnie przyczepę o DMC 750kg.
Łączna DMC zespołu pojazdów wynosi 3500kg + 750kg = 4250kg.

Przykład niepoprawny z przyczepą inną niż lekka.
Samochód ciężarowy o DMC 2900kg ciągnie przyczepę o DMC 1000kg.
Łączna DMC zespołu pojazdów wynosi 2900kg + 1000kg = 3900kg (DMC zespołu przekroczone o 400kg).


Przykłady poprawne i niepoprawne dla prawa jazdy z wpisem o dodatkowym kursie i adnotacji "96"

Przykład poprawny z przyczepą inną niż lekka.
Samochód ciężarowy o DMC 2900kg ciągnie przyczepę o DMC 1250kg.
Łączna DMC zespołu pojazdów wynosi 3000kg + 1250kg = 4250kg

Przykład poprawny z przyczepą lekką.
Samochód osobowy o DMC 3500kg ciągnie przyczepę o DMC 750kg.
Łączna DMC zespołu pojazdów wynosi 3500kg + 750kg = 4250kg

Przykład niepoprawny z przyczepą inną niż lekka.
Samochód ciężarowy o DMC 3200kg ciągnie przyczepę o DMC 1100kg.
Łączna DMC zespołu pojazdów wynosi 3200kg + 1100kg = 4300kg (DMC zespołu przekroczone o 50kg)

UWAGA!
Pamiętać należy, że pomimo spełnienia powyższych warunków masa maksymalna-dopuszczalna przyczepy nie może być większa niż ta określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu ciągnącego. Jest to zapisane w pozycjach O1 i O2 w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, odpowiednio dla przyczepy z hamulcem i bez hamulca.
"dzyń, dzyń, dzyń"

Awatar użytkownika
stico80
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 985
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2011, 18:18
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Strona faklubu a "buba" i przypadkowe wprowadzanie w błą

Postautor: stico80 » piątek, 17 paź 2014, 10:29

Reszta mi się podoba. Dużo się zmieniło na prawdę ogrom informacji. Trochę tego z wierzchu nie widać ale jak już się kliknie tu i tam to widać. Dobra robota Kuba oby tak dalej. Jak coś znajdę dam znać. Chwilowo mam mało czasu na caravaning bo ogrom czasu wkładam w pracę, pracę dodatkową w skansenie i problemy zdrowotne rodziny.
"dzyń, dzyń, dzyń"


Wróć do „Wasze opinie na temat forum oraz strony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości