Strona 1 z 1

Generator dymu

: sobota, 12 maja 2018, 22:51
autor: krystek
Witam. Urządzenie które umożliwia zautomatyzowanie procesu wędzenia bez konieczności ciągłego doglądania.
004.jpg
006.jpg
003.jpg
Do wystającej cienkiej rurki podłączamy pompkę akwariową , inhalator, musi dmuchać. Urządzenie wykorzystuje zjawisko zwężki venturiego . Całość pracuje na zrębkach wędzarniczych, puki co testuje granulację . Za komorę służy mała wędzarnia, docelowo będzie beczka ocieplona z grzałką do wędzenia na gorąco. Jak to działa można zobaczyć na YT ja nie umiem wstawić filmiku . W takiej konfiguracji temperatura wędzenia nie doszła do 40stopni czyli raczej na zimno.
005.jpg
Oto wynik dzisiejszego wędzenia. Pozdrawiam.

Re: Generator dymu

: niedziela, 13 maja 2018, 06:29
autor: TomekN126N
Jeśli dobrze rozumiem, te wiórki się tlą, a pompka powoli pompuje dym do wędzarni? Czyli wędzisz bez drzewa i paleniska, tylko samymi wiórkami i w ten sposób uzyskujesz taką temperaturę?

Re: Generator dymu

: niedziela, 13 maja 2018, 07:54
autor: desperos
TomekN126N pisze:Jeśli dobrze rozumiem, te wiórki się tlą, a pompka powoli pompuje dym do wędzarni? Czyli wędzisz bez drzewa i paleniska, tylko samymi wiórkami i w ten sposób uzyskujesz taką temperaturę?

Temperaturę można uzyskać w tym przypadku za pomocą grzałki takiej jak w piekarniku elektrycznym i do tego trzeba zastosować termoregulator :)
A co do zasady działania generatora dymu to masz rację,że zrębki się tlą a podciśnienie zrobione przrz pompkę akwarystyczną "wyciąga" dym do komory wędzarki.Gdyby pompka dmuchała bezpośrednio w zrebki to one zamiast się tlić by się zapaliły.

Re: Generator dymu

: niedziela, 13 maja 2018, 08:04
autor: steve
Wędzi drewnem przerobionym na zrębki. Samym dymogeneratorem można wędzić na zimno.
Nie uzyskujemy z niego temperatury tylko dym.
Do wędzenia na ciepło ja na przykład mam zamontowane dwie grzałki po 1100w i termoregulator.
A pompka wytwarza podciśnienie co powoduje tlenie się zrębek i wtłacza dym do wędzarni.
Wprowadzając rurkę dymną pod niewielkim kątem do wędzarni uzyskujemy odseparowanie tej smoły z drewna która zabarwia nam wędliny na ciemnobrązowy kolor.

Re: Generator dymu

: niedziela, 13 maja 2018, 08:05
autor: steve
Kolega "desperados" mnie ubiegł .

Re: Generator dymu

: niedziela, 13 maja 2018, 13:52
autor: krystek
Witam. Dokładnie jak napisali poprzednicy, samo urządzenie nie wytwarza temperatury jako takiej. Dzisiaj po odpaleniu ( słoneczko cieplutko ) temperatura podniosła się o 5-7 stopni. Ogólnie nie przekracza 40 stopni. Do wędzenia w wyższej temperaturze konieczna jest grzałka. Ja mam stary działający piekarnik i z jego grzałek skorzystam. W rurze dymowej skrapla się ,,smoła,, dlatego najlepiej przechylić troszkę całość wylotem dymu w dół i podstawić jakieś naczynie żeby nie zapaskudzić sobie niepotrzebnie wędzarni. Urządzenie użyczył mi kolega do testów, jest trochę mało rozbieralne dlatego czyszczenie jest utrudnione. Moje już się produkuje, robię max rozbieralne. Pozdrawiam.

Re: Generator dymu

: niedziela, 23 gru 2018, 23:10
autor: krystek
Witam. Z okazji nadchodzących świąt ogarnąłem się z moją wędzarnią.
065.jpg
066.jpg
Do podgrzewania wykorzystałem taboret gazowy, generator dymu już własnej produkcji sprawuje się dobrze, bez problemu daje radę. Zużycie zrębków ok. 2 litry na 3 -4 godziny wędzenia, jedyny mankament lekko się zawieszają w generatorze, nie wiem czy wynika to z gradacji zrębków czy z tego że nie były jakieś super suche. Temat do dalszych testów. Pozdrawiam.

Re: Generator dymu

: poniedziałek, 24 gru 2018, 13:50
autor: Samoogon
No to dawaj z opisami, co, jak, kiedy i za ile?
Generator dobra rzecz...

Re: Generator dymu

: wtorek, 25 gru 2018, 20:14
autor: krystek
GENERATOR DYMU 001.jpg
GENERATOR DYMU 002.jpg
GENERATOR DYMU 003.jpg
GENERATOR DYMU 004.jpg
GENERATOR DYMU 005.jpg
GENERATOR DYMU 006.jpg
Witam. Oto moja produkcja. Rura główna średnica 104mm, wyłot dymu 30mm, otwór podłużny 8 na 80. Rura dymowa dosunięta do tylnej ścianki rury głównej, dym pobiera przez otwór podłużny skierowany do dna. Dolna krawędż otworu na rurę dymową 45mm od dna urządzenia, otwory do zapalania 8mm symetrycznie po obu stronach dolna krawedz 15mm od dna. Rura dymowa celowo skierowana na dół, smoliste frakcje dymu skraplają się i swobodnie wykapują nie zapychając wylotu dymu. Rurka doprowadzająca powietrze dodatkowe zaspawana na końcu, otwór wprowadzający powietrze 1,5mm skierowany w stronę wylotu dymu, ustawiony w środku średnicy rury. Całość zasilana pompką akwariową na max. 150 litrów akwarium. Komora tradycyjnie beczka 200l. obłożona drewnem dla izolacji. Koszt materiałów trudno określić, waluta była kapslowana. Pozdrawiam.