Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Samochody którymi podróżujecie ciągnąc swoje domki na kółkach
BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: BIGL » środa, 23 wrz 2009, 17:52

Mam możliwość zamiany tzn. sprzedaży swojej giwazdki i kupna Citroena Berlingo 1.9 z 2000 r. Gwiazdka - wygodne kombi z 1994 roku, wszystko na swoim miejscu, bez dolegliwość (stan techniczny i wizualny - idealny) w 100% sprawna - silnik 2.5D z przebiegiem 350tys. czyli jak nowy. Berlinogo - wygodne rodzinne auto, przebieg 126tys., słabsze wyposażenie niż MB - ale bez bólu, stan idealny tzn. wszystko serwisowane i wymieniane na czas itp., auto mego ojca tak że wszystko jasne. Wszystko by było idealnie ale nie mam jakoś zaufania do francowatych - miałem do czynienia z paroma Renault i moja opinia wręcz jest tragiczna (chodzi o awaryjność - oczywiście bez urazy :D ). Może macie jakieś doświadczenia z Berlingo 1.9D i możecie mi coś doradzić, chodzi o ewentualne naprawy (oprócz belki bo ta była robiona 1 miesiąc temu), koszt części itp.. Jak pisałem - oba auta są w stanie idealnym, chodzi mi o to czy taka podmianka (auta o takiej samej cenie rynkowej) ma racjonalne wytłumaczenie i będzie dla mniekorzystna.
Obrazek

Konto usuniete

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: Konto usuniete » środa, 23 wrz 2009, 18:01

Post usuniety
Ostatnio zmieniony piątek, 8 mar 2013, 18:11 przez Konto usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: BIGL » środa, 23 wrz 2009, 18:56

zundapp600 pisze:Osobiście nie zastanawiałbym się ani sekundy .
Tylko Obrazek
Zrobisz jak uważasz

Właśnie dlatego jest ten dylemat - jakbym miał inne auto sprawa była by banalnie prosta. Za zmianą auta przemawiają:
- niższe OC za MB 900 zł, Berlingo 400zł
- auto nie rzucające się w oczy
- obecna sytuacja ekonomiczna
- obawiam się wprowadzenia opłat ekologicznych w naszym kraju
Oba auta jeżeli chodzi o spalanie stoją na takim samym poziomie. Problemem też jest to że gwiazdkę traktuję jakoś specjalnie, a nie jak dotychczasowe samochody - tak to już jest jak się czegoś długo szuka :D . Jak sprzedałem Nubire to szukałem innego auta z silnikiem Diesla, to właśnie ówczesny boss mnie namówił na MB (sam całe życie jeździł Mercedesami - no miał jakieś 2 Audi, ale i tak po miesiącu wracał do MB :wink: ). Za swoją gwiazdką objechałem całe Niemcy i prawie całą Polskę, aż wreszcie znalazłem :D - serce mocniej zabiło i już była moja. Po jakimś czasie utwierdziłem się w tym co wtedy wmawiał mi szef - te auta są zrobione dla ludzi i mają dokładnie wszystko na swoim miejscu. Jakość wykonania i zastosowane materiały dyskwalifikują konkurencje pod każdym względem.
Jeżeli macie jakieś uwagi do Berlingo to dajcie znać :D
Obrazek

Awatar użytkownika
ernest_k
Posty: 70
Rejestracja: sobota, 25 paź 2008, 22:35
Lokalizacja: Koziegłowy k/Poznania

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: ernest_k » środa, 23 wrz 2009, 19:55

cześć, co prawda nie jestem posiadaczem ani nigdy nie byłem berlingo ale 5 lat spędziłem w serwisie peugeota a berlingo to "prawie" to samo co partner, prawie bo różnica jest w masce i lampach przednich i w kilku innych detalach. Berlingo to przyjemne auto rodzinne ale i nie tylko. Oprcz belki o której wspomniałeś znajdzie sie tam jeszcze kilka innych wad, np. cieknące co jakiś czas simeringi półosi, wycieki z silnika, szybko wybijające sie zawieszenie: sworznie wahaczy łączniki stabilizatora, gumy wahaczy, ale to raczej nasze drogi są przyczyną. Sam jestem posiadaczem francuza (Peugeot 605) ale jakoś bardzo nie narzekam na ceny części, na-pewno są tańsze niż MB. Super jest tam widoczność :D troche takim jeździłem. Super są też schowki np. te w podłodze. Jako holownik powinien sie spisywać ok. Z tego co pamiętam to trzeba sie postarać żeby zajechać ten silnik.
i tak jak kolega zundapp600 twierdze że zrobisz jak uważasz :D
a i jeszcze jedno: pojeździsz cytryną i też bedziesz ją traktował "specialnie" :D
Ostatnio zmieniony środa, 23 wrz 2009, 21:01 przez jedrek101, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: jak trzeba coś dopisać to wystarszy kliknąć edytuj w górnym prawym rogu :)
n126a 76`+ peugeot 605 2.0

serek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1581
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2007, 22:55

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: serek » środa, 23 wrz 2009, 20:19

Nie miałem ani tego , ani tego auta, ale teraz jak szukałem, to mocno się przgladałem MB z uwagi na jego bezawaryjnośc, ale moje oczy na drodze wciąż wodzą za VOLVO S 80.

Wiem że nie doradziłem Ci ,ale jak juz masz tego misia , to ja optuje za tym wozem...
życie jak droga, kiedyś się kończy...

Awatar użytkownika
ristof738
Posty: 133
Rejestracja: sobota, 1 sie 2009, 00:05
Lokalizacja: Växjö (Szwecja)

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: ristof738 » środa, 23 wrz 2009, 21:05

Czesc ja jezdze citroenami 20lat i pracowalem w aso citroen peugeot. Silnik citroena ok znam przebiegi zedu 1000 000km przez wielu uwazany za najlepszego diesla na swiecie.W polonezach tez byl 19d i widzialem tax-owki z przebiegami 600000 i wiencej.Mercedes 124 to super autko ostatni dobry mercedes ale koszty beda miejsze w citroenie spalanie berlingo okolo 6,5l w miescie w trasie przy spokojnej jezdzie to ok 5l.Merc bardziej komfortowy oczywiscie ,a berlingo bardziej ekonomiczne i funkcionalne. Ja wybralbym cytryne.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
jedrek101
Posty: 1941
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2008, 10:33
Kontaktowanie:

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: jedrek101 » środa, 23 wrz 2009, 21:12

z citroena to miałem C 15D ale to inna półka,choć silnik w nim był świetny, ja został bym przy aucie z duszą ,jak wiesz kupiłem ostatnio volvo, na drugim miejscu był MB 124 kombi , a na trzecim audi 100 c4 oczywiście kombi
a Ty zrobisz jak uważasz...

andriu
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 308
Rejestracja: środa, 2 kwie 2008, 15:29
Lokalizacja: Siechnice

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: andriu » środa, 23 wrz 2009, 21:13

Merców miałem 3 szt i wszystkie ceniłem za bezawaryjność i komfort, mimo nie nie młodego ich wieku, Berlingo ani żadnego innego Franca nigdy nie miałem (choć teraz się zastanawiam). Berlingo jest na pewno samochodem bardzo funkcjonalnym ale to jednak dostawczak, i ciężko jeden z drugim porównywać, to zupełnie odmienne auta, berlingo jest raczej dla ludzi ceniących przede wszystkim funkcjonalność a odsuwających na drugi plan walory estetyczne i jakościowe (bez urazy). Myślę, że ekonomia eksploatacji nie jest tu jakimś wymiernym aspektem, do Merca masz przeciez zatrzesienie tanich części a silnik jest wzorem bezawaryjności i do tego jest bardzo ekonomiczny jak na swoją pojemność i moment, podejrzewam że w serwisie Merc wypada taniej niż Berlingo (prwdopodobieństwo wielu drobnych usterek), opłaty ekologiczne są na pewno nieuchronne jednak pewnie nie tak szybko, zbyt dużo jest u nas samochodów nie spełniających wyśrubowanych norm ,nowych rocznikowo ale starych konstrukcyjnie (np. Astra Classic, czy inne Daewoo). Moja rada pozostań przy Mercu. :?
Obawiam się też że będzie Ci baaaardzo ciężko przyzwyczaić się do prowadzenia Berlingo, tam się siedzi jak w autobusie miejskim i plastiki trzeszczą :roll: pamiętam jak po stracie mojego ostatniego Miśka przesiadłem się (z konieczności) do Vectry, pierwsze wrażenie było bardzo kiepskie a to zawsze osobówka. Pozdrawiam.
kolejna N126n '88 trzeci rok zbieram się do remontu

Brian
Posty: 279
Rejestracja: czwartek, 20 mar 2008, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: Brian » środa, 23 wrz 2009, 21:57

Żywotność silnika 1.9 diesel jest znakomita. Znajomy ma ponad 600 tys. i kręci dalej a sam osobiście mam 350tys . Jak tylko auto było zadbane to polecam. Trzeba zwłaszcza się przyglądnąć czy ocynk nie jest pęknięty! Jeśli nie jest to możesz być spokojny o rdzę - nie ma prawa się pojawić. Auto całkiem wygodne, duze i pakowne. Minus to moc która wynosi tylko 75 KM. Stosunkowo jak na osobówkę siedzi się wygodnie i wysoko. Nie chcę zachwalać i dawać opinii subiektywnych ale polecam. Mercedes lubi rdzewieć :|
Berlingo 1.9D + N126b
Obrazek

szary11
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 767
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 14:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: szary11 » środa, 23 wrz 2009, 22:30

Brian pisze: Minus to moc która wynosi tylko 75 KM.



Oj, raczej to jest 70KM. Napewno to jest najmocniejszy punkt francuza :thumbup:

Ja bym raczej został przy mercu. Przesiadka z limuzyny do dostawczaka to średnia przyjemność. Jeśli merc jest w super stanie to warto dla własnego komfortu nieco więcej płacić na utrzymanie (OC, opony, oleje, itp...). Chyba, że potrzebujesz auta do pracy - wtedy warto podmienić. Po prostu zastanów się do czego jest Ci te auto. Cytryna już nie jest młoda i ciężej później będzie ją odsprzedać. Dobrego merca i tak wezmą jeśli będzie w zadowolającym stanie 8)

andriu
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 308
Rejestracja: środa, 2 kwie 2008, 15:29
Lokalizacja: Siechnice

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: andriu » środa, 23 wrz 2009, 23:26

Brian pisze: Mercedes lubi rdzewieć :|

jeśli był zespawany z pięciu innych to i owszem ale nie oryginał :shock:
kolejna N126n '88 trzeci rok zbieram się do remontu

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: konrad » czwartek, 24 wrz 2009, 07:27

powiem tak ... jest gwiazda jest jazda ... :lol:
i coś w tym jest, miałem starego w123, 240D i 10lat temu, był to szał
nawet nowe salonowe auta nie były tak komfortowe jak beczka ;)
ale cóż 25lat zrobiło swoje i autko ... uległo biodegradacji :wink:
tata ma partnera, ale ten najstarszy, jeszcze z motorem 1,8D
mimo X km i ciężkiego żywota (dzwon), auto jeździ, odpala w zimie lepiej niż o 5lat młodszy TDI
owszem stuka coś tam stale, tylna belka wymieniona, jaja z elektryką ...
ale się toczy ...

jak merc jest zdrowy - nie ma rdzy to chyba pozostał bym przy MB, jednak to kawał fajnego wygodnego auta
a serwis przypuszczam że będzie porównywalny - może droższy, ale trwalszy
berlingo to taka taczka, pewnie ze praktyczny i jak na francuza dość bezawaryjny - brak elektroniki
ale komfortem ... chyba jest daleko

Jedyne co przemawia za cytryną to wiek, jednak 6lat różnicy to sporo
wiem co u mnie w MB sie działo - np pękające przewody hamulcowe
chcąc utrzymać do w dobrym stanie, będziesz musiał wymieniać coraz więcej elementów
to jednak stare auto i upomni się o swoje ...

chyba nikt z nas nie podejmie za Cibie decyzji, jak jeździ Ci się dobrze berlingo, to może go zostaw :roll:

ps sam szukam berlingo/partnera, ale max 5lat tzn po lifcie i z silnikiem 2.0, albo 1,6 90KM
najlepiej z tym panoramicznym dachem 8)
ew rozważam zakup tego nowego, ale jakoś nie mogę się przekonać do "dostawczaka" :wink:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Brian
Posty: 279
Rejestracja: czwartek, 20 mar 2008, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: Brian » czwartek, 24 wrz 2009, 07:39

andriu pisze:
Brian pisze: Mercedes lubi rdzewieć :|

jeśli był zespawany z pięciu innych to i owszem ale nie oryginał :shock:


Oj nie zgodzę się ! Mercedes lubi i to bardzo rdzewieć. Generalnie Mercedesy z lat 90-tych mają blachy jak dzwon a coraz nowsze to coraz gorsze. Powiem tak jak Masz Mercedesa w b. dobrym stanie z fajnym silnikiem 2,5 d to po co zmieniać auto? Zrobisz jak uważasz ale jeśli chodzi o opinie Berlingo 1.9 to generalnie dobre auto.
Berlingo 1.9D + N126b
Obrazek

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: konrad » czwartek, 24 wrz 2009, 08:27

Brian pisze:
andriu pisze:
Brian pisze: Mercedes lubi rdzewieć :|

jeśli był zespawany z pięciu innych to i owszem ale nie oryginał :shock:


Oj nie zgodzę się ! Mercedes lubi i to bardzo rdzewieć. Generalnie Mercedesy z lat 90-tych mają blachy jak dzwon a coraz nowsze to coraz gorsze. Powiem tak jak Masz Mercedesa w b. dobrym stanie z fajnym silnikiem 2,5 d to po co zmieniać auto? Zrobisz jak uważasz ale jeśli chodzi o opinie Berlingo 1.9 to generalnie dobre auto.


Brian mój MB miał 25lat, owszem rudej było tam sporo, ale 15lat super wytrzymał stojąc sporo na zewnątrz
nigdy nie był zbytnio pieszczony - mycie po zimie, dodatkowa konserwacja itp
czy współczesne auta tyle wytrzymają ? wątpię, nawet mimo ocynku
Najgorsza była podłoga, ale dziury to efekt uszkodzeń powłoki ochronnej,
która miała grubość ponad 0,5cm i nigdy nie była poprawiana :(
druga sprawa to grubość blachy, nawet jak wyszedł bąbel, to do dziury było daleko
w maluchu jak miałem bąbla, to od razu dziura na wylot :lol:

mama ma matiza i tam po 10latach praktycznie nie ma progów i nadkoli :(
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Bale76
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 81
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2006, 20:48
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Citroen Berlingo 1,9D czy MB S124 2.5D

Postautor: Bale76 » czwartek, 24 wrz 2009, 09:33

Miałem merca z 190 właśnie z silnikiem 2,5 diesel sprzedałem rok temu tylko z przypadku-trafił sie dobry klient a miałem do wzięcia e Beemke z pewnych rąk młodsza i bardziej wyposażona. Merca miałem z 1989r(od nowości w rodzinie), a ta jet 6 lat młodsza. części wcale nie były drogie do mesia wbrew opinii innych, następnym autem będzie merc lub znowu betka , no może jakiś szmelcvagen , ale jakoś francuza z daleka omijam, mam kilku znajomych co maja nowsze meganki i laguny i już je przeklęli. Jedyne nad czym się jeszcze zastanawiałem to Peugeot 406 to są jeszcze auta z serii niezniszczalnych. Tak jak napisał tu już kolega merca w dobrym stanie zawsze sprzedaż o czym się sam przekonałem. Silniczek 2,5 jest jednym z najbardziej udanych w mercu ja w swoim miałem przebieg 270tyś i chodził jak nóweczka i przypuszczam że go prędzej rdza zje (której nie było) niż skończy się mechanicznie. No minus że zawsze się rzuca w oczy taki merc czy betka niż nowe berlingo. Zostaw meśka spokojnie jeszcze 5 lat pośmigasz.
Kiedyś N126 1980r, potem N127 1979r, N126n z 1996r. obecnie Sprite Alpine ^89 + Lew 406


Wróć do „Samochody Niewiadówek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości