Prędkość w obszarze zabudowanym

Wszystko, o czym warto pamiętać wyruszając w drogę
Awatar użytkownika
stef
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 276
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2009, 08:31
Lokalizacja: Choroszcz/k. Białegosotku
Kontaktowanie:

Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: stef » poniedziałek, 2 sie 2010, 22:07

Witam.
Właśnie wracałem z ciut wydłużonego weekendu. Oczywiście jadę sobie jak zwykle - czyli 70-80km/h.
Wjeżdżam w obszar zabudowany - biała tablica - a zaraz za nią znak z ograniczeniem prędkości do 70km/h. Czyli w moim rozumieniu wygląda to tak: teren zabudowany więc maksymalnie 50km/h ale jest tu podwyższenie max prędkości do 70km/h.
No i oczywiście zatrzymuje mnie policja.
Pokazują że mam około 70km/h, no i mandacik będzie. Pan policjant - którego pozdrawiam, powiedział, że podniesienie prędkości nie dotyczy pojazdów z przyczepami.
I już nie wiem jak to jest, bo właśnie szukałem i nigdzie nie znalazłem takiej interpretacji podniesienia prędkości w obszarze zabudowanym, żeby nie dotyczyła ona pojazdu z przyczepa.
Może ktoś z Was może mi wskazać taki przepis? I czy rzeczywiście jest tak jak Pan policjant mnie uświadomił?
Stefan
T4 EuroSky 550
było
Xsara picasso 1.8B+G + N126 + KIP 42 TTZ

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: Paczek » poniedziałek, 2 sie 2010, 22:17

Ciekawa sprawa - mam w pracy instruktora prawa jazdy - zapytam go.

szary11
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 767
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 14:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: szary11 » poniedziałek, 2 sie 2010, 22:30

A mandat dostałeś? Czy tylko na ostrzeżeniu się skończyło? Może tak sobie zażartował... no bo nie chce mi się wierzyć by mówił na serio... :shock:

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: konrad » wtorek, 3 sie 2010, 07:16

rozumiem że ograniczenia "w dół" też nas nie dotyczą :lol:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
stef
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 276
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2009, 08:31
Lokalizacja: Choroszcz/k. Białegosotku
Kontaktowanie:

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: stef » wtorek, 3 sie 2010, 09:57

Nie no gościu mówił bardzo poważnie.
Przeglądałem jakieś forum instruktorów jazdy i tez w tym temacie się sprzeczają.

Mandatu nie dostałem, ale policjant mówił bardzo serio. Po prostu żeśmy porozmawiali, przyznałem się bez bicia że nie wiedziałem, że aut z przyczepami podwyższenie prędkości w terenie zabudowanym nie dotyczy, a dodatkowo przede mną i za mną leciały tiry które jechały znacznie szybciej niż te dozwolone w tym miejscu 70km/h. No i okazało się że mamy wspólnych znajomych... i tak się jakoś wszystko założyło. Fakt że to było mnie więcej w połowie drogi, więc przez resztę drogi zwalniałem w ternie zabudowanym do 50km/h, chociaż stały znaki że można 70km/h.
Stefan
T4 EuroSky 550
było
Xsara picasso 1.8B+G + N126 + KIP 42 TTZ

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: konrad » wtorek, 3 sie 2010, 11:16

stef pisze:Nie no gościu mówił bardzo poważnie.
Przeglądałem jakieś forum instruktorów jazdy i tez w tym temacie się sprzeczają.


niestety chyba miał rację, choć przepis jak to u nas, nie jest jednoznaczny
czytamy
Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 170 poz. 1393
ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 31 lipca 2002 r.
w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
(Dz. U. z dnia 12 października 2002 r.)


i mamy
§ 27. 1. Znak B-33 "ograniczenie prędkości" oznacza zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Dopuszczalna prędkość określona na znaku obowiązuje, z zastrzeżeniem ust. 4 i § 32, do miejsca:
1) wprowadzenia innej dopuszczalnej prędkości znakiem B-33 lub B-43,
2) umieszczenia znaku D-40 oznaczającego początek strefy zamieszkania,
3) umieszczenia znaków oznaczających odpowiednio początek lub koniec obszaru zabudowanego, o których mowa w § 58 ust. 3 i w § 114 ust. 1 pkt 1 i 2.
2. Umieszczona pod znakiem B-33 tabliczka, o której mowa w § 23 ust. 2, wskazuje, że ograniczenie prędkości dotyczy kierującego pojazdem, którego symbol znajduje się na tabliczce.
3. Znak B-33, określający dopuszczalną prędkość większą niż 60 km/h, umieszczony na obszarze zabudowanym, dotyczy samochodu osobowego, motocykla i samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem:
1) pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne, o którym mowa w art. 20 ust. 5 ustawy,
2) pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia kierującego, o którym mowa w art. 20 ust. 6 pkt 2 ustawy,
3) pojazdu holującego pojazd silnikowy, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy,
4) motocykla, którym przewozi się dziecko w wieku do lat 7, o którym mowa w art. 20 ust. 6 pkt 3 ustawy,
5) samochodu ciężarowego przewożącego osoby poza kabiną kierowcy, o którym mowa w art. 63 ust. 2 pkt 4 ustawy.

4. Znak B-34 "koniec ograniczenia prędkości" oznacza odwołanie ograniczenia prędkości wprowadzonego znakiem B-33.


jak widać w pkt 3 nie ma wymienionego samochodu z przyczepą/zespołu pojazdów :roll:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: gimof » wtorek, 3 sie 2010, 15:09

To ciekawostka - ciekawe czy fotoradary wyłapują różnice - auta z przyczepką i bez niej.

Dla mnie to bzdura - bo co za różnica - pojazd do 3.5 t to pojazd do 3.5 t i każdego obowiązują takie same przepisy :?
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

andriu
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 308
Rejestracja: środa, 2 kwie 2008, 15:29
Lokalizacja: Siechnice

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: andriu » wtorek, 3 sie 2010, 18:05

gimof pisze:To ciekawostka - ciekawe czy fotoradary wyłapują różnice - auta z przyczepką i bez niej.

Dla mnie to bzdura - bo co za różnica - pojazd do 3.5 t to pojazd do 3.5 t i każdego obowiązują takie same przepisy :?

Nie no fotoradar reaguje na prędkość nie na gabaryty :lol:
kolejna N126n '88 trzeci rok zbieram się do remontu

Awatar użytkownika
stef
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 276
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2009, 08:31
Lokalizacja: Choroszcz/k. Białegosotku
Kontaktowanie:

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: stef » wtorek, 3 sie 2010, 20:45

No właśnie dzwoniłem dziś do znajomego instruktora jazdy i niestety potwierdza wersję, że auta z przyczepa ten znak nie dotyczy i mamy jechać to 50km/h. Bzdura ale co począć.
Z drugiej strony jest tak jak piszecie - przepis nie jest jednoznaczny i interpretacja zależy od strony czytającej... policja że nie a mu że tak... i kto ma rację ?

Tylko strasznie mnie to martwi bo przecież jest pełno wiosek ciągnących się kilometrami w których można jechać 70.. a tu się okazuje że trzeba 50.
Stefan
T4 EuroSky 550
było
Xsara picasso 1.8B+G + N126 + KIP 42 TTZ

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: gimof » wtorek, 3 sie 2010, 20:58

Oczywiście zawsze jeżdżę przepisowo i nie namawiam nikogo, ale fotoradary łapią od 70km/h (nawet andriu to potwierdził <piwko>), a o policji że stoją wiadomo już kilka km wcześniej więc...

:wink:


Tyle, że jak jest ktoś uparty to proponuje wydrukować ten przepis i go wozić ze sobą. Jasno i czytelnie nic nie jest napisane o przyczepkowcach do zestawu dla 3.5t i tyle.
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: konrad » środa, 4 sie 2010, 07:18

gimof pisze:Oczywiście zawsze jeżdżę przepisowo i nie namawiam nikogo, ale fotoradary łapią od 70km/h (nawet andriu to potwierdził <piwko>), a o policji że stoją wiadomo już kilka km wcześniej więc...


obyś się kiedyś nie zdziwił :wink:
widziałem już fotki o przekroczone na mniej niż 20km/h
niestety przodują w tym straże gminne itp zarabiacze
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: gimof » środa, 4 sie 2010, 09:22

Konrad chodzi mi o fotoradach które są ustawione na podwyższeniu prędkości. Chyba, że mamy akurat pecha i fotoradar strzela losowo fotki co np. 2 minuty - takie rzeczy również są praktykowane.

A, że gminne to zarabiacze fajnie opisano w ostatnim auto świecie (nie szanuje tej gazety, gdyż ma bardzo nikłe opisy pod względem technicznym - ale robota siedząca mnie ostatnio przydusiła :P ), zjechano straż gminną po całości za całokształt o nic nie robienie, tylko o zarobek w formie fotoradarów. Plus wysyłka zdjęć z opcją 3 gdzie można odmówić wskazywania osoby prowadzącej pojazd w ramach wyższego mandatu.
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: konrad » środa, 4 sie 2010, 11:03

gimof pisze:Konrad chodzi mi o fotoradach które są ustawione na podwyższeniu prędkości.


aa to tak, faktycznie nie będzie przecież rozróżniał czy jedziesz z ogonem czy bez
tyle że można trafić na suszarkę jak stef :roll:

ogólnie z przyczepką i tak jedzie się powoli, więc takie ograniczenia aż takie straszne nie są
gorzej gdy ustawią 40km/h gdzieś poza zabudowanym :mrgreen:

tak jako ciekawostkę, przejechałem 2tyś km, po PL i nie trafiłem na ani jedną suszarę
chyba gdzieś w miejscowości bliżej morza, stał tzw śmietnik straży wiejskiej :(
to jeszcze jeden powód, dla którego warto pomęczyć się nocą :wink:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: gimof » środa, 4 sie 2010, 12:35

Ostatnio jechałem do Szczecina - jeden z niewielu odcinków gdzie można było się rozpędzić tak 140... i nagle ograniczenie do 70 bo jest wyjazd z pola - oczywiście stał śmietnik. Tak, że warto mieć CB :wink:

Co do nocnej jazdy - zdziwiłbyś się jak często łapią na alkomat. Jadąc z Miłkowa (koło Katowic) do Zamościa w nocy stawałem 2 razy właśnie w celu badania trzeźwości - ale akurat takim badaniom nie mam nic przeciwko 8)
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

Awatar użytkownika
stef
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 276
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2009, 08:31
Lokalizacja: Choroszcz/k. Białegosotku
Kontaktowanie:

Re: Prędkość w obszarze zabudowanym

Postautor: stef » środa, 4 sie 2010, 14:03

No właśnie trzeba mieć cb :) a moje leży w piwnicy zamiast pracować... chyba zaraz pój montować :)

a co do fotoradarów to w Białymstoku Straż Miejska ustawia radary na 5km powyżej dozwolonej... wiem bo brat trafił... policjanci się śmieją, że Straż miejska robi filmy bo co drugi się łapie.
A co do wożenia przepisu... chyba na niewiele to się zda... jak nie za to to za co innego każą płacić... zresztą też są różni policjanci.
A trasą Białystok - Augustów jeżdżę od początku lata prawie co tydzień i pierwszy raz mnie zatrzymali.
Stefan
T4 EuroSky 550
było
Xsara picasso 1.8B+G + N126 + KIP 42 TTZ


Wróć do „Niezbędnik Kierowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości