światła do jazdy w dzień .....

Wszystko, o czym warto pamiętać wyruszając w drogę
Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

światła do jazdy w dzień .....

Postautor: Paczek » niedziela, 3 paź 2010, 07:15

Mam pytanko

Może któryś z kolegów jest zorientowany w temacie .

Ponoć, do jazdy w dzień , można teraz używać tylko światełek na przodzie pojazdu, tzn świecą światła krótkie , lub jakieś dodatkowe światełka , a nie są wymagane światełka pozycyjne z tyłu .

Czy ktoś to potwierdzi ?

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: gimof » niedziela, 3 paź 2010, 08:58

Skąd takie info? :shock:

Nadal wymagane są światła pozycyjne tylne jak i przednia, a od 1 października światła mijania (zamiast dziennych).
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 paź 2010, 09:32 przez gimof, łącznie zmieniany 1 raz.
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

szymon79
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 20 sty 2008, 12:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: szymon79 » niedziela, 3 paź 2010, 08:59

ja nie jestem wtajemniczony w temat ale na ulicach zauważyłem już kilka razy np. nowego fiata ducato że przód świeci a tył niestety nie - ale to tylko w nowych autach tak jest ponoć od 2009r - a jak z przepisami ? nie mam pojęcia
szymon79
N 132t + N250 + VW T4 multivan 2.5 LPG
Obrazek

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: gimof » niedziela, 3 paź 2010, 09:30

Może miały one problemy z elektryką ?

Jeszcze na wiosne miałem dużą styczność z samochodami marki fiat (ojciec pracował w tej firmie) i nigdy o takich wynalazkach nie słyszałem :shock:

Tu więcej na temat tylnich świateł w dzień - http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosc ... mi,1222034
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

sonar
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 24 lip 2010, 18:54
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: sonar » niedziela, 3 paź 2010, 09:45

"W Skodzie Superb i Skodzie Octavia (w zależności od wersji wyposażenia) znajdują się one w reflektorach głównych lub w reflektorze przeciwmgielnym, gdzie umieszczana jest dodatkowa żarówka (dotyczy to wersji z reflektorami przeciwmgielnymi). W najnowszym modelu marki (Yeti) żarówki świateł do jazdy dziennej znajdują się w okrągłych tubach, razem z reflektorami przeciwmgielnymi z przodu.

„Główną zaletą tych świateł jest oszczędność energii. Co więcej, nie palą się światła mijania, ani światła pozycyjne z tyłu. Samochód jest bardziej ekologiczny (niższe zużycie paliwa oznacza niższą emisję CO2), lepiej widoczny na drodze i wygodny; nie trzeba pamiętać o włączeniu i wyłączeniu świateł, zapalają się one automatycznie po uruchomieniu i wyłączeniu zapłonu"
Tekst przedrukowany z SAMAR.

Znaczy się można mieć tylko te światła z przodu. Ja w swoim golfie mam w światłach przeciwmgielnych diodowe żarówki takie jak w oprawkach halogenowych np w kuchni. są dokładnie tej samej średnicy co oryginalne soczewki. Dają bardzo silne białe światło. W nocy bardzo oślepiają. Używam ich jako dziennych.
VW 1,9 TDI Variant + N126-N

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: konrad » niedziela, 3 paź 2010, 11:14

Paczek pisze:Mam pytanko

Może któryś z kolegów jest zorientowany w temacie .

Ponoć, do jazdy w dzień , można teraz używać tylko światełek na przodzie pojazdu, tzn świecą światła krótkie , lub jakieś dodatkowe światełka , a nie są wymagane światełka pozycyjne z tyłu .

Czy ktoś to potwierdzi ?



chyba od tego roku (jakoś na wiosnę), weszły nowe przepisy i mogą się świecić tylko przednie światła dzienne
nie wiem czy mijania pod to podchodzą, trzeba by popatrzeć w przepisy

na 100% możesz mieć dodatkowe lampy, ale z oznaczeniem DL lub DLR na kloszu, z homologacją
i na to trzeba patrzeć, bo większość lamp na allegro w cenie do 100zł (diodowych) nie ma takiego oznaczenia

są jeszcze dodatkowe wymagania co do umiejscowienia i zapalania/gaśnięcia, np po włączeniu świateł mijania
dzienne muszą same gasnąć

jak już kolega cytował, skoda (octavia i yeti), fiat (500), czy np audi, stosują fabrycznie takie światła - świeci tylko przód
bardzo fajnie ma to rozwiązane skoda octavia, gdzie klosze p/mgielnych mają podwójną funkcję - dzienne i p/mgielne

ja cały czas myślę o dołożeniu dziennych, głównie dla wygody, ale niestety żeby to estetycznie wyglądało - ładnie się wkomponowało,
to tylko wąskie diodówki, a takie lampy kosztują 200-300zł ...
może na wiosnę, bo teraz z racji warunków (mgły, deszcz, szybko mrok) i tak jeździ się w większości na mijania
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: konrad » niedziela, 3 paź 2010, 11:18

sonar pisze: Znaczy się można mieć tylko te światła z przodu. Ja w swoim golfie mam w światłach przeciwmgielnych diodowe żarówki takie jak w oprawkach halogenowych np w kuchni. są dokładnie tej samej średnicy co oryginalne soczewki. Dają bardzo silne białe światło. W nocy bardzo oślepiają. Używam ich jako dziennych.


wiesz że to grozi mandatem ? lampy dzienne muszą mieć specjalne oznaczenie,
dodatkowo używasz źródła światła niezgodnego z homologacją lampy,
jak trafisz na kumatego czepialskiego policjanta to zarobisz mandat i stracisz DR
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: konrad » niedziela, 3 paź 2010, 11:22

gimof pisze:a od 1 października światła mijania (zamiast dziennych).


możesz to podeprzeć jakimś przepisem :roll:
wydaje mi się że jest przepis "mijania albo dzienne" hmm, ale teraz nie mam czasu szukać ;)

co do fiata, zapytaj taty jak miała 500 :wink:
bo tam dzienne były już wcześniej, zanim weszły obecne przepisy, gdzieś czytałem że mieli specjalną zgodę :roll:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: Paczek » niedziela, 3 paź 2010, 11:31

Ja w Łopelku mam coś takiego :

http://allegro.pl/swiatla-dzienne-regul ... 67809.html

Tylko, że ostatnio odłączyłem pozycyjne - świeci tylko i wyłącznie przód - a co - nie wolno ?

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: Paczek » niedziela, 3 paź 2010, 11:35

szymon79 pisze:ja nie jestem wtajemniczony w temat ale na ulicach zauważyłem już kilka razy np. nowego fiata ducato że przód świeci a tył niestety nie - ale to tylko w nowych autach tak jest ponoć od 2009r - a jak z przepisami ? nie mam pojęcia



Dokładnie tak samo mamy w służbowych Peugocikach Partnerkach ( z 2009 roku )

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: gimof » niedziela, 3 paź 2010, 13:19

konrad pisze:
gimof pisze:a od 1 października światła mijania (zamiast dziennych).


możesz to podeprzeć jakimś przepisem :roll:
wydaje mi się że jest przepis "mijania albo dzienne" hmm, ale teraz nie mam czasu szukać ;)

co do fiata, zapytaj taty jak miała 500 :wink:
bo tam dzienne były już wcześniej, zanim weszły obecne przepisy, gdzieś czytałem że mieli specjalną zgodę :roll:


Generalnie gdy przepis wchodził jasno stało napisane, że używamy świateł cały rok - w okresie zimowym muszą być to światła mijania.

500 nie wiem, ale wcześniej przytoczone ducato na pewno nie - trochę się w nich nasiedziałem, gdyż własnie ta firma przygotowywała dla policji nowe ducata :)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ale Ludzie! czy ten świat już szaleje?? Jaka to oszczędność ?? Chyba jedynie wygoda, że żarówki wymienimy raz do roku, a nie dwa. Gadka o ekologii totalnie nie przekonuje.
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

szymon79
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 20 sty 2008, 12:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: szymon79 » niedziela, 3 paź 2010, 16:12

Paczek pisze:
szymon79 pisze:ja nie jestem wtajemniczony w temat ale na ulicach zauważyłem już kilka razy np. nowego fiata ducato że przód świeci a tył niestety nie - ale to tylko w nowych autach tak jest ponoć od 2009r - a jak z przepisami ? nie mam pojęcia



Dokładnie tak samo mamy w służbowych Peugocikach Partnerkach ( z 2009 roku )


PACZEK uratowałeś mnie :lol: bo już myślałem że jakieś zwidy mam - tym bardziej że gimof napisał że może problemy z elektryka te fiaty maja
szymon79
N 132t + N250 + VW T4 multivan 2.5 LPG
Obrazek

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: kotek » niedziela, 3 paź 2010, 22:05

W mojej AUDI , wydanie skandynawskie, po włączeniu zapłonu, automatycznie włączają się światła mijania i nic poza tym. Po włączeniu przełącznika świateł w pierwszą pozycję włączają się wszystkie światła pozycyjne, natomiast w drugiej pozycji świecą również mijania i wtedy również można przełączyć na światła drogowe.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: konrad » poniedziałek, 4 paź 2010, 07:46

gimof pisze:
konrad pisze:
gimof pisze:a od 1 października światła mijania (zamiast dziennych).


możesz to podeprzeć jakimś przepisem :roll:
wydaje mi się że jest przepis "mijania albo dzienne" hmm, ale teraz nie mam czasu szukać ;)

co do fiata, zapytaj taty jak miała 500 :wink:
bo tam dzienne były już wcześniej, zanim weszły obecne przepisy, gdzieś czytałem że mieli specjalną zgodę :roll:


Generalnie gdy przepis wchodził jasno stało napisane, że używamy świateł cały rok - w okresie zimowym muszą być to światła mijania.

500 nie wiem, ale wcześniej przytoczone ducato na pewno nie - trochę się w nich nasiedziałem, gdyż własnie ta firma przygotowywała dla policji nowe ducata :)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ale Ludzie! czy ten świat już szaleje?? Jaka to oszczędność ?? Chyba jedynie wygoda, że żarówki wymienimy raz do roku, a nie dwa. Gadka o ekologii totalnie nie przekonuje.



dobra widzę że będę musiał poszukać w przepisach 8)

co do sensu, jak pisałem mnie nie chodzi o ekologię czy oszczędność prądu, przede wszystkim wygoda,
wsiadam i jadę, a nie myśle o światłach, druga sprawa to koszt żarówek - dobre żarówki nie kosztują 5zł ;)
ostatnio za zwykłą H7 płaciłem prawie 20zł :(
w niektórych modelach dochodzi jeszcze uperdliwość wymiany, u mnie na szczęście jest fajny dostęp, ale są auta gdzie trzeba demontować zderzak do wymiany :shock:

co do fabrycznych instalacji, to np c-max'y miały światła dzienne, wystarczyło włożyć przekaźnik i bezpiecznik i już
po odpaleniu świecą się przednie mijania z obniżoną mocą, oraz tylne postojówki (nie świeci deska i ośw tablicy)
niestety mój nie ma tego dobrodziejstwa, prawdopodobnie brak przełącznika z trybem auto :(
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: światła do jazdy w dzień .....

Postautor: gimof » poniedziałek, 4 paź 2010, 10:03

Konrad zmusiłeś mnie odrobić lekcję, a więc:

"ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 4 maja 2009 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia"

9) w załączniku nr 6 do rozporządzenia § 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Światła zamontowane na pojeździe powinny odpowiadać warunkom podanym w poniższej tabeli:..."

i tu są wyszczególnione wszystkie rodzaje świateł. Nas interesuję Lp. 18 poz. 14 pp. 1,2 i 3 i tu je przytoczę:

"1) powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika,45)

2) powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,

3) przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej (45)"

Natomiast odnośnik 45 brzmi:

"Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne."



Druga sprawa, że Unia właśnie głosuje czy wszystkie nowe samochody z 1.01 2011 nie będą musiały mieć świateł dziennych.


Tak, że zwracam honor, można nie mieć pozycyjnych :)


Co do włączania świateł mijania w okresie zimowym - nie mogę znaleźć archiwalnego przepisu, ale również ta ustawa z 2009r to zmienia - w zimę można jeździć na dziennych.

Jednak dlaczego pisałem, że należy włączać mijania od października? Gdyż po wprowadzeniu przepisu o całorocznym jeżdżeniu na światłach, pozostał przepis ( i tego jestem pewien, robiłem wtedy prawko :P) o włączaniu świateł mijania od października do bodajże marca.

Podsumowując fajnie, że rząd pomyślał o nas kierowcach i zrobił dobry krok w przepisach.

Natomiast konrad co do wygody - tysiące ludzi zakłada automatyczny włącznik świateł do starszych aut, a każde nowsze ma to w serii, wsiadasz i jedziesz - światła się palą po przekręceniu kluczyka.
Dobre h4 kosztują ok 60zł, h7 podobnie. Ojciec w vectrze h7 właśnie, wymieniał przez 3 lata trzy krotnie więc koszt to prawie żaden, a moim zdaniem (myślę, że się ze mną zgodzisz) bezpieczeństwo trochę większe.

Co do wymian, w prawie każdej nowej BMW trzeba ściągać zderzak - stać Cię na takie auto to płać ze serwis i tyle. To tak samo jak z wymianą klocków w nowszych audi, trzeba mieć komputer by cofnąć tłoczki - a przecież w starszych samochodach można było samemu wymienić głupie klocki.
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D


Wróć do „Niezbędnik Kierowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości