Paliwo do naszych samochodów.

Wszystko, o czym warto pamiętać wyruszając w drogę
Brian
Posty: 279
Rejestracja: czwartek, 20 mar 2008, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: Brian » poniedziałek, 15 gru 2008, 23:52

Jestem ciekawy jakie paliwo tankujecie do swoich samochodów oraz na jakich stacjach? Zawszę zastanawiam się czy lepiej zatankować verve z Orlenu czy ultimate z BP. Jakie macie zdanie na ten temat :?: :)
Berlingo 1.9D + N126b
Obrazek

serek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1581
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2007, 22:55

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: serek » wtorek, 16 gru 2008, 00:05

ja zawsze i tylko na Statoil-u hehe 98 octanów... inna kulturka jazdy :D
życie jak droga, kiedyś się kończy...

marcin
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: marcin » wtorek, 16 gru 2008, 00:10

ja nie tankuje się na stacjach mam diesla :lol: :)

Awatar użytkownika
ernest_k
Posty: 70
Rejestracja: sobota, 25 paź 2008, 22:35
Lokalizacja: Koziegłowy k/Poznania

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: ernest_k » wtorek, 16 gru 2008, 12:41

cześć, ja też tankuje tylko na statoil ale to chyba tylko dlatego że mam po drodze i zbieram tam punkty :D lecz wydaje mi sie że najlepsze paliwo i tak ma shell , zwłaszcza to Shell V-Power Racing, to jest dopiero inna praca silnika, :D
n126a 76`+ peugeot 605 2.0

andriu
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 308
Rejestracja: środa, 2 kwie 2008, 15:29
Lokalizacja: Siechnice

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: andriu » wtorek, 16 gru 2008, 14:34

Orlen, tak sie złożyło, teraz nawet pozwalam sobie na Verve :D
kolejna N126n '88 trzeci rok zbieram się do remontu

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: kotek » wtorek, 16 gru 2008, 20:28

Ja tankuję na Statoil i jeszcze się nie zawiodłem na ich paliwie. Na niektórych firmach już się zawiodłem. jak nie ma po drodze Statoil, to tylko Orlen.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

Awatar użytkownika
ernest_k
Posty: 70
Rejestracja: sobota, 25 paź 2008, 22:35
Lokalizacja: Koziegłowy k/Poznania

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: ernest_k » wtorek, 16 gru 2008, 21:04

no fakt, na statoil nie można narzekać, dobre tam mają paliwo, nie warto tylko wybierac jakichś dziwnych malutkich stacji( no chyba ze sprawdzona) bo mają o grosz albo dwa taniej na przykład po drodze z wakacji bo można sie zdziwic :D
n126a 76`+ peugeot 605 2.0

Awatar użytkownika
jedrek101
Posty: 1941
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2008, 10:33
Kontaktowanie:

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: jedrek101 » wtorek, 16 gru 2008, 21:16

ja tankuje najczęściej shella (pech chciał zawsze po drodze), a wolał bym tankować BP ,sporadycznie jet - najtańszy na orlena też czsem z braku laku :lol:
tylko najgorsze że te wszystkie firmy widuję w okolicy podwarszawskiego Radiowa....była baza cpn :?: :?: :?:

szary11
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 767
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 14:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: szary11 » poniedziałek, 22 gru 2008, 22:39

No to może niektórych zmartwie, niektórych pocieszę.

Vervy, power racingi i tym podobne w większości aut nie mają sensu stosowania. Prasa motoryzacyjna już kilkakrotnie robiła testy na hamowniach i ogólnie nie odnotowano jakichś lepszych osiągów, czy mniejszego spalania (wszystko w granicach błędu pomiaru). A jak się komuś niby to sprawdza to prędzej są to odczucia subiektywne a oszczędności pochodzą ze świadomości jazdy na droższym paliwie i większym jego oszczędzaniu (paradoks, no nie?).

Sporo producentów równiez nie zaleca jazdy na paliwie wyżej oktanowym niż 95. Trzeba sprawdzać po prostu w książce obsługowej wozu.

Np. w ksiązce obecnego mondziaka napisane jest, że "samochód przystosowany jest do zasilania paliwem 95 oktanów. Zastosowanie paliwa o podwyższonej liczbie oktanowej nie wpływa negatywnie na pracę silnika jednak nie poprawia ani osiągów ani nie obniża spalania. Stosowanie takiego paliwa jest ekonomicznie nieuzasadnione". <--- to jest cytat z pamięci, ale sens napewno w 100% zachowany.

Przyznam, że dopuki nie przeczytałem owych testów czasami tankowałem lepsze paliwo. I niby miałem odczucia lepszej dynamiki :) A czy tak było? Nie sprawdzałem ze stoperem.

Od około roku tankuje standardowe paliwa, jednak nie zalewam ich na przypadkowych stacjach. Najczęściej zajeżdżam na stację przy Auchan, Bliską i Orlen.

Awatar użytkownika
jedrek101
Posty: 1941
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2008, 10:33
Kontaktowanie:

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: jedrek101 » wtorek, 23 gru 2008, 05:49

A propos stacji przy Auchan,oprócz tego że tam są tanie paliwa i niewiarygodnie długie kolejki-podobno jakość paliwa nie jest pierwszych lotów...
Kolega był w posiadaniu Mini Coopera i tankował się przy Auchanie(Warszawa - Wola Park)i kiedyś zapaliła mu się lampka bodajże "chek engine"(dokładnie nie pamiętam).Pojechał do serwisu BMW, a pan mechanik zadał pytanie "gdzie pan tankuje?" ,kolega odpowiedział gdzie...
A pan mechanik "to niech pan dalej tam tankuje :lol: "...
teraz Jacek tankuje na BP i nie było już żadnych mrugających lampek ....
sytuacja ta zaistniała jakieś trzy lata temu ,może teraz sprzedają tam paliwa dobrej jakości....ale jakoś nie mam sumienia tam tankować, a może to te kolejki do dystrybutora mnie tak odstraszają....

Awatar użytkownika
petek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 566
Rejestracja: wtorek, 21 sie 2007, 18:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: petek » wtorek, 23 gru 2008, 09:24

Ja tam nie wiem, ale jak zajrzysz na stronę UOKiK to stacje przy Auchan są często kontrolowane. Np. w tym roku stacja przy Modlińskiej kontrolowana była 2 razy i za każdym razem niczego złego się nie dopatrzono. Myślę, że te stacje mają zbyt duży "młyn", żeby dodatkowo kombinować. Wystarczy, że przyciągają klientów do marketu.
Jędruś, a co do kontrolki to nie jest powiedziane, że nie zaświeciłaby się gdyby tankował gdzie indziej.
Żeby było jasne, ja nikogo nie namawiam do tankowania na stacjach marketowych. Sam korzystam ze stacji przy Auchan, gdzie tankuję Pb i ON. Do tej pory niczego złego w tych paliwach nie zauważyłem.
Pozdrawiam,
Petek

szymon79
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 20 sty 2008, 12:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: szymon79 » wtorek, 23 gru 2008, 13:34

ja w sumie tankuje tylko na BP albo SHELLu , czasami sie zdarza że jest to auchan ,neste czy inna - ale unikam tych stacji dlaczego?

kiedys tankowałem w auchan i.... spalanie zawsze dużo wieksze Myślałem że to dlatego że jazda po mieście ale nawet na trasie wyszło wiecej...dużo wiecej - przy płynnej jezdzie i to z predkoscia do 100km/h
a drugi powód to taki że odłozyłem pistolet po tankowaniu i było na liczniku prawie 100zł bez groszy wsiadajac do auta zerkłem ile dokładnie żeby przygotowac zgodne (bo nie lubie czekac w kolejce ) a tam :shock: 100zł20gr zapłaciłem ale to był ostatni raz... od dwóch lat tam nie tankuje

neste :evil: też mnie odraziło włożyłem 50zł okazało się że nie da rady zatankować - zeżarło i koniec nie ma tankowania -fakt zadzwoniłem i po tygodniu kase oddali ale już tam też nie tankuje
szymon79
N 132t + N250 + VW T4 multivan 2.5 LPG
Obrazek

szary11
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 767
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 14:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: szary11 » wtorek, 23 gru 2008, 17:56

Co do Auchan (białostockiego, bo innych nie znam) to podobno dostawcy sa tacy sami co i na Shell. W badaniach jakości zawsze łapie się w 10 najlepszych stacji na podlasiu. Ale... słyszałem też, że komuś w peugeocie 607 HDI zgasł silnik po kilkusetmetrach od stacji - podobno skończyło się tylko na czyszczeniu baku i instalacji paliwowej. Podobno zdażyło to się kilku innym nowoczesnym dieslom.

O ile do mondziaka śmiało tam tankuje, to dziewczynę z fusionem TDCI kieruje na renomowane stacje - lepiej dmuchać na zimne a wojna mogłaby być po wpadce na Auchan :evil: :lol:

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: konrad » czwartek, 25 gru 2008, 13:50

Trochę czytałem na temat paliw i tak :
paliwa pochodzą u nas praktycznie z jednego/dwóch żródeł - orlen i lotos
oczywiście mogą się zdarzyć małe wyjątki - podobno przy granicy czasem można trafić zagraniczne paliwo
ale jak ktoś już wspominał, do rozlewni podjeżdżają cysterny prywatne, orlenu, bp czy innych shel'ów
nawet te cudowne verve, ultimate itp wynalazki lane są z tego samego lejka, różnią się jedynie dodatkiem.uszlachetniaczem,
który jest dozowany w czasie napełniania cysterny, lub na samej stacji.
czyli możemy zatankować najzwyklejszą benzynę, a dodatek dolać samemu - no środek STP czy inny podobny uszlachetniacz ;)
druga sprawa to 95 kontra 98 - paliwo 98 ma niższą kaloryczność, więc autko powinno go spalić więcej, ale dzięku wyższej liczbie oktanowej
spalanie odbywa się "łagodniej" - brak spalania stukowego i silnik pracuje z większą kulturą
dlatego subiektywnie odczuwamy może większa moc ;)
inna sprawa że tankowana 95 wcale może tyle nie mieć i dlatego wlanie 98 poprawia osiągi
jest też kwestia paliw które nasze rafinerie nie produkują - chyba shell ma coś co ma 99oktan ?

oczywiście trafiają się przekręty i to na każdej stacji - wiadomo że ajent może coś kombinować, może też być sprawa techniczna itp
npp w krk było kiedyś głośno o dostaniu się wody deszczowej do zbiorników - pytanie od jakiego czasu ona się dostawała zanim wyszło na jaw,
ale ewidentnie była to sprawa technicznej usterki

mam też info o stacjach neste o kogoś kto dla nich pracował, napisze bo też różnie się o nich pisze - tam właściwie nie masz szans na lewe paliwo
stacje się monitorowane przez centrale, tak samo jak cysterny od nalewaka do stacji (GPS) i praktycznie nie masz szans na oszustwa.
a paliwo mają krajowe - w zależności z kim podpiszą umowę.
a płatność, no cóż lepiej płacić kartą ;)

ja śmigam na lpg i tankuje tam gdzie taniej ... często np na cerrefur - nigdy nie miałem problemów
tankuje też tam noPB i też nie miałem zastrzeżeń

IMO najbardziej ryzykowne jest tankowanie na małych stacjach prywatnych, ryzykownie jest też tankować na starych CPNach - stare zbiorniki
zresztą popatrzcie na wyniki kontroli UOKiK
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Reve
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 10 sty 2009, 14:44
Lokalizacja: Bydgoszcz/Białe Błota

Re: Paliwo do naszych samochodów.

Postautor: Reve » sobota, 17 sty 2009, 20:28

Ja tankuję V-power na Shell-u jak tylko mogę, jak muszę zatankować a nie ma Shell-a to Supreme95 na Statoil.
Przejechałem się na małych prywatnych stacjach i już na nich nie tankuję. Miałem taki przypadek że odjechałem od dystrybutora 50m i samochód stanął! Byłem jeszcze na terenie stacji. Okazało się że w paliwie było tyle wody, że silnik nie był w stanie przepalić i gasiło iskrę :twisted:
Od tamtego czasu Shell i ewentualnie Statoil.
Mobile 601 080 641


Wróć do „Niezbędnik Kierowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości