Warto przerejestrować - czy nie ?

Wszystko, o czym warto pamiętać wyruszając w drogę
Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: konrad » czwartek, 17 lut 2011, 10:14

Technic pisze:Art. 97 kw w związku z art 78 pkt 2 PORD :wink:


ale kolega oszczędny :roll:
to ja podam OCB

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń

gdzie art brzmi
Art. 97. (114) Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych,
podlega karze grzywny do 3.000 złotych albo karze nagany.


teraz pytanie czy nieprzerejestrowanie jest nieprzestrzeganiem porządku ruchu na drogach publicznych ? :roll:
czy porządek ruchu to "porządek" w dokumentach ? ...

pytanie pomocnicze, jadę z przyczepką kolegi (kupiłem w zeszłym roku), zatrzymuje mnie policja
daję dokumenty i mówię że kolega pożyczył mi przyczepkę na wyjazd
należy się kara ? i za co ? :wink:

więc sprawa jest dyskusyjna, za samo nieprzerejestrowanie kary nie ma,
faktycznie problem może być jak taką przyczepką wyjedziemy :roll:
ale jak pisałem wyżej, wystarczy powiedzieć że przyczepka pożyczona do kolegi i ?
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Technic
Posty: 10
Rejestracja: środa, 16 lut 2011, 12:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: Technic » czwartek, 17 lut 2011, 10:31

konrad pisze:ale kolega oszczędny :roll:


Krótko zwięzle i na temat :lol:
konrad pisze:teraz pytanie czy nieprzerejestrowanie jest nieprzestrzeganiem porządku ruchu na drogach publicznych ? :roll:
czy porządek ruchu to "porządek" w dokumentach ? ...


Chodzi o to, że art 97 to furtka by karać za inne przepisy PORD nie ujęte w taryfikatorze

konrad pisze:więc sprawa jest dyskusyjna, za samo nieprzerejestrowanie kary nie ma,
faktycznie problem może być jak taką przyczepką wyjedziemy :roll:
ale jak pisałem wyżej, wystarczy powiedzieć że przyczepka pożyczona do kolegi i ?

Tu kwestia tego jak uparty będzie policjant :)
Z reguły nie sprawdzają przyczepek dokładnie nie ma zgłoszenia to się nie czepiają ale jest furtka :wink:
Jakbym cie zatrzymał do kontroli wstuuje dane przyczepki do CEPIKU i wychodzi, że kolega zgłosił sprzedaż ten rok temu i leżysz, moge zabrać DR przyczepki i wlepić mandat
Jednak naprawde rzadko się to robi gorzej jakby ktoś zgłosił na policji kradzież albo zniszczenie przyczepki (nieżycze nikomu) wtedy mandat jest na 100 procent dla nowego i starego wlaściciela

Kara jest i będzie to, że akurat w danej chwili ci tego nikt nie udowodnił nie znaczy, że niema za to kary :wink:

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: konrad » czwartek, 17 lut 2011, 10:52

Technic pisze:Krótko zwięzle i na temat :lol:

ano, tyle że każdy musi szukać po paragrafach, a nie każdy zna się z wujkiem googlem :mrgreen:
ale dzięki za uświadomienie, faktycznie furtka jest i dobrze, bo porządek w papierach trzeba mieć :lol:

wstuuje dane przyczepki do CEPIKU i wychodzi, że kolega zgłosił sprzedaż ten rok temu i leżysz, moge zabrać DR przyczepki i wlepić mandat


i to ja się dokładam do tego :shock: :lol:
szkoda że np przy kupnie nie można tak łatwo sprawdzić ;)

ps nie podzielam zdania co do zasadności mandatu - chodzi o "porządek ruchu na drogach publicznych"
ciekaw jestem jak orzecznictwo sądów gdy mandatu nie przyjmę :roll:
trafiłem na ciekawy wątek na forum prawniczym, sąd "podtrzymał mandat", ale apelacja uznała że kara sie przedawniła :lol:

ps2 z Twoich wypowiedzi wnioskuje że pracujesz w branży że tak napiszę :?: :wink:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: gimof » czwartek, 17 lut 2011, 11:22

To jest "firma" a nie branża :lol:
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

Technic
Posty: 10
Rejestracja: środa, 16 lut 2011, 12:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: Technic » czwartek, 17 lut 2011, 11:31

konrad pisze:szkoda że np przy kupnie nie można tak łatwo sprawdzić ;)

A jaki problem podejść na komende i poprośić o sprawdzenie dyżurnego :wink:

konrad pisze:ps nie podzielam zdania co do zasadności mandatu - chodzi o "porządek ruchu na drogach publicznych"
ciekaw jestem jak orzecznictwo sądów gdy mandatu nie przyjmę :roll:
trafiłem na ciekawy wątek na forum prawniczym, sąd "podtrzymał mandat", ale apelacja uznała że kara sie przedawniła :lol:

A ja podzielam i nawet dla własnego dobra powinieneś to robić dla przykładu dwie historie druga prawdziwa ziomka.
pkt1:
Przyczepa samochód stoi na parkingu nie przerejestrowana, zle zaparkowana wiec zostaje odcholowana ale przypadkiem stary właściciel wyjechał za granice więc policja niema jak ustalić, że to ty jesteś właścicielem.
Zgłaszasz kradzież, robi się sprawa ustalenia masz spore koszta a jak ciebie nie ma w okolicy i się nie zgłosić, że ci przyczepa zgineła to po 6 mies na parkingu należy do państwa
pkt2:
Sprzedajesz auto i ne zgłaszasz auto sluży do przestępstwa a ciągać za to będą ciebie i się tłumacz :D
konrad pisze:ps2 z Twoich wypowiedzi wnioskuje że pracujesz w branży że tak napiszę :?: :wink:

Powiedzmy że kiedyś moim autem służbowym było Mondeo z kinem domowym
Ale, że pod krótką emeryture nie podchodziłem już to za tak marną kase tego zawodu wykonywać nie chciałem :lol:

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: konrad » czwartek, 17 lut 2011, 11:58

Technic pisze:A ja podzielam i nawet dla własnego dobra powinieneś to robić dla przykładu dwie historie druga prawdziwa ziomka.
pkt1:
Przyczepa samochód stoi na parkingu nie przerejestrowana, zle zaparkowana wiec zostaje odcholowana ale przypadkiem stary właściciel wyjechał za granice więc policja niema jak ustalić, że to ty jesteś właścicielem.
Zgłaszasz kradzież, robi się sprawa ustalenia masz spore koszta a jak ciebie nie ma w okolicy i się nie zgłosić, że ci przyczepa zgineła to po 6 mies na parkingu należy do państwa
pkt2:
Sprzedajesz auto i ne zgłaszasz auto sluży do przestępstwa a ciągać za to będą ciebie i się tłumacz :D


oczywiście, absolutnie nie neguje konieczności przerejestrowania, sam znam dwa przypadki sporych kłopotów z tego tytułu
jeden podobny do pkt2 z tym że chodziło o ucieczkę z miejsca wypadku, oczywiście policja przyszła do starego właściciela,
nie opłacone OC itd ... masa kłopotów i pieniędzy
drugi to też stłuczka, z tym że kłopotem było odzyskanie dowodu, bo nowemu właścicielowi nie chcieli wydać w WK
a poprzedni się wypiął (może wyjechał - już nie pamietam), w każdym razie auto już nie wróciło na drogi :(
dlatego nawet jak sprzedaję auto/przyczepę to od razu zgładzam do WK i ubezpieczalni (za potwierdzeniem)

mnie chodziło bardziej o samą podstawę do wystawienia mandatu :roll:

Technic pisze: Powiedzmy że kiedyś moim autem służbowym było Mondeo z kinem domowym

fajna robota 8) :wink:
też chciałem jeździć takim mondeo, a co mi przyszło ... jeździć walcem :lol:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Technic
Posty: 10
Rejestracja: środa, 16 lut 2011, 12:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: Technic » czwartek, 17 lut 2011, 13:16

konrad pisze:fajna robota 8) :wink:
też chciałem jeździć takim mondeo, a co mi przyszło ... jeździć walcem :lol:


Nic w niej fajnego, ludzie traktują cie jak diabła bo przecież 150 na 50 to nic złego
Każdy jest świetnym kierowca, że Kubica mięknie w uszach a Policja się czepia bo ma procent z mandatu.
Jest banda typków typu dam stówke a pan skasuje i nie dociera że nie ma opcji usuń.
Nie daj bóg ktos cie zaatakuje, pałki nie masz więc zostają rece a co jak ma nóż?
Jak zastrzelisz to masz sprawe o przekroczenie uprawnień, jak nie to cie zadżgać kretyn może, gaz dużo nie pomaga bo napastnik leci na ślepo po takim strzale w oczy.
AC na auto sami wykupowaliśmy bo policyjne nie obejmawoło wszystkiego, a na wezwanie trzeba jechać bo inaczej sąd.
Prawo w polsce jest nie precyzyjne a połowa jest niezgodna z KONSTYTUCJĄ ale tobie kazą interpretowa w określony sposób.

Ogólnie nic fajnego

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: konrad » czwartek, 17 lut 2011, 13:29

Technic pisze:
konrad pisze:fajna robota 8) :wink:
też chciałem jeździć takim mondeo, a co mi przyszło ... jeździć walcem :lol:


Nic w niej fajnego [ciach]

fajna bo coś się dzieje, wiadomo że w życiu różnie bywa ... pomyśl jak nudną robotę ma ten na walcu :lol:
każda robota ma plusy i minusy ... ważne żeby tych plusów było więcej :D
zresztą temat raczej do pogadania przy piwku niż klepania na forum :wink:

pozdr
Konrad
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Konrad_wawa
Posty: 301
Rejestracja: poniedziałek, 27 lip 2009, 15:31
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: Konrad_wawa » czwartek, 17 lut 2011, 14:14

Technic pisze:moge zabrać DR przyczepki i wlepić mandat

Dowód zabrać możesz, ale mandatu wlepić nie możesz ( chyba, że ostatnia nowela kodeksu drogowego coś zmieniła), bo to wykroczenie nie podlega pod postępowanie mandatowe - możesz ewentualnie skierować wniosek do Sądu ( tylko na jakiej podstawie prawnej. Nawet jeżeli ktoś mandat od Ciebie przyjmie a potem odwoła się w ciągu 7 dni - Sąd anuluje ten mandat.

Technic pisze:Chodzi o to, że art 97 to furtka by karać za inne przepisy PORD nie ujęte w taryfikatorze

Art. 97 Kodeksu Wykroczeń : Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych,
podlega karze grzywny do 3.000 złotych albo karze nagany.

Tego artykułu używasz kiedy ktoś naruszy jakieś przepisy o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu (np.
z ustawy prawo ruchu drogowym), które nie mają osobnego artykułu z sankcją karną w kodeksie wykroczeń ( Kodeks Wykroczeń, rozdział XI, artykuły od 84 do 103 ). Przepis ten odsyła do „innych przepisów o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych”. Tymi przepisami są te zawarte w Rozdziale 5 Działu II ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Rozdział 5 nosi właśnie tytuł odpowiadający wyrażeniu z art. 97 kodeksu wykroczeń: „Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach”. Wśród tych przepisów brak jest takich, które przewidywałyby karę za nieprzerejestrowanie samochodu/przyczepy. Chyba, że ostatnia nowela coś zmieniła ( nie czytałem jeszcze nowego kodeksu drogowego ani nie widziałem nowego - obowiązującego od stycznia - taryfikatora ).

Co nie zmienia faktu, że pojazdy powinno się przerejestrowywać - choćby dla własnej satysfakcji pozostawania w zgodzie z obowiązującym porządkiem prawnym .

Technic pisze:AC na auto sami wykupowaliśmy bo policyjne nie obejmowało wszystkiego
.
Kolego - czemu piszesz takie farmazony ... potem ludzie to czytają i pierniczą głupoty.
Na pewno nie wykupowaliście AC na samochody służbowe, bo nikt Ci takiego nie sprzeda na radiowóz ( pojazd o podniesionym ryzyku ) i nie twój. Jeżeli już coś kupowałeś, to kupowałeś ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej funkcjonariusza Policji ( w niektórych jednostkach jest to wymóg kosztujący 12 zł miesięcznie i bez tego nikt nie wpuścił Cię do samochodu ) - po co ? Po to, żeby w przypadku przewinienia z TWOJEJ winy ( oprócz wiadomej w tym przypadku kary za przewinienie ) nie potrącili ci ( zgodnie z obowiązującymi przepisami m. in. Ustawą o Policji ) kosztów np. zniszczeń radiowozu czy innego pojazdu ( ew. zgubienia radiostacji ) do wysokości 3 pensji.
Technic pisze:Nie daj bóg ktos cie zaatakuje, pałki nie masz więc zostają rece a co jak ma nóż?
Jak zastrzelisz to masz sprawe o przekroczenie uprawnień, jak nie to cie zadżgać kretyn może, gaz dużo nie pomaga bo napastnik leci na ślepo po takim strzale w oczy.

Nie dramatyzuj - ludzie pracują po 30 lat i nic im się nie dzieje.
Technic pisze:A jaki problem podejść na komende

Skoro pracowałeś, to wiesz, że nikt nie sprawdzi Ci pojazdu gdy ten nie będzie stał przed jednostką Policji - lub przy którym nie będzie radiowozu ( bo gdy okaże się, że kradzione - od razu się zabiera ). Jak podjedziesz pojazdem, który chcesz sprawdzić - nie ma problemu.
Technic pisze:pod krótką emeryture nie podchodziłem

Nie ma takich, którzy nie podchodzą - to ma się zmienić od 2011 lub 2012. Chyba, że robiłeś około 2000 roku - wtedy na chwilę zrobili 20 czy 25, a potem za rok czy dwa wrócili do 15 lat i wszystkim zmienili.
Technic pisze:Prosze nie szerzyć herezjii :twisted:

Właśnie ...

A ty Paczek kiedyś w jakichś innych wątkach pisałeś coś, że nie zgadzasz się na łamanie prawa i coś w tym stylu, więc nie dyskutuj i przerejestrowuj. :lol:

A dyskusja o tym, czy jest kara za nieprzerejestrowanie, czy nie może być tematem wielu prac magisterskich, doktorskich i innych.
Wiadomym jest, że gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania, więc proponuję zamknąć temat, bo nie wnosimy nic nowego.
N 126 N + Laguna II Hatchback 2,0 16V - jeszcze bez haka :)

Awatar użytkownika
jedrek101
Posty: 1941
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2008, 10:33
Kontaktowanie:

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: jedrek101 » czwartek, 17 lut 2011, 21:45

dyskusja przepiękna ...
podsumowanie - PRZEREJESTROWUJEMY ogonki i kropka :!:
zamykam wątek co by herezji nie szerzyć :)


Wróć do „Niezbędnik Kierowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości