Warto przerejestrować - czy nie ?

Wszystko, o czym warto pamiętać wyruszając w drogę
Awatar użytkownika
wedrowniczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek, 17 mar 2008, 10:31
Lokalizacja: Wierzchucino

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: wedrowniczek » czwartek, 23 kwie 2009, 09:10

marek pisze:nie zabiorą nam dowodu jak nie będzie tej tabliczki.Wiem że z numerem ramy może być problem ponieważ to jest numer identyfikacyjny i tu policja możne się czepić.

witam, juz od wielu lat jest obowiazek posiadania przez pojazd tabliczek znamionowych (takze przyczepy towarowe!). wprowadzane do ruchu pojazdy sa w nie obowiazkowo wyposazone wraz z trwalym wybiciem numeru vin na ramie. jesli chodzi o pojazdy stare, ktore tego z jakis przyczyn nie mialy - obowiazkiem diagnosty podczas przegladu rejestracyjnego bylo odroczenie przegladu i wyslanie pojazdu do z reguly jednej, wyznaczonej w powiecie stacji, ktora miala uprawnienia by wyprodukowac i zalozyc nowa tabliczke. z przyczepami, z racji na przeglad wazny bezterminowo sprawa sie nieco komplikowala, ale z reguly jesli pojazd taki byl zatrzymany do kontroli i kontrolujacy wykryl brak wlasciwego oznakowania - zatrzymywalo sie dowod rejestracyjny i pojazd byl kierowany na uzupelnienie znakow i na nowy przeglad 'rejestracyjny'. obecnie 99% baz danych i identyfikacji pojazdow dokonuje sie po numerze vin. o ile np. na starym ciagniku rolniczym "sam" jezdzacym po wsi brak numeru moze jakos ujsc, o tyle wymagania policji w krajach europejskich bezwzglednie wymagaja jakiejs jednoznacznej podstawy do identyfikacji pojazdu. dlatego powinienes skontaktowac sie z dowolna okregowa stacja kontroli pojazdow lub wydz.komunikacji, a oni pokieruja Cie dalej gdzie i jak to zalatwic. pozdrawiam!
______________________
pzdr, G.
# N126e + Duster#

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: konrad » czwartek, 23 kwie 2009, 11:57

wedrowniczek pisze:z przyczepami, z racji na przeglad wazny bezterminowo sprawa sie nieco komplikowala, ale z reguly jesli pojazd taki byl zatrzymany do kontroli i kontrolujacy wykryl brak wlasciwego oznakowania - zatrzymywalo sie dowod rejestracyjny i pojazd byl kierowany na uzupelnienie znakow i na nowy przeglad 'rejestracyjny'


hmm, a to że prawo nie działa wstecz, nie obowiązuje w tym przypadku ???
bo to podobna sytuacja jak z wspomnianym przeze mnie p/mgielnym - moja przyczepka nie ma i mieć nie musi
podobnie pasy, prawe lusterko itd - wszystko to obowiązuje obecnie, ale nikt zarejestrowanemu już pojazdowi nie każe uzupełniać

Więc trochę nie pasuje mi Twoja interpretacja :(

mam rozumieć, że jadąc moją bagażówką rejestrowaną na początku lat 80
zostanie mi zabrany DR za brak tabliczki :O

coś mi tu nie pasuje - dodam że tata nie raz był kontrolowany i nigdy nie było problemów za brak tabliczki,
raz tylko dostał mandat za przekroczenie masy 750kg (zresztą niesłusznie)
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: Paczek » czwartek, 23 kwie 2009, 18:32

.... zachecam wiec wszystkich Kolegow, ktorzy tak robia do przerejestrowania przyczepy. szczegolnie, ze w razie kolizji - nie posiadacie wowczas wlasciwego ubezpieczenia OC i dodatkowe klopoty murowane. koszt wymiany, jak ktos juz wspomnial - 111+1,50 zl. pozdrawiam zyczac szerokosci![/quote]

No nie wiem - W Warcie powiedziano mi że w razie stłuczki , wypadku itp. brane jest pod uwagę OC .... holownika.
Po co więc jest OC przyczepki?

A jak wyglądało by rozwiązanie problemu stuczki , gdybyśmy mieli przyczepkę z wypożyczalni?
Wtedy odpowiadałby właścicel wypożyczalni ?

:|

serek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1581
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2007, 22:55

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: serek » czwartek, 23 kwie 2009, 18:36

[quote="Paczek
A jak wyglądało by rozwiązanie problemu stuczki , gdybyśmy mieli przyczepkę z wypożyczalni?
Wtedy odpowiadałby właścicel wypożyczalni ?

:|[/quote]
jest to pewnie jakoś rozwiązane prawnie w umowie wynajmu przyczepy ...tak jak to bywa w wypożyczalniach samochodów...większość ma AC dodatkowo
życie jak droga, kiedyś się kończy...

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: Paczek » czwartek, 23 kwie 2009, 18:44

i jeszcze o tych tabliczkach

Oprócz kampinga mam jeszcze jedną przyczepkę
Kupiona 3 lata temu , była jeszcze na czarnych tablicach , teraz po przerejestrowaniu jest ( jak wiadać) na białych i z nowym dowodem rejestrecyjnym, i żadej tabliczki znamionowej nie mam.

Przy okazji przerejestrowywania oglądął ją diagnosta i nic takiego tak tabliczka nie było wymagane.

Może przez te 3 lata przepisy się zmieniły ....... :idea:

Obrazek

michal_k
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 23 kwie 2009, 22:33
Lokalizacja: Bystra koło Jordanowa

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: michal_k » czwartek, 23 kwie 2009, 23:00

Witam na forum.

Nazywam się Michał Krauze. Jestem właścicielem 4 przyczep campingowych Niewiadów: 126b, 126e i 2 Trampy. Pracuję w wydziale komunikacji i zajmuję się rejestracją pojazdów, więc swoją przygodę na tym forum zaczynam właśnie od tego tematu.

Przeczytałem cały ten wątek, jest w nim sporo nieprawdziwych informacji, które postaram się z biegiem czasu i dyskusji prostować. Najważniejsza rzecz: w sytuacji, kiedy pan X sprzedał przyczepę panu Y, a pan Y panu Z - nigdy nie podrabiajcie podpisu pana X przedstawiając umowę między X i Z. Do rejestracji należy przedstawić dwie umowy, czyli między X i Y oraz Y i Z. Kto podrabia podpis - może odpowiadać za to karnie.

Teraz trochę prawa: obowiązkiem właściciela jest zgłosić wszelkie zmiany w dowodzie rejestracyjnym w ciągu 30 dni. Czyli kupując przyczepę powinniśmy ją przerejestrować w ciągu 30 dni. Co się stanie jeśli tego nie zrobimy? W zasadzie nic, żadnej kary nie ma. Natomiast w przypadku kontroli drogowej policjant będzie miał prawo zatrzymać dowód rejestracyjny za pokwitowaniem (jeśli oczywiście odkryje, że przyczepa nie została przerejestrowana, a może się tego dowiedzieć od nas samych, z policyjnej bazy danych lub zauważyć niezgodność właściciela w dowodzie rejestracyjnym i na polisie OC - jeśli OC jest już wystawione na nowego właściciela). Zatem - decyzja należy do każdego. Koszt rejestracji przyczepy to 111 + 1,50 zł (a jeśli przyczepa była zarejestrowana w tym samym powiecie i posiada białe tablice rejestracyjne - wtedy 71 + 1,50 zł).

Najważniejszą sprawą jest posiadanie ubezpieczenia OC (bez względu na to czy przyczepa została przerejestrowana, czy jest użytkowana czy też nie). Tak naprawdę OC przyczepy rzadko przydaje się w praktyce, ale jest obowiązek go posiadać (kara to 100 euro, nakłada ją UFG). Jeśli przyczepa ciągnięta przez pojazd spowoduje jakąś szkodę to odszkodowanie wypłacane jest z ubezpieczenia samochodu w przypadku gdy przyczepa była z nim złączona lub odłączyła się od samochodu, ale jeszcze się poruszała. Kupując przyczepę powinniśmy od poprzedniego właściciela otrzymać polisę OC. Jeśli poprzedni właściciel, wbrew obowiązkowi, nie zawarł ubezpieczenia OC, to należy zawrzeć polisę w dniu kupna. Po zmianie przepisów o ubezpieczeniach polisa OC poprzedniego właściciela staje się polisą nowego właściciela (bez względu na to czy będzie aneks do umowy ubezpieczenia czy nie). Nie jest prawdą, że polisa rozwiązuje się automatycznie po 30 dniach (tak było dawniej). Polisa rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta, chyba że nowy właściciel wypowie ją przed upływem 30 dni po nabyciu pojazdu - wtedy rozwiązuje się po 30 dniach i należy zawrzeć nową.

Nie chciałbym się za bardzo rozpisywać - na ewentualnie pytanie chętnie odpowiem. Służę pomocą przy załatwieniu wszelkich spraw związanych z rejestracją pojazdów, badaniami technicznymi itd. Pytajcie śmiało - wiele problemów można łatwo i szybko rozwiązać. Mam nadzieję, że zostanę na forum miło przyjęty :)

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: kotek » czwartek, 23 kwie 2009, 23:23

Witamy specjalistę w naszym gronie, doświadczenie może się nam przydać.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: Paczek » piątek, 24 kwie 2009, 07:34

Witamy

Taka wiedza akurat na tym forum to prawdziwy skarb.

Napewno pytań będzie mnóstwo- kilka wątpliwości już zostało rozwiązanych .

A może słówko o tych tabliczkach - jak to jest naprawdę ?

Pozdrawiam :D

serek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1581
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2007, 22:55

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: serek » piątek, 24 kwie 2009, 07:57

michal_k pisze:Witam na forum.

Nazywam się Michał Krauze. Jestem właścicielem 4 przyczep campingowych Niewiadów: 126b, 126e i 2 Trampy. Pracuję w wydziale komunikacji i zajmuję się rejestracją pojazdów, więc swoją przygodę na tym forum zaczynam właśnie od tego tematu.

:)


Witam serdecznie i do głębszego przedstawienia swoich przyczep i siebie zapraszam tu : viewforum.php?f=1
życie jak droga, kiedyś się kończy...

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: konrad » piątek, 24 kwie 2009, 08:09

michal_k pisze:Witam na forum.

Nazywam się Michał Krauze. Jestem właścicielem 4 przyczep campingowych Niewiadów: 126b, 126e i 2 Trampy. Pracuję w wydziale komunikacji i zajmuję się rejestracją pojazdów, więc swoją przygodę na tym forum zaczynam właśnie od tego tematu.


Witamy i fajnie że pojawił się ktoś kto nakieruje nas na prawidłowe tory :D

mam pytanie o OC, na jakiej podstawie WK sprawdza polisę OC przy wydawaniu DR,
jest do tego uprawniony ? jeżeli tak, to na jakiej podstawie ?

kurczę z tym OC to mnie zdziwiłeś, wychodzi na to że OC przyczepy jest zupełnie zbędnym wydatkiem :(
skoro w razie szkody jest brane OC holownika :?
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

serek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1581
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2007, 22:55

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: serek » piątek, 24 kwie 2009, 08:26

konrad pisze:
kurczę z tym OC to mnie zdziwiłeś, wychodzi na to że OC przyczepy jest zupełnie zbędnym wydatkiem :(
skoro w razie szkody jest brane OC holownika :?



Ale jest obowiązek ubezpieczenia pojazdu który się porusza po drogach publicznych ...
życie jak droga, kiedyś się kończy...

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: konrad » piątek, 24 kwie 2009, 08:30

serek pisze:
konrad pisze:
kurczę z tym OC to mnie zdziwiłeś, wychodzi na to że OC przyczepy jest zupełnie zbędnym wydatkiem :(
skoro w razie szkody jest brane OC holownika :?



Ale jest obowiązek ubezpieczenia pojazdu który się porusza po drogach publicznych ...


zgadza się, ale przyczepa się sama nie porusza, a jak się porusza to ma OC holownika ?
więc po co osobne OC na przyczepę ?

no chyba że to OC jest potrzebne jak manewrujemy na kempingu :mrgreen:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

michal_k
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 23 kwie 2009, 22:33
Lokalizacja: Bystra koło Jordanowa

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: michal_k » piątek, 24 kwie 2009, 08:48

konrad pisze:mam pytanie o OC, na jakiej podstawie WK sprawdza polisę OC przy wydawaniu DR,
jest do tego uprawniony ? jeżeli tak, to na jakiej podstawie ?

kurczę z tym OC to mnie zdziwiłeś, wychodzi na to że OC przyczepy jest zupełnie zbędnym wydatkiem :(
skoro w razie szkody jest brane OC holownika :?


Odnośnie kontroli ubezpieczenia OC przy rejestracji pojazdów - zobacz Dziennik Ustaw z 2003 r. nr 124 poz. 1152
Art. 84 ust. 2 pkt 1d:

Do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:
1) są obowiązane:
d) organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów,

OC przyczepy jest poniekąd zbędnym wydatkiem, ale ciąży na nas obowiązek jego posiadania, więc dyskusja bez sensu :(

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: konrad » piątek, 24 kwie 2009, 08:56

michal_k pisze:
konrad pisze:mam pytanie o OC, na jakiej podstawie WK sprawdza polisę OC przy wydawaniu DR,
jest do tego uprawniony ? jeżeli tak, to na jakiej podstawie ?

kurczę z tym OC to mnie zdziwiłeś, wychodzi na to że OC przyczepy jest zupełnie zbędnym wydatkiem :(
skoro w razie szkody jest brane OC holownika :?


Odnośnie kontroli ubezpieczenia OC przy rejestracji pojazdów - zobacz Dziennik Ustaw z 2003 r. nr 124 poz. 1152
Art. 84 ust. 2 pkt 1d:

Do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:
1) są obowiązane:
d) organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów,

OC przyczepy jest poniekąd zbędnym wydatkiem, ale ciąży na nas obowiązek jego posiadania, więc dyskusja bez sensu :(


dziękuję, więc jednak jest jasna podstawa prawna, pytałem bo czasem w dyskusjach budzi to wątpliwości
a dyskusja o OC, masz rację zbędna, po prostu zaciekawiło mnie, że tak to funkcjonuje
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Warto przerejestrować - czy nie ?

Postautor: Paczek » sobota, 25 kwie 2009, 07:32

czyli nt OC wszystko się już wyjasniło.

A jak jest naprawdę z tymi tabliczkami?


Wróć do „Niezbędnik Kierowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości