gazyfikacja

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4544
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: gazyfikacja

Postautor: Paczek » wtorek, 6 maja 2014, 07:26

robert pisze:Piękna robota.... no to teraz jeszcze bojler, WC i prysznic :P


NO I KOMINEK :thumbup:

Ale faktycznie - kawał dobrej roboty .

Ja na dziś jestem dość sceptycznie nastawiony do gazu w przyczepce ( zasilanie auta lpg - bardzo chętnie , ale w mieszkaniu niekoniecznie ) .

Jakoś tak mój zapał do zagazowania przyczepki zahamował pożar lodówki .....

Awatar użytkownika
stico80
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 985
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2011, 18:18
Lokalizacja: Lubelskie

Re: gazyfikacja

Postautor: stico80 » wtorek, 6 maja 2014, 07:36

Michał to na k.pl poczytaj o tym jak spaliła się przyczepa od zwarcia instalacji solara i wrócisz do przedłużacza.
"dzyń, dzyń, dzyń"

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4379
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: gazyfikacja

Postautor: CornBlumenBlau » wtorek, 6 maja 2014, 08:11

stico80 pisze:Michał to na k.pl poczytaj o tym jak spaliła się przyczepa od zwarcia instalacji solara i wrócisz do przedłużacza.

Widocznie instalującemu zabrakło kasy na bezpieczniki
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 9 / 1360 km

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: gazyfikacja

Postautor: dworek » wtorek, 6 maja 2014, 12:10

Tarapukuara pisze:No akurat butle to ją wolę z małym gwintem bo mają odpowietrznik i mogę sam napelniac. A na reduktorze powinna być jakąś data. Małe na allrgro trafiają się już dość tanio ...


dokładnie tak!

bulte 5 kg z dużym zaworem bez odpowietrznika napełnia tylko stacja LPG UPRAWNIONA (lub nie :wink: ) do nabijania butli ... kolega miał taką -z Włoch przywiózł i ... złomiarzom oddał :lol: bo miał dość przygód z napełnianiem

reduktor ponoć po pięciu latach należy wymieniać

ostatnio na allegro reduktor do małej butli z 2m wężem był za 30 zł więc też nie majątek tylko rzadko się trafiają

też mam wąż i przelewam do 3kg z dużej 11kg -przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i odpowiedniej sekwencji działań :wink:
To napisałem ja, dworek 8-)

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2974
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: gazyfikacja

Postautor: robert » wtorek, 6 maja 2014, 16:02

CornBlumenBlau pisze:
stico80 pisze:Michał to na k.pl poczytaj o tym jak spaliła się przyczepa od zwarcia instalacji solara i wrócisz do przedłużacza.

Widocznie instalującemu zabrakło kasy na bezpieczniki


Albo zaoszczędził na kablach.
W instalacji z panelemi fotowoltanicznymi używamy odpowiednich kabli (4 mm2) i dedykowanych wtyków.
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
stico80
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 985
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2011, 18:18
Lokalizacja: Lubelskie

Re: gazyfikacja

Postautor: stico80 » wtorek, 6 maja 2014, 16:24

Z tego co wyczytałem to bezpieczniki miał a kable kupował w zestawie z panelem.
http://forum.karawaning.pl/topic/14210-po%C5%BCar-przyczepy-sprawdzcie-swoje-instalacje/
"dzyń, dzyń, dzyń"

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: gazyfikacja

Postautor: dworek » wtorek, 6 maja 2014, 16:31

stico80 pisze:... jak spaliła się przyczepa od zwarcia instalacji solara i wrócisz do przedłużacza.


ile pożarów tyle przyczyn ... od podpalacza do chińskiego przedłużacza :lol:
To napisałem ja, dworek 8-)

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2974
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: gazyfikacja

Postautor: robert » wtorek, 6 maja 2014, 16:59

stico80 pisze:Z tego co wyczytałem to bezpieczniki miał a kable kupował w zestawie z panelem.
http://forum.karawaning.pl/topic/14210-po%C5%BCar-przyczepy-sprawdzcie-swoje-instalacje


Kilka istotnych fragmentów z postu autora:

Kod: Zaznacz cały

Schowek był otwierany wielokrotnie i jako że nie był na zawiasach - przykrywa jest po prostu płytą przykręcana wkrętami - to ostre brzegi tej płyty musiały systematycznie przecierać idące do schowka po ścianie kable z regulatora ładowania solara


Kod: Zaznacz cały

robiłem to sam, to fakt nie pomyślałem, że kabel 2x1,5 w solidnej osłonie i dobrze zamocowany ulegnie uszkodzeniu, ale błędem było tu używanie tego schowka


Wnioski:
- niestety kable były nieadekwatne czyli 1.5 mm2 zamiast 4 mm2 (niektórzy uważają, że nawet 6 mm2)
- za "mocny" bezpiecznik (15A)
- feralna pokrywa schowka szorując po kablach
- koniecznie należy poprowadzić kable w rynienkach - a przynajmniej te od solara
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
stico80
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 985
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2011, 18:18
Lokalizacja: Lubelskie

Re: gazyfikacja

Postautor: stico80 » wtorek, 6 maja 2014, 17:56

Robert a u siebie masz wszystkie kable w rynienkach?
Wiem, że tak trzeba by było.
Swoją drogą w zakrystii tej z Przemyśla wszystkie kable mam ułożone luzem bez żadnych osłon są tylko przymocowane żeby nie latały i z tego co sprawdzałem to producent właśnie tak montował. To samo u Nas w Niewiadkach jak pamiętam to kable chyba też sobie leciały luzem.
W Angielce mam puszczone w osłonach tak jak się już robi w domach przy drewnianej konstrukcji.
"dzyń, dzyń, dzyń"

Awatar użytkownika
Tarapukuara
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 541
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2009, 18:57
Lokalizacja: Radom
Kontaktowanie:

Re: gazyfikacja

Postautor: Tarapukuara » wtorek, 6 maja 2014, 19:01

Hej.
Trochę offtop się robi, ale wtrącę swoje trzy grosze.
Gość z karawaningu nie czytał mojego poradnika - moja wina - za późno go napisałem;)
Przewody od panela powinny mieć 1 mm2 przekroju na każde 2-3 A wydajności panela. W fabrycznych prawie zawsze jest więcej i takie same powinniśmy dać dalej. Bezpiecznik jest zbędny bo prąd zwarcia panela jest o %5 większy od znamionowego i albo nie zadziała wcale albo będzie palił się zawsze jak będzie mocniejsze słońce.
Moim zdaniem prowadzenie kabli w rynienkach czy korytkach nie jest najlepsze.
Raczej gęste ich mocowanie i prowadzenie z niewielkim odstępem od siebie i dokładne przemyślenie trasy prowadzenia pod kątem narażenia ta takie przetarcia izolacji.
Prądy jakie mogą dać panele nie są bardzo groźne to tylko 2-8A. (te 8A ma panel 230W!)
Źle robi się jak trafią na kabelek cieniutki zwierający + i - albo na kiepski przełącznik, albo są gdzieś kiepsko dokręcone. Tam może zrobić się BARDZO ciepło!!
Tylko z dokręcaniem nie przesadzać bo można poprzecinać druciki i właśnie tam będzie się grzało:(
A tak na prawdę niebezpieczny jest akumulator!! Nawet żelowy 7 Ah jest w stanie dać na zwarciu ponad 100A!!!
To już nie jest zapałka to prawdziwa spawarka!!! I dla tego jak najbliżej klemy bezpiecznik- może nawet być 40-50A i tak przy zwarciu na krótkich i dość grubych kablach spali się szybciej niż cokolwiek innego.
Ale to wszystko jest już tu:http://fanklub-niewiadowek.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=4333
Bartek bartekatsp5brhkreukrorg 609-220-575 frotka a sport+126e
https://pomagam.pl/fundacjadlamartyny
http://www.ledats.pl żarówki led i panele słoneczne- załatwię spory rabat ;)
http://sp5brh.eu.org

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4379
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: gazyfikacja

Postautor: CornBlumenBlau » sobota, 7 cze 2014, 14:16

dworek pisze:...gasł po kilkunastu minutach ale po założeniu trójnika na końcu rurki wyprowadzającej spaliny (...) już nie gaśnie

a z tą miedzią to u Was podpatrzyłem :mrgreen:

Andrzejku fajnie że nie gaśnie płomień dzięki trójnikowi, ale mam pytanie dlaczego tak się dzieje? Potrafi ktoś wytłumaczyć.
Przymierzam się właśnie do montażu kominka lodówki i jak na razie bez tego bajerku nie gaśnie, ale profilaktycznie chyba też pasowałoby taki trójnik dać, na pweno nie zaszkodzi.
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 9 / 1360 km

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: gazyfikacja

Postautor: dworek » sobota, 7 cze 2014, 19:49

CornBlumenBlau pisze:
dworek pisze:...gasł po kilkunastu minutach ale po założeniu trójnika na końcu rurki wyprowadzającej spaliny (...) już nie gaśnie

a z tą miedzią to u Was podpatrzyłem :mrgreen:

Andrzejku fajnie że nie gaśnie płomień dzięki trójnikowi, ale mam pytanie dlaczego tak się dzieje? Potrafi ktoś wytłumaczyć.
Przymierzam się właśnie do montażu kominka lodówki i jak na razie bez tego bajerku nie gaśnie, ale profilaktycznie chyba też pasowałoby taki trójnik dać, na pweno nie zaszkodzi.


a widzisz żeby wytłumaczyć to wcześniej trzeba zrozumieć a ja ... jedynie się domyślam :oops:

otóż trójnik obecnie jest w pozycji pionowej i teraz nie gaśnie już w ogóle, w poziomie to jeszcze czasem gasło ... :?

wydaje mi się, że trójnik ogranicza możliwość "dmuchnięcia prosto w komin" a do tego ułatwia wyjście spalin z rurki tworząc taki mini przeciąg...

może to głupie ale tak to sobie tłumaczę

dla mnie jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że ten trójnik jest podczas pracy gorący -choć nie na tyle żeby się poparzyć, ogranicza też nieco otwieranie pokrywy na skrzyni... ale "nic to" działa i to mnie cieszy :D
To napisałem ja, dworek 8-)

Konto usuniete

Re: gazyfikacja

Postautor: Konto usuniete » sobota, 7 cze 2014, 21:32

Post usuniety

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: gazyfikacja

Postautor: dworek » sobota, 7 cze 2014, 21:41

mam -widać troszkę na pierwszej fotce
To napisałem ja, dworek 8-)

Konto usuniete

Re: gazyfikacja

Postautor: Konto usuniete » sobota, 7 cze 2014, 22:11

Post usuniety


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości