Transport rowerów

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5479
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Transport rowerów

Postautor: kooba » wtorek, 1 paź 2013, 23:49

Różni ludzie różne sposoby na przewożenie rowerów. Ja postanowiłem opisać swój, może komuś się przyda.
Moim założeniem była możliwość transportu rowerów na przyczepie, ale również i na aucie. Nie chciałem wozić rowerów na dachu samochodu bo na wysokie auto ciężko się wkłada klocki po 20 kg każdy.

A więc tak...
Na początku zamontowałem do ramy przyczepy kulę
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na kulę montuję bagażnik rowerowy na hak typu platforma. Typ bagażnika jest dość istotny, bo nożycowe bagażniki maja zbyt wątły system mocowania jak na zakładanie go na przyczepę. Platformę można kupić z porządnym mocowaniem zakręcanym na śrubę, a nie jakieś tam wątłe patenty szybkiego montażu.

Obrazek
Obrazek

Finalnie na bagażniku lądują rowery

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niebieski pas transportowy służy do związania rowerów ze sobą na bagażniku (taki system mocowania), a czarnym są przywiązane do tylnych rączek manewrowych przyczepy. Podwiązanie rowerów do rączek jest dość istotne, bo zmniejsza siłę odchylającą rowery od przyczepy podczas gdy tył przyczepy buja się w dół.

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Transport rowerów

Postautor: Paczek » środa, 2 paź 2013, 08:04

Ta sama konstrukcja co kiedyś prezentował kolega Finger.

http://www.fanklub-niewiadowek.com/niewiadowki/zrob_to_sam/na_zewnatrz_niewiadowki/bagazniki.html

Zakładka " z oświetleniem " - Kuba - zapytałeś Arka ( Fingera) o prawa autorskie :lol: ?

Koniecznie trzeba przekładać tablice rejestracyjną , a po za tym pamiętać o środku ciężkości ( nacisk na hak ma być między 20 a 50 kg !!!) , no i brakuje kontroli nad rowerami - jedziesz i zastanawiasz się : "spadły czy nie spadły ? "

A po za tym ( co pewnie zaraz zapoda Henio ) - czy ten wyrób ma atest, homologacje i certyfikat ?

Ja , po wielu różnych próbach konstruowania bagażników rowerowych - dojrzałem do składaków wożonych w aucie .

Ps. ten niebieski rowerek to chyba składak ? Kuba masz przecież Sharana , kufer wielki jak stodoła ......

a i Policja się przyczepki ino mig .....

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10844
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Transport rowerów

Postautor: reflexes » środa, 2 paź 2013, 08:30

dojrzałem do składaków wożonych w aucie .

Tak mnie właśnie natchnąłeś, że wrzuciłem hasło Wigry 3 w allegro i jestem załamany. Myślałem, że ludzie się tego za flachę pozbywają, a tu ceny jak za zboże. :shock:

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4372
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Transport rowerów

Postautor: CornBlumenBlau » środa, 2 paź 2013, 08:43

Moja siostra twierdzi, że próbowała już wszystkich rowerów, ale na składaku typu wigry jeździ jej się najlepiej i najlżej i nie zmieni go na żaden inny:-)
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10844
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Transport rowerów

Postautor: reflexes » środa, 2 paź 2013, 09:16

Kiedyś się jeździło ale człowiek był wtedy młody i piękny. Zaczynam rozpuszczać po znajomych wici, że poszukuje. Na 100% gdzieś po piwnicach takie sprzęty jeszcze stoją.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5479
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Transport rowerów

Postautor: kooba » środa, 2 paź 2013, 09:20

Paczek pisze:Zakładka " z oświetleniem " - Kuba - zapytałeś Arka ( Fingera) o prawa autorskie ?

Musiałbym wiedzieć, że coś takiego opublikował :)
Paczek pisze:Koniecznie trzeba przekładać tablice rejestracyjną

To nie jest takie proste.
1. Jak przełożysz tablicę to nie masz jej przytwierdzonej do przyczepy, więc MANDAT
2. Jak zostawisz tak jak u mnie to masz zasłoniętą tablicę, więc MANDAT
3. Jak dorobisz sobie drugą na alledrogo to nie masz na niej znaków homologacyjnych taka tablica jest nieważna, co za tym idzie masz zasłoniętą tablicę na przyczepie, więc MANDAT
Normalnie jak nie staniesz d...a z tyłu i możesz tylko liczyć na wyrozumiałość policjanta tłumacząc się, że przynajmniej oświetlenie masz powtórzone.
Paczek pisze:a po za tym pamiętać o środku ciężkości ( nacisk na hak ma być między 20 a 50 kg !!!)

Dlatego w skrzyni z przodu mam butlę gazową 11kg i dodatkowo wożę 30l wody
Paczek pisze: no i brakuje kontroli nad rowerami - jedziesz i zastanawiasz się : "spadły czy nie spadły ? "

Jak odsłonię zasłonki i firanki w oknach to widzę rowery w środkowym lusterku
Paczek pisze:Ja , po wielu różnych próbach konstruowania bagażników rowerowych - dojrzałem do składaków wożonych w aucie .

Składak w bagażniku to 20kg kawał stali, który w razie wypadku jedzie dalej z tą samą prędkością i nie patrzy co ma na swojej drodze. Dziękuję postoję :)
Paczek pisze:Ps. ten niebieski rowerek to chyba składak ? Kuba masz przecież Sharana , kufer wielki jak stodoła ......

Tak składak, ale po pierwsze j/w, a po drugie w bagażniku jeździ inna kupa gratów :)

ireneuszb
Posty: 45
Rejestracja: niedziela, 29 maja 2011, 21:59
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Transport rowerów

Postautor: ireneuszb » środa, 2 paź 2013, 15:23

Ja oglądałem w telewizji wywiad z policjantem z drogówki mówił ,że należy przekładać oryginalną tablicę z samochodu na bagażnik rowerowy montowany na haku - myślę ,że jak jest zamontowany na przyczepce to jest to samo. Jeżdżą różne busy z dopinanymi z tyłu takimi bagażnikami w kształcie szafy i też mają do nich założone dodatkowe lampy i oryginalną tablicę rej.

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Transport rowerów

Postautor: Paczek » środa, 2 paź 2013, 20:08

kooba pisze:
Paczek pisze:Zakładka " z oświetleniem " - Kuba - zapytałeś Arka ( Fingera) o prawa autorskie ?

Musiałbym wiedzieć, że coś takiego opublikował :)
...


nie czytałeś naszej strony ? to skandal :lol:

jak można zabierać głos na forum , bez przeczytania naszej strony ?

to jak wykład na studiach , a forum to jak ćwiczenia .

Trzeba czytać newsy na naszej stronie ( mimo że niektóre mocno nieaktualne ) . :wink:

Kubuś - niech Ci dobrze służy te patencik , a jednak wolę wozić w bagażniku składaki , a to dlatego, że :

- nie spadną,

- chyba raczej nie zapłacę mandatu za takie wożenie ,

- nikt się nie przyczepki o brak homologacji ,

- ani o prawa autorskie :D

.... a wypadków nie przewiduję . Zresztą VANy mają ładowność 500 kg. Jak by taki ciężar zadziałał w razie wypadku ?

Awatar użytkownika
TomekN126N
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 3843
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 18:54
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Transport rowerów

Postautor: TomekN126N » środa, 2 paź 2013, 21:36

Patent Kooby fajny, ale obawiam sie jednego. Kula z zaczepem na cepce nie oryginalna tzn. bez homologacji. Jak bedziesz jechał bez rowerów, to czy można ją zdjąć? Ktoś nie wyhamuje z tyłu i mogą być problemy z ubezpieczeniem. Dziś się towarzystwa tak "wyrobiły",że nawet, jak pasów nie zapniesz, to Ci kasy nie wypłacą, a co dopiero brak homologacji. Nie chcę być bardziej papieski od Papieża, ale...
Do mnie narazie bardziej przemawia ten projekt (1) http://www.fanklub-niewiadowek.com/niew ... zniki.html
tylko "rozwinięty" o jakiś pokrowiec na rowery. Nacisk na hak lepszy i bardziej to wydaje mi się bezpieczne.
A składaczek "wigry - 3", to zawsze :wink:
Nocki/km
2023: 11/460
2022: 12/440
2021: 3/425
2020: 5/1040
2019: 3/420
2018: 30/4184
2017: 24/2850
2016: 12/2540
2015: 23/2530
2014: 15/950
2013: 16/2310
2012: 23/1665

N126N
Corolla kombi - służbówka
Octavia kombi 1.6 TDI
jawa175(59)
komar3(81)
komar sztywniak
Suzuki GSX750E(83)
Honda Hornet 900 (05)

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5479
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Transport rowerów

Postautor: kooba » środa, 2 paź 2013, 22:09

Zastanawiałem się nad zamontowaniem kuli z przodu, ale nie przemawiała do mnie tyczka wystająca między budą a kufrem.
Z tym zdejmowaniem to słuszna uwaga. Obecnie jedynym sposobem jest odkręcenie całej konstrukcji od ramy, ale mam całą zimę na przemyślenie tematu i udoskonalenie konstrukcji :mrgreen:

Awatar użytkownika
piotr
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 22 sty 2011, 11:12
Lokalizacja: Świdnica

Re: Transport rowerów

Postautor: piotr » czwartek, 3 paź 2013, 18:12

Witam ,
na forum znalazłem fotki N z bagażnikiem na 3 rowery . Postanowiłem dorobić taki do swojej czepki. Oto on:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3e3d0892837161bd.html
jak na razie ma jedną wadę - nieznacznie zwiększa promień zawracania.

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: Transport rowerów

Postautor: dworek » czwartek, 3 paź 2013, 18:43

ja stawiam rowery na dachu samochodu. analizując pomysły kolegów z forum i po kilku konsultacjach uznałem to za najlepsze rozwiązanie. mam na dachu mondeo relingi, belki poprzeczne i na to cztery uchwyty ... jednak wkładanie rowerów na dach wana to już niezłe wyzwanie...
To napisałem ja, dworek 8-)

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5479
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Transport rowerów

Postautor: kooba » piątek, 4 paź 2013, 07:37

Jak miałem mondeo combi to też woziłem rowery na dachu, ale teraz... Włożenie na dach to jedno, ale jest jeszcze kwestia wysokości. Ja jestem wysoki i mam rower z ramą 21. Jak postawię go na dachu sharana to robi się jakieś 3,20-3,30m wysokości. Toż to już na niektóre mosty trzeba uważać.

chris_666
Posty: 1281
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2010, 22:22

Re: Transport rowerów

Postautor: chris_666 » piątek, 17 sty 2014, 21:56

kooba pisze:klocki po 20 kg każdy


a ile waży konstrukcja haka , i sam bagażnik ??

i jaką masz ładownośc przyczepki ??

do tego dochodzi to co pisali inni - brak jakiejkolwiek homologacji i papierów - czyli proszenie się o kłopoty - nawet jak ci ktoś wjedzie w tył to nie wybronisz się od odpowiedzialności :oops:

jimo
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 62
Rejestracja: poniedziałek, 24 sie 2009, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Transport rowerów

Postautor: jimo » piątek, 17 sty 2014, 22:31

Może nie rowery, a skuter (MW~65kg/70kg - Peugeot looxor) wożę z przodu na dyszlu swojej N126N.
W wakacje 2013 skuter przejechał na przyczepie prawie 5000km bez problemów.
Mocowanie rynny motocyklowej na 2 śruby do ramy, do ramy przykręcony kawałek profila (słupek ogrodzeniowy) poprzez kątownik skręcony do ramy. Do słupka dospawane są 2 przelotki na pas transportowy. Jedynie trzeba złożyć lusterko i dobrze ponapinać pasy. :).
Myślę że obecna konstrukcja nadaje się również pod rowery - będę musiał przetestować.
Skuterek sam wjeżdża i zjeżdza z bagażnika dzięki rynnie najazdowej.
Masa - dla równowagi bagaże na tył przyczepi i jest OK (nacisk na klukę haka akceptowalny, prowadzenie stabilne).

Zdjęcia:
Załączniki
DSC_3774_tn.jpg
DSC_3776_tn.jpg
DSC_3777_tn.jpg
DSC_3781_tn.jpg
DSC_3784_tn.jpg
DSC_3785_tn.jpg
DSC_3786_tn.jpg
pozdrawiam
Michał aka jimo#1921

(Polonez Caro 1.6 16V v Polonez Caro+ 1.8 16V v Chrysler Grand Voyager 3.3V6) + N126N
Yamaha FZ6 v Peugeot looxor
rower :P


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości