Zabezpieczenie oświetlenia LED.

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
GrzegorzBruta

Re: Zabezpieczenie oświetlenia LED.

Postautor: GrzegorzBruta » wtorek, 18 kwie 2017, 22:22

Już kiedyś pokazywałem takie urządzenie za 5 zł i nie wiem w czym problem. Napięcie 12 V na wejściu a na wyjściu już takie jakie sobie życzymy ( każde napięcie poniżej 12 V ) a diody mają radiatory już podopinane a jeżeli ich nie ma, to można zastosować zwykły kawałem aluminium i podkleić taśmą przewodzącą ciepło.
Przy pomocy małej śrubki i podpięciu przy ustawianiu woltomierza kręcimy śrubką do momentu żądanego napięcia, proste jak drut :)
Przypominam, że naładowany akumulator ma napięcie rzędu nawet ponad 13 V
IMG_20170418_221010.jpg

Jeszcze jakieś pytania odnośnie oświetlenia ?
Mamy różne diody ( diody świetlne starszych typów, słabej jakości i prądożerne po diody nowoczesne, mniejszy pobór prądu i dłuższa żywotność, cena też większa )
Jasność diody wyrażamy w jej cenie ;)
Barwa od ciepłej, zimnej po naturalną. Trzeba też dodać, że dioda ma swój kierunek prądu czytaj plus i minus :)
Można je potraktować ściemniaczem, niektóre diody nie lubią wilgoci i muszą być zabudowane w szczelnych obudowach.
Pewnie można mówić o nich w nieskończoność ale po co ;)

Awatar użytkownika
__ArroW__
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1488
Rejestracja: wtorek, 19 lip 2016, 19:48
Lokalizacja: Stary Toruń CTR

Re: Zabezpieczenie oświetlenia LED.

Postautor: __ArroW__ » wtorek, 18 kwie 2017, 22:47

Co nie zmienia faktu, że diody robione do oświetleń powinny być stosowane na profilach z faktu, że:

- grzeją się choćby nie wiadomo jak mało pobierały
- profil działa jako radiator i nie wymyślili go tylko ze względów kosmetycznych
- są bardziej żywotne

Od siebie dodam tylko, że ledy w silikonie to tragedia jeśli chcemy wewnątrz przyczepy robić oświetlenie to takowe odradzam, wypalają się dużo szybciej przez zgromadzone pod silikonem ciepło (jestem na etapie przerabiania znajomemu gablot gdzie zostały takie zastosowane i teraz najzwyczajniej w świecie słabiej świecą).
N126E + Volvo V50 2.0 136PS 2007r.
Remont zapiekanki - MaNdArYnA
2019 - 1311 km - 8 nocy
2017 - 530 km - 4 noce w Taborach - 2 noce w Pałacach :lol:

GrzegorzBruta

Re: Zabezpieczenie oświetlenia LED.

Postautor: GrzegorzBruta » wtorek, 18 kwie 2017, 23:40

__ArroW__ pisze:Co nie zmienia faktu, że diody robione do oświetleń powinny być stosowane na profilach z faktu, że:

- grzeją się choćby nie wiadomo jak mało pobierały
- profil działa jako radiator i nie wymyślili go tylko ze względów kosmetycznych
- są bardziej żywotne

Od siebie dodam tylko, że ledy w silikonie to tragedia jeśli chcemy wewnątrz przyczepy robić oświetlenie to takowe odradzam, wypalają się dużo szybciej przez zgromadzone pod silikonem ciepło (jestem na etapie przerabiania znajomemu gablot gdzie zostały takie zastosowane i teraz najzwyczajniej w świecie słabiej świecą).

Widocznie nie miałeś do czynienia z prawdziwymi "ledami"
Rozbiorę Ci oryginalne światło w przyczepie jakie mam kupione do oświetlenia przedsionka, zobaczysz sam i pokażesz mi jeden radiator w niej, rozbiorę Ci światło cofania w moim samochodzie i pokażesz mi jeden radiator tam zamontowany, bo ja nie widzę albo jestem ślepy, pokażę Ci w mojej łodzi zanętowej oświetlenie( wartość ponad 5 tyś złotych ) "ledami" mogę wypalić dziurę a na dodatek na dziobie mam reflektor "ledowy"
zero radiatora! W domu mam węża "ledowego" w sufitach i zero radiatora ( świeci już 5 rok )
Czołówka Petzl zero radiatora a świeci już czwarty rok i bije po oczach ;)
IMG_20170418_233633.jpg

Na koniec dodam, że wstawiłem takiego posta Poradnik mały dla dużych i tam na wstępie napisałem na przykładzie śrub jak należy robić zakupy :)
Nie kupuję kota w worku, nie znając specyfikacji, przeznaczenia, dokumentacji urządzenia itp itd niczego nie kupuję ! Inaczej po zakupie nie wiem, co mam z tym zrobić. Najpierw informacja a potem zakup. W każdym sklepie dostanie się paragon, trzeba go zachować i na każdy towar mamy dzisiaj 24 miesiące gwarancji. Ja nie tylko zbieram paragony jak pokemony ale także je kseruję bo lubią wyblaknąć po czasie :)
Jak widzisz tego węża ledowego na zdjęciu, to podłączyli mi go w sklepie ( kupiłem ) świeci równym światłem na całej swej długości i sam przyznasz, że nie punktowo ;) Wszystko wdg instrukcji i zaleceń producenta. Sklep nie wie co sprzedaje to ja dziękuję i zakupów nie robię.
Ostatnio zmieniony środa, 19 kwie 2017, 00:18 przez GrzegorzBruta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
__ArroW__
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1488
Rejestracja: wtorek, 19 lip 2016, 19:48
Lokalizacja: Stary Toruń CTR

Re: Zabezpieczenie oświetlenia LED.

Postautor: __ArroW__ » środa, 19 kwie 2017, 00:02

Kolego to, że Tobie ledy świecą i bawisz się w tego rodzaju sprawach nie oznacza, żebyś podważał moje sprawdzone źródło oraz doświadczenie odnośnie ledów. Wyraziłem swoją opinię. W lampach jest innego typu led tak samo jak w halogenach zewnętrznych gdzie niby nie ma radiatora a jak rozbierzemy to radiatorem jest obudowa a po odkręceniu leda mamy pod nim pastę przewodzącą. Także taśma led a moduły (bo to one są z reguły w lampach) to dwie inne technologie mimo zbliżonych podobieństw.

Pozdr ArroW!
N126E + Volvo V50 2.0 136PS 2007r.
Remont zapiekanki - MaNdArYnA
2019 - 1311 km - 8 nocy
2017 - 530 km - 4 noce w Taborach - 2 noce w Pałacach :lol:

GrzegorzBruta

Re: Zabezpieczenie oświetlenia LED.

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 19 kwie 2017, 00:25

Ja nie podważam Twoich sprawdzonych źródeł ;)
Ja się tylko zastanawiam nad tym skąd takie pytania padają :) Kupuję w komplecie a nie węża a potem ledy i radiatory :)
Ty też kupujesz coś w ciemno i najpierw kupujesz a potem szukasz rozwiązań ?
Kupujesz lampy a potem szukasz po sieci do nich żarówek ?
Zapraszam do mnie, rozetniemy tego węża i popatrzymy na ten radiator albo obudowę tych led.

Valhallen
Posty: 14
Rejestracja: środa, 5 kwie 2017, 10:24

Re: Zabezpieczenie oświetlenia LED.

Postautor: Valhallen » środa, 19 kwie 2017, 00:30

A ja na ten przyklad zakupilem ledy do podswietlenia tablicy i mijania oraz stopu (osobne) i te rurkowe do tablicy maja dosyc wydajny radiator a r5w wcale a diody to chyba tu i tu cob czy jak to sie nazywa

GrzegorzBruta

Re: Zabezpieczenie oświetlenia LED.

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 19 kwie 2017, 00:50

Valhallen pisze:A ja na ten przyklad zakupilem ledy do podswietlenia tablicy i mijania oraz stopu (osobne) i te rurkowe do tablicy maja dosyc wydajny radiator a r5w wcale a diody to chyba tu i tu cob czy jak to sie nazywa

Masz w samochodzie szynę can bus ? Pokazuje Ci się na desce rozdzielczej spalona żarówka ?

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zabezpieczenie oświetlenia LED.

Postautor: vvarrior » środa, 19 kwie 2017, 01:00

To ja podpytam o tą przetworniczkę LMka. Jak ona sprawuje się przy niskim napięciu akumulatora w granicach 10V? Nie robi "stroboskopu" albo jakiś innych efektów wizualnych na ledach i ewentualnie jeśli testowałeś gdy zasilana jest przez akumulator ale doładowywany przez regulator ładowania PWM lub MPPT czy też nie świruje? Podpytam jeszcze jak jest z "sianiem" w pasmo radiowe? "Jedyneczki" na 225kHz da radę posłuchać jak to to wpięte w instalację jest wieczorkiem? Pytam bo walczę z własną konstrukcją od jakiegoś czasu i gotowy moduł spełniający moje wymagania by ułatwił co nieco.
Koszt z Ali rzeczywiście grosze ale jeśli testowałeś to kupię coś sprawdzonego.
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

Valhallen
Posty: 14
Rejestracja: środa, 5 kwie 2017, 10:24

Re: Zabezpieczenie oświetlenia LED.

Postautor: Valhallen » środa, 19 kwie 2017, 01:04

Mnie to nie grozi mam stara octavie i nie potrzebowalem tych z chpiem madrym


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości