Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » niedziela, 27 mar 2016, 22:31

Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł(SP7GTU)
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 24 sie 2013, 19:30
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Paweł(SP7GTU) » poniedziałek, 28 mar 2016, 10:06

Toyota Yaris II(1.33)+N126ES

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5516
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: kooba » poniedziałek, 28 mar 2016, 10:30

Dostawczy z przyczepą lekką :)
Obrazek

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 11:00

Bardzo wiary godne źródło :lol: co tam ustawa skoro ktoś sobie naskrobał stronę :lol:

ttaber
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 29 sie 2014, 10:22

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: ttaber » poniedziałek, 28 mar 2016, 11:23

Benior trolujesz, czy ty tak na serio z tymi uprawnieniami do ciągania przyczep?

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 11:36

ttaber pisze:Benior trolujesz, czy ty tak na serio z tymi uprawnieniami do ciągania przyczep?
I lubię jak ktoś próbuje zejść w dyskusji do poziomu trolla BRAWO TTABER :twisted:

Jak się kończą argumenty zaczyna wchodzić agresja.

Osoby co uważają, że można ciągać n kat B inną przyczepę inną niż lekka wezmą na siebie odpowiedzialność i mandat jaki otrzymam?
Wszystkie konsekwencje związane z brakiem uprawnień do prowadzenia zestawu? Brak uprawnień = brak ubezpieczenia.
Czy słowo REGRES coś mówi?

Cały czas nikt z was nie pokazał zapisu gdzie jest napisane, że można ciągnąć przyczepę inna niż lekka o ile zestaw wynosi 3,5t. Cały czas co przedstawiacie to tylko wasza interpretacja z przepisu "bo przecież nie jest napisane więc tak jest" za to dokładnie jest napisane co wolno czy przyczepa lekka a przyczepa lekka to do 750kg

Takie tam stanowisko policji. Proponuję ruszyć palce na klawiaturze i troszkę poszperać głębiej niż pierwsza strona w google i stanowisko jakie nam odpowiada. Wydrukuj sobie te obrazki i jak zatrzyma policja pokaż i tłumacz jak to internet interpretuje a przecież on się nie myli.
Z całą pewnością będzie to bardzo śmiechowy dzień dla policjantów.
http://www.myszkow.slaska.policja.gov.p ... odowa.html

BobBudowniczy
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 6 mar 2014, 07:41

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: BobBudowniczy » poniedziałek, 28 mar 2016, 12:10

Berni twierdzisz, że ciągłem swoją N390 (dmc 1000) na prawku "B" nielegalnie ? :roll:
Też jestem przekonany, że jakiś czas temu 4-5? lat zmieniły się przepisy i o ile kiedyś faktycznie można było ciągnąć tylko lekkie (dmc do 750) na samym "B" tak od pewnego czasu warunek jest taki by masa zespołu pojazdów nie przekraczała ustalonego progu 3,5? Szkoły jazdy które tego w końcu uczą chyba wiedzą co tłuką do głów kursantom i dlatego tak to wygląda u nich a nie inaczej:

http://oskduet.pl/nauka-jazdy/prawo-jazdy-przyczepa

"Auto kompaktowe z przyczepą inną niż lekka. Samochód do 1800 KG PRZYCZEPA -1000 KG. Przyczepa w tym przypadku musi posiadać hamulec najazdowy, gdyż nie jest przyczepą lekką. Z espół pojazdów nie przekracza 3500 kg. Wystarczy prawo jazdy kategoria B ."

"Auto kompaktowe z przyczepą kempingową. Samochód -1900 KG PRZYCZEPA KEMPINGOWA -1200 KG. Taki zestaw dopuszczają przepisy, należy jednak pamiętać, że prowadzenie będzie mało bezpieczne i niekomfortowe (mały samochód, duża przyczepa). Wystarczy prawo jazdy kategoria B"

"Duże auto osobowe z przyczepą kempingową. Samochód 2250 kg. Przyczepa cempingowa -1200 kg. Ponieważ dopuszczalna masa całkowita zestawu nie przekracza 3500 kg. Wystarczy prawo jazdy kategoria B ."


itd,

swego czasu była o tym dyskusja na kawaraning.pl i wnioski były identyczne. Dowodów na to nie szukam bo nie jestem Rutkowski ale tak po prostu jest. Jeśli dalej nie jesteś przekonany ściągnij z neta dowolny kurs/testy na prawko "B" z pytaniami egzaminacyjnymi i odpowiedziami i jest tam paręnaście pytań poruszających to zagadnienie i w zupełności rozwiewających wątpliwości. Można też szukać ustaw itd ale szkoda na to czasu by mielić ten bełkot prawny z którego wynika dokładnie to co napisałem wcześniej.

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 12:19

Teraz muszę wyjść z domku ale potem napiszę jeszcze kilka słów.
Na razie pokażę też, że w szkołach nauki jazdy zdania też są podzielone. Jest ich więcej ale na to trzeba czasu aby wszystkie odnaleźć.

https://www.l-instruktor.pl/wokol-prawa ... vj0Wnp0xgE

Zmiana przepisów była właśnie dla tego, że nie były zgodne z konwencją wiedeńską. Nie twierdzę, że przepisy są mądre wręcz przeciwnie ale są i trzeba się stosować.

BobBudowniczy
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 6 mar 2014, 07:41

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: BobBudowniczy » poniedziałek, 28 mar 2016, 12:32

Posiadasz prawo jazdy kategorii B i chcesz holować przyczepę, dowiedz się co na ten temat mówią przepisy.
Dla prawa jazdy kategorii B, przepisy określają cztery sytuacje dotyczące holowania. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, przy spełnieniu konkretnych warunków możemy ciągnąć nie tylko przyczepę lekką, lecz także o dmc powyżej 750 kg. W pierwszej opcji dmc(dopuszczalna masa całkowita) zestawu nie może przekroczyć 4250 kg (3500 kg – samochód i 750 kg przyczepa). Jeżeli nie ma ona hamulców, to jej dmc musi być równe lub mniejsze od połowy masy własnej pojazdu ciągnącego (§14 ust 5, Dz U Nr 32, poz 262, z późn. Zm.). Gdy przyczepa wyposażona jest w hamulec bezwładnościowy(najazdowy), rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów mówi, że dmc pojazdu ciągnącego musi stanowić co najmniej 1,33 dmc przyczepy. Przepis ten obowiązuje zawsze przy tego typu systemie hamującym, niezależnie od masy przyczepy i uprawnień. Praktycznie oznacza to, że dla przyczepy o dmc równym 750 kg, masa pojazdu musi wynosić minimum 1000 kg.
Decydując się na holowanie przyczepy, musimy dokonać kilku obliczeń W drugim przypadku, kiedy dmc przyczepy jest większe od 750 kg, musi być ona wyposażona w hamulec najazdowy lub uruchamiany z miejsca kierowcy. Dla obu tych sytuacji, dmc przyczepy nie może być większe niż mw(masa własna) pojazdu ciągnącego, a dmc całego zestawu nie może przekroczyć 3500kg. Przykładowy zestaw, to auto o mw 1500 kg i ładowności 500 kg (co daje dmc 2000 kg) z przyczepą o dmc 1500 kg. Na tym kończą się możliwości holowania przyczepy posiadaczy prawa jazdy kategorii B.
Na szczęście jest kategoria B+E, która w pozostałych przypadkach ratuje sytuacje. Teoretycznie pozwala na poruszanie się zestawem pojazdów o masie do 7000 kg. W praktyce taka sytuacja ma miejsce wyłącznie w przypadku holowania przyczepy wyposażonej w hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy (niespotykane rozwiązanie). Dmc takiej przyczepy może być większe niż dmc pojazdu, ale jej rmc musi być mniejsze lub równe rmc auta (art. 62 ust. 1 pkt 1 prd). Drugą opcją jest holowanie przyczepy o dmc > 750 kg, wyposażonej w hamulec najazdowy. W tym przypadku, dmc samochodu musi stanowić min. 1,33 dmc przyczepy, to praktycznie dopuszczalna masa całkowita zestawu może wynosić maksymalnie 6125 kg (3500 kg – auto, 2625 kg – przyczepa). Kategoria B+E nie zmienia zasad holowania przyczepy lekkiej są takie same jak przy kat. B.
Kategoria B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepami. Dopuszczalna długość zestawu 22m.

Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 400
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 13:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Robcio » poniedziałek, 28 mar 2016, 12:32

To jeszcze przeczytaj komentarze na l-instruktor, w ktoruch to redakcja portalu przyznaje i nie zaprzecza mozliwosci holowania przyczepy innej niz lekka w zestawie nie przekraczajacym 3,5t.

Ubzdurales sobie cos i caly swiat probujesz przeciagnac na swoja strone.

A interpretacja jakiejs tam komendy powiatowej tez o niczym nie swiadczy.

Naskrobane Tapatalk'iem.
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

ttaber
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 29 sie 2014, 10:22

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: ttaber » poniedziałek, 28 mar 2016, 12:46

Benior pisze:
ttaber pisze:Benior trolujesz, czy ty tak na serio z tymi uprawnieniami do ciągania przyczep?
I lubię jak ktoś próbuje zejść w dyskusji do poziomu trolla BRAWO TTABER :twisted:

Jak się kończą argumenty zaczyna wchodzić agresja.


Proszę, nie wmawiaj mi rzeczy, których nie napisałem, bo jest to bardzo słabe. Myślałem, że sobie żarty robisz, trolujesz ale widzę że poważnie podchodzi do sprawy.

O swoich rewelacjach poinformuj userów forum karawaning.pl, to może być szok dla nich. Ile tam takich tematów było...

Pzdr i spokojnych świąt. 8-)
W świetle majestatu adwersarza ustępuję.

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 15:20

Nie wmawiam nikomu nic i jakoś mnie nie interesuje czy dostaniesz mandat czy nie czy policjant zakaże Ci dalszej jazdy takim zestawem czy nie. Są natomiast osoby, które stoją dopiero przed zakupem przyczepy innej niż lekka i warto aby się zastanowiły czy aby nie pchają się na minę. Oczywiście potem tutaj, na karawaning.pl wszyscy zrobią smutne oczy, poklepią po ramieniu i będą pomstować policję jaka to ona wredna i nie zna przepisów. Piszecie o mnie a nie tylko ja na tym forum mam takie zdanie. Ciągle nie przedstawił z was nikt zapisu, który na to zezwala.

Spróbuję jeszcze raz wytłumaczyć chociaż w tym jestem słaby :lol:

6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

Tutaj wyraźnie ustawodawca pisze co ciągnąć możemy. Nie ma tu znaczenia DMC samochodu bo nawet 3500kg DMC pozwala nam ciągnąć przyczepę lekką 750kg

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.
(te dwa zapisy czytamy razem)

Możemy ciągnąć przyczepę inną niż lekka o ile rozszerzymy prawo jazdy kat B o kod 96
Prawo jazdy z wpisem 96 nie jest kategorią prawa jazdy a jedynie rozszerzeniem kat B Kolejna kat. to B+E a gdzie jest w przepisach kat B96? nie ma bo jest to rozszerzenie kat B o wpis w prawo jazdy, że potrafimy poruszać się z przyczepą inna niż lekka i zdaliśmy odpowiedni egzamin. Kod 96 jest swego rodzaju ukłonem wobec nas abyśmy mogli ciągnąć przyczepę inna niż lekka zdając jedynie egzamin bez konieczności przechodzenia kursu.

Ciągle podajecie argument o zestawie pojazdów 3500kg DMC więc się pytam gdzie taki zapis? Poważnie, bardzo chciałbym móc ciągnąć przyczepę inną niż lekka.

Podejrzewam, że chodzi wam o ten krótki fragment którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t i bierzecie na logikę, że skoro nie zabrania to zezwala ale punkt wyżej napisał wyraźnie na co zezwala.

Wiem, że nieprzekonanych i tak nie przekonam ale takie mam zdanie i nie tylko ja. Osoba co akurat w tym siedzi głęboko ostrzegała mnie przed tą dyskusją, że tak się skończy ale co tam. :lol:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 mar 2016, 16:55 przez Benior, łącznie zmieniany 1 raz.

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 16:55

Jeszcze jedno.
Jeśli jest tak jak mówicie to po co ten zapis?

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

Przecież ustawodawca mógłby od razu wpisać, że łączny zespół pojazdów nie może przekroczyć 3,5t a pisze tylko o lekkiej
Jeśli na kat B możemy ciągnąć inna niż lekka to byłby zapis tylko o nieprzekraczaniu 3,5t zespołu pojazdów
Kolejnym podpunktem byłoby wpis do prawo jazdy z kodem 96 i zespole pojazdów do 4,250t

ttaber
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 29 sie 2014, 10:22

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: ttaber » poniedziałek, 28 mar 2016, 17:03

:)
Benior, miałem zbastować...ale idąc twoim tokiem rozumowania to zaprzęgu typu samochód osobowy o DMC 2100 kg z przyczepą o DMC 1000 kg, nie można prowadzić mając kategorię B lub B96...

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 17:14

Możesz jaśniej :roll:


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości