Poradnik mały dla dużych

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » wtorek, 28 lis 2017, 07:59

RAFALSKI pisze:
GrzegorzBruta pisze:Gumowy wąż w przyczepie odpada.

Nie przesadzaj, gumowy przewód jest bardzo bezpieczny pod kilkoma warunkami:
- jest nowy,
- ciasno naciąga się na końcówki,
- jest zaciśnięty porządnymi opaskami,
- poprowadzony dość luźno i "z głową" żeby nie było ryzyka przetarcia.

Elastyczne węże nadają się idealnie wszędzie tam gdzie występują drgania takie jak na przykład w naszych budach. Sztywne przewody bym sobie odpuścił, w czasie jazdy wszystko pracuje a one tego nie lubią.

Jak nie chcesz gumowych przewodów to puść wszystko na Faro od samochodowego LPG, jak Stachu radzi. Będziesz miał zapewnioną elastyczność i jednocześnie są pancerne.

Dzięki za odpowiedź, bo lepiej się zapytać, niż potem się zdziwić.
Jak bardzo grzeje się taka lodówka podczas prawidłowej pracy ? Ostro grzeje ?

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: RAFALSKI » wtorek, 28 lis 2017, 13:44

GrzegorzBruta pisze:jedni zarzucali takiemu gościowi, że ma lodówkę na wężu w kamperze.

Są tacy ludzie co to zawsze znajdą szczegół do którego mogą się przy.......ić ;) Ostatnio był temat węży w wątku o Trumasterze czyli sterowniku do pieca i tam wyszło, że wąż wężowi nie równy i trzeba po prostu stosować takie jak trzeba. Jak ktoś się boi tych pomarańczowych niech robi na samochodowych do LPG, te są dużo wytrzymalsze.
GrzegorzBruta pisze:Zastosuję Faro z dwóch przyczyn, będę musiał piecyk do ogrzewania też podłączyć

No i tak będzie najlepiej. Faro to połączenie zalet sztywnej miedzi (wytrzymałość nawet większa) i gumowych węży - elastyczność.
GrzegorzBruta pisze:Jak bardzo grzeje się taka lodówka podczas prawidłowej pracy ? Ostro grzeje ?

Grzeje całkiem porządnie, można się oparzyć. Jakiego rzędu to są temperatury to nie mam pojęcia ale to nie ma znaczenia. Byle podłączenie gazu i prądu poprowadzić tak aby nie stykało się z radiatorem oraz innymi gorącymi fragmentami i będzie bezpiecznie.
To co wcześniej, jak ktoś boi się pomarańczowego węża to samochodowy uspokoi jego obawy. Wystarczy pomyśleć jakie warunki i temperatury panują pod maską samochodu i już wiemy, że przeginamy ;)

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » wtorek, 28 lis 2017, 15:30

Zrobię na Faro instalację. Pomarańczowe węże też mi się już skończyły. Dokupię końcówki i będzie ok.
Dzisiaj zabrałem się za czyszczenie uszczelki w lodowce. Już mam odmoczone dłonie i czyściłem uszczelkę wszystkim od płynów do naczyń, cifów itp ale najlepsza jest pasta do zębów i szczoteczka ;) Dzisiaj jak żona przyszła z pracy to swoje usłyszałem hehehe
Pasta do zębów zrobiła robotę i nawet koloru uszczelka nabrała jak trzeba.
Teraz czekam na spienione pcv koloru szarego na czoło drzwiczek lodówki.
Będzie pod kolor tapicerki i frontów mebli oraz wykładziny.
Mam jeszcze jedno w lodówce. Sprawdziłem palnik i działa raz za razem pali się po załączeniu. Jak włożę palnik do rury kominowej w lodówce to nie da się jej odpalić. Wyciągam palnik z rury i działa za każdym razem. Wkładam i nie działa. Ale mnie ta lodówka szkoli hehehe
Nie wiem, być może jest gdzieś przebicie i będzie trzeba wymienić tę elektrodę. W którymś sklepie widziałem te elektrody a teraz nie potrafię znaleźć.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2585
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: stachu_gda » wtorek, 28 lis 2017, 20:06

Obstawiam przebicie na kablu (jak założysz palnik to kabel przy okazji gdzieś ma bliżej do obudowy lodówki - popatrz w ciemności).

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » wtorek, 28 lis 2017, 21:51

stachu_gda pisze:Obstawiam przebicie na kablu (jak założysz palnik to kabel przy okazji gdzieś ma bliżej do obudowy lodówki - popatrz w ciemności).

Przeczyściłem styki i zmieniłem położenie zapalacza, czyli tej elektrody. Zadziałało. Jednak coś mi się wydaje, że iskra gdzieś ucieka.
Sprawdzę to jeszcze kilka razy a potem zobaczymy co i jak z tym da się zrobić. To musi działać i zapalarka elektryczna już też zakupiona.
Lepiej to zrobić na gotowo, niż potem za każdym razem odsuwać lodówkę i poprawiać już zamontowaną.
Jest z tym trochę roboty. Zauważyłem też lekki wyciek gazu przy rurce biegnącej od butli do zaworu, prawdopodobnie trzeba będzie dać nową baryłkę na przewód fi 8mm Spróbuję to jeszcze mocniej dokręcić i sprawdzę, czy coś to pomoże. Jeżeli nie, to nowa baryłka koniecznie :)

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 29 lis 2017, 02:38

Jednym słowem lipa. Dokręcenie przewodu gazowego jedynie zmniejszyło wyciek gazu ale gaz dalej się wydostaje. Szczerze mówiąc jest problem.
Nie wiem czego tu użyć, jakie nowe połączenie lub zrobienie takiej aluminiowej uszczelki ? Może zamiast aluminiowej uszczelki jakaś inna z innego materiału ? Czy przerobić to jakoś, bo sam nie wiem.
20171129_022743.jpg

20171129_022751.jpg

Jak widać stare połączenia i ciężko coś z tym zrobić.

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2065
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 20:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: Karolus » środa, 29 lis 2017, 09:52

Że tak powiem.... Gumowy oring nie załatwi sprawy?

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 29 lis 2017, 15:22

Dzisiaj zabrałem się za pracę nad nową uszczelką, którą wykonałem samodzielnie z miedzianej formatki.
Oryginalnie uszczelnienie wykonane było z podkładki aluminiowej o średnicy 12 mm i otworze w środku fi 5 mm
Jak to zrobiłem.
Wybijakiem do otworów 12 mm wybiłem w blaszce znak, co spowodowało, że blaszka w miejscu zaznaczenia wybrzuszyła się jedną stroną i o to właśnie chodziło ( przybrała kształt wypukłego kola i będzie już przybliżony kształt końcówki zaworu jak trzeba)
20171129_145507.jpg

Następnie nożyczkami wyciąłem miejsce zaznaczenia pozostałe po wybijaku
20171129_150307.jpg

20171129_145844.jpg

Widok uszczelki aluminiowej i nowej miedzianej
20171129_150334.jpg

widok od strony wklęsłej
20171129_145922.jpg

Następnie zaznaczyłem środek w wyciętej blaszce i dremelem wypiłowałem otwór fi 5 mm dokładnie w środku ( wiercenie odpada, gdyż powygina nam blaszkę w miejscu wiercenia i otwór wyjdzie nam cały poszarpany )
Wszystko zostało skręcone i jeszcze raz próba szczelności wszystkich połączeń. Nie ma żadnych wycieków i jest ok.
20171129_150530.jpg

Uszczelki miedziane wykonałem w ilości dwóch sztuk, gdyż nigdy nic nie wiadomo i lepiej takie rzeczy robić po dwie sztuki za jednym razem ( przyda się jako zapas )
Dlaczego użyłem wybijaka a nie np cyrkla do zaznaczenia miejsca cięcia. Po pierwsze, zaznaczając to wybijakiem od razu mamy wypukły kształt a po drugie w miejscu gdzie wybijak zostawił ślad, nożyczki idą jak po prowadnicy ;)

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: RAFALSKI » środa, 29 lis 2017, 16:06

Bardzo fajna robota.

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 29 lis 2017, 17:18

RAFALSKI pisze:Bardzo fajna robota.

Jak widać, czego by się nie dotknąć, to się sypie ;)
Lepiej nie ruszać tych starych przewodów jak nie trzeba oczywiście.
Ważne, że działa i nie ma nawet najmniejszych wycieków gazu.
Może kiedyś te post na temat lodówki się przyda i jak będzie remontował swoją lodówkę, to ma szlaki przetarte.
Potem jak przyjdzie czas montażu czoła drzwiczek lodówki, to pokaże już jak wygląda cała lodówka.
Mam jeszcze kilka rzeczy przy niej do zrobienia. Muszę wyprostować górną część lodówki i pomalować. Wcześniej jednak oczyścić z rdzy.
Mam pytanie, Używacie termostatów w swoich lodówkach, czy zawsze wszystko na max odkręcone ?

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: RAFALSKI » środa, 29 lis 2017, 17:24

Na 230V używam termostatu. Jeśli ustawiłbym na max to wszystko byłoby zamrożone. W Elektroluxie daję najczęściej na 2/3 zakresu.
Za to na gazie ustawiam zawsze na max i jest dobrze, na granicy zamrażania. Pewnie byłoby lepiej ale lodówka jest na 50 a reduktor na 37. Działa więc nie wymieniam.

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 29 lis 2017, 18:54

RAFALSKI pisze:Na 230V używam termostatu. Jeśli ustawiłbym na max to wszystko byłoby zamrożone. W Elektroluxie daję najczęściej na 2/3 zakresu.
Za to na gazie ustawiam zawsze na max i jest dobrze, na granicy zamrażania. Pewnie byłoby lepiej ale lodówka jest na 50 a reduktor na 37. Działa więc nie wymieniam.

Lodówkę włączyłem do prądu 230 V i dałem termostat na max o godzinie 18:45 i zobaczymy co będzie i po jakim czasie.
Na gazie nie chciałem zostawiać lodówki bez opieki. Sprawdzę najpierw na prądzie a potem na gazie.
20171129_184743.jpg

Dyszę mam KZ 46 więc pod reduktor 50 ale też mam reduktor założony 37 i też mam dobry płomień, więc nie zmieniam. Też ustawię termostat na max i zobaczymy w praniu :)
Znalezione na ebay i cena ładna, bo około 500 zł
https://www.ebay.co.uk/itm/Electrolux-3 ... SwY~1aHBG-
Taki piec w Polsce to wydatek 1300 zł na spokojnie albo nawet 1500 :) za trupy w Polsce do remontu trzeba dać od 600 do 800 zl bez nadmuchu
https://www.ebay.co.uk/itm/Truma-gas-el ... SwxzdaGD-4
tego za 480 zl z wysyłką do Polski ( dzwoniłem )
https://www.ebay.co.uk/itm/Caravan-spac ... 0005.m2219
1000 zł z dostawą :)
https://www.ebay.co.uk/itm/Truma-Gas-Fi ... Sw5VtaBMK-
Kontrolka płomienia do Trumy około 50 zł

https://www.ebay.co.uk/itm/CARAVAN-MOTO ... 0005.m2219

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 29 lis 2017, 22:18

Mam pytanie. Jak długo trzeba czekać aż lodówka zacznie schładzać ?

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2065
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 20:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: Karolus » środa, 29 lis 2017, 22:59

GrzegorzBruta pisze:Dzisiaj zabrałem się za pracę nad nową uszczelką, którą wykonałem samodzielnie z miedzianej formatki.
Oryginalnie uszczelnienie wykonane było z podkładki aluminiowej o średnicy 12 mm i otworze w środku fi 5 mm
Jak to zrobiłem.
Wybijakiem do otworów 12 mm wybiłem w blaszce znak, co spowodowało, że blaszka w miejscu zaznaczenia wybrzuszyła się jedną stroną i o to właśnie chodziło ( przybrała kształt wypukłego kola i będzie już przybliżony kształt końcówki zaworu jak trzeba)
20171129_145507.jpg
Następnie nożyczkami wyciąłem miejsce zaznaczenia pozostałe po wybijaku
20171129_150307.jpg
20171129_145844.jpg
Widok uszczelki aluminiowej i nowej miedzianej
20171129_150334.jpg
widok od strony wklęsłej
20171129_145922.jpg
Następnie zaznaczyłem środek w wyciętej blaszce i dremelem wypiłowałem otwór fi 5 mm dokładnie w środku ( wiercenie odpada, gdyż powygina nam blaszkę w miejscu wiercenia i otwór wyjdzie nam cały poszarpany )
Wszystko zostało skręcone i jeszcze raz próba szczelności wszystkich połączeń. Nie ma żadnych wycieków i jest ok.
20171129_150530.jpg
Uszczelki miedziane wykonałem w ilości dwóch sztuk, gdyż nigdy nic nie wiadomo i lepiej takie rzeczy robić po dwie sztuki za jednym razem ( przyda się jako zapas )
Dlaczego użyłem wybijaka a nie np cyrkla do zaznaczenia miejsca cięcia. Po pierwsze, zaznaczając to wybijakiem od razu mamy wypukły kształt a po drugie w miejscu gdzie wybijak zostawił ślad, nożyczki idą jak po prowadnicy ;)


A ja cholera wyskoczyłem z gumowym oringiem - hehehe, Grzegorz Ty dobrze wiesz że chciałem tylko pomóc? ;)

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2065
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 20:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: Karolus » środa, 29 lis 2017, 23:00

GrzegorzBruta pisze:Mam pytanie. Jak długo trzeba czekać aż lodówka zacznie schładzać ?


Po godzinie jeżeli sprawna i dobra to powinno już być czuć zimny dość radiator w środku, przynajmniej w mojej tyle co zakupionej tak jest.


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: mcube i 5 gości