Poradnik mały dla dużych

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
Awatar użytkownika
RAFALSKI
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Kontaktowanie:

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: RAFALSKI » środa, 29 lis 2017, 17:06

Bardzo fajna robota.
BMW E36 '97 + N-127 '77 & N-132L '85
N-132L '85
N-126N '88
N-126E '85

GrzegorzBruta

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 29 lis 2017, 18:18

RAFALSKI pisze:Bardzo fajna robota.

Jak widać, czego by się nie dotknąć, to się sypie ;)
Lepiej nie ruszać tych starych przewodów jak nie trzeba oczywiście.
Ważne, że działa i nie ma nawet najmniejszych wycieków gazu.
Może kiedyś te post na temat lodówki się przyda i jak będzie remontował swoją lodówkę, to ma szlaki przetarte.
Potem jak przyjdzie czas montażu czoła drzwiczek lodówki, to pokaże już jak wygląda cała lodówka.
Mam jeszcze kilka rzeczy przy niej do zrobienia. Muszę wyprostować górną część lodówki i pomalować. Wcześniej jednak oczyścić z rdzy.
Mam pytanie, Używacie termostatów w swoich lodówkach, czy zawsze wszystko na max odkręcone ?

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: RAFALSKI » środa, 29 lis 2017, 18:24

Na 230V używam termostatu. Jeśli ustawiłbym na max to wszystko byłoby zamrożone. W Elektroluxie daję najczęściej na 2/3 zakresu.
Za to na gazie ustawiam zawsze na max i jest dobrze, na granicy zamrażania. Pewnie byłoby lepiej ale lodówka jest na 50 a reduktor na 37. Działa więc nie wymieniam.
N-132L '85
N-126N '88
N-126E '85

GrzegorzBruta

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 29 lis 2017, 19:54

RAFALSKI pisze:Na 230V używam termostatu. Jeśli ustawiłbym na max to wszystko byłoby zamrożone. W Elektroluxie daję najczęściej na 2/3 zakresu.
Za to na gazie ustawiam zawsze na max i jest dobrze, na granicy zamrażania. Pewnie byłoby lepiej ale lodówka jest na 50 a reduktor na 37. Działa więc nie wymieniam.

Lodówkę włączyłem do prądu 230 V i dałem termostat na max o godzinie 18:45 i zobaczymy co będzie i po jakim czasie.
Na gazie nie chciałem zostawiać lodówki bez opieki. Sprawdzę najpierw na prądzie a potem na gazie.
20171129_184743.jpg

Dyszę mam KZ 46 więc pod reduktor 50 ale też mam reduktor założony 37 i też mam dobry płomień, więc nie zmieniam. Też ustawię termostat na max i zobaczymy w praniu :)
Znalezione na ebay i cena ładna, bo około 500 zł
https://www.ebay.co.uk/itm/Electrolux-3 ... SwY~1aHBG-
Taki piec w Polsce to wydatek 1300 zł na spokojnie albo nawet 1500 :) za trupy w Polsce do remontu trzeba dać od 600 do 800 zl bez nadmuchu
https://www.ebay.co.uk/itm/Truma-gas-el ... SwxzdaGD-4
tego za 480 zl z wysyłką do Polski ( dzwoniłem )
https://www.ebay.co.uk/itm/Caravan-spac ... 0005.m2219
1000 zł z dostawą :)
https://www.ebay.co.uk/itm/Truma-Gas-Fi ... Sw5VtaBMK-
Kontrolka płomienia do Trumy około 50 zł

https://www.ebay.co.uk/itm/CARAVAN-MOTO ... 0005.m2219

GrzegorzBruta

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 29 lis 2017, 23:18

Mam pytanie. Jak długo trzeba czekać aż lodówka zacznie schładzać ?

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: Karolus » środa, 29 lis 2017, 23:59

GrzegorzBruta pisze:Dzisiaj zabrałem się za pracę nad nową uszczelką, którą wykonałem samodzielnie z miedzianej formatki.
Oryginalnie uszczelnienie wykonane było z podkładki aluminiowej o średnicy 12 mm i otworze w środku fi 5 mm
Jak to zrobiłem.
Wybijakiem do otworów 12 mm wybiłem w blaszce znak, co spowodowało, że blaszka w miejscu zaznaczenia wybrzuszyła się jedną stroną i o to właśnie chodziło ( przybrała kształt wypukłego kola i będzie już przybliżony kształt końcówki zaworu jak trzeba)
20171129_145507.jpg
Następnie nożyczkami wyciąłem miejsce zaznaczenia pozostałe po wybijaku
20171129_150307.jpg
20171129_145844.jpg
Widok uszczelki aluminiowej i nowej miedzianej
20171129_150334.jpg
widok od strony wklęsłej
20171129_145922.jpg
Następnie zaznaczyłem środek w wyciętej blaszce i dremelem wypiłowałem otwór fi 5 mm dokładnie w środku ( wiercenie odpada, gdyż powygina nam blaszkę w miejscu wiercenia i otwór wyjdzie nam cały poszarpany )
Wszystko zostało skręcone i jeszcze raz próba szczelności wszystkich połączeń. Nie ma żadnych wycieków i jest ok.
20171129_150530.jpg
Uszczelki miedziane wykonałem w ilości dwóch sztuk, gdyż nigdy nic nie wiadomo i lepiej takie rzeczy robić po dwie sztuki za jednym razem ( przyda się jako zapas )
Dlaczego użyłem wybijaka a nie np cyrkla do zaznaczenia miejsca cięcia. Po pierwsze, zaznaczając to wybijakiem od razu mamy wypukły kształt a po drugie w miejscu gdzie wybijak zostawił ślad, nożyczki idą jak po prowadnicy ;)

A ja cholera wyskoczyłem z gumowym oringiem - hehehe, Grzegorz Ty dobrze wiesz że chciałem tylko pomóc? ;)
N126N... w trakcie remontu... ;)

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: Karolus » czwartek, 30 lis 2017, 00:00

GrzegorzBruta pisze:Mam pytanie. Jak długo trzeba czekać aż lodówka zacznie schładzać ?

Po godzinie jeżeli sprawna i dobra to powinno już być czuć zimny dość radiator w środku, przynajmniej w mojej tyle co zakupionej tak jest.

GrzegorzBruta

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 30 lis 2017, 00:10

Karolus pisze:
GrzegorzBruta pisze:Mam pytanie. Jak długo trzeba czekać aż lodówka zacznie schładzać ?

Po godzinie jeżeli sprawna i dobra to powinno już być czuć zimny dość radiator w środku, przynajmniej w mojej tyle co zakupionej tak jest.

To chyba czeka mnie obracanie i całe to obijanie lodówki ;)
Ktoś może zna jak to zrobić raz a dobrze ?
Grzałka na 230 V grzeje i cały ten kaloryfer z tyłu dosyć gorący, słychać jak tam czynnik bulgocze ale chyba lipa z chłodzeniem ;)
Raz ją wywróciłem do góry nogami i potem z powrotem na nogi i po kilkunastu minutach do prądu ale dalej lipa.
Jutro ją może jeszcze raz poobracam i poobijam z tyłu po tym kaloryferze i zobaczymy.
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 lis 2017, 00:21 przez GrzegorzBruta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: Karolus » czwartek, 30 lis 2017, 00:14

Moja przyszła kurierem - wyślij do mnie to Ci sprawdzę,pewnie będzie już działać :D Po transporcie poobijana dlatego mrozi.

Albo jeszcze lepszy pomysł - wyślij mi swoją, odeślę sprawną moją:D

Żarcik oczywiście :D

Do góry nogami... Drewniany trzonek młotka, poobijaj te rurki.Potem znowu na nogi i jeszcze raz to samo. I tak parę razy. Polar lodówka nie lubiała bardzo krzywizny i niewypoziomowania - dopiero poziomowanie i coś chłodziła choć nowa była...

GrzegorzBruta

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 30 lis 2017, 00:23

Karolus pisze:Moja przyszła kurierem - wyślij do mnie to Ci sprawdzę,pewnie będzie już działać :D Po transporcie poobijana dlatego mrozi.

Albo jeszcze lepszy pomysł - wyślij mi swoją, odeślę sprawną moją:D

Żarcik oczywiście :D

Do góry nogami... Drewniany trzonek młotka, poobijaj te rurki.Potem znowu na nogi i jeszcze raz to samo. I tak parę razy. Polar lodówka nie lubiała bardzo krzywizny i niewypoziomowania - dopiero poziomowanie i coś chłodziła choć nowa była...

Jak nam będzie trzeba znowu powywracać lodówki to znowu wyślemy Ty moją a ja Twoją i będzie po kłopocie ;) Transport jej swoje zrobi heheheheh

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: Karolus » czwartek, 30 lis 2017, 00:29

dokładnie Grzegorzu...;)

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 30 lis 2017, 11:25

GrzegorzBruta pisze:Jak długo trzeba czekać aż lodówka zacznie schładzać ?

Trochę to trwa. Macałeś rurki w komorze, są cokolwiek chłodne?
Jeśli nie chłodzi albo słabo to może chodzi właśnie o to:
Karolus pisze:Polar lodówka nie lubiała bardzo krzywizny i niewypoziomowania - dopiero poziomowanie i coś chłodziła choć nowa była...

Polar podobno lubi być dobrze wypoziomowany bo inaczej są problemy z chłodzeniem. Kiedyś Stachu miał taki problem, w domu chłodziła wyśmienicie a w budzie już nie i właśnie właściwe wypoziomowanie załatwiło sprawę.
N-132L '85
N-126N '88
N-126E '85

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: stachu_gda » czwartek, 30 lis 2017, 11:42

Zgadza się wypoziomuj dobrze w płaszczyźnie lewa-prawa i powinna chłodzić jak głupia. Moja ustawiona na maxa w ciągu doby częściowo mrozi zawartość całej lodówki więc trzeba uważać żeby nie przesadzić. Generalnie po godzinie pracy na maksa zamrażalnik już powinien być zmrożony na powierzchni.

GrzegorzBruta

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 30 lis 2017, 17:08

RAFALSKI pisze:
GrzegorzBruta pisze:Jak długo trzeba czekać aż lodówka zacznie schładzać ?

Trochę to trwa. Macałeś rurki w komorze, są cokolwiek chłodne?
Jeśli nie chłodzi albo słabo to może chodzi właśnie o to:
Karolus pisze:Polar lodówka nie lubiała bardzo krzywizny i niewypoziomowania - dopiero poziomowanie i coś chłodziła choć nowa była...

Polar podobno lubi być dobrze wypoziomowany bo inaczej są problemy z chłodzeniem. Kiedyś Stachu miał taki problem, w domu chłodziła wyśmienicie a w budzie już nie i właśnie właściwe wypoziomowanie załatwiło sprawę.

Dzisiaj przewróciłem kilka razy lodówkę obstukując ją drewnianym młotkiem. Teraz ją włączyłem i zobaczymy. Wypoziomowana jest dobrze.
Poziom lodówki biorę z obudowy a nie agregatu. Jak to nie pomoże, to wezmę palnik i rozgrzeje rurki i obstukam. Jak i to nie pomoże, to wezmę udar z wiertarki i gumowym końcem wszystko zwibruje ;) Pomysły mi się już kończą i szkoda by było tego nie uruchomić, bo cała praca pójdzie w piach.
Odczekam teraz z godzinę i zobaczę efekt po obstukaniu :)

GrzegorzBruta

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 30 lis 2017, 17:12

stachu_gda pisze:Zgadza się wypoziomuj dobrze w płaszczyźnie lewa-prawa i powinna chłodzić jak głupia. Moja ustawiona na maxa w ciągu doby częściowo mrozi zawartość całej lodówki więc trzeba uważać żeby nie przesadzić. Generalnie po godzinie pracy na maksa zamrażalnik już powinien być zmrożony na powierzchni.

Za godzinę zobaczymy co i jak. Nie wiem, jak nie pomoże obstukiwanie to pewnie gdzieś w środku pozatykany przepływ.
Ponoć takim czynnikiem czyli NH3 +H2O ( roztwór wodny amoniaku) już nigdzie nie napełniają, gdyż zabraniają tego przepisy. Gdyby tak jednak się stało. to wydostanie czynnika, przedmuchanie pod ciśnieniem i nowy czynnik.

Wróć do „Sprawdzone Porady”