Czy na pewno gaz w przyczepie?

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Czy na pewno gaz w przyczepie?

Postautor: Paczek » środa, 19 lip 2017, 00:23

Czytając na zaprzyjaźnionym forum zastanawiam się ..... ( jak w temacie) ....

http://forum.karawaning.pl/topic/24445- ... -campingu/


Ps. a temacik świeżutki (można powiedzieć "jeszcze parzy")

Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: DIZZY » środa, 19 lip 2017, 08:30

Mnie w zeszłym sezonie wybuchła butla 2 kg, ale że gotuję tylko na zewnątrz, w pewnej odległości od przyczepy, poza spalona butlą i garnkiem nie było żadnych strat.
Pierwszą rzeczą która zrobiłam to uwiązałam psa jak najdalej od ognia, a potem po przemyśleniu zalałam płonącą słupem ognia butlę, wiadrem wody.
Gaśnica samochodowa była w zasięgu ręki, ale nawet o niej nie pomyślałam w tym stresie.
Szczerze mówiąc mam braki wiedzy z dziedziny czym co można gasić.
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: Murano » środa, 19 lip 2017, 12:45

Gdyby chcieć uniknąć wypadków drogowych trzeba by nie jeździć samochodem....idąc tym tokiem myślenia...
Przecież gaz jest turystycznym paliwem od lat i pewnie szybko nie zniknie z przyczep.
Sam teraz jestem na etapie planowania i budowy instalacji w 132 choć do tej pory byłem na NIE...
Dużo ostatnio czytam o tym temacie i wyrabiamy sobie własne zdanie.
Baaaardzo dziwią mnie rozwiązania typu butla i wielozawór w kufrze a obok....akumulator *"¢¥€¢#@$.....???
Poza tym coraz bardziej się boję 30...40...letnich lodówek, piecyków i palników o przewodach nie wspomnę....
Trzeba mieć trochę samodyscypliny i podstawowych nawyków BHP i z wszystkiego można korzystać bezpiecznie.
DIZZY...wiesz co było powodem? Nieszczelny wąż, nie dokręcony wąż, kuchenka? Bo warto wyciągnąć wnioski...

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5479
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: kooba » środa, 19 lip 2017, 13:11

Dizzi, z twojej relacji wynika, że NIE wybuchła Ci butla. Zapalił Ci się gaz ulatniający się z nieszczelności. Gdyby butla wybuchła to jest spora szansa, że już byś nie uwiązała psa tylko razem z psem biegała po anielskiej łące.
Kolejna sprawa to łatwość wybuchu butli. W zasadzie chyba jedyną możliwością wybuchu butli gazowej jest jej podgrzanie z zewnątrz gdy jest szczelnie zamknięta. W każdej innej sytuacji dojdzie co najwyżej do zapłonu ulatniającego się gazu, a to może doprowadzić do pożaru. Pomijam kwestie z filmów akcji gdzie butla wybuchła po strzale z pistoletu bo jak się ktoś zagłębi w temat to przeczyta, że szansa na taki efekt jest jedną na milion.

Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: DIZZY » środa, 19 lip 2017, 13:17

Murano pisze:DIZZY...wiesz co było powodem? Nieszczelny wąż, nie dokręcony wąż, kuchenka? Bo warto wyciągnąć wnioski...

Myślę, bo po zagaszeniu wszystko było jakby stopione, że tak jak napisał Kuba puściło coś na połączeniu butli z palnikiem taki zestaw jak na fotce
pol_pm_Kuchenka-pojedyncza-duza-511_2.jpg
pol_pm_Kuchenka-pojedyncza-duza-511_2.jpg (49.77 KiB) Przejrzano 23174 razy

Miałam szczęście, że akurat nie pochylałam się nad garnkiem (butla stała na trawie).
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

Awatar użytkownika
Zielony
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 510
Rejestracja: środa, 18 sty 2017, 10:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: Zielony » środa, 19 lip 2017, 14:13

A czy jest jakaś realna alternatywa dla gazu w przypadku chęci posiadania "niezależnej" przyczepy?

Awatar użytkownika
z1c00
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1258
Rejestracja: środa, 6 kwie 2016, 21:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: z1c00 » środa, 19 lip 2017, 14:32

Czytając ten temat jak i temat na karawaningu nasuwa mi się kolejne pytanie , czy na pewno w przyczepie prąd ??
Przecież od zwarcia instalacji także może dojść do zapalenia się przyczepy .
Tabbert Sportiv 395/ Opel Insignia Sport Tourer

2020- 7 nocy 700km
2019-46nocy 1577km
2018-39 nocek 3963 km

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: Murano » środa, 19 lip 2017, 15:07

z1c00 pisze:Czytając ten temat jak i temat na karawaningu nasuwa mi się kolejne pytanie , czy na pewno w przyczepie prąd ??
Przecież od zwarcia instalacji także może dojść do zapalenia się przyczepy .

W zapiekane mam tylko prąd.....
Ale nie dajmy się zwariować!
Od e-papierosabtez można wylecieć w powietrze, pożar można też wywołać gotując na gazie i puszczając "bąka" :mrgreen: ale wszystko jest dla ludzi!
Warto dbać o instalacje energetyczne bo nic się nie dzieje bez przyczyny. Najpierw coś działa nie tak jak powinno, potem zaczyna pachnieć inaczej niż zwykle a potem to już tylko ewakuacja!!!

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: Romlas » środa, 19 lip 2017, 15:29

A trzymając jakieś nowoczesne tablety czy inne Galaxy 7 na brzuchu... można nie mieć brzucha
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: tantalos » środa, 19 lip 2017, 15:49

Ja zawsze jak wyjeżdżam w teren to wyłączam prąd u zakręcam gaz w przyczepie .Lodówka chodzi na osobnej butli.
Dziś padła mi uszczelka na zaworze butli. Od razu zakupiony komplet uszczelek i drugi na zapas. Potem test szczelności . Gaz to gaz.
Poza tym 3kg gaśnica w przyczepie i 2kg w aucie.

jacek45
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 718
Rejestracja: wtorek, 12 lut 2008, 17:15
Lokalizacja: Opole

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: jacek45 » środa, 19 lip 2017, 19:39

Witam !
I ja (jeśli pozwolicie) wtrące swoje "3 grosze" odnośnie gazu w przyczepie.
A mianowicie odprawie czterdziestu lat używam gaz w p-pie czy to do gotawania czy do lodówki.Jak do tej pory nie miałem
najdrobniejszych problemów. Tylko zawsze przed wyjazdem sprawdzam i wymieniam na nowe uszczelki ,butle mam
legalizowane ,instalacje mam na wężach gumowych atestowanych na propan-butan.Uważam , że przy takim podejściu nie
powinno się obawiać używania gazu.Przy prądzie też może dojść do porażenia .Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: Murano » środa, 19 lip 2017, 19:59

Czyli moje dwutygodniowe spostrzeżenia i wiedza nabyta poprzez lekturę potwierdza się 40-letnim doświadczeniem Jacka.
Połączenie wiedzy i praktyki gwarantuje sukces!
Dzięki Jacku za opinię!

Awatar użytkownika
WB55
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 564
Rejestracja: niedziela, 26 kwie 2015, 19:41
Lokalizacja: Będzin

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: WB55 » środa, 19 lip 2017, 20:53

Panowie nie taki gaz straszny jak tu niektórzy opisują.W mojej byłej Pięknej gaz był tylko do kuchenki i nie miałem żadnych oporów z korzystania z tego dobrodziejstwa
wszystkich karawaningowców.Gaz jest dla ludzi tylko w trakcie korzystania trzeba właczyć myślenie.Po zakupie kampera doposażyłem go w czujniki gazu,czadu i dymu zasilane na baterie.Oczywiście cała instalacja została sprawdzona i teraz mogę spać spokojnie.

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: Romlas » środa, 19 lip 2017, 21:10

Suma summarum, gaz jak alkohol, trzeba umieć się z tym bawić
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Czy na pewno gaz w przyczepie ?

Postautor: Paczek » środa, 19 lip 2017, 22:34

Wracając do tematu .....

Przecież na każdym kampingu są przyłącza prądowe. Najbardziej wypasione kampery korzystają z 230 V , podobnie z przyczepkami.
Przecież w domu nie eliminujemy przyłączy prądowych zastępując je "panelami fotowoltaiczni" .
Czy akumulatorek napędzi pralkę ? ( przy dłuższych wakacjach pralka bardzo by się przydała. )

Czemu więc powstał taki trend by uniezależnić sie od 230 V ?

Po co ?

Przyczepa waży dużo więcej , bo ...akumulatory, bo piece gazowe, bo bojlery gazowe i inne zbędne obciążniki. Potem problem bo mamy przeciążoną przyczepę i stres przed kontrola drogową.

Czy wydane pieniążki na cały ten sprzęt gazowy i słoneczny nie zapewniły by nam przyłączy na kampingach na najbliższe 20 lat .... ?.

No i na koniec jeszcze stresik czy to zadziała , czy nie wybuchnie, czy się nie zapali , czy się nie zaczadzimy ?
Znów wydatki na czujniki,alarmy, etc

Czy to zmierza we właściwą stronę ?


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości