Remont N126N - Herne

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
Herne
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 17:11

Remont N126N - Herne

Postautor: Herne » czwartek, 24 sie 2023, 23:33

Witam.

Będę tu publikował postępy mojego remontu z N126N i pewnie Was pytał o różne kwestie, jeśli nie znajdę odpowiedzi na forum.

Mam pierwsze pytanie - będę przykręcał oś do ramy, ale nie zrobiłem zdjęcia jak było poprzednio - w ramie jest 6 otworów montażowych pod ramę z każdej strony - na bazie zdjęć domniemuję, że oś powinna być przykręcona maksymalnie do tyłu. W które otwory Wy wpuszczaliście śruby? Od czego to zależy?

IMG_3496.JPG
Zdjęcie z forum.

Rama.png
Mocowanie osi do ramy

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7014
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Murano » wtorek, 29 sie 2023, 18:55

Koła raczej powinny "trafić" w nadkola prawidłowo przykręconej skorupy. Tyle i aż tyle. Rama jest uniwersalna ale na rynek GB skorupa jest odwrócona. Stąd dodatkowe otwory.

Awatar użytkownika
Herne
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 17:11

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Herne » wtorek, 29 sie 2023, 22:15

OK, dziękuję.

A w które otwory jest u Was (posiadaczy N126N) przykręcona oś (jeśli wiecie), bo zakładam że układ jest raczej taki sam u wszystkich?

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2065
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 20:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Karolus » środa, 30 sie 2023, 20:58

Murano pisze:Koła raczej powinny "trafić" w nadkola prawidłowo przykręconej skorupy. Tyle i aż tyle. Rama jest uniwersalna ale na rynek GB skorupa jest odwrócona. Stąd dodatkowe otwory.


Nie wiem jak to jest, ale ja celowałem w "nadkola".
Kupując nową oś przykręcałem do innych otworów niż wcześniejsza - być może taki wymiar osi wybrałem że trzeba było tak właśnie zrobić.
Na Twoim miejscu bym pomierzył, sprawdził i jak pisze Marcin "wycentrował" w środek nadkola.

Pozdrawiam serdecznie i powodzenia w remoncie :)

Awatar użytkownika
Herne
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 17:11

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Herne » sobota, 16 wrz 2023, 20:57

Witam,

jak pisałem wcześniej, po 6 latach przerwy wróciłem do remontu. Na początek dałem do ocynkowania najazd, podpory i inne drobne elementy - podpory są już zamontowane, najazd czeka na złożenie na gorszą pogodę. Póki jest ciepło, chcę skończyć wyklejanie środka. Na sufit, przód i tył dałem styropian 1 cm, na boki ekrany zagrzejnikowe z OBI. Na to poszła remontówka w kolorze granatu. Obecnie kończę wyklejać sufit, 1-2 dni i skończę wyklejanie.

Następnie chcę ocieplić podłogę i położyć płyty MFP 12 mm. Przewertowałem Wasze relacje i mam jednakże kilka pytań:

- jak najlepieć ocieplić podłogę, bo były różne wykonania. Ja planuję dać styropian 2 cm między wręgi, w poprzek przepuścić kilka peszli w razie jakby co. Na wręgi ze styropianem myślałem dać albo ekrany zagrzejnikowe na całą powierzchnię (zostanie mi na tyle, kupowałem je 7 lat temu więc teraz ciężko zwrócić) albo koc termiczny, na to MFP 12 mm i finalnie gumoleum. Jakie byłyby Wasze sugestie?

- będę budował szafę od nowa, ale coraz bardziej kusi mnie dać drzwi nie jak były oryginalnie tylko na ścianie przy drzwiach. To i tak martwa przestrzeń. Dawał ktoś tak drzwi i jakie plusy dodatnie i ujemne widzicie takiego położenia?


20230826_192227.jpg
Rama z koszem koła zapasowego i podporami. Najazd czeka na złożenie na jesieni.

20230909_100057.jpg
Buda wyklejona - ekrany na ścianach boccznych, styropian 1 cm na sufit, przód i tył.

20230912_171138.jpg
Przyczepa już na kołach - jest jeszcze niemyta po 5 latach stania pod chmurką.

20230912_171048.jpg
Sciany boczne wyklejona remontówką granatową.

20230912_171015.jpg
Ostatnio zmieniony sobota, 16 wrz 2023, 21:23 przez Herne, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Herne
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 17:11

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Herne » sobota, 16 wrz 2023, 21:04

Do przyczepy mam też oryginalny przedsionek (kupiony razem z przyczepą), nowy daszek z Juli jak były na promocji, nowy panel 110W z Juli jak były na promocji, lodówka absorpcyjna Electrolux od brata jak złomował swoją przyczepę i grzejnik konwekcyjny 1000W (wiem że puryści dają tylko Trumę), ale ja zacznę od grzejnika, który będzie mi też dogrzewał pokój w zimie, więc pewnie grzejnik będzie wczechstronnie wykorzystany. W domu na nóżkach, w przyczepie będzie wisiał. Grzejnik ma wymiary 40,5 cm x 40,5 cm x 7 cm, więc jest gabarytowo wdzięczny.

20220828_164846.jpg
Lodówka

Grzejnik.png

Awatar użytkownika
Herne
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 17:11

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Herne » niedziela, 17 wrz 2023, 18:20

Wyklejanie dachu c.d.. Połączenie ścian z dachem jeszcze niewykończone. Myślałem o maskownicy w kształcie L.

20230917_152337.jpg

20230917_152339.jpg

20230917_152351.jpg

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3911
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: tomcat » poniedziałek, 18 wrz 2023, 07:45

Herne pisze:...

- jak najlepieć ocieplić podłogę, bo były różne wykonania. Ja planuję dać styropian 2 cm między wręgi, w poprzek przepuścić kilka peszli w razie jakby co. Na wręgi ze styropianem myślałem dać albo ekrany zagrzejnikowe na całą powierzchnię (zostanie mi na tyle, kupowałem je 7 lat temu więc teraz ciężko zwrócić) albo koc termiczny, na to MFP 12 mm i finalnie gumoleum. Jakie byłyby Wasze sugestie?

Są różne szkoły i opinie; ja wyrażę swoją ( i chyba nie tylko :? ).
Z tym styropianem we wręgach to chyba słaby pomysł...
Pod podłogą powinien być swobodny przepływ powietrza żeby "oddychała", a wkładając we wręgi styropian mocno go ograniczysz albo całkowicie zakłócisz.
To miejsce gdzie może występować wilgoć, a w skrajnych sytuacjach dostać się woda, więc umożliwienie jej odparowania jest bardzo ważne.
Jakiś czas temu był na jednej z grup niewiadówkowych temat uszczelnienia podłogi. Gość miał odwagę ( że tak napiszę ) pokazać co go spotkało.
Zastosował właśnie we wręgach styropian, a skutkiem były zgnite belki podłogi i częściowo podłoga.

Mój sposób na izolację podłogi to ekran zagrzejnikowy; pod sklejką i na, pod wykładziną. Wiem, nie jest to super rozwiązanie ale nie praktykując zimowych wyjazdów nam wystarcza.

Awatar użytkownika
Herne
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 17:11

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Herne » poniedziałek, 18 wrz 2023, 08:43

Hejka, dzięki za odpowiedź. A jeśliby wkleić styropian, ale zachować dystans od belek podłogi i od samej podłogi po około 1cm plus ekrany pod podłogę? Wiem, że i tak będą mostki, jednakże trochę by styropian wyciszył i ocieplił, no i belki miałyby przewiew? Ma to sens?

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2060
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Miron EZD » poniedziałek, 18 wrz 2023, 09:26

Przekonałem się na własnej przyczepie, że jakiekolwiek wypełnianie wolnej przestrzeni pod podłogą jakimkolwiek materiałem
przynosi więcej szkody niż pożytku (patrz mój remont N126N strona 1) gdzie poprzedni właściciel przyczepy wypełnił przestrzeń pod podłogą
pianką poliuretanową. Efektem była zgnita sklejka, która nie nadawała się już do niczego, o smrodzie jaki się wydobywał nie będę się rozpisywał.
Dlatego jestem zwolennikiem, tak jak przedmówcy pozostawieniem wolnej przestrzeni pomiędzy belkami podłogi.
Dodatkowo zadbaj o odpływy w najniższych miejscach skorupy, aby umożliwić ucieczkę wody, która może się tam pojawić chociażby
na skutek kondensacji pary wodnej.
Jeśli zależy Ci na mocnym dociepleniu podłogi to lepiej, tak jak napisał Tomek, przykleić ekran zagrzejnikowy pod sklejkę podłogową
i na to dać następny ekran lub nawet twardy styropian 1cm pomiędzy małe 1cm łaty i położyć na to np. panele.
Jeśli myślisz o ciepłej podłodze, to przemyśl temat z folią grzewczą, znajdziesz tu wiele wątków poświęconych takiemu ogrzewaniu. ;)

Awatar użytkownika
Herne
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 17:11

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Herne » poniedziałek, 18 wrz 2023, 10:57

Dzięki za Wasze rady i opinie - mam już jasność. Dam pewnie tylko ekrany pod płytę bo i tak je mam i koc termiczny pomiędzy płytę i gumoleum, foia grzewcza do rozważenia. W niektórych wątkach gdzieś wyczytałem, że ta folia nie powala na kolana. Zakładam, że jeśli już ogrzewania elektryczne, to grzejnik ma mniejszą bezwładność i szybciej nagrzeje pomieszczenie niż folia.

Macie może jakieś przemyślenia co do poniższego pytania:
- będę budował szafę od nowa, ale coraz bardziej kusi mnie dać drzwi nie jak były oryginalnie tylko na ścianie przy drzwiach. To i tak martwa przestrzeń. Dawał ktoś tak drzwi i jakie plusy dodatnie i ujemne widzicie takiego położenia?

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5516
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: kooba » poniedziałek, 18 wrz 2023, 11:32

Niestety nie mogę znaleźć opisu i fotek w wątku remontowym, ale jest jeszcze metoda Maćka CBB, który dał paski karimaty we wręgi od spodu przyczepy i zamknął to nie pamiętam czym, ale najprawdopodobniej pleksą. Z tego co pamiętam to pleksa jest przyklejona.

Awatar użytkownika
Herne
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 17:11

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Herne » poniedziałek, 18 wrz 2023, 14:00

Hejka, nie mogę znależć na forum, czy ma ktoś może wymiary maskownicy do okna przedniego i tylnego? Chciałbym złożyć z jednego kawałka. Dziękuję

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2060
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Miron EZD » poniedziałek, 18 wrz 2023, 14:53

Ja do tego celu użyłem miarki :lol:
Tak na poważnie to zrób taką jaką chcesz.
Na całą szerokość wnętrza, a na wysokość od listwy do listwy pionowej, później przykładasz równo i od drugiej strony rysujesz po obrysie okna, następnie wyrzynarka i jak mawiał klasyk: Rżnij Walenty....

Awatar użytkownika
Herne
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 17:11

Re: Remont N126N - Herne

Postautor: Herne » poniedziałek, 18 wrz 2023, 15:03

Dzięki Miron,

Ty w swojej N-ce łączyłeś z kawałków, z tego co widziałem w relacji.
20170729_110858.jpg
Twoja N-ka


Jeszcze jedno, ostatnie pytanie - czy dolny pasek maskownicy (gdzie są przykręcane rączki manwerujące) może być jednym kawałkiem z maskownicą? Wygląda, jakby był pod innym kątem niż maskownica, która jest pochylona wzdłuż okna, a dolny pasek nie.


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości