Remont mojej zapieksy (n126e)

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Remont mojej zapieksy (n126e)

Postautor: stachu_gda » czwartek, 10 gru 2015, 18:45

Z remontem mojej zapieksy zamierzałem startować na wiosnę, bo nie będzie już warunków do wyklejania (temperatura wymagana do wiązania kleju), ale pewne wstępne kroki konserwacyjno-remontowe już zacząłem, na razie zdjęć nie zobaczycie zresztą nie ma co oglądać ;)

Za to będzie relacja co zrobiłem i moje wnioski, może sie przydadzą innym, no i oczywiście masa pytań.

Dotychczas co zrobiłem:
1) Odkręciłem dwie podpory, które były przekoszone - jedna w ogóle tak że się nie rozstawia, druga tak że trzpień który wchodzi w nasadkę korby chowa się całkiem i nie ma jak go złapać. Zostały oddane zaprzyjaźnionemu mechanikowi złotej rączce, który za piwo ma je naprostować z użyciem palnika. Jeśli się nie uda będę kupował używki.
2) Zakupiłem towotnicę i smar zalecany przez producenta, i dziś przez kalamitki nasmarowałem najazd, a oprócz tego sam zaczep w środku.
3) Zdjąłem pokrowce z materaców i wyprałem.
4) Zakupiłem nowe oponki ale jeszcze nie mam felg 13-stek, więc opony leżą w garażu.

Generalnie zacznę od remontu wnętrza i elektryki bo to chcę zrobić sam.
Na wiosnę również przegląd hamulców, łożysk, wymiana pręta od najazdu, może amorki - tego sam nie zrobię, będzie to robił mechanik (no z wyjątkiem pręta;) .
Na koniec - sprawy związane z laminatem (otarcia).

Póki mamy taki ciepły grudzień, stwierdziłem że porozbieram sobie środek, bo akurat dysponuję czasem.

Dzisiaj odkręciłem zlew, kuchenkę, oraz całą szafkę kuchenną a także część wyrka tę przy aneksie kuchennym.

Moje wnioski:
- materiał wykonania mebli jest faktycznie ultralekki, i na pewno pozostanę przy oryginałach chociaż będę je zmieniał wizualnie (okleina na fronty lub zaryzykuję malowanie, jeszcze nie ma decyzji)
- mebelki są naprawdę delikatne, niestety delikatne są również zameczki mebli a w szczególności ich uchwyty - już jeden ułamałem :) na szczęście nie kosztują majątku i kupię kilka na zapas
- moja przyczepka jest w stanie fabrycznym ale współczuję tym, którzy musieli wykręcać zastałe wkręty mocujące meble do podłogi - nie dość że ciężko bo na płaski śrubokręt, to jeszcze w każdym jednym wkręcie wycięcie na łebku przesunięte tak, że jest z boku łebka, no masakra - wszystkie oryginalne wkręty pójdą do śmietnika i zostaną zastąpione takimi na śrubokręt krzyżakowy

Docelowo przyczepa ma być całoroczna, no w każdym razie jesienna i zimowa też.

I teraz garść pytań, coby rozruszać dyskusję :)

1) Kuchenka - używana pewnie kilkanaście razy, 25 lat nieruszana, wizualnie jak nowa poza tym że elementy miedziane trochę zaśniedziałe (zielony nalot) - czy w zaworach gazu lub gdziekolwiek indziej w kuchence jest coś, co należałoby przejrzeć, wymienić, zakonserwować? Jakieś elementy gumowe, albo wymagające posmarowania? Czy po prostu zrobić próbę szczelności, zobaczyć że działa i się nie przejmować?

2) Wkładki zamka drzwi i kufra - czy są identyczne jeśli chodzi o wymiany? Bo teraz do kufra mam inne kluczyki (i to aż dwa) niż do drzwi (tylko jeden), więc to trochę bez sensu.

3) Zapach wewnątrz przyczepy - nie wiem jak Wasze przyczepy, ale moja ma specyficzny zapach a mi zależy żeby po remoncie pachniała świeżością :). Wydaje mi się, że w dużej mierze odpowiada za to sklejka, z której wykonano meble. Co myślicie na temat polakierowania nielaminowanych części mebli (sklejki i listewki)? Wydaje mi się że to zneutralizuje zapach mebli jak również ułatwi ich utrzymanie w czystości. Z drugiej strony, czy nie będzie się na powierzchniach meblu skraplać wilgoć?

4) Instalacja gazowa - docelowo ma być kuchenka i truma/carver. Co do lodówki - jeszcze nie ma decyzji :). Czytałem na temat instalacji gazowych w Waszych przyczepach, i moja wizja jest taka:
- butla/butle w kufrze, do butli przez złącze kątowe przypięty reduktor, z reduktora wąż elastyczny do wielozaworu trumy umieszczonego w kufrze
- z wielozaworu jedna rurka miedziana 8mm w otulinie do trumy/carvera, łączona na baryłki miedziane
- z tego samego wielozaworu druga rurka miedziana 8mm w otulinie do szafki kuchennej, wyprowadzona dokładnie w tym miejscu, gdzie jest fabryczna rurka metalowa do gazu - dalej wąż elastyczny do gazu aż do kuchenki; czyli de facto wewnątrz szafki tak jak fabrycznie pociągnięty wąż elastyczny, do kuchenki zamontowany na opaskę zaciskową na rurce zakończonej taką "choineczką" jak na tym foto:
http://www.mojeinstalacje.pl/wp-content ... wkaKAT.jpg
a do rurki miedzianej... no właśnie, jak przymocować wąż elastyczny skoro ta rurka nie będzie wyposażona w tę "choinkę"?
Proszę Was zweryfikujcie poprawność takiej instalacji gazowej, w szczególności napiszcie czy nie będzie problemu z połączeniem wąż elastyczny - rurka miedziana.
Tu też mam pytanko - rurki miedziane mają 8mm, a węże są chyba w większości 9mm. Czy takie średnice sie "zgrają"?

5) Akumulator - w zapieksie ma być akumulator do oświetlenia wnętrza oraz ładowania telefonów - będzie to zwykły akumulator kwasowy - gdzie jest sens go umieścić? Kufer chyba odpada bo będzie i tak obciążony gazem, myślałem o montażu w łóżku przy nadkolu, tak aby był neutralny dla wyważenia przyczepy, ale jak z wentylacją? Czy współczesne akumulatory są szczelne, czy wymagają odrowadzenia wodoru? PS na razie prosta wersja instalacji, bez ładowania solarem.

6) Co myślicie o montowaniu carvera w szafce kuchennej, w tej części z kuchenką? Przestrzeń za grzejnikiem byłaby zagospodarowana zbiornikiem na wodę, więc, nie byłoby potrzeby częstego i wygodnego sięgania za ogrzewanie. Bo w szafie to się w zapieksie z tego co wiem grzejnik nie zmieści, poza tym mam obawy co do ogrzewania które przy nieuwadze użytkownika może mieć kontakt z pościelą.

7) I na koniec jeszcze pytanie gazowe - zerknijcie proszę na tę aukcję:
http://allegro.pl/zawory-do-gazu-truma- ... 35149.html
Czemu te zawory (niby nowe) są u tego gościa takie tanie? Bo u innych potrójne kosztują znacznie więcej. Na zdjęciu brak metalowych nakrętek takie jakie widać tutaj:
http://allegro.pl/zawor-gazu-potrojny-8 ... 60665.html
Ale nie wierzę żeby to aż tak wpływało na cenę.

8) Jeszcze będę z Wami chciał przegadać sprawę ocieplenia podłogi ale to nie teraz, bo najpierw zapoznam się z fachową literaturą (R. Szepke).

Dzięki za przeczytanie mojego posta, mam nadzieję że nie zanudziłem na śmierć i zapraszam do dyskusji.

Awatar użytkownika
pawlo fiona n126e
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: pawlo fiona n126e » czwartek, 10 gru 2015, 20:06

Tak na razie na szybko
7. wielo-zawór bez nakrętek dlatego taka cena.
Dystans-nocy w 2016:9300 km/54
Dystans-nocy w 2017 :3600 km/24

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: stachu_gda » czwartek, 10 gru 2015, 21:13

pawlo fiona n126e pisze:Tak na razie na szybko
7. wielo-zawór bez nakrętek dlatego taka cena.

A no to się sprawa wyjaśniła.

Ja w międzyczasie byłem dalej demontować, i utknąłem na tym w jaki sposób szafa jest skręcona z łóżkiem. No nie mam pomysłu jak łóżko od szafy odmontować, trzyma się na jakiejś śrubie i nie wiem na jakiej i gdzie. Może jutro na świeżo mnie oświeci :)

mariusz724

Postautor: mariusz724 » czwartek, 10 gru 2015, 22:50

Wielozawór kup używany orginalny Trumy lub Kreisa to na tej aukcji to made in china .Używany kupisz za 100 zł a nakrętki i baryłki dopiero kupowałem i są to groszowe sprawy .Na zawór mogę dać namiary ze sprawdzonego źródła .W zapiekance jeśli masz wersję e to w szafce kuchennej Trumy nie zamontujesz bo pod spodem jest rama i nie bardzo pasuje a Ty masz jeszcze z najazdem to dodatkowy problem , dopiero ten temat przerabiałem i nie dało się pieca ustawić tak by pasował ..W szafie nie będzie z tym żadnych problemów nie wszystkie piece są aż tak szerokie żeby w szafę nie weszły .W szafie na wysokości wyrka od strony szafy masz pod listwą dwa wkręty i te wkręty na bocznej listwie też trzymają , żeby to zobaczyć trzeba głowę wsadzić do szafy . :-D

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: stachu_gda » piątek, 11 gru 2015, 00:18

mariusz724 pisze:Wielozawór kup używany orginalny Trumy lub Kreisa to na tej aukcji to made in china .Używany kupisz za 100 zł a nakrętki i baryłki dopiero kupowałem i są to groszowe sprawy .Na zawór mogę dać namiary ze sprawdzonego źródła .W zapiekance jeśli masz wersję e to w szafce kuchennej Trumy nie zamontujesz bo pod spodem jest rama i nie bardzo pasuje a Ty masz jeszcze z najazdem to dodatkowy problem , dopiero ten temat przerabiałem i nie dało się pieca ustawić tak by pasował ..W szafie nie będzie z tym żadnych problemów nie wszystkie piece są aż tak szerokie żeby w szafę nie weszły .W szafie na wysokości wyrka od strony szafy masz pod listwą dwa wkręty i te wkręty na bocznej listwie też trzymają , żeby to zobaczyć trzeba głowę wsadzić do szafy . :-D

Jak masz namiary na zawór daj znać, skorzystam.

Czy możesz polecić jakieś konkretne modele trumy żeby "weszło w szafę"?

Jutro wkładam głowę do szafy i mam nadzieję że pomoże :)

BTW czy wkręty od łóżek i szafy wchodzą zawsze tylko w sklejkę podłogi, czy też także w kantówki w podłodze? Bo myslę czy potem przy składaniu całego interesu jest ryzyko że się "źle trafi" w podłogę.

Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: Robcio » piątek, 11 gru 2015, 00:37

Mariusz, nie wiem po czym poznajesz, ze to chinski zawor... kupilem jakis czas temu dokladnie taki zawor u tego samego sprzedawcy... po rozmowie przez telefon dorzucil mi nakretki i te barylki.

Nowka sztuka, na pokretlach opisy truma, na zaworze rowniez oznaczenia VK3 Truma.

U mnie ten zawor bedzie wewnatrz przyczepki, w szafce... bieganie do kufra w celu otwierania\zamykania zaworow wydaje mi sie dosc klopotliwe.
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

Awatar użytkownika
reflexes
Moderator
Moderator
Lokalizacja: Quedin / Insula Sanctae Mariae / Marienwerder / Kwidzyn (pomorskie)

Postautor: reflexes » piątek, 11 gru 2015, 08:41

5) Akumulator - w zapieksie ma być akumulator do oświetlenia wnętrza oraz ładowania telefonów - będzie to zwykły akumulator kwasowy - gdzie jest sens go umieścić? Kufer chyba odpada bo będzie i tak obciążony gazem, myślałem o montażu w łóżku przy nadkolu, tak aby był neutralny dla wyważenia przyczepy, ale jak z wentylacją? Czy współczesne akumulatory są szczelne, czy wymagają odrowadzenia wodoru? PS na razie prosta wersja instalacji, bez ładowania solarem.

Możesz go zamknąc w jakieś szczelne pudło i zrobić rurką odporadzenie gazów przez podłogę. Druga sprawa jest taka, że aku gazuje chyba tylko przy ładowaniu i to raczej dużym prądem. Po trzecie chyba nie ma co panikować, przecież występują auta, które mają akumulator wewnątrz kabiny i nic się nie dzieje.
Kia Sportage II 2.0 CRDi + Chateau Cantara 908 wcześniej Niewiadów N126N
2017 - 38 nocy, 4880 km
2016 - 42 noce, 3840 km

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: stachu_gda » piątek, 11 gru 2015, 09:30

Panowie i Panie, przy okazji proszę o uświadomienie co to za część na zdjęciu (była luzem w przyczepie).
Załączniki
IMG_20151210_153729.jpg

mariusz724

Postautor: mariusz724 » piątek, 11 gru 2015, 09:37

Robcio zawór ma napisy Truma ale nie jest przez nich produkowany ,wiem bo miałem okazję być na szkoleniu Trumy .To tak jak z Carwerem ,Truma jch wykupiła i wypuszcza pod swoim logo ale wszystkie podzespoły robi nadal Carwer więc są nadal bardzo awaryjne .

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: Fiacior75 » piątek, 11 gru 2015, 09:55

Najprawdopodobniej o ile się nie mylę ta część to nóżka zaczepu ona ma dotykać ziemi jak odczepisz się od auta przykręca się ją do pierwszych śrub zaczepu . :D
A otworki mają fi12???
Fiat125 1975r.
N_250 1981r
N-126es 1986r(sprzedana)
N-132T 1976r
Komar231B 1962r, Komar232 1965r, Komar2320 1973r, Komar2320 1978r
Wigry 1975r, Wigry1 1976r, Wigry 3 1991r
Nissan X-Trail
Adria Unica 5204

Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: Robcio » piątek, 11 gru 2015, 10:36

mariusz724 pisze:Robcio zawór ma napisy Truma ale nie jest przez nich produkowany ,wiem bo miałem okazję być na szkoleniu Trumy .To tak jak z Carwerem ,Truma jch wykupiła i wypuszcza pod swoim logo ale wszystkie podzespoły robi nadal Carwer więc są nadal bardzo awaryjne .

...nie kumam. Jest Truma, ale nie jest? [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND COLD SWEAT]

Nie sadze, zeby ten zawor byl podrobka, a nawet jesli, to jest naprawde swietnej jakosci. A to jak firma Truma pod wlasna marka organizuje sobie producentow, to juz zupelnie inna sprawa.

Osobiscie mialbym wieksze opory przed zastosowaniem uzywanego zaworu niewiadomego pochodzenia, niz tej super sztuki, ktora mam w reku [WINKING FACE]

Naskrobane Tapatalk'iem.
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: stachu_gda » piątek, 11 gru 2015, 10:37

Fiacior75 pisze:Najprawdopodobniej o ile się nie mylę ta część to nóżka zaczepu ona ma dotykać ziemi jak odczepisz się od auta przykręca się ją do pierwszych śrub zaczepu . :D
A otworki mają fi12???

Tak sądziłem, ale wolałem się upewnić :) Dziękuję.

piotr05
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: piotr05 » piątek, 11 gru 2015, 14:14

mariusz724 pisze:, dopiero ten temat przerabiałem i nie dało się pieca ustawić tak by pasował ..

trochę zaśmiecę temat Mariusz zerknij tu

http://olx.pl/oferta/niewiadow-n126e-og ... d45e1e65f4

mariusz724

Postautor: mariusz724 » piątek, 11 gru 2015, 15:32

Tak Piotrek tylko gdzie wstawić lodówkę .???

Awatar użytkownika
naal
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: naal » piątek, 11 gru 2015, 15:40

mariusz724 pisze:Wielozawór kup używany orginalny Trumy lub Kreisa to na tej aukcji to made in china .Używany kupisz za 100 zł a nakrętki i baryłki dopiero kupowałem i są to groszowe sprawy .Na zawór mogę dać namiary ze sprawdzonego źródła .W zapiekance jeśli masz wersję e to w szafce kuchennej Trumy nie zamontujesz bo pod spodem jest rama i nie bardzo pasuje a Ty masz jeszcze z najazdem to dodatkowy problem , dopiero ten temat przerabiałem i nie dało się pieca ustawić tak by pasował ..W szafie nie będzie z tym żadnych problemów nie wszystkie piece są aż tak szerokie żeby w szafę nie weszły .W szafie na wysokości wyrka od strony szafy masz pod listwą dwa wkręty i te wkręty na bocznej listwie też trzymają , żeby to zobaczyć trzeba głowę wsadzić do szafy . :-D

Ja w swoim używanym zaworze firmy noname też nie miałem nakrętek. Niby standardowe ale nie do końca. Okazało się że mają prawy gwint. Znalazłem je w Łodzi na Przybyszewskiego w sklepie caravaningowym po kilka złotych za sztukę. Mają nawet baryłki zaślepiające.
Ford Focus TDDI
N126N
N132t
"Non est fallus at provintia"
Obrazek

Wróć do „Remonty”