Remont mojej zapieksy (n126e)

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
pawlo fiona n126e
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 945
Rejestracja: czwartek, 15 sie 2013, 19:52
Lokalizacja: Mielec

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: pawlo fiona n126e » sobota, 30 sty 2016, 09:07

Fiacior75 pisze:Pamiętaj że teraz masz okazje na położenie dodatkowych kabli, przewodów pod podłogą np do szafy na ewnt. ośw przedsionka,wentylatora Trumy, jakieś gniazdko zapalniczkowe lub 220v. Jakieś dodatkowe światła obrysowe? Itp.

Oj, nie wiem czy to dobry pomysł. A jak trzeba będzie jakieś korekty i przeróbki wiadomo jak się używa...
Ja mam w rogu kufra i nie raz tam coś wpinałem, przepinałem...

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: stachu_gda » sobota, 30 sty 2016, 10:51

Fiacior75 pisze:Pamiętaj że teraz masz okazje na położenie dodatkowych kabli, przewodów pod podłogą np do szafy na ewnt. ośw przedsionka,wentylatora Trumy, jakieś gniazdko zapalniczkowe lub 220v. Jakieś dodatkowe światła obrysowe? Itp.


Nie chcę kłaść kabli pod podłogą.

Pójdą w ścianach albo między laminatem a izolacją, albo między izolacją a wykładziną. Prawdopodobnie między izolacją a wykładziną, coby się mniej nagrzewały.

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2970
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: robert » sobota, 30 sty 2016, 13:51

stachu_gda pisze:Nie chcę kłaść kabli pod podłogą.
Pójdą w ścianach albo między laminatem a izolacją, albo między izolacją a wykładziną. Prawdopodobnie między izolacją a wykładziną, coby się mniej nagrzewały.


Z doświadczenia podpowiadam: nie zapomnij poprowadzić kabla zasilającego do każdego elementu mebli (szafka kuchenna, bakisty czyli skrzyni przód tył, szafa itp).
Wykorzystasz np.: do oświetlenia wnętrza krótką listwą LED.
Zapewniam baaardzo przydatne jak się dociera w środku nocy na łączkę i trzeba coś odnaleźć.
Ew. za pół roku może się okazać, że jednak zamontujesz trumę z trumawentem i będzie kombinowanie skąd wziąć zasilanie.

W kwestii 230V->12V polecam montaż jakiegoś starego zasilacza komputerowego.

A tak generalnie uwaga do Ciebie i innych remontujących przyczepę - projektując instalację myśl na zapas.
Czyli załóż, że może kiedyś będziesz chciał ogniwo fotowoltaniczne, regulator MPTT, akumulator, bojler i ogrzewanie trumy itp itd. Poprowadź instalację wodną i gazową lub chociaż ja zaprojektuj! Żebyś wiedział jak ew. będziesz prowadził rurki, kable i węże.

Dobry projekt zaoszczędzi Ci kiedyś wiele czasu na ew. przeróbki i modyfikacje.
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: Fiacior75 » sobota, 30 sty 2016, 13:59

To tylko moja propozycja :D u mnie potrzebowałem zasilanie 12V w szafie bo wiedziałem że tam będzie wentylator a może póżniej zamontuje lampę do przedsionka albo gniazdo zapalniczkowe 12V i zamiast ciągnąć po całej przyczepie 10m kabla to sobie przeciągnąłem w podłodze pod wejściem 3m odcinek. Wszystkie lampki gniazda itp. są doprowadzone do jednego miejsca gdzie mam akumulator, zasilacz , przekaźniki, tam mogę sobie dokonywać poprawek napraw czy przeróbek. :mrgreen:
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: stachu_gda » sobota, 30 sty 2016, 14:33

robert pisze:
Z doświadczenia podpowiadam: nie zapomnij poprowadzić kabla zasilającego do każdego elementu mebli (szafka kuchenna, bakisty czyli skrzyni przód tył, szafa itp).
Wykorzystasz np.: do oświetlenia wnętrza krótką listwą LED.
Zapewniam baaardzo przydatne jak się dociera w środku nocy na łączkę i trzeba coś odnaleźć.
Ew. za pół roku może się okazać, że jednak zamontujesz trumę z trumawentem i będzie kombinowanie skąd wziąć zasilanie.


Dzięki za podpowiedź.

robert pisze:A tak generalnie uwaga do Ciebie i innych remontujących przyczepę - projektując instalację myśl na zapas.
Czyli załóż, że może kiedyś będziesz chciał ogniwo fotowoltaniczne, regulator MPTT, akumulator, bojler i ogrzewanie trumy itp itd. Poprowadź instalację wodną i gazową lub chociaż ja zaprojektuj! Żebyś wiedział jak ew. będziesz prowadził rurki, kable i węże.

Dobry projekt zaoszczędzi Ci kiedyś wiele czasu na ew. przeróbki i modyfikacje.


Dość dobrze wiem, co będę z urządzeń instalacji chciał teraz, co w przyszłości, a czego nie będę chciał. Elektryka jest zaplanowana, ale pewien zapas zostawię. Truma będzie na pewno, ale prawie na pewno dopiero po najbliższym sezonie. Stąd gaz np. póki co zostawię oryginalny. Wymiana instalacji gazowej raczej nie zdemoluje wnętrza przyczepki.

Bojlera, sraczyka, prysznica nie przewiduję :) Instalacja wodna będzie prościutka, jedyne co mnie zastanawia to gdzie trzymać baniak z wodą. Myślę czy docelowo nie wywalić wyprowadzenia gazu spod podłogi na ścianę, bo dzięki temu zyskałbym miejsce w szafce pod zlewem. No ale to przy okazji nowej instalacji gazowej, a więc nie przed sezonem.

Za wszelkie uwagi i podpowiedzi dziękuję.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5516
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: kooba » niedziela, 31 sty 2016, 22:17

robert pisze:Dobry projekt zaoszczędzi Ci kiedyś wiele czasu na ew. przeróbki i modyfikacje.

Zgadzam się z Tobą w 100%. Niestety przykra prawda jest taka, że jak dobry by nie był projekt to i tak później będą modyfikacje i kombinowanie.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: stachu_gda » wtorek, 9 lut 2016, 21:08

W swojej zapiekance dalej działam z podłogę. Trochę się poprzeciągało ;)

Przy dobrych wiatrach jutro zamknę sprawę ocieplenia pod ostatnią (trzecią) częścią podłogi.

Moje ostatnie wnioski, może to pomoże innym remontowcom:
- trudno dostać gwoździe "zamienniki" dla fabrycznych - gwoździe pierścieniowe dostępne w sklepie mają znacznie mniejsze "karby" niż gwoździe fabryczne - mam nadzieję że to nie zadzkodzi i że będą trzymać odpowiednio mocno
- część śrub mocujących nadwozie z ramą jest mocno przekoszonych - na 100% już w fabryce źle wymierzyli otwory i musieli te śruby "wykrzywić" żeby je skręcić. Jako laik w dziedzinie mechaniki bałem się ich ponownego montażu, ale konsultacje z dwoma osobami obytymi w tych sprawach dały jasny wniosek: śruba taka, nawet jak jest mocno pokrzywiona, nie ma osłabionej wytrzymałości - można montować.
- zanim spróbujecie oczyścić podłogę z oryginalnego butaprenu mechnicznie - pomóżcie sobie chemią - ja lakierując podłogę zauważyłem, że lakier do drewna bajecznie rozpuszcza stary butapren i można go ściągać szpachelką;


Znalazłem juz 2 miejsca, w których moja przyczepa przecieka (a przypomnę, że jest to przyczepa która swoje życie poza jednym wyjazdem przestała w garażu) - jedno to dolny zawias drzwi (pęknięcie kończące się pod uszczelką zawiasu) - drugie to przestrzeń pod kantówką, do której przykręcono dolną listwę progu drzwi. W drugim przypadku wilgoć musi iść "po wkrętach" trzymających aluminiową dolną część progu.

To tyle na razie :)

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: stachu_gda » środa, 10 lut 2016, 16:18

Pytanko do doświadczonych w remontach: lepiej najpierw kłaść i kleić wykładzinę podłogową (linoleum) czy ocieplenie i wykładzinę na ściany?

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4377
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: CornBlumenBlau » środa, 10 lut 2016, 16:43

A chcesz mieć podłogę poplamioną klejem?
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

zolwik
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 6 lut 2016, 11:51
Lokalizacja: Gdynia

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: zolwik » środa, 10 lut 2016, 17:03

O widze w nick gda czyli okolice pruszcza gd?
Ps jak to w domu najpierw ściany pozniej kafle
N126b z75'

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3911
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: tomcat » środa, 10 lut 2016, 17:06

Zdecydowanie ściany i dach;odwrotnie będziesz żałował :wink:

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: stachu_gda » środa, 10 lut 2016, 17:11

Ok tak myślałem, ale chciałem upchnąć co się da z roboty przed czekaniem na ciepłą pogodę.

Żółwik, z Przywidza.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: reflexes » środa, 10 lut 2016, 20:01

O widze w nick gda czyli okolice pruszcza gd?

Żółwik, z Przywidza.

Po pierwsze primo. Panowie i panie uzupełniać swoje profile żeby było widać kto jest skąd.
Po drugie primo. Pomorze rośnie w siłę :mrgreen: :thumbup:

Edit:
A żeby nie było OT to oczywiście zgadzam się z moimi prześwietnymi przedmówcami i również proponuję najpierw ściany później podłoga.

Awatar użytkownika
tomtoy
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 314
Rejestracja: wtorek, 5 lut 2013, 01:47
Lokalizacja: WSC

Re: Remont mojej zapieksy (n123e)

Postautor: tomtoy » środa, 10 lut 2016, 20:07

Tomku a ta twoja lokalizacja pod avatarem też dla mnie troszkę niezrozumiała jest.



Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości