Ja i sto trzydzieści dwa :)

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: RAFALSKI » środa, 14 mar 2018, 14:19

Przy obecnych temperaturach aż przyjemnie podłubać na zewnątrz przyczepy :) Szkoda, że na weekend zapowiadają ochłodzenie.

Zamontowałem pierwszą klapę, druga będzie symetrycznie na przeciwległej ścianie przyczepy. Jak dla mnie z wyglądu spoko, ważna funkcja.

P1240892.JPG

Przed montażem i po naciskałem na ścianę żeby przekonać się czy straciła coś ze sztywności. Nic złego nie zauważyłem, jest sztywno jak było.

Żeby wyciąć otwór, dla wygody zrobiłem szablon z kartonu. Dziursko musiałem wyrżnąć tak, że jego dolna krawędź wypada trochę wysoko względem podłogi ale nie dało rady inaczej ze względu na przetłoczenie skorupy które przeszkadzałoby w otwieraniu drzwiczek. Mógłbym dać niżej gdybym przesunął klapę w prawo, w stronę drzwi ale chciałem żeby była w miarę pośrodku bakisty.

P1240888.JPG

Otwór wycinałem szlifierką kątową z 1mm tarczą do metalu na prostych odcinkach i wyrzynarką z drobno-zębnym brzeszczotem do metalu na zakrętach. Nie zapyliłem wnętrza bo nie zagłębiałem tarczy głębiej niż potrzeba do przecięcia skorupy wobec czego nie przecinałem tapicerki na wylot. Jedynie trochę pyłu poszło z wyrzynarki ale dosłownie minimalnie. Na koniec odciąłem tapicerkę nożykiem i wycinany kawałek odszedł od ściany. W ten sposób można montować klapę bez wielkiego pylenia nawet gdy mamy już urządzone wnętrze.
Ramka uszczelniona uszczelniaczem, porządnie aż wypłynęło po ściśnięciu. Montaż na śruby M5x16mm z łbem wpuszczanym na płaski śrubokręt, od wewnątrz podkładki powiększane i nakrętki.

P1240894.JPG

Nie robiłem żadnej ramki usztywniającej choć jak się okazało przydałaby się. Ściana w wielorybie niestety nie jest płaska, jej powierzchnia jest wypukła. Choć jak już kiedyś pisałem, klapa jest bardzo sztywna to ramka która mocuje ją w budzie już nie tak bardzo. Skutek jest taki, że w obu górnych narożnikach uszczelka nie trzyma. Nie są to duże szpary ale jednak. Widać to idealnie gdy jedna osoba świeci od zewnątrz latarką a druga obserwuje od środka przebłyski światła.
Mimo wszystko nie montowałem ramki. Raz, że aby spełniła swoją funkcję musiałaby być dość gruba a dwa, że nie chciałem napinać przez to na siłę ściany przyczepy. Sprawę uszczelnienia załatwi dodatkowa uszczelka samoprzylepna, muszę coś dobrać w sklepie.

Na ścianie przy drzwiach zagościła lampa do oświetlenia przedsionka. Kupiłem takie cudo: http://www.brunner.it/en/spots-and-lights/739-welcome-739-8022068037998.html
Lampa fajnie wykonana, pod kloszem uszczelka, jakościowo spoko. Wziąłem taką bo moim zdaniem jej kształt pasuje do krągłości wieloryba ale też świeci nie tylko do przodu ale i w dół. Najważniejsze, że lampa jest -nazwijmy to- natynkowa i nie wymaga wykonania żadnego wielkiego otworu w budzie. Wystarczą trzy otworki ø 6mm, dwa na śruby i jeden aby przepuścić przewody fabrycznie zakończone płaskimi wsuwkami. Do tego trochę uszczelniacza i gra gitara :)
Na miejscu wygląda tak:

P1240889.JPG


Tutaj w towarzystwie wielkiej tarantuli na laminacie ;)
P1240891.JPG


Lampa fabrycznie wyposażona jest w żaróweczkę 10W z trzonkiem G4 która jest stanowczo za słaba do tego zastosowania. Zmieniłem ją na zamiennik LED 3W, taki: http://allegro.pl/zarowka-led-kapsulka-g4-3w-35w-12v-ac-dc-cob-i7037403504.html
W porównaniu do fabrycznej żaróweczki:

P1240896.JPG

Lampa od razu nabrała mocy. Musicie uwierzyć mi na słowo bo nie mam fotki ale naprawdę robi robotę. Bardzo fajna jest barwa światła, ani ciepła ani zimna. Jest dzienna - neutralna. Jak zrobię fotkę to wstawię.

Jeszcze w temacie gadżetów, zafundowałem wielorybowi takie okno dachowe: https://www.dometic.com/pl-pl/pl/produkty/ch%C5%82odzenie/okna-i-drzwi/o%C5%9Bwietlenie-dachowe/dometic-mini-heki-s-_-24747 Oryginalne jednak wylatuje bo mam dość poszukiwania uszczelki a poza tym trzeba by do niego dorabiać moskitierę i liczyć się z tym, że i tak jest stare więc za jakiś czas pokruszy się więc i tak trzeba będzie wymieniać.
Okno będzie wymagało przygotowania kołnierza pogrubiającego laminat ale jakoś się to ogarnie. Montaż zostawiam na koniec remontu bo można to zrobić równie dobrze mając już wyposażone wnętrze. Zwyczajnie boję się, że nie zdążę do majówki więc najwyżej pojadę ze starociem na dachu uszczelnionym szmatą ;)

CDN

Awatar użytkownika
jacek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 322
Rejestracja: poniedziałek, 8 paź 2007, 00:42
Lokalizacja: WOT

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: jacek » środa, 14 mar 2018, 22:00

Na pierwszym zdjęciu widzę klapy do luków i moje pytanie brzmi jak tą klapą po prawej stronie tą mniejszą wyjmiesz krzesło?

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: RAFALSKI » środa, 14 mar 2018, 22:07

Ta mała klapa po prawej to wylot ogrzewania przedsionka, część instalacji Trumaventa :)

Awatar użytkownika
jacek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 322
Rejestracja: poniedziałek, 8 paź 2007, 00:42
Lokalizacja: WOT

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: jacek » środa, 14 mar 2018, 22:12

:lol: A chciałem ci pióra zestroszyć :D . Bardzo dobry pomysł z tym nawiewem.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: RAFALSKI » środa, 14 mar 2018, 22:24

No właśnie coś mi nie pasowało :lol:

aguś
Posty: 37
Rejestracja: środa, 5 kwie 2017, 09:20

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: aguś » czwartek, 15 mar 2018, 09:29

Pomysł na żarówkę ściągam, bo fabryczna rzeczywiście słabiutka. Do czytania w przedsionku potrzebowałam dodatkowego źródła światła.
Może niekoniecznie z podanego linku bo jakaś droga ;)
poszukująca idealnych rozwiązań :)

2018 - 16 nocy, 93 km
2017 - 36 nocy, 1234 km

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: RAFALSKI » środa, 28 mar 2018, 13:35

Zastanawiałem się jak rozwiązać temat oświetlenia wnętrza. Jakie lampy zamontować, niedrogie ale skuteczne. Klasyczne żarówki nie wchodziły w grę, tylko lampy led.

Nie lubię taśm ledowych jeśli są zamontowane w tych długich, dedykowanych profilach więc wchodziło w grę upchnięcie taśmy do oryginalnych niewiadowskich lamp. Zrobiłem tak w eNce i efekt jest bardzo dobry. Jest tylko jedno "ale", żeby przez oryginalny, mleczny klosz przedostawało się tyle światła ile chcę, trzeba dać sporo taśmy a wtedy lampa nie jest już taka oszczędna jak bym chciał.
Długo szukałem odpowiednich lamp. Założenie było takie, że lampa ma być montowana na powierzchni a nie wpuszczana i ma mieć możliwie jak najbardziej przezroczysty klosz. W marketach nie było nic ciekawego a samochodowe, nawet oświetlenia wnętrza, nie bardzo mi pasowały. A to drogie, a to za duże, a to coś tam.
W końcu wpadłem na pomysł, że wykorzystam bardzo tanie i proste ale całkiem fajne lampy pozycyjne Fristom FT-6. Mam takie lampy zamontowane z przodu przyczepy zamiast tych okrągłych i stąd pomysł zamontowania identycznych wewnątrz. http://www.fristom.com.pl/pl/produkty/lampy-obrysowe/ft-06
P1240998.JPG

Montaż w oryginale nie wchodził w grę bo te lampki przeznaczone są na jedną rurkową żaróweczkę C5W. Najprostszym rozwiązaniem byłby ledowy zamiennik takiej żaróweczki ale z nimi jest ten problem, że świecą słabiej niż chcę ale też z reguły dostępne są z zimną barwą światła. Najmocniejsze jakie znalazłem które zamiast rurki miały płytkę z ledami, dalej były za słabe i "za zimne". Taśma led nie wchodziła w grę bo lampa jest za mała żeby upchnąć zadowalającą ilość.
Powstał pomysł zmiany żaróweczki z rurkowej na led z trzonkiem G4 czyli coś takiego jak mam w lampie oświetlenia przedsionka. Te żaróweczki mają małe rozmiary a przy tym świecą bardzo mocnym światłem. Bez problemu można je kupić w wersji z barwą neutralną lub ciepłą.

Przeróbka była dość prosta bo jak się okazało, lampki FT-6 są niemal stworzone do takiego rozwiązania :)
Z podstawy lampki wystają dwa metalowe "wąsy" między które wkłada się żarówkę. Wyjąłem je, a jeden z nich wygiąłem w ten sposób:
P1240942.JPG

Wygięcie było potrzebne żeby element zastosować jako uchwyt trzonka G4:
P1240948.JPG

Trzonek przykręcony jest małym wkręcikiem do wygiętego wcześniej elementu w którym akurat była mała dziurka, idealnie pod wkręt. Przy okazji widać kostkę do łączenia przewodów którą założyłem aby łatwo podłączyć lampki. Przykręcona jest małym wkrętem z wpuszczonym łbem, od spodu podstawy lampy.

Potem przyszła kolej na przełącznik. Jedyna opcja montażu to wypiłowanie w kloszu podcięcia w które wejdzie na wcisk. Zdejmując klosz zawsze można go łatwo wysunąć. Materiał klosza bardzo wdzięcznie się obrabia, chwila moment i gotowe:
P1240967.JPG

Przymiarka przełącznika:
P1240969.JPG

W podstawie lampy trzeba było podciąć nieco rant bo trochę przeszkadzał i klosz z zamontowanym przełącznikiem się nie domykał.
P1240970.JPG

Potem przyszła kolej na przewody, podłączenie oraz przylutowanie przełącznika:
P1240984.JPG

No i żaróweczka, dałem 4W barwa ciepła. Świeci mocno i przyjemnie. Lampa już prawie skończona...
P1240991.JPG

...jeszcze tylko "pstryk!" i przełącznik na miejscu:
P1240992.JPG

Gotowe lampki:
P1240994.JPG

Zrobiłem cztery sztuki bo tyle punktów światła będzie w przyczepie. Mam jeszcze jeden specjalny klosz, czerwony ;) W razie potrzeby można zmienić 8-)

CDN

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: Fiacior75 » środa, 28 mar 2018, 13:58

Ja pierdziele ładnie to zrobiłeś, świetny pomysł, no i wzorowe wykonanie.
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Andrzej132
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 800
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2008, 17:24
Lokalizacja: Opole

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: Andrzej132 » środa, 28 mar 2018, 15:58

RAFALSKI pisze:Oryginalne jednak wylatuje bo mam dość poszukiwania uszczelki ....


Jak masz na zbyciu to byłbym zainteresowany bo moje jest uszczerbione od gradu.

Awatar użytkownika
CONFEX
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 902
Rejestracja: piątek, 23 lut 2018, 19:37
Lokalizacja: Aleksandrów Kuj

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: CONFEX » środa, 28 mar 2018, 19:37

Pomysł z oświetleniem plus wykonanie po prostu boomba naprawdę i coś dzięki Tobie zaszczepiło się w mojej głowie :)

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: Romlas » środa, 28 mar 2018, 21:16

No Rafał, zrób produkcję taśmową tych lampek, pewnie pogonisz karton tego... Albo ja wezmę i na weekendowej pauzie w trasie naprodukuję. Bo patent bardzo fajny i budżetowy.
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: RAFALSKI » piątek, 30 mar 2018, 12:03

Andrzej132 pisze:
RAFALSKI pisze:Oryginalne jednak wylatuje bo mam dość poszukiwania uszczelki ....


Jak masz na zbyciu to byłbym zainteresowany bo moje jest uszczerbione od gradu.

Sorry, umknął mi Twój post. Tak, będę chciał opchnąć to okienko ale dopiero po montażu nowego. Nie wiem kiedy będę je zakładał, wątpię żebym wyrobił się przed majówką. Jesteś pierwszy w kolejce, odezwę się jak będzie zdjęte.

Fajnie, że lampki Wam się podobają. Pomysł był faktycznie dobry a wykonanie proste. W robocie mam jeszcze trzy sztuki mniejszych które będą służyły do oświetlenia pojemnika na butle i obu bakist żeby sobie doświetlić grzebiąc przez klapy.

Andrzej132
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 800
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2008, 17:24
Lokalizacja: Opole

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: Andrzej132 » piątek, 30 mar 2018, 12:40

OK.

Awatar użytkownika
bania
Posty: 358
Rejestracja: czwartek, 1 wrz 2016, 21:53
Lokalizacja: Puławy City

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: bania » piątek, 30 mar 2018, 12:46

A nie lepiej takie ledy było założyć? Ja takie mam w podsufitce i aż razi jak się popatrzy i świeci dookólnie a nie tylko w 3 strony.

ws.png
ws.png (65.97 KiB) Przejrzano 8981 razy
N-260

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Ja i sto trzydzieści dwa:)

Postautor: RAFALSKI » piątek, 30 mar 2018, 12:50

Te żaróweczki które zapodałem też świecą dookoła, są dwie płaszczyzny świecące po 180° na stronę. A jak świecą te co pokazałeś? Moje to niby zamiennik 35W żarówki.


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości