Ja i sto trzydzieści dwa :)

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: misha22 » czwartek, 26 kwie 2018, 22:14

Cytat z Rafalskiego:
"Tak to rozlokowałem. Nie jest może zbyt estetycznie ale to nieistotne. Początkowo chciałem pięknie poupychać przewody w tunele instalacyjne, później puknąłem się w czoło i sięgnąłem po trytytki."

I dobrze! Podobnie robi TATAMotor w swoich wynalazkach samochodowych :)
A tak na poważnie to na takich krótkich i widocznych odcinkach dawanie czegoś peszlopodobnego nie ma sensu..
Na dalszą krytykę pozwolę sobie tylko "na żywo" ;)
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: RAFALSKI » piątek, 27 kwie 2018, 14:27

Samoogon pisze:Nie wiem czy to ważne, alter chyba przewróciła Ci się przyczepa..... :)

Przestrzeń pod zadaszeniem jest na wagę złota a tak zajmuje mniej miejsca ;)
Samoogon pisze:Będzie wszystko co sobie zaplanowałem

No i dobrze, w końcu każdy robi remont pod siebie. Grunt to mieć plan i go realizować.
stachu_gda pisze:Rafał powiedz mi a ten woltomierz i amperomierz to masz gdzie wpięty?

Sprzęcik podłącza się na dwa sposoby. Można tak, że zasila go napięcie z jednego źródła a mierzy inny obwód. Wtedy napięcie zasilania miernika a napięcie mierzone to dwie różne rzeczy, mogą to być np. dwa różne akumulatory. Ale można też tak, że źródło zasilania jest jednocześnie obwodem mierzonym, wtedy napięcie zasilania jest równe napięciu mierzonemu. Ten miernik można zasilać napięciem chyba od 4V do 30V z tego co pamiętam. Ja podłączyłem w tej drugiej opcji. Sprzęcik podłącza się szeregowo w przewód masowy zasilania odbiorników a do plusa idą dwa cienkie kabelki, chyba zasilający i od pomiaru napięcia. U mnie zamontowany jest na górze w szafie więc do bakisty z elektryką jest kawałek. Musiałem przepuścić masę do szafy i z powrotem i dociągnąć przewodzik plusowy. Generalnie podłączenie jest proste ale trochę kabla poszło.
stachu_gda pisze:Jesteś pewien że on wytrzyma ciągłą pracę przy kilku amperach?

Powinien, jest przeznaczony niby do 10A a więc aż nadto jak na moje przyczepkowe potrzeby.
termin21 pisze:Ile Cię kosztowały nowe gąbki?

Tak jak w przytoczonym fragmencie, 284 złote.
misha22 pisze:Na dalszą krytykę pozwolę sobie tylko "na żywo" ;)

Zapraszam do przyczepy na parapetówkę, lodówka będzie odpowiednio wyposażona ;) Widzimy się na majówce?

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: RAFALSKI » piątek, 27 kwie 2018, 16:29

Wczoraj minął ostatni z zaplanowanych dni grzebania w przyczepie przed majówką. Mogę z czystym sumieniem ogłosić dobrą nowinę, zdążyłem na czas :D :D :D Walka trwała prawie do trzeciej nad ranem, potem trzy godzinki snu i w drogę, żeby stawić się na otwarcie stacji diagnostycznej. Udało się pospinać wszystko czasowo na styk, choć było to trudne. Ostatnie dwa-trzy tygodnie to tylko praca-przyczepa-krótki sen-znów praca i tylko coś do żarcia chwytane "w locie" żeby zaoszczędzić na czasie. Na szczęście odbiję to sobie na majówce :)
Doprowadziłem "wieloryba" do takiego etapu, że choć nie jest ukończony, można z powodzeniem jechać na wywczas. Wszystkie sprzęty na pokładzie działają, przyczepa jest niezależna. Zostało jeszcze trochę roboty ale nie są to rzeczy na ten moment niezbędne więc odkładam je na przyszłość. Do nich należy w zasadzie nowe okno dachowe, budowa łóżka z przodu, Trumavent (na razie jest od tak podłączony) i trochę tematów elektrycznych.

A wracając do dłubania. Po montażu klap pisałem, że była drobna nieszczelność spowodowana nierównym przyleganiem pokrywy do ramki. Problem rozwiązany, przykleiłem uszczelkę samoprzylepną i teraz nie ma opcji żeby coś przeciekło. Sprawdzałem lejąc wodę, nic nie puszcza.
P1250552.JPG

Jeszcze nie miałem potrzeby sięgać po żadne szpargały ale czuję, że te klapy -choć małe- spiszą się znakomicie. Zawsze wkurzało mnie sięganie do bakist, pod łóżko.
P1250553.JPG


Musiałem wczołgać się pod budę żeby pospinać to i owo. Machnąłem przy okazji fotki jak to wygląda.
Podłączenie pieca, rurkę puściłem wewnątrz zamkniętej części ramy. Nie uszczelniałem ani nie wykańczałem laminatu na krawędziach otworu pod piec. Nie ma takiej potrzeby moim zdaniem. Jedyne wykończenie to blachy które są w komplecie z piecem, prawie całkowicie zasłaniają szpary.
P1250566.JPG

Nie zdążyłem skołować opony na zapas, prawdę mówiąc zapomniałem. Oby nie było przygód w trasie.
P1250567.JPG

A tutaj wszystkie przewody i wężyk wodny zamocowane do dyszla. Dospawanie uchwytów to był strzał w dziesiątkę. Z prawej strony widać złączkę Faro i przejście na elastyczny wąż który idzie do kufra na butle.
P1250570.JPG


We wnętrzu przyczepy trzeba było dokończyć szafkę kuchenną. Na pierwszy ogień wziąłem płytę kuchenną którą posmarowałem Bonatermem i obkleiłem pianką 0,5cm żeby wyciszyć rezonans. Nienawidzę odgłosu jakby "koń na blachę lał" który towarzyszy puszczaniu wody do cienkiego, metalowego zlewu. Zresztą każde uderzenie o płytę powodowało metaliczny i głośny dźwięk. Teraz jest o wiele, wiele ciszej :)
P1250561.JPG

Dalej zabrałem się za lodówkę. Moja reanimowana szafka ma trochę większy otwór niż potrzeba na lodówkę o około 0,5cm z każdej strony. To było celowe zagranie bo idealne spasowanie jest w tym przypadku niemal niemożliwe, wiadomo jak krzywe jest wszystko w Niewiadówce. Pozostała kwestia zlikwidowania szpar po obwodzie lodówki. Z pomocą przyszła po raz kolejny uszczelka samoprzylepna, tym razem w brązowym kolorze.
Nakleiłem ją dookoła lodówki...
P1250557.JPG

...a potem także dookoła wnęki szafki ale trochę głębiej, żeby uszczelki nie kolidowały ze sobą tylko były jedna za drugą.
P1250560.JPG

Nakleiłem też pasek na podłodze żeby w razie rozlania czegoś płyn nie dostał się pod lodówkę skąd ciężko byłoby go usunąć.
P1250558.JPG

A sama lodówka jest zamocowana takimi wkrętami. Dałem cztery, po dwa na stronę. Lodówka trzyma się świetnie, ani drgnie.
P1250556.JPG


CDN.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: RAFALSKI » piątek, 27 kwie 2018, 17:03

Lecimy dalej. Lodóweczka już podłączona, przewody gazowe na miejscu. Do zamocowania wężyków użyłem uchwytów do mocowania okrągłych peszli w elektryce. Idealnie nadają się do tej roli i można je wielokrotnie zamykać i otwierać. Wszystko podłączone - gaz, 12V do światełka, 230V do grzałki i iskrownik.
P1250562.JPG

A tutaj już po zmontowaniu wszystkiego w całość. Montaż lodówki wyszedł lepiej niż się spodziewałem. Nie jest i nie mogło być idealnie ale jest prosto i nie kłuje w oczy.
P1250572.JPG

Oryginalnie płyta kuchenna spoczywała na szafce opierając się jedynie na frontowej krawędzi i dwóch bocznych. Powodowało to uginanie się płyty gdy tylko cokolwiek cięższego się na niej położyło. Wydłużyłem więc środkową ściankę szafki poprzez dokręcenie do niej kawałka sklejki który stał się podparciem na środku płyty kuchennej. Teraz nie ugina się wcale :)
P1250573.JPG

Nigdy nie odpalałem kuchenki w tej przyczepie. Podczas jedynego jak dotąd wyjazdu, do Suchedniowa w 2016 roku, strach było ją odpalać bo wąż był padliną, o reduktorze nie wspominając. Ale kuchenka działa jak należy, zabezpieczenia elegancko odcinają dopływ gazu po zdmuchnięciu płomienia :) Aha, palników w końcu nie rozbierałem bo nie dałem rady. Próbowałem obrócić korpus tak jak Miron pisał ale nic z tego, za bardzo się zapiekły. Wyszorowałem to wszystko w całości, też jest dobrze.

Założyłem kran z włącznikiem bo tak chciała moja żona. Ja chciałem klasyczny pedał bo uważam, że dzięki niemu można oszczędzić trochę wody a dodatkowo mamy obie ręce wolne podczas korzystania ze zlewu. Na nic moje argumenty...
P1250574.JPG

Plus jest taki, że przynajmniej fajnie tan kran jest zrobiony. Jest dość duży i regulowany w każdej płaszczyźnie, do tego nie był drogi.

No i taki rzut oka na całość. Jeszcze nie ma zasłonek i materacy bo najpierw trzeba odkurzyć a o trzeciej rano średnio mi się chciało ;)
P1250575.JPG

P1250576.JPG

Z przodu widać wywiniętą na ścianę wykładzinę. Jak zbuduję łóżko to obetnę ją na równo z nim, żeby ściana była chroniona tam, gdzie się buciory pakuje siedząc przy stole. W załomie za szafką kuchenną będzie stał zamocowany kibelek ale to w dalszym ciągu przyszłość. Na razie zapakuję go do auta i postawię na miejscu po przyjeździe na miejsce.

Zabawa skończyła się sprzątaniem wszechobecnych narzędzi, śrubek, wkrętów i wszelkich dupereli jakie walają się podczas remontu. Z samego rana "wieloryb" po raz pierwszy od ponad roku opuścił swoją kryjówkę, gdzie już niemal zapuścił korzenie. Potwór się wynurzył...
P1250578.JPG

Kilkukilometrowa trasa na stację diagnostyczną była czystą przyjemnością. Przyczepa prowadzi się świetnie, nie szarpie a płynie za holownikiem. Już nie mogę doczekać się jakichś ciekawszych nawierzchni, np. na Mazurach ;)
P1250579.JPG

Budka przeszła badanie bez problemu choć diagnoście nie podobało się przezroczyste światło oświetlenia tablicy rejestracyjnej, co akurat było do przewidzenia. Sprawdzono dokładnie podwozie oraz działanie hamulców po czym Panowie stwierdzili, że wszystko OK i otrzymałem to po co przyjechałem:
P1250580.JPG

A więc można jechać w trasę :D Jutro dziewiczy rejs, napinka jest już niesamowita.

Na tym na krótką chwilę kończą się zmagania ze 132, teraz trzeba odpocząć a po przyjeździe zająć się innymi, zaniedbanymi sprawami...

Samoogon

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: Samoogon » piątek, 27 kwie 2018, 18:38

Super! Remont, opis i sama przyczepa rewelacja!
Gratuluję świetnej roboty.

MagdaN126N
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 506
Rejestracja: czwartek, 27 lip 2017, 16:31
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: MagdaN126N » piątek, 27 kwie 2018, 21:57

Brawo Ty!!!!

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: stachu_gda » piątek, 27 kwie 2018, 22:07

RAFALSKI pisze:We wnętrzu przyczepy trzeba było dokończyć szafkę kuchenną. Na pierwszy ogień wziąłem płytę kuchenną którą posmarowałem Bonatermem i obkleiłem pianką 0,5cm żeby wyciszyć rezonans. Nienawidzę odgłosu jakby "koń na blachę lał" który towarzyszy puszczaniu wody do cienkiego, metalowego zlewu. Zresztą każde uderzenie o płytę powodowało metaliczny i głośny dźwięk. Teraz jest o wiele, wiele ciszej :)


Teraz możesz odlewać się w nocy bez wychodzenia z przyczepy :P

Awatar użytkownika
AudioBas
Posty: 60
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2016, 09:18
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: AudioBas » poniedziałek, 30 kwie 2018, 17:41

Z innej bajki, nie ma już bezterminowych przeglądów za kempingi?

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: tantalos » poniedziałek, 30 kwie 2018, 20:07

Do 750kg DMC są nadal . Wieloryby mają chyba 780kg.

Awatar użytkownika
__ArroW__
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1490
Rejestracja: wtorek, 19 lip 2016, 19:48
Lokalizacja: Stary Toruń CTR

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: __ArroW__ » poniedziałek, 30 kwie 2018, 21:09

AudioBas pisze:Z innej bajki, nie ma już bezterminowych przeglądów za kempingi?


Znieśli już bezterminowe przeglądy na przyczepy kempingowe w zeszłym roku dowiedziałem się jak rejestrowałem swoją, choć od reguły można odejść, ale już nie będzie w dowodzie napisane przyczepa kempingowa ;)

tantalos pisze:Do 750kg DMC są nadal . Wieloryby mają chyba 780kg.


Niestety nie, jeśli chcesz mieć wszystkie dane zgodnie z producentem ;)
N126E + Volvo V50 2.0 136PS 2007r.
Remont zapiekanki - MaNdArYnA
2019 - 1311 km - 8 nocy
2017 - 530 km - 4 noce w Taborach - 2 noce w Pałacach :lol:

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: tantalos » poniedziałek, 30 kwie 2018, 21:25

Jeśli kemping ma np.600 kilo dmc to musi mieć coroczny przegląd? Tego nie wiedziałem.

Awatar użytkownika
__ArroW__
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1490
Rejestracja: wtorek, 19 lip 2016, 19:48
Lokalizacja: Stary Toruń CTR

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: __ArroW__ » poniedziałek, 30 kwie 2018, 21:29

tantalos pisze:Jeśli kemping ma np.600 kilo dmc to musi mieć coroczny przegląd? Tego nie wiedziałem.


Z tego co mi Pani przy rejestracji mówiła to każda przyczepa kempingowa, ale też jak wpiszą przyczepa lekka specjalna - inna to już nie musi. Natomiast jak w papierach jest wpisana inna nazwa to już niestety nawet i zapiekanka będzie z terminowym.
N126E + Volvo V50 2.0 136PS 2007r.
Remont zapiekanki - MaNdArYnA
2019 - 1311 km - 8 nocy
2017 - 530 km - 4 noce w Taborach - 2 noce w Pałacach :lol:

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: Romlas » poniedziałek, 30 kwie 2018, 21:57

Świetna robota. Ja się zastanawiam dlaczego mi wbili przegląd na dwa lata? Przyczepa specjalna kempingowa DMC 780? Diagnosta się pomylił?
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: Murano » poniedziałek, 30 kwie 2018, 22:01

Romlas pisze:Świetna robota. Ja się zastanawiam dlaczego mi wbili przegląd na dwa lata? Przyczepa specjalna kempingowa DMC 780? Diagnosta się pomylił?


Chyba czyta forum i zrozumiał, że potrzebujesz 2 razy więcej czasu.... :mrgreen:

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Ja i sto trzydzieści dwa :)

Postautor: Romlas » wtorek, 1 maja 2018, 14:29

Murano pisze:zrozumiał, że potrzebujesz 2 razy więcej czasu.... :mrgreen

Coś w tym może być , hłe hłe
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości