Minimalistycznie

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Minimalistycznie

Postautor: Murano » piątek, 22 gru 2017, 11:03

O.. Naal zwrócił uwagę na ważną rzecz.
Korona z górnych półek i szafek faktycznie spina i usztywnia skorupę a w połączeniu z szafą daje dość solidną konstrukcję.

Marcin4x4
Posty: 135
Rejestracja: poniedziałek, 15 sie 2016, 21:27

Re: Minimalistycznie

Postautor: Marcin4x4 » piątek, 22 gru 2017, 22:04

Powiem tak - często taki minimalistyczny remont (i nie dotyczy to tylko przyczepy, ale też blacharki w samochodzie, remontu mieszkania, etc) jest najtrudniej zrobić. Bo nie wiadomo w którym momencie się zatrzymać, zrobisz jedno, to drugie aż się prosi, żeby też ogarnąć. No i tamtego nie zostawisz, na krzywe nie pomalujesz, etc, etc. Ja przynajmniej tak mam :D Robię taki minimalistyczny remont już ponad rok, trochę mnie usprawiedliwia to, że mogę poświęcić na to kilkanaście godzin w miesiącu, ale w kółko coś nowego wychodzi...
Pozdrawiam!
Marcin

StaryDziad
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 21 gru 2017, 12:43

Re: Minimalistycznie

Postautor: StaryDziad » czwartek, 28 gru 2017, 14:35

Na razie przekonałem się jednak do zrobienia bakist pod łóżka z płyty osb 12mm. Najpierw myślałem tylko o zastosowaniu dużych plastikowych pojemników (takich jak na bieliznę) i na nie płytę pod materac, ale jednak dużo na tym bym nie zyskał. Nie wyglądałoby to dobrze i trudno byłoby to dobrze unieruchomić.
Pytanie, czy ściankę bakisty przyklejać jakoś do skorupy czy wystarczy przykręcić całość tylko do podłogi? Jak to jest w oryginale?

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Minimalistycznie

Postautor: Murano » czwartek, 28 gru 2017, 14:38

W oryginale bakista ma 2 ścianki i szkielet z listewek.
Tam gdzie jest ścianą lub szafa, szafka to nie ma ścianek.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Minimalistycznie

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 28 gru 2017, 14:47

StaryDziad pisze:Pytanie, czy ściankę bakisty przyklejać jakoś do skorupy czy wystarczy przykręcić całość tylko do podłogi?

Bakisty powinny być mocowane wyłącznie do podłogi bo buda pracuje podczas jazdy a wiadomo czym to grozi. Mocujesz do płyty podłogowej i to wystarczy.

Awatar użytkownika
Zielony
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 510
Rejestracja: środa, 18 sty 2017, 10:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Minimalistycznie

Postautor: Zielony » czwartek, 28 gru 2017, 15:25

W zapiekance tak wyglądają bakisty (tutaj jest już jednak wzmocniona przeze mnie bo zbyt licha się wydawała ;) )

RAFALSKI pisze:Pytanie, czy ściankę bakisty przyklejać jakoś do skorupy czy wystarczy przykręcić całość tylko do podłogi?

Bakisty powinny być mocowane wyłącznie do podłogi bo buda pracuje podczas jazdy a wiadomo czym to grozi. Mocujesz do płyty podłogowej i to wystarczy.

A szafa nie jest na całej wysokości mocowana do ściany?
Orientuje się ktoś, jak jest oryginalnie opracowane mocowanie pomieszczenia łazienkowego w nowych zapiekankach? Ewentualnie jak w ence jest wygrodzone pomieszczenie łazienkowe? Do czego mocowane są ścianki?
Załączniki
IMG_20170415_153933.jpg

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Minimalistycznie

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 28 gru 2017, 15:33

Zielony pisze:A szafa nie jest na całej wysokości mocowana do ściany?

Jest i właśnie bywały przypadki urwanych wkrętów i tak dalej, sam tak miałem. Tak też jest mocowana szafka kuchenna. Ściany przyczepy naprawdę pracują w czasie jazdy i przykręcenie mebla na sztywno jednocześnie do podłogi i do ściany to nie najlepszy pomysł.
O ile wysoką szafę trzeba jakoś przymocować to już bakisty tego nie wymagają więc lepiej nie kombinować.

StaryDziad
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 21 gru 2017, 12:43

Re: Minimalistycznie

Postautor: StaryDziad » piątek, 29 gru 2017, 14:50

Myślę po prostu o skrzynce z czterech ścianek płyty i kantówki w rogach, ewentualnie wzmocnionej pośrodku. To chyba wystarczy zważywszy, że jak patrzę na proste łóżka np. z ikei to też jest to tylko rama z desek i nogi.
Ale dobrze wiedzieć, że nie należy mocować do ściany.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Minimalistycznie

Postautor: Murano » piątek, 29 gru 2017, 18:22

Odpuść ściany, których nie widać. Zastąp je sama kantówką. Masa -50%

StaryDziad
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 21 gru 2017, 12:43

Re: Minimalistycznie

Postautor: StaryDziad » sobota, 6 sty 2018, 13:35

Ok, na razie skorupa została zdjęta z ramy i załadowana do garażu gdzie na spokojnie mogę działać w ciepłym i suchym miejscu.
Przyczepa była wyklejona od środka styropianem 3cm, ale mam zamiar zerwać stary styropian i wkleić ponownie, ale o grubości 1cm, aby nie zabierać za dużo miejsca.
Zauważyłem, że pod styropianem skorupka była miejscami wilgotna. Nie wiem, czy od przeciekania czy to jakaś forma osadzania się rosy wynikająca z braku przewiewu. Styropian był klejony pianką montażową dość szczelnie.

Mam zamiar przykleić najpierw żywicą wzdłuż przyczepki małą listwę w odległości 1m od górnej listwy na półkę, aby pomiędzy nie wkładać po prostu luźno płyty styropianu, aby był pod nimi przewiew. Na styropian chcę wyłożyć wszystko 4mm płytami z poliwęglanu komorowego, a płyty na koniec okleić tapetą. W ten sposób mogę uzyskać lekkie, proste ściany.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Minimalistycznie

Postautor: Murano » sobota, 6 sty 2018, 14:13

Kolego zrobisz jak uważasz za słuszne...
Ale zobacz ile roboty, materiału i powierzchni stracisz. Sumując grubość dwuch ścian, kleju, styropianu, paneli i tapety stracisz ok 5 cm na szerokości i tyle samo na długości.
Nie wspomnę o kosztach....bo do każdej warstwy musisz mieć klej.
Niestety prostowanie niewiadówek jest słabym pomysłem z racji na kształt. Są zaokrąglone i tyle! Nie zmienisz tego.
Widziałem już kilka wnętrz z "boazerią" i żadna, podkreślam...żadna nie wyglądała estetycznie.
Jeżeli chcesz proste ściany to kup zgniłka za grosze i tam będzie nawet konieczne aby wymienić listwy, styropian i tapetę.
Narobisz się, nakleisz, a efektu nie będzie.
Wilgoć pod styropianem wzięła się z punktu rosy, który wypadł akurat między warstwami.
Klubowicze, którzy kleili ekrany zagrzejnikowe szczelnie i na to najtańszą remontówkę tego problemu nie mają. Posłuchaj i nie kombinuj!
Poniżej zdjęcie mojej przyczepy zrobione tydzień temu. Temperatura -4 na zewnątrz, w środku +20.
Oceń sam....
Załączniki
IMG_20171230_064549.jpg

StaryDziad
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 21 gru 2017, 12:43

Re: Minimalistycznie

Postautor: StaryDziad » sobota, 6 sty 2018, 15:32

Ok. Może rzeczywiście przesadzam z tymi moimi pomysłami, bo miało być przecież minimalistycznie. :-)
Trzeba się jeszcze zastanowić - do wiosny daleko na szczęście.
Edit:
Rozważam jeszcze użycie takiego materiału, bo denerwują mnie te wszechobecne, ponure szare wykładziny.
http://allegro.pl/mata-edukacyjna-duza- ... c4e546eeb0

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Minimalistycznie

Postautor: reflexes » sobota, 6 sty 2018, 16:41

Remontówka występuje w kilkunastu kolorach więc mając odrobinę fantazji można zrobić całkiem fajną kolorową budkę.
https://allegro.pl/listing?string=wyk%C ... u-1-3-1003
Poza tym można zrezygnować z remontówki na rzecz grubej wykładziny dywanowej, a tej wybór jest już naprawdę duży. Przy normalnej wykładzinie można się też pokusić o rezygnację z ekranów.

StaryDziad
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 21 gru 2017, 12:43

Re: Minimalistycznie

Postautor: StaryDziad » poniedziałek, 8 sty 2018, 10:25

Ok, na razie mam jeszcze problemiki innego rodzaju.
1. Ponieważ do uszczelniania i malowania skorupy będę odkręcał światła i tablicę, pomyślałem czy nie przymontować ich do ramy, zamiast na nadwoziu. Ktoś kiedyś takie coś zrobił?
Byłoby to dobre do przejechania samą ramą po drogach publicznych i skorupka też miałaby mniej punktów dziurawienia.

2. Po drugie, czy warto w podłodze zrobić w najniższych miejscach dziury z odkręcanymi zaślepkami? Myślę o zbieraniu się wody i wilgoci pod podłogą. Może takie odpływy byłyby dobre, jeśli nawet nie wody, to do przewietrzania, wpuszczania trochę świeżego powietrza pod podłogę?

Awatar użytkownika
Zielony
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 510
Rejestracja: środa, 18 sty 2017, 10:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Minimalistycznie

Postautor: Zielony » poniedziałek, 8 sty 2018, 10:56

StaryDziad pisze:1. Ponieważ do uszczelniania i malowania skorupy będę odkręcał światła i tablicę, pomyślałem czy nie przymontować ich do ramy, zamiast na nadwoziu. Ktoś kiedyś takie coś zrobił?
Byłoby to dobre do przejechania samą ramą po drogach publicznych i skorupka też miałaby mniej punktów dziurawienia.

Im światła niżej, tym gorzej widoczne. Jednocześnie masz przepisy mówiące wyraźnie o miejscach montażu poszczególnych świateł, np. dla kierunkowskazów tylnych nie mogą być one niżej niż 350mm od ziemi. Nie wiem jak to ma się do realnej wysokości ramy - sprawdź :)

StaryDziad pisze:2. Po drugie, czy warto w podłodze zrobić w najniższych miejscach dziury z odkręcanymi zaślepkami? Myślę o zbieraniu się wody i wilgoci pod podłogą. Może takie odpływy byłyby dobre, jeśli nawet nie wody, to do przewietrzania, wpuszczania trochę świIżego powietrza pod podłogę?

Warto, zawsze coś spłynie, jak już będzie w środku. U mnie będą na stałe otwory, nawet bez zaślepek (przynajmniej tak obecnie myślę).


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości