Minimalistycznie v.2

czyli nasza walka z przyczepą...
StaryDziad
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 21 gru 2017, 12:43

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: StaryDziad » wtorek, 30 sty 2018, 10:33

@Murano
No widzisz, szczerze doceniam twoją troskę, ale mnie prowokują do oporu bezpośrednie sformułowania takie jak: "odpuść sobie", "zrób jak w oryginale", "idiotyczny pomysł", itp.
Taki mam charakter, lubię wolność i robienie po swojemu. :-)
To samo można wyrażać inaczej, np. dodając: "Ja bym tak nie zrobił", "osobiście uważam, że", "według mnie...". Rozumiesz, prawda?

W każdym bądź razie, dobrze że konkluzja jest taka, iż warto pisać o różnych pomysłach (choćby były nawet głupie), bo mogą zwrócić one uwagę na różne niebezpieczeństwa, natomiast nie warto uświadamiać ludziom, że są tacy i owacy.

Myślę, że po zrozumieniu tego pozostaniemy w zgodzie. :-)

StaryDziad
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 21 gru 2017, 12:43

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: StaryDziad » wtorek, 30 sty 2018, 10:39

dankm69 pisze:Gdzie ta rura miała by iść pod podłogę? nad podłogą raczej nie widzę dla niej miejsca w naszych"obszernych" przyczepkach.

A ja widzę dla niej miejsce w środku, bo zakładam bardzo skromne meblowe wyposażenie przyczepki dla dwójki osób, które nie będą w niej mieszkać całą zimę, tylko w chłodniejsze dni, przed udaniem się na rowerową wycieczkę po nowej okolicy, włączą ogrzewanie, a za dwie godziny wrócą do ciepłej przyczepki.

naal

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: naal » wtorek, 30 sty 2018, 12:46

A czy taka rura odda ciepło w wystarczający sposób? Zwróć uwagę na budowę korpusu trumy. Jest to maksymalnie wydajny kształt jeśli chodzi o przewodnictwo cieplne.

Samoogon

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: Samoogon » wtorek, 30 sty 2018, 12:48

Wszędzie problem ze sprawnością, widziałeś kiedyś dom ogrzewany za pomocą komina podczas gdy 95 procent sprawności idzie w gwizdek?
Odzysk ciepła utraconego, np w garażu ogrzewanyn popularna kozą w taki sposób, że montuje się długą się kominową aby oddała jak najwięcej ciepła które jechało by na zewnątrz rozumiem i ma to sens. Tutaj nie widzę sukcesu.
Doprawdy nie wiem co chcesz udowodnić ale mniejsza o to. Pewnie chodzi tylko o gadanie o tym na zasadzie sztuka dla sztuki.
Moja propozycja:
Osobno(lub dodatkowo do twojej wizji) zbuduj gazowy wymiennik ciepła, tak żeby gaz ogrzewał powietrze, które wpompujesz później do przyczepy.
Czy to będzie metalowy pojemnik ogrzewany płomieniem i powietrze będzie tłoczone za pomocą wentylatora czy może kawał grubej rury z której powietrze poleci do przyczepy grawitacyjne.
Nie wiem, tutaj Ty musisz się wykazać, zrobić testy itp

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: stachu_gda » wtorek, 30 sty 2018, 12:49

W tej rurze nie będzie naturalnego ciągu tak poza tym. Pogadaj sobie z jakimś kumatym kominiarzem najlepiej, lub zerknij do dokumentacji komina ściennego Trumy (przypuszczam że do znalezienia gdzieś). Zapewne będziesz tam miał podane szczegółowo warunki jakie musi spełniać taki boczny wydech (długość, różnica wysokości).

Awatar użytkownika
Zielony
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 510
Rejestracja: środa, 18 sty 2017, 10:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: Zielony » wtorek, 30 sty 2018, 12:52

naal pisze:A czy taka rura odda ciepło w wystarczający sposób? Zwróć uwagę na budowę korpusu trumy. Jest to maksymalnie wydajny kształt jeśli chodzi o przewodnictwo cieplne.

To może działać na zasadzie kozy, która oddaje ciepło nie tylko przez swoją "komorę spalania", ale również przez całą rurę. No właśnie, może koza jest pomysłem? Anglicy z powodzeniem stosują w kamperach. Pytanie tylko gabarytowo ma to sens w Niewiadówce? ;)

StaryDziad
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 21 gru 2017, 12:43

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: StaryDziad » wtorek, 30 sty 2018, 13:25

Wiecie, ja sobie tak tylko strzelam pomysły i niczego nie chcę udowadniać. :-)
A że przy okazji sobie wymienimy komentarze, to przecież po to jest forum. No i nieraz przypominają się różne ważne lub ciekawe sprawy, jak to zatrucie się @naala czadem przez niefrasobliwą instalację trumy.
Po zapoznaniu się z waszym zdaniem, myślę, że pomysł z rurą nie jest grą wartą świeczki. Musiałbym zastosować grubszą rurę, nie taką aluminiową, którą łatwo przypadkowo przedziurawić. No i macie racje, wydajność odprowadzania ciepła z prostej rury byłaby słaba, albo trzeba by zrobić taki komin dłuższy, pozawijany w tę i nazad a to byłby już totalny odlot. Może gdybym był wędkarzem, który lubi łowić w przeręblach - to tak.

Pozostała wersja ogrzewania podłogowego. Zobaczę ile kosztowałyby rurki - jeśli w miarę tanio, to może zrobię najpierw test przepuszczając przez rurkę ciepłą wodę z kranu. Tutaj wydajność mogłaby być większa, bo woda jest najlepszym akumulatorem ciepła.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: stachu_gda » wtorek, 30 sty 2018, 13:35

A tak z ciekawości - dlaczego jesteś nastawiony "anty" do typowej Trumy?

StaryDziad
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 21 gru 2017, 12:43

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: StaryDziad » wtorek, 30 sty 2018, 14:19

Nie jestem jakoś specjalnie "anty", chociaż po przejrzeniu wątku z zatrucia czadem, mam pewne obawy. No i poza tym jest ona stosunkowo droga. W ogóle wcześniej nie brałem pod uwagę ogrzewania, ale gdzieś w głowie pojawiła się myśl umieszczenia rurek w podłodze i tak poszło. :-)

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: misha22 » wtorek, 30 sty 2018, 20:48

Przeciez ktos juz budowal tutaj czajnik na gaz do podgrzewania wody do kapieli- korzystaj ze sprawdzonych pomyslow! konstukcja ZTCP byla rewelacyjna ale konstruktor na koniec stwierdzil ze idzie sie kapac pod natryski:)
PS chyba nawet 50oC sie udal uzyskac...
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

naal

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: naal » wtorek, 30 sty 2018, 21:01

StaryDziad pisze:Nie jestem jakoś specjalnie "anty", chociaż po przejrzeniu wątku z zatrucia czadem, mam pewne obawy. No i poza tym jest ona stosunkowo droga. W ogóle wcześniej nie brałem pod uwagę ogrzewania, ale gdzieś w głowie pojawiła się myśl umieszczenia rurek w podłodze i tak poszło. :-)


No widzisz ja się zatrułem i anty nie jestem. Truma to wydatek rzędu 500 zł i jak zamontujesz ją po Bożemu to nie ma z nią żadnych problemów. Pokupujesz mnóstwo gratów może nawet połowy nie wykorzystasz a i drożej Cię wszystko wyniesie. Fajnie że masz inwencje twórczą tylko ją musisz jeszcze nakierować a jestem przekonany że nie raz nas jeszcze mile zaskoczysz. Póki co nie wyważaj otwartych drzwi ;)

StaryDziad
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 21 gru 2017, 12:43

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: StaryDziad » wtorek, 30 sty 2018, 22:07

naal pisze:Póki co nie wyważaj otwartych drzwi ;)

Wiem, też potem pomyślałem, że na testowanie jakiegoś dziwnego pomysłu straciłbym ze dwie stówki, a to byłoby już prawie pół trumy czy lodówki.
Zresztą chyba ważniejsza byłaby na razie lodówka na gaz.

Mam nadzieję, że już mnie wyczailiście, Iż generuję sobie dużo pomysłów, ale to nie znaczy, że w praktyce je zrealizuję. :-)
A propos, co myślicie o lodówkach na gaz za 700 zł z allegro? A może jednak da się przeżyć bez lodówki, albo tylko ze zwykłą, na 220v?

naal

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: naal » środa, 31 sty 2018, 13:21

Jak chcesz to mam Electrolux na sprzedaż otwierana z przodu i działa na wszystkich zasilaniach. Oddam za 450 ;)

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2567
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: tantalos » środa, 31 sty 2018, 16:58

Może zamiast tej chłodniczki i kuchenki pod nią zastosować bojler trumy na ciepłą wodę ale podgrzewany ciepłym powietrzem z venta?
I do bojlera wężyki z podłogówki plus pompka? Będzie bezpiecznie ale czy wydajnie? Sprawność mała zapewne...

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1455
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Minimalistycznie v.2

Postautor: Romlas » środa, 31 sty 2018, 20:20

Pompki wężyki, to potrzebuje prądu sporo więcej niż truma went. Chcesz ciepła podłogę? Ja myślę że zrobienie 4 nawiewów z pod podłogi i pompowanie powietrza rrumawentem pod podłogę zdało by egzamin... Ale tylko tak myślę , nie mam na to dowodów. A w czasie na testy i próby spraw bardzo wątpliwych pewnie zarobisz na całkiem sprawną trume jak zajmiesz się czymś co potrafisz. ( To nie docinka, ja doszedłem do takiego wniosku niedawno, choć jestem młodszy ale 35 wiosen już leci, więc dość długo dojrzewałem do takiego podejścia)
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości