Zanim zacznę - kilka zapytań

czyli nasza walka z przyczepą...
cxxus
Posty: 3
Rejestracja: środa, 4 lip 2018, 20:32

Zanim zacznę - kilka zapytań

Postautor: cxxus » środa, 4 lip 2018, 21:20

Cześć wszystkim,

Od dłuższego czasu chodzi za mną myśl zakupu przyczepki kempingowej (1/2 osobowej), tak aby móc z nią podróżować czy to w bliższe czy dalsze okolice w ramach odpoczynku. Natomiast dopiero w tym roku ukończyłem 18 r.ż., zdałem prawo jazdy i mam techniczną możliwość coś takiego wykonać.
Pracując przez wakacje, a następnie przez cały przyszły rok szkolny, chciałem zakupić przyczepkę i w ramach kolejnych wypłat wyremontować ją i mieć do użytku na przyszłe wakacje. Takie o, małe marzenie.

Wybór padł na niewiadówkę (dlatego tutaj jestem :D) ze względu na to, że mam z tego rodzaju przyczepkami miłe doświadczenia z przeszłości. Oraz ze względu na to, że dla maksimum 2 osób nie potrzebne jest mi nic większego.

Jeżeli mówimy o kosztach - bo na pewno takie pytanie się trafi. Przyczepkę zamierzam kupić po wakacjach i będę na jej zakup dysponował ~2-3 tysiące złotych. Następnie przez okres kolejnych miesięcy będę mógł wkładać myślę w granicach 700 złotych miesięcznie w remont przyczepki.

Piszę natomiast do Was z moją wizją ów projektu, aby osoby bardziej doświadczone w remontach i posiadające przyczepkę dłuższy czas mogły pomóc mi rozwiać wątpliwości, ew. nakierować na odpowiednie tory.

Zacznijmy od początku - zamierzam kupić przyczepkę w dowolnym stanie (wewnątrz), która będzie przynajmniej w średnim stopniu zdatna do przetransportowania jej z miejsca zakupu na podwórko. Wnętrze przyczepki chciałem całkowicie rozebrać i wykonać wedle mojej wizji.

W takim razie moje pomysły, które chciałbym zrealizować - prosiłbym o ocenę takowych i ewentualnie wybicie mi z głowy niektórych elementów.

1) Izolacja termiczna od zewnątrz - wyklejenie budy od wewnątrz taśmą butylową. Słyszałem, że posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne jak na prezentowaną grubość, a nie jest także ciężka i droga :)

2) Wykonanie stelażu pod podłogę i szafki z drewnianych kantówek, a podłogi jako przykręcenie średniej grubości płyty OSB do wcześniej przygotowanego stelażu.

3) Zastanawiałem się nad wyłożeniem niektórych ścian plastikowymi panelami (m.in. tych przy palnikach, aby łatwiej można było je zachować w czystości). Natomiast słyszałem, że takie rozwiązanie nie do końca się sprawdza - prawda? Dlaczego?

4) Zamontowanie w przyczepie na stałe toalety - przyczepa ma zmieścić maksymalnie 2 osoby, także myślę, że jakiś kącik można byłoby na to znaleźć.

4b) O prysznicu nawet nie myślę jako integralnej części przyczepy, natomiast widziałem ciekawe prysznice turystyczne, które można zawiesić na dachu przyczepy i w prosty sposób się opłukać (niektóre nawet posiadają "namioty" do zakrycia się). Czy ktoś korzystał z podobnego rozwiąaznia i poleca?

5) Instalacja elektryczna - rozbiję na kilka mniejszych punktów.
5a) Ogólnie myślałem nad zbudowaniem instalacji elektrycznej jedynie w oparciu o 12V z akumulatorem 12V jako głównym źródle zasilania. Gniazdka elektryczne w przyczepie tylko w formie "gniazdek zapalniczki", ze względu na to, że praktycznie wszystkie urządzenia teraz znajdują swoje odpowiedniki w formie przystosowanej pod wlaśnie taką turystykę. W momencie wpięcia się pod prąd na polu namiotowym za zasilanie w przyczepie odpowiadałaby przetwornica z 230V na 12V. Ewentualnie z jednym gniazdkiem puszczonym typowo "domowym". W innych przypadkach zawsze mógłbym skorzystać z przetwornicy na 230V.

5b) Panel solarny na dachu przyczepy - zakładam, że warto, natomiast zastanawiają mnie koszty oraz jaka moc mogłaby mnie zadowolić, aby zapewnić mi ciągłość korzystania z:
- oświetlenia LED;
- ładowarki do telefonu;
- ew. telewizora turystycznego bądź zasilacza do laptopa;

5c) Skorzystanie z pomocy elektryka, czy próba utworzenia takiej instalacji we własnym zakresie? Nie mam w tym doświadczenia, natomiast posiadam jakąś szczątkową wiedzę - czy warto będzie kogoś zatrudniać czy mimo wszystko spróbować zrobić to samodzielnie?

6) Budowa mebli - macie jakiś sprawdzone materiały z których można w miarę ładnie wyglądające meble wykonać? Myślałem nad prostym stelażem otoczonym sklejką, a następnie oklejoną okleiną meblową bądź wykładziną taką jak ściany.

6b) Budowa funkcjonalnego łóżka. Mówimy o łóżku, które w "mało pogodny" wieczór mogłoby służyć jako kanapa chociażby do obejrzenia filmu, bądź zjedzenia posiłku, a w nocy jako choć w miarę wygodne miejsce do spania. Natomiast na to nie mam kompletnie pomysłu.

7) Instalacja sanitarna - tak jak mówię, myślałem o toalecie, z której (nie ukrywam - sam powątpiewam w możliwość istnienia takowej) mógłbym oczywiście zrezygnować, natomiast chciałem, aby przynajmniej był dostęp do "wody z kranu", a następnie, żeby ta woda była odprowadzana poza przyczepkę (chociażby do dodatkowego zbiornika na zewnątrz przyczepki). Wykorzystanie prostej pompy na 12V (podłączonej do zbiornika na wodę umieszczonego chociażby pod szafką ze zlewem) oraz rury karbowanej do wylotu tej szarej wody będzie jedynym pomysłem, czy istnieje coś innego co mógłbym wykorzystać?

8) Rezygnacja ze standardowej kuchenki gazowej na rzecz kuchenki turystycznej na naboje. Mój ojciec będący zawodowym kierowcą międzynarodowym bardzo chwali sobie to urządzonko, według mnie jest także bardziej praktyczne od konieczności przechowywania dużej butli gazowej. Natomiast moje wątpliwości wzbudza jeden fakt - w przypadku standardowej instalacji gazowej jestem w stanie zaopatrzyć się w piecyk gazowy, który mógłby ogrzać w jakąś chłodniejszą noc. Czy jestem w stanie taki piecyk czymś bardziej kompaktowym zastąpić?

Jeżeli ktokolwiek dobrnął do tego momentu i zdecyduje się na pozostawienie jakiejś odpowiedzi - będę dozgonnie wdzięczny.

Osobom, które wyjechały już w tym roku na wakacje swoją niewiadówką zazdroszczę i życzę udanej podróży!

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2056
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zanim zacznę - kilka zapytań

Postautor: Miron EZD » środa, 4 lip 2018, 21:40

Witaj na forum.
Jak na pierwszy wątek, to powiem Ci napisałeś trochę :lol:
Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi właśnie na tym forum.
Przed Tobą dużo czytania, ale jak ogarniesz co nieco, to remont będzie dużo łatwiejszy.
Pierwsze z czym się nie mogę zgodzić to przeznaczenie taśmy butylowej, ona służy do uszczelniania a nie do ocieplania, w dodatku tania nie jest.
Na resztę pytań na pewno znajdziesz odpowiedzi.
Pytaj, a doświadczeni koledzy Ci pomogą.
Miron.

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zanim zacznę - kilka zapytań

Postautor: oko » środa, 4 lip 2018, 21:46

Cześć.
Na początek, przywitaj się i przedstaw w odpowiednim dziale.
Tak w skrócie, to odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz na forum. Ja co prawda jestem początkujący ale coś napiszę.
1. Taśma butylowa to chyba raczej uszczelniacz a nie izolacja (mogę się mylić). Niezawodnym izolatorem jest ekran zagrzejnikowy.
2. Jaki stelaż masz na.myśli? Podłoga w przyczepach jest mocowana do drewnianych listew zalaminowanych do budy.
3. Panele - widziałem w przyczepach ale nie wypowiem się na temat funkcjonalności.
4, 4a. Da się. Są na forum zapiekanki z toaletą i prysznicem.
5,5a,5b. Tu pomogą fachowcy z forum. Zamiast przetwornicy 230v>12v lepiej zasilacz komputerowy ATX.
5c. Jeśli nie masz pojęcia o elektryce, zatrudnij fachowca.
6, 6a. Oryginalne najlżejsze, ale można się pokusić o budowę nowych, byle jak najlżejszych. Masa ważna rzecz.
7. Najprostsza rzecz - toaleta turystyczna. Bieżącą wodą jak najbardziej do zrobienia, podobnie jak odpływ poza przyczepę. Tak zresztą jest w oryginale. Dobrze kombinujesz.
8. Jeśli planujesz ogrzewanie gazowe, lub lodówkę na gaz, to butla i kuchenka. Jeśli nie, to wystarczy mała kuchenka na kartusze. Sam taką mam i będę z niej korzystał gdy skończę przyczepę.

Dodam punkt
9. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj forum i pytaj gdy czegoś nie wiesz.
Pozdrawiam z Gliwic.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

cxxus
Posty: 3
Rejestracja: środa, 4 lip 2018, 20:32

Re: Zanim zacznę - kilka zapytań

Postautor: cxxus » środa, 4 lip 2018, 22:41

Oczywiście, forum czytam nieregularnie od dłuższego czasu, dlatego spora część pomysłów gdzieś mi się tutaj przewinęła. Dziękuję za odpowiedzi. Jeżeli znajdę większy temat do zapytania na pewno nie będę bał się Was zapytać :)

Na razie jednak skupię się na czytaniu, przeglądaniu i zarabianiu pieniędzy na to, aby w ogóle moje plany wcielić w życie. :)

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Zanim zacznę - kilka zapytań

Postautor: Murano » środa, 4 lip 2018, 23:07

Witaj.
Kup, zacznij rozbierać i w międzyczasie czytaj wszystko co cię nurtuje.
Odpowiedzi same przyjdą jak będziesz miał przyczepę "w rękach".

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Zanim zacznę - kilka zapytań

Postautor: stachu_gda » środa, 4 lip 2018, 23:27

Cześć, fajnie że młodemu się chce i nie odkłada marzeń, tym bardziej że jeśli jesteś zdeterminowany to masz to w zasięgu ręki. W budżecie który podałeś dasz radę, działaj po kolei i na pewno się uda, jeśli się nie zniechęcisz. Jeśli wolno mi coś doradzić - szukaj czegoś ze zdrową skorupą, żeby Ci odpadło malowanie (kosztowne) itd., ja tak zrobiłem i powiem szczerze że gdybym wtedy kupił coś ze skorupą do odnowienia to bym chyba nie dał rady z remontem własnymi siłami. Cała reszta jest do ogarnięcia jeśli się chce.
Jeśli i tak planujesz remont generalny, to nie spiesz się z zakupem, upoluj okazję. Wszystko tam możesz wrzucić łącznie z kiblem solarem itd., ale na początek jak chcecie podróżować we dwójkę i macie ograniczony budżet na prace, to nawet jak ogarniesz środek bez mebli ale będziesz miał czysto i nową tapicerkę to już możecie śmigać z materacami na podłodze (nie będziesz pierwszy i nie ostatni - natomiast całościowy remont "od zera do solara" to jest ogrom pracy i duuuużo czasu więc jest ryzyko że się zniechęcisz).

Z gazu butlowego pochopnie nie rezygnuj, nie słyszałem o osobie która zrezygnowała i była docelowo zadowolona.

Elektrykę rób sam, tu nie ma żadnej filozofii, a każdą wątpliwość rozwiejesz jak zapytasz na forum (zresztą mamy tu elektryka który Ci na pewno pomoże choćby telefonicznie). Ogólnie to jeśli masz czas rób sam jak najwięcej. Nie bój się że się nie uda, przy takim remoncie można sporo rzeczy się nauczyć jeśli chodzi o takie "ZPT dla starszych uczniów" :) Pytaj śmiało nawet o oczywiste rzeczy, jest tu grupa osób która chętnie pomoże wytłumaczy itd.

Aha, osobista rada moja: unikaj źródeł "wiedzy" typu grupy campermajstrowe na fejsiku a kop po forach. Chodzi o to że poziom bzdurności w tych grupach na fejsie niekiedy powala, tu masz jakby przefiltrowane bzdury ;)

Samoogon

Re: Zanim zacznę - kilka zapytań

Postautor: Samoogon » czwartek, 5 lip 2018, 00:16

Ale mamy młodzież, super! :)
Fajnie że masz plany, nie będę odpowiadał punkt po punkcie ponieważ do tego dojdziesz sam, czytaj wątki remontowe, a odpowiedzi będziesz miał w każdym poście, plany będą się zmieniały jak w kalejdoskopie. Jedno jest najważniejsze:
W tej przyczepę wszystko możesz zrobić sam, w tym instalacje, elektryczna i każdą inną.
Na razie dużo kombinujesz, za dużo, ale jak poczytasz wszystko będzie proste, a na ewentualne pytania szybko uzyskasz tutaj odpowiedzi.
Jeśli mogę coś doradzić konkretnego to działaj punkt po punkcie.
Piszesz że będziesz dysponował co miesiąc jakimiś środkami, więc nic Cię nie goni masz czas myśleć dwa kroki w przód.
Czyli teraz zakup przyczepy.
Najlepiej żeby laminat był w jak najlepszym stanie, to jest kluczowe bo wyciąganie i malowanie budy to bardzo pracochłonne zajęcie. O tym myśl. Zręby kupić przyczepę z dobrym laminatem i całymi oknami(duże koszty). Środek jest całkiem niewazny.
Rama dobrze żeby była ocynkowana.
Teraz skup się tylko na tym, myśląc już o laminowaniu, naprawie budy czy malowaniu. Resztą się nie przejmuj na razie, przyjdzie na to czas w kolejnych etapach. Chcesz czy nie będziesz miał już wtedy inna wiedzę na te tematy.
Czytaj wątki remontowe Rafalskiego, Stacha_gda, Murano, Fiaciora bo to typowe poradniki i obowiązkowa lektura.

Awatar użytkownika
Luca
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 193
Rejestracja: sobota, 7 sie 2010, 20:11
Lokalizacja: KIELCE prawie

Re: Zanim zacznę - kilka zapytań

Postautor: Luca » czwartek, 5 lip 2018, 10:54

cxxus pisze:Cześć wszystkim,

Od dłuższego czasu chodzi za mną myśl zakupu przyczepki kempingowej (1/2 osobowej), tak aby móc z nią podróżować czy to w bliższe czy dalsze okolice w ramach odpoczynku. Natomiast dopiero w tym roku ukończyłem 18 r.ż., zdałem prawo jazdy i mam techniczną możliwość coś takiego wykonać.
Pracując przez wakacje, a następnie przez cały przyszły rok szkolny, chciałem zakupić przyczepkę i w ramach kolejnych wypłat wyremontować ją i mieć do użytku na przyszłe wakacje. Takie o, małe marzenie.

Kup i działaj. Powodzenia. :)

Awatar użytkownika
CONFEX
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 902
Rejestracja: piątek, 23 lut 2018, 19:37
Lokalizacja: Aleksandrów Kuj

Re: Zanim zacznę - kilka zapytań

Postautor: CONFEX » niedziela, 8 lip 2018, 19:16

tak jak Samoogon mówi dobrze że z taką świadomością do tego podchodzisz ja zanim swoja kupiłem liczyłem po sto razy ile dam na remont sporo się nie pomyliłem jestem powiedzmy prawie na końcu i ubikacja nadal pusta a już z moich obliczeń kasy już nie ma, ale jadę dalej :D :D :D i powiem ci na tym etapie co jestem teraz się zaczyna wymyślanie w głowie np.solara nie miałem a tu bach dzisiaj przykręciłem :lol: to trochę uzależnia. Jedno jest pewne koszty to są tysiace, ale robiąc wszystko samemu, tak wszystko wszystko redukujesz je o połowę :P Na tym forum jest wiele ludzi z różnymi umiejętnościami i z pewnością będziemy ci doradzac pomagać , a jak czegoś nie umiesz to cie nauczymy. Zacznij od kupna Niewiadówki tak jak wyżej buda niech będzie cała okna rama, a i w papierach niech będzie porządek zwróć uwagę czy jest tabliczka znamionowa i od spodu czy nie ma połamań laminatu w szczególniści na rogach ramy.


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości