Remont laika :)

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
dankm
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 685
Rejestracja: czwartek, 23 cze 2016, 19:56
Lokalizacja: świętokrzyskie (Boksycka)

Re: Remont laika :)

Postautor: dankm » środa, 13 lip 2022, 19:32

W zapiekance wlaminowalem, a z tapicerką nie wiem, mam z remontówki.
Francuskie 120KM w ropie
Niemiecko-amerykańskie 115KM w ropie
Polsko-chińskie 3,5KM w benzynie :D
n126E
"E" tylko w dowodzie układ "D"
2018
1500km 38 nocy
2019
1800km 20 nocy

Awatar użytkownika
TomekN126N
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 3843
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 18:54
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Remont laika :)

Postautor: TomekN126N » środa, 13 lip 2022, 22:34

W N-ce jest to tak rozwiązane, że szafki wiszą na wlaminowanych kątownikach i są do nich przykręcone. Ale wlaminowane są w ściany boczne. Do sufitu bym nie laminowal, bo to go obciąży, a i tak w niewiadówkach jest wątły. Dodatkowo, jeśli będzie zalaminowane do ścian i sufitu, a przyczepa pracuje podczas jazdy, powstaną niekorzystne naprężenia.Sufitu bym niczym nie obciążał, nawet solarem. A przy klejeniu tapicerki poprostu docinałem tam dziury, żeby meble dało radę przykręcić i żeby weszły na swoje miejsce.
Tu poniżej widać wlaminowane klocki i kątowniki.
0E97547D-108B-4B7C-9052-B3D34EB1B3A7.jpeg

2830D5BE-727B-4D70-A45A-D5FFC7E585A2.jpeg
5DD478D0-A5DC-47AC-97D8-BB1FC13C7436.jpeg
Nocki/km
2023: 11/460
2022: 12/440
2021: 3/425
2020: 5/1040
2019: 3/420
2018: 30/4184
2017: 24/2850
2016: 12/2540
2015: 23/2530
2014: 15/950
2013: 16/2310
2012: 23/1665

N126N
Corolla kombi - służbówka
Octavia kombi 1.6 TDI
jawa175(59)
komar3(81)
komar sztywniak
Suzuki GSX750E(83)
Honda Hornet 900 (05)

KEKS
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 16 kwie 2021, 13:28

Re: Remont laika :)

Postautor: KEKS » niedziela, 24 lip 2022, 14:15

Czyli w N-ce jak rozumiem oparte jest to jeszcze na bocznych klockach. W zapiekance tę rolę chyba spełniają kantówki, które idą przez cały bok przyczepy (z obu stron) w celu zamontowania tam półek.

P.S. Dzięki, że zwróciliście uwagę na to, że 4x98 można zamontować na oś 4x100. Dziś zmierzyłem felgi i okazało się, że zamontowałem 4x98... Także teraz czeka mnie jeszcze wymiana felg :) Mam nadzieje, że te zamontowanie mniejszych nie wpłynęło jakoś negatywnie na samą oś. Ciekaw jestem Waszej opinii ;)

KEKS
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 16 kwie 2021, 13:28

Re: Remont laika :)

Postautor: KEKS » sobota, 30 lip 2022, 16:04

Czy mamy tutaj na forum kogoś od dorabiania uszczelek do rejestracji? Mam w dobrym stanie, odrestaurowane podświetlenie rejestracji starego typu. Tylko uszczelka jest sparciała i nie nadaje się do użytku.

KEKS
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 16 kwie 2021, 13:28

Re: Remont laika :)

Postautor: KEKS » sobota, 12 lis 2022, 18:33

Hej hej po lekkiej przerwie! :)

Jestem na etapie tworzenia konstrukcji do mebli. Elektrykę zewnętrzną, w sensie światła przyczepy mam ogarnięte. Teraz pojawia się pytania, jak miałaby wyglądać kwestia instalacji elektrycznej wewnątrz przyczepy. Czy moglibyście mi w tej kwestii pomóc? - jestem totalnie zielony.

Czego potrzebuję, jeżeli nasze pomysły to:
- gniazdka 230v (wewnątrz, w tym jedno na zewnątrz przyczepy)
- gniazdko zewnętrzne do podłączenia się na polu
- jakieś oświetlenie typu led w środku przyczepy
- lodówka kompresorowa
- pompka do wody (myślałem o elektrycznej, chyba że polecacie coś innego.

Zależy mi, abyśmy mogli ładować komputery, telefony itp. Chcielibyśmy, aby lodówka działała również podczas jazdy samochodem (w sensie akumulator ładował się podczas jazdy autem).

W przyszłości chcielibyśmy założyć solar, więc chcemy instalację już pod to przygotować.

Czego Waszym zdaniem potrzebujemy?
1. Akumulator?
2. Prostownik?
3. Coś konkretnego już na tym etapie pod solar?

To wszystko? Nie mówię ofc o kablach.

KEKS
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 16 kwie 2021, 13:28

Re: Remont laika :)

Postautor: KEKS » niedziela, 13 lis 2022, 09:06

KEKS pisze:2. Prostownik?


Miałem na myśli PRZETWORNICE, sorry :)

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Remont laika :)

Postautor: tomcat » niedziela, 13 lis 2022, 20:47

KEKS pisze:... Czy moglibyście mi w tej kwestii pomóc? - jestem totalnie zielony...

Jeśli z elektryką jesteś na bakier to proponowałbym żeby zlecić to komuś kto ma pojęcie (chociaż samo podłączenie), bo z prądem nie ma żartów, zwłaszcza 230V.
Ciężko w jednym, krótkim poście opisać czego potrzebujesz, tym bardziej, że każdy ma inne potrzeby.
Jeśli w przyszłości planujesz panele fotowoltaiczne to część rozwiązań (np. oświetlenie, ładowarki) dobrze jest już zaplanować pod tym kątem.

KEKS pisze:...
Czego potrzebuję, jeżeli nasze pomysły to:
- gniazdka 230v (wewnątrz, w tym jedno na zewnątrz przyczepy)...

Do wewnątrz możesz zastosować tradycyjne domowe, najlepiej z uziemieniem. Ilość i rozmieszczenie to indywidualna sprawa.
Na zewnątrz są dedykowane, np:
gniazdo 230V zewnętrzne.jpg

, chociaż spotyka się tu różne inne rozwiązania.
KEKS pisze:...
- gniazdko zewnętrzne do podłączenia się na polu...

Dla przykładu:
Gniazdo-230V-CEE-17-zasilajace-biale---Fawo,-do-kampera,-przyczepy-kempingowej.jpg

Pod tą instalację przyda się, a wręcz jest konieczna mini rozdzielnia z bezpiecznikami.

KEKS pisze:...
- jakieś oświetlenie typu led w środku przyczepy...

Można zastosować paski ledowe lub zamienniki LED żarówek w fabrycznych oprawach.
KEKS pisze:...
- lodówka kompresorowa...

Z tego co piszesz rozumiem, że na 12V :?:
KEKS pisze:...
- pompka do wody (myślałem o elektrycznej, chyba że polecacie coś innego...

No raczej elektryczna :roll:
KEKS pisze:...
Zależy mi, abyśmy mogli ładować komputery, telefony itp...

Jeśli będziesz czerpał energię ze słupka na kempingu ( 230V ) to w tej kwestii raczej nie powinno być problemów :?
Trochę inaczej sprawa wygląda na 12V. O ile ładowanie urządzeń typu telefon, tablet, itp ogarniesz z ładowarki, np:
s-l400.jpg
s-l400.jpg (18.09 KiB) Przejrzano 1674 razy

, to laptopa z dedykowanej ładowarki 12V lub poprzez przetwornicę.
KEKS pisze:...
Chcielibyśmy, aby lodówka działała również podczas jazdy samochodem (w sensie akumulator ładował się podczas jazdy autem)...

Hmm... :?
Żeby zasilać lodówkę podczas jazdy akumulator nie jest konieczny. Wystarczy dodatkowy plus instalacji przyłączeniowej z gniazda 13 PIN, a na kempingu zasilisz ją poprzez zasilacz.
Oczywiście jest to wersja, w której korzystasz z 230V.
Jeśli jednak chcesz ją zasilać poprzez akumulator w przyczepie i ładować go w czasie jazdy to sprawa trochę się komplikuje.
Poczytaj, np tu:
https://techtron.pl/k238,dodatkowy-akum ... perze.html
KEKS pisze:...
W przyszłości chcielibyśmy założyć solar, więc chcemy instalację już pod to przygotować.
Czego Waszym zdaniem potrzebujemy?
1. Akumulator?
2. Prostownik?
3. Coś konkretnego już na tym etapie pod solar?
To wszystko? Nie mówię ofc o kablach...

A nie lepiej od razu zbudować przyczepę z solarami skoro i tak je planujesz :?:
Jeśli kupisz akumulator, przeprowadzisz przewody solarne, zrobisz instalację 12V to do pełni szczęścia będzie Ci brakować tylko panela i regulatora.
Przy całkowitych kosztach remontu to niezbyt wielka inwestycja :?
Po za tym energia na polach kempingowych tania nie jest więc przy intensywnym sezonie koszt instalacji szybko się zwróci.

EDIT:
Na tym etapie remontu warto też wzmocnić konstrukcję przyczepy w miejscu planowanego montażu panela, tym bardziej jeśli w grę wchodzi jego sztywna wersja.


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości