Urządzenie najazdowe serii 200 - regeneracja suwadła

czyli rama, układ jezdny i zaczepy...
degustibus
Posty: 262
Rejestracja: niedziela, 5 lip 2015, 12:05

Urządzenie najazdowe serii 200 - regeneracja suwadła

Postautor: degustibus » wtorek, 12 kwie 2016, 23:45

Witam
Kupiłem niedawno Niewiadówkę N126N. Tradycyjnie występuje brak mieszka gumowego a suwadło jest zardzewiałe. Rozebrałem UN, wyjąłem suwadło - okazało się, że jest dodatkowo wygięte. Urządzenie serii 200.
Jak pewnie wiecie jest możliwość dokupienia suwadła nowego typu ale trzeba dokupić także amortyzator nowego typu a także tulejki. Razem ok 260-280zł. Ponieważ dysponuję zapleczem warsztatowym zregenerowałem suwadło innym, w pełni skutecznym sposobem - poprzez wykonanie nadwymiarowego suwadła. Jest to dobry sposób jeśli mamy sprawny amortyzator UN. Dobrze jeśli mamy zaplecze warsztatowe lub zaprzyjaźnionego tokarza.
Moje suwadło było wykonane z rury 35x4mm

1. Kupujemy na allegro rurę stalową precyzyjną bezszwową 36x4mm o długości 500mm
http://allegro.pl/rura-stalowa-precyzyj ... 53627.html
2.Rura ma wymiar 36x4, bardzo równą powierzchnię zewnętrzną, owalizację zewnętrzną w granicach 0,1mm na plus. Na tokarce (po dokładnym wycentrowaniu rury w uchwycie i koniku) zabielamy delikatnie rurę aby zlikwidować tylko tę owalizację .Po tej operacji rura ma średnicę zewnętrzną ok. 35,9mm. Na koniec rurę gładzimy w tokarce równomiernie na całej długości papierem 220/400/600. Oczywiście można to także wykonać nie w tokarce a w szlifierce do wałków.
3. Z obrobionej rury wycinamy odcinek 38cm.
4. Wycinamy ze starego suwadła tę "stopkę", "stoper" który jest przyspawany na końcu i wspawujemy w nowe suwadło. Rura z tej aukcji jest dobrze spawalna.
5. Wiercimy w nowym suwadle otwory 2x 12,5mm do przykręcenia zaczepu.
6. Rozwiertakiem nastawnym rozwiercamy stare, istniejące w UN tuleje do wymiaru, a właściwie nadwymiaru, nowego suwadła.

Gotowe.

Koszt - 55zł rura z przesyłką.

Wróć do „Podwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości