Hamulec najazdowy hydrauliczny?

czyli rama, układ jezdny i zaczepy...
Shadow69
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2015, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów

Hamulec najazdowy hydrauliczny?

Postautor: Shadow69 » wtorek, 16 sie 2016, 21:59

Witam wszystkich, z racji że ostatnio szukam hamulca najazdowego do zapiekanki, udało mi się wygrzebać w krzakach takie oto cudo:
Obrazek
Obrazek

Pamiętam że owa przyczepka w czasach gdy była kompletna posiadała na sobie laminatową pakę w której schowany był dość spory namiot, a po rozłożeniu na pace zostawał aneks kuchenny i jakieś półki czy inne schowki.
O ile przyczepko-namiot nie robi na mnie wrażenia, to zaskoczony jestem hamulcem.
Suwadło wygląda w sumie podobnie jak w innych przyczepach, ale tutaj poprzez dźwignie jest sprzężone z pompką hamulcową (pod blaszaną osłoną).
Jest też wajcha do blokowania suwadła przy cofaniu, a także hamulec postojowy mechaniczny, widać nawet na zdjęciu zwykłe linki.
Czy ktoś z was spotkał się z takim rozwiązaniem?
Może ktoś z was pozna po resztkach co to było?

Dla mnie to absolutna nowość, niestety na przyczepce nie ma tabliczki, więc nawet nie wiem co to jest, a raczej było.
Samo zawieszenie też raczej niespotykane w przyczepach - resor poprzeczny i amortyzatory.


Nie ukrywam też że przeszło mi przez myśl co by takie hamulce zapodać do zapiekanki, ale widzę że była by to grubsza rzeźba.
Aaa, i o ile dobrze pamiętam, to przyczepka stała na felgach takich jakie miał wartburg, ale to tak na 90%.

Awatar użytkownika
ruciak76
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1655
Rejestracja: niedziela, 1 cze 2008, 09:08
Lokalizacja: EZG / Bratoszewice, gm. Stryków, woj. łódzkie

Re: Hamulec najazdowy hydrauliczny?

Postautor: ruciak76 » wtorek, 16 sie 2016, 22:12

Tak na 90% była to przyczepa coś na wzór pełnego laminatu Schmiedefeld Isoko w późniejszym nazewnictwie występująca jako Qek Junior , lub inaczej HP 500. Kiedyś przed zakupem niewiadówki oglądałem taką w której były dokładnie takie same wahacze lecz zamiast resora były dwie sprężyny, układ hamulcowy w niej był właśnie hydrauliczny. Nie kupiłem jej wówczas gdyż odstraszyła mnie jej wysokość w środku i dwupoziomowa podłoga z przebiegającą przez środek rurą-dyszlem przez którą należało by się potykać. Może te pozostałości wywodzą się z tego samego producenta a ze względu na mniejszą masę namiotu dwie sprężyny zastąpiono poprzecznym resorem.
Skoda Octavia 3FL 1.6TDI 115KM 250Nm
Skoda Fabia 2, 1.4 MPI 86KM 132Nm
Kiedyś N132T, teraz N126e i N126N
Obrazek
Wątek remontowy N126e
Wątek remontowy N126N

2023 - 20 nocek 1861km
2022 - 30 nocek, 3748 km
2008-2021 - 244 nocki, 27983 km

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Hamulec najazdowy hydrauliczny?

Postautor: stachu_gda » wtorek, 16 sie 2016, 22:50

A ja dodam od siebie bonusik dla kolegi grzebiącego w historii. Masz w linku skan w którym masz m.in. wyjaśnione trudności związane z praktycznym zastosowaniem hamulca hydraulicznego.

Link:

https://drive.google.com/file/d/0B4iNTZ ... sp=sharing


Wróć do „Podwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości