Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

czyli ściany, okna, wykładziny ...
Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3904
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: tomcat » poniedziałek, 29 cze 2015, 16:58

Ja dałem piankę izolacyjną pod płytę,a z racji tego,że zostało mi sporo ekranu dałem go na sklejkę.
Wg mnie nie ma żadnych przeciwwskazań;oprócz dodatkowej izolacji pełni też rolę podkładu wyrównującego powierzchnię pod wykładziną :idea: .

Awatar użytkownika
pawelk
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 3 lip 2014, 22:57

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: pawelk » czwartek, 2 lip 2015, 22:41

Nie chcę zakładać nowego wątku, więc poproszę o pomoc w tym... Przygotowuję się do wyklejenia wykładziną remontową przyczepy i mam w związku z tym prośbę - jak to zrobić, aby wyszło jak najlepiej? Czy dzielić na małe kawałki? Czy też jedna ściana - jeden kawałek? W jaki sposób sensownie nakładać klej?Niestety nie znalazłem na forum jednoznacznych odpowiedzi :-( Dodam, że budkę ekranami mam już wyklejoną, wykładzinę i klej (bonaterm) kupiony, pozostało tylko, albo aż wykonanie :-) Z góry dziękuję za każdą radę...

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: Mobil-Zasada » czwartek, 2 lip 2015, 22:51

W taki sposób żeby było jak najmniej łączeń. Jaką masz przyczepę w ogóle?

Na przykładzie 126e. Lewa ściana jeden kawałek. Nad półką wąski pas. Prawa ściana oddzielnie robiłem plecy szafy, oddzielnie odcinek nad zlewem i oddzielnie ścianę z prawym oknem. Nad półką jeden kawałek. Tył i przód jako równe prostokątne elementy. A dach to już wg własnej koncepcji każdy misi sobie wymyślić.
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Awatar użytkownika
pawelk
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 3 lip 2014, 22:57

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: pawelk » piątek, 3 lip 2015, 09:03

Dziękuję za odpowiedź... Mam do wyklejenia 126b, najbardziej obawiam się łuków, itp. - czy wykładzina nie będzie się marszczyć... Ponadto zastanawiam się czy smarować klejem na jeden raz np. cały dach, czy też przykleić wąski pasek i później podklejać resztę po kawałku... Jak sobie z tym radziliście?

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3904
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: tomcat » piątek, 3 lip 2015, 11:21

Jeśli wykładzina przy wygładzaniu zacznie się marszczyć,to trzeba robić zacięcia(przynajmniej ja tak robiłem).Przy tylu łukach w naszych przyczepach raczej jest to nieuniknione.Co do smarowania jednorazowego całej powierzchni,np.dachu,to wg mnie nie jest to dobry pomysł.Wątpie żebyś zdążył wygładzać;no chyba,że będziesz miał pomocnika :)
Ja wyklejałem sam,tylko przy dachu trochę pomogła mi małżonka;swoją drogą to chyba najtrudniejszy element.
Moja technika klejenia to podklejanie kawałkami,tzn.posmarowany pewien odcinek skorupy;mniej-więcej tyle samo wykładziny i wygładzanie.
Poglądowe zdjęcia znajdziesz w moim wątku remontowym.
Powodzenia :wink:

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10868
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: reflexes » piątek, 3 lip 2015, 11:39

Przed klejeniem warto sobie również przygotować troszkę listewek jako stęple. Nie wiem jak na tym kleju ale na zwykłym polimerowym robiłem tak, że smarowałem na całej szerokości jakieś pół metra przyklejałem i stęplowałem. Sam klej trzyma dobrze ale jak potrzebne nam są ręce i puścimy luzem resztę wykładziny to będzie ściągać to co już przyklejone.
Obrazek
W mojej eNce tylko jeden błąd spowodował, że musiałem zrobić cięcie na środku dachu. Zostawiłem sobie za małe zapas, który wywijałem na ścianę, a wykładzina poszła mi lekko krzywo i na drugim końcu już jej brakowało żeby zawinąć na ścianę. Poza tym nigdzie nie nacinałem zakładów, bo wykładzina remontowa jest na tyle elastyczna, że można to ponaciągać. Ja najpierw kleiłem dach z zakładem na ściany, później ściany a na końcy nadmiar ściąłem tapeciakiem ale tylko ze ścian. Podkleiłem co trzeba i prawie nie było widać łączeń. Ściany jechałem z jednego kawałka całe.
Obrazek

Awatar użytkownika
pawelk
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 3 lip 2014, 22:57

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: pawelk » piątek, 3 lip 2015, 22:24

Dziękuję... Trochę mi to rozjaśniło sytuację...

Awatar użytkownika
pawelk
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 3 lip 2014, 22:57

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: pawelk » sobota, 4 lip 2015, 21:32

Dach już za mną :-) Mam pytanie odnośnie ścian - kleiliście od dołu do góry czy z boku na bok?

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10868
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: reflexes » niedziela, 5 lip 2015, 13:34

Ja jechałem od przodu do tyłu.

Awatar użytkownika
pawelk
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 3 lip 2014, 22:57

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: pawelk » niedziela, 5 lip 2015, 23:46

Dziękuję za odpowiedź...

Awatar użytkownika
byry007
Posty: 125
Rejestracja: środa, 2 cze 2010, 11:41

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: byry007 » środa, 8 lip 2015, 20:38

A jak klejc ekrany ? Dawać kleji na ekran czy na skorupę i ekran ? Mam kleji w wiaderkach można go nakładać szpachelka

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

BobBudowniczy
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 6 mar 2014, 07:41

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: BobBudowniczy » środa, 8 lip 2015, 21:27

pawelk pisze:Dach już za mną :-) Mam pytanie odnośnie ścian - kleiliście od dołu do góry czy z boku na bok?

Zawsze ale to zawsze od góry do dołu nie odwrotnie, i najlepiej od tylu przyczepki (n126a-d) by zabawy w wycinanki zostawić na koniec

BobBudowniczy
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 6 mar 2014, 07:41

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: BobBudowniczy » środa, 8 lip 2015, 21:30

byry007 pisze:A jak klejc ekrany ? Dawać kleji na ekran czy na skorupę i ekran ? Mam kleji w wiaderkach można go nakładać szpachelka

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Kleje tapicerskie lub tapicersko podobne nakłada się na obie powierzchnie, chwilę odczekać by trochę odparował i dopiero przykłada się obie powierzchnie do siebie.

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3904
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: tomcat » środa, 8 lip 2015, 21:44

Ja uzywalem kleju tapicerskiego i smarowalem obie powierzchnie.
W ramach testu i zaspokojenia własnej ciekawości sprobowalem posmarowac tylko jedną powierzchnię.
Wynik;bardzo słabo wiąże i swobodnie można rozdzielić klejone powierzchnie.
Jeśli chcesz mieć pewność przed rozpoczeciem wyklejania tez mozesz przetestowac obie metody przy uzyciu kleju ktorego kupiles :wink:

BobBudowniczy
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 6 mar 2014, 07:41

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: BobBudowniczy » środa, 8 lip 2015, 21:48

tomcat pisze:Ja uzywalem kleju tapicerskiego i smarowalem obie powierzchnie.
W ramach testu i zaspokojenia własnej ciekawości sprobowalem posmarowac tylko jedną powierzchnię.
Wynik;bardzo słabo wiąże i swobodnie można rozdzielić klejone powierzchnie.
Jeśli chcesz mieć pewność przed rozpoczeciem wyklejania tez mozesz przetestowac obie metody przy uzyciu kleju ktorego kupiles :wink:

Dokładnie tak.


Wróć do „Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości