Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

czyli ściany, okna, wykładziny ...
Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4377
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: CornBlumenBlau » wtorek, 29 lis 2016, 22:06

Myślę, że w kwestii izolacji przyczep kempingowych warto przytoczyć sprawdzającą się moim zdaniem zasadę, iż wartość przenikania ciepła ścian pionowych jest podwojona w przypadku sufitu i potrojona na powierzchni podlogi.
W praktyce oznacza to, że aby proporcjonalnie temu zjawisku przeciwdziałać, należy dać na sufit 2 razy grubszą warstwę izolację niż na ściany pionowe i 3 razy grubszą na podłogę. Czyli reasumując jeśli nie zadbamy o dobrą izolację podłogi i sufitu, ściany możemy sobie całkiem odpuścić.
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: stachu_gda » wtorek, 29 lis 2016, 22:17

CornBlumenBlau pisze:Myślę, że w kwestii izolacji przyczep kempingowych warto przytoczyć sprawdzającą się moim zdaniem zasadę, iż wartość przenikania ciepła ścian pionowych jest podwojona w przypadku sufitu i potrojona na powierzchni podlogi.
W praktyce oznacza to, że aby proporcjonalnie temu zjawisku przeciwdziałać, należy dać na sufit 2 razy grubszą warstwę izolację niż na ściany pionowe i 3 razy grubszą na podłogę. Czyli reasumując jeśli nie zadbamy o dobrą izolację podlogimi sufitu, ściany możemy sobie całkiem odpuścić.


Nie wiem skąd masz taką zasadę, ale myślę że jest słuszna. Na pierwszym zimowym wyjeździe zauważyłem, że dolne partie przyczepy znacznie trudniej dogrzać i utrzymać ciepłe (górna połowa kubatury jest gorąca, a dolna nie że zimna, ale chłodnawa). Dla mnie to wynik ucieczki ciepła przez sufit/dach.

Przy okazji - czy Ty nie wspominałeś kiedyś, że karimatą izolowałeś bakisty?

Awatar użytkownika
andslu58
Posty: 233
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 07:58

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: andslu58 » wtorek, 29 lis 2016, 22:24

Mam to na uwadze, i tak właśnie planuję zrobić bo poprzedni właściciel kompletnie przeszedł obok tematu. W moim przypadku z racji stanu zdrowia w lecie chcę się odizolować od upałów a w jesieni i na wiosnę od chłodów. Zamieniłem namiot na skorupkę i chcę mieć komfort termiczny na tyle na ike to tylko możliwe. Dlatego na podłogę bezpiśrednio na laminat polecą dwie warstwy koca NRC na to podłoga 12mm OSB, na płytę OSB dwustronnie laminowana alu pianka 5mm na to panele podłogowe i na panele cienka wykładzina typu linoleum. Co do dachu to również 2 warstwy koca/folii NRC i albo 1cm styropian albo to co na podłodze czyli pianka 5mm deustronnie laminowana alu. Na sufik chcę na to położyć panele PCV. Ściany - zrywam szarą wykładzinę bo pod nią nic nie ma i leci na ścisny ekran zagrzejnikowy 3mm z jednostronną warstwą alu i tak jak wskazywałem przypadek remontu kolegi marka - panele PCV szerokie na 20cm i wykładzina przemysłowa.

Awatar użytkownika
AudioBas
Posty: 60
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2016, 09:18
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: AudioBas » wtorek, 29 lis 2016, 22:30

WoW andslu58 widze, że grubą warstwę szykujesz... Można tyle pakować? Podejdzie tam później ta listwa drzwiowa? Nie badałem jeszcze tematu, a też chcę zrobić to porządnie, bo spanie w namiocie w ostatnich okresach późnych wakacji dało mi też w kość :)

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: stachu_gda » wtorek, 29 lis 2016, 22:36

andslu58 pisze:Mam to na uwadze, i tak właśnie planuję zrobić bo poprzedni właściciel kompletnie przeszedł obok tematu. W moim przypadku z racji stanu zdrowia w lecie chcę się odizolować od upałów a w jesieni i na wiosnę od chłodów. Zamieniłem namiot na skorupkę i chcę mieć komfort termiczny na tyle na ike to tylko możliwe. Dlatego na podłogę bezpiśrednio na laminat polecą dwie warstwy koca NRC na to podłoga 12mm OSB, na płytę OSB dwustronnie laminowana alu pianka 5mm na to panele podłogowe i na panele cienka wykładzina typu linoleum. Co do dachu to również 2 warstwy koca/folii NRC i albo 1cm styropian albo to co na podłodze czyli pianka 5mm deustronnie laminowana alu. Na sufik chcę na to położyć panele PCV. Ściany - zrywam szarą wykładzinę bo pod nią nic nie ma i leci na ścisny ekran zagrzejnikowy 3mm z jednostronną warstwą alu i tak jak wskazywałem przypadek remontu kolegi marka - panele PCV szerokie na 20cm i wykładzina przemysłowa.


No to Kolego chciałbym Ci zwrócić uwagę, że jeśli zamierzasz używać przyczepy poza sezonem czerwiec-sierpień, to ściany/sufit z paneli PVC nie są najlepszym rozwiązaniem. Wg mnie, będzie się na nich gromadzić wilgoć z powietrza, cudów nie ma. Wiem że niektórzy tak porobili, ale ja swoje wiem bo spałem na mrozie, kuchenki używam, swoję w nocy wydmuchuję i wypacam ze skóry i tej wilgoci jest sporo.

Co do paneli na podłodze - rozwiązanie delikatnie mówiąc nietrafione i tu nie będę się mądrzył bo pewnie koledzy którzy to przerabiali wyprowadzą Cię z błędu.

Ileś tam warstw NRC wg mnie nic Ci nie da - NRC odbija promieniowanie, kolejne warstwy to wyrzucona kasa.

Na płytę OSB pod linoleum nie kładłbym pianki - linoleum musi mieć równe sztywne podłoże. Wiem że niektórzy tak robili, ale widzę u siebie jak się "zagina" linoleum na łączeniu sklejki podłogowej i pewnie kiedyś będzie pękać (a nie kupowałem najtańszego bynajmniej).

Z moje krótkiej praktyki powiem CI tak - leżysz na łóżku - ciągnie od okna. Ja u siebie na szczęście się nudziłem i miałem nadmiar pianki i zrobiłem mega grubą izolację za płytami przyokiennymi. Następny krok to podwójne okna - przynajmniej tylne duże - myślę że to naprawdę dużo pomoże.

Awatar użytkownika
AudioBas
Posty: 60
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2016, 09:18
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: AudioBas » wtorek, 29 lis 2016, 22:38

Możecie coś więcej napisać o tych panelach, bo nie ukrywam, że chciałem je kłaść u siebie?
Czemu jest to błąd?

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: RAFALSKI » wtorek, 29 lis 2016, 22:54

stachu_gda pisze:Na płytę OSB pod linoleum nie kładłbym pianki - linoleum musi mieć równe sztywne podłoże. Wiem że niektórzy tak robili, ale widzę u siebie jak się "zagina" linoleum na łączeniu sklejki podłogowej i pewnie kiedyś będzie pękać (a nie kupowałem najtańszego bynajmniej).

Ja tak zrobiłem w eNce i już kilka razy pisałem, że nic złego się nie dzieje. Dawałem takie duże kwadratowe piankowe płyty, można zobaczyć w wątku remontowym. Stachu, przy jakiejś okazji poskaczesz sobie po tej podłodze i się przekonasz :lol:

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4377
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: CornBlumenBlau » wtorek, 29 lis 2016, 22:59

Wspomniany przez Andslu58 remont marka może ładnie wygląda na foto, ale ma kilka zasadniczych wg mnie wad: sufit z plastiku, ciężkie nasiąkliwe panele na podłodze i meble z równie ciężkiej OSB. Raczej przestrzegałbym przed naśladowaniem.
Co do paneli podłogowych w przyczepie to powiem jedno - tylko ładnie wyglądają. Karolus je najpierw założył, a po sezonie wywalił na rzecz linoleum, bo puchły. Kolejny użytkownik paneli podlogowych Reflexes też dobrego zdania o nich nie miał. Poza tym są naprawdę ciężkie.

stachu_gda pisze:Przy okazji - czy Ty nie wspominałeś kiedyś, że karimatą izolowałeś bakisty?

Cała budę izolowałem karimatą.
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1045
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: mannt » wtorek, 29 lis 2016, 23:16

Dlaczego panele PCV na sufit to zły pomysł? Ja nie mam złych doświadczeń z nimi i ciekawi mnie dlaczego nie?

Wysłane z mojego SM-N915FY przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4377
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: CornBlumenBlau » wtorek, 29 lis 2016, 23:44

Problemu z PCV na suficie w ciepłym sezonie pewnie nie ma. Klopotliwe może być dopiero skraplanie się pary na nich w chłodniejszych miesiącach. Sam ich nie mam, ale używam swojej przyczepy dość intensywnie od marca do listopada i wiem, że zatrzymując się w trasie w temperaturze na zewnątrz około 5C° na kawę w przyczepie, para skrapla się dosłownie na wszystkim, na meblach, lustrze... Jeśli na pokładzie jest truma, to po wystarczającym ogrzaniu budy problem znika, ale bez ogrzewania pewnie poleją się stróżki wody.
Dlatego lepiej używać do wyklejania budy tapicerek. Jakich, to już rzecz gustu, ale nawet na najzwyklejszą remontówkę nie slyszałem, żeby ktoś się żalił, że mu się coś skrapla. Oczywiście inną rzeczą jest odpowiednia wentylacja, która usuwa nadmiar wilgoci. Wentylacją ucieka co prawda ciepło, ale wraz z nią wilgoć, a suchsze powietrze łatwiej się nagrzewa i rozprowadza ciepło.
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

niebieski-n2
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: niebieski-n2 » środa, 30 lis 2016, 06:11

A na podłogę nie lepiej dać steropian między laminat, a płytę osb?? Tam taki z 30mm pewnie wejdzie.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: stachu_gda » środa, 30 lis 2016, 06:43

niebieski-n2 pisze:A na podłogę nie lepiej dać steropian między laminat, a płytę osb?? Tam taki z 30mm pewnie wejdzie.


Wg mnie lepiej, ja tak zrobiłem, ale niektórzy mają gęste żebrowanie i wtedy nie bardzo da radę. 30 może być za gruba! Ja bym teraz dawał 20mm.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: stachu_gda » środa, 30 lis 2016, 06:45

CornBlumenBlau pisze:Cała budę izolowałem karimatą.


Tak, ale chodzi mi o to czy pokrywy bakist też. Konkretnie - czy pod pokrywy czy na pokrywy pod materace, czy mocowałeś punktowo czy po całej powierzchni klejem? Jeśli pod materace - nie drze się? Sreberkiem w którą stronę? Ja u siebie tak zamierzam bo mi została pianka z remontu więc podpytuję.

Awatar użytkownika
andslu58
Posty: 233
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 07:58

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: andslu58 » środa, 30 lis 2016, 07:34

Cieszę się, że mój prowokacyjny plan wywołał taką dyskusję bo może dojdziemy do jedynie słusznych wniosków na koniec i będą mógł ja i nie tylko ja (bo widzę,że i inni koledzy są zainteresowani tematem) - zrobić to tak by było sensownie i efektywnie a nie koniecznie efektownie ( jak planowałem). stachu_gda Folia NRC nie jest droga bo około 3 zł za koc o wymiarach 160x210cm to nie są wielkie pieniądze.Poza tym taka folia nie tylko odbija promieniowanie ale również zapobiega przed wychłodzeniem. Zależy którą stroną założysz na wierzch.
http://allegro.pl/show_item.php?item=65 ... dmNTIxNA== a jej grubość jest żadna!
Myślałem o panelach na podłodze tylko dlatego, że nie będzie w mojej przyczepie żadnych mebli oprócz dwóch miejsc do spania stolika składanego na tyle przyczepki i jednej lekkiej szafki na szerokość wnętrza od strony dyszla. Jak wiadomo pod panele podłogowe kładzie się piankę. Ja chciałem ją zastąpić pianką ale dwustronnie aluminizowaną http://www.muzimer.pl/p1448,mata-termoi ... pianu.html a nie kłaść pianki na panele pod wykładzinę... Jeżeli uważacie, że panele to zły pomysł bo są ciężkie - ok - mogę z nich zrezygnować.
Przyczepy będę używał od marca do listopada bo jestem wędkarzem i będzie mi ona służyła zamiast namiotu jak pisałem. Jak wiadomo nad wodą z pogodą bywa różnie i aby po pierwsze łatwo było usunąć jakiś ewentualny syf, czy błotko myślałem o położeniu wykładziny bo to i łatwo zmyć mopem i nie nasiąka tak jak mogłyby nasiąknąć panele podłogowe. W tej sytuacji jeżeli paneli nie będzie to mata z Muzimera poleci pod podłogę na warstwę z koca termicznego. Może to przesada ale uważam, że koc nie zaszkodzi. Co do sufitu i ścian to ok. Pewnie macie rację! Nie będę się upierał przy panelach skoro one takie be. Może wzięła u mnie górę chęć by fajnie to wyglądało a mniej w tym momencie myślałem o termice i skraplaniu wody. To że muszę się pozbyć istniejącej wykładziny pod którą nie ma żadnej warstwy izolującej to pewne. Zrobię pewnie tak jak wszyscy - czyli folia zagrzejnikowa 3mm i wykładzina na to. Co w takim razie sugerujecie koledzy na sufit?

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: stachu_gda » środa, 30 lis 2016, 07:39

andslu58 pisze:Folia NRC nie jest droga bo około 3 zł za koc o wymiarach 160x210cm to nie są wielkie pieniądze.Poza tym taka folia nie tylko odbija promieniowanie ale również zapobiega przed wychłodzeniem.


Zrób sobie przedtem próbę klejenia tej folli do podłoża.

Ja poza podłogą bym nie dawał jako warstwy pośredniej też dlatego, że jest delikatna (mini dziureczka i dalej pójdzie rozerwanie w tym miejscu), ale jak po całej powierzchni podkleisz to kto wie.


Wróć do „Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości