Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

czyli ściany, okna, wykładziny ...
Awatar użytkownika
andslu58
Posty: 233
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 07:58

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: andslu58 » środa, 30 lis 2016, 07:50

Ale ja nie planuję tej folii kłaść na ściany tylko na podłogę. Wiem, że stosunkowo łatwo ją uszkodzić dlatego też myślałem o 2 a może nawet 3 warstwach bo to tanie rozwiązanie i nie kleić jej żadnym klejem tylko taśmą samoprzylepną. Dopiero na to mata alufox i podłoga. Myślę, że takie rozwiązanie jest lepsze niż żadna termoizolacja jak było dotąd w tym egzemplarzu przyczepki jaki mam.

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1045
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: mannt » środa, 30 lis 2016, 07:54

Fakt ze jesienią nie używałem przyczepy ale wiosenne przymrozki były i nie stwierdzam żeby się coś wykraplało na suficie. Co do gotowania to tylko woda na kawę i herbatę , czyli gotowania w budce nie bylo . Może ktoś kto ma panele jeszcze się wypowie? Bo teoretycznie przyznaje ci racje Maćku, że PCV sprzyja kondensacji bardziej niż tapicerka, ale w moim przypadku nie na tyle żeby mieć problem z wodą na suficie.

Wysłane z mojego SM-N915FY przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: stachu_gda » środa, 30 lis 2016, 08:01

andslu58 pisze:Ale ja nie planuję tej folii kłaść na ściany tylko na podłogę. Wiem, że stosunkowo łatwo ją uszkodzić dlatego też myślałem o 2 a może nawet 3 warstwach bo to tanie rozwiązanie i nie kleić jej żadnym klejem tylko taśmą samoprzylepną. Dopiero na to mata alufox i podłoga. Myślę, że takie rozwiązanie jest lepsze niż żadna termoizolacja jak było dotąd w tym egzemplarzu przyczepki jaki mam.


Ok, ja zrozumiałem że nie tylko na podłogę chcesz dawac nrc.

Awatar użytkownika
andslu58
Posty: 233
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 07:58

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: andslu58 » środa, 30 lis 2016, 09:01

Czyli mamy konsensus co do podłogi? A co na sufit ? Bo skoro cisza o ścianach - znaczy - może być tak jak planuję ?

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4377
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: CornBlumenBlau » środa, 30 lis 2016, 10:09

stachu_gda pisze:
CornBlumenBlau pisze:Cała budę izolowałem karimatą.


Tak, ale chodzi mi o to czy pokrywy bakist też. Konkretnie - czy pod pokrywy czy na pokrywy pod materace, czy mocowałeś punktowo czy po całej powierzchni klejem? Jeśli pod materace - nie drze się? Sreberkiem w którą stronę? Ja u siebie tak zamierzam bo mi została pianka z remontu więc podpytuję.

Konkretnie to na pokrywy skrzyń od góry poszła karimata folią metalizowaną do dołu, a na to remontówka. Wszystko zamocowane po brzegach na zszywki tapicerskie.
Zrobilem tak tylko dlatego, że zostało mi sporo materialu po wyklejaniu ścian, ale zaobserwowałem ciekawą rzecz: po kilku nocach w deszczowej aurze ( ogólnie znane i opisywane zjawisko) materace robią się wilgotne pod spodem tylko tam gdzie leżą na gołym blacie stołu, niezależnie od włączenia trumaventa. Nie wiem czemu tak się nie dzieje na skrzyniach. Być może miedzy ociepleniem a materacem nie wystepują aż tak duże różnice temperatur.
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: stachu_gda » środa, 30 lis 2016, 10:21

CornBlumenBlau pisze:
stachu_gda pisze:
CornBlumenBlau pisze:Cała budę izolowałem karimatą.


Tak, ale chodzi mi o to czy pokrywy bakist też. Konkretnie - czy pod pokrywy czy na pokrywy pod materace, czy mocowałeś punktowo czy po całej powierzchni klejem? Jeśli pod materace - nie drze się? Sreberkiem w którą stronę? Ja u siebie tak zamierzam bo mi została pianka z remontu więc podpytuję.

Konkretnie to na pokrywy skrzyń od góry poszła karimata folią metalizowaną do dołu, a na to remontówka. Wszystko zamocowane po brzegach na zszywki tapicerskie.
Zrobilem tak tylko dlatego, że zostało mi sporo materialu po wyklejaniu ścian, ale zaobserwowałem ciekawą rzecz: po kilku nocach w deszczowej aurze ( ogólnie znane i opisywane zjawisko) materace robią się wilgotne pod spodem tylko tam gdzie leżą na gołym blacie stołu, niezależnie od włączenia trumaventa. Nie wiem czemu tak się nie dzieje na skrzyniach. Być może miedzy ociepleniem a materacem nie wystepują aż tak duże różnice temperatur.


Czyli, podsumowując Twoje rozwiązanie - pomogło na mokre materace na bakistach, tak?

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4377
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: CornBlumenBlau » środa, 30 lis 2016, 10:57

Pomiarów wilgotnosci żadnym urządzeniem nie robiłem, ale jesli wierzyć zmysłowi dotyku w ręce, to wyczuwalnie pomogło.
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

Awatar użytkownika
andslu58
Posty: 233
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 07:58

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: andslu58 » środa, 30 lis 2016, 15:04

Ponawiam moje pytanie. W jaki sensowny wg kolegów sposób - zabezpieczyć termicznie dach ??

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4377
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: CornBlumenBlau » środa, 30 lis 2016, 15:55

Zwykle wyklejanie sufitu zaczyna się od wypelnienia wręg.
Tu masz najlepiej opisane jak to wykonać:
ruciak76 pisze:W dniu wczorajszym zacząłem wypełniać wręgi w dachu moją sprawdzoną na zapiekance metodą, a więc podstemplowany panel podłogowy z nawierconymi otworami, pod dach przyczepy z wkładką papierową pomiędzy dachem a panelem. Pomiędzy papier a dach, przez otwory w panelu wstrzykiwana zostaje pianka, panel przy stemplowaniu wygina się do krzywizny dachu i pianka po demontażu panela i oderwaniu papieru może pozostać bez dalszej obróbki.

Potem remontujący naklejają materiał izolujący, np ekran zagrzejnikowy, cienki styropian, pianki z folią alu, karimaty itp. Na to wykonczenie w postaci płyt hdf, paneli pcv, oryginalnej niewiadowskiej wykładziny, remontówki, skóry, skaju, kasetonów... Wybór jest spory.
Ty sufit już masz wyklejony i pisaleś, że nie chcesz tego ruszać.
Czyli my możemy podpowiedzieć, podsunąć pomysł, ale ostateczny wybór należy do Ciebie, bo to Twoja przyczepa, Ty będziesz z niej korzystał, Ty masz się w niej dobrze czuć i Tobie ma się przede wszystkim podobać. Każdy robi po swojemu, coś weźmie z jednego remontu coś z innego, coś dołoży od siebie. Każdy też później chwali swój sposób, ale nikt Ci przecież nie wyda polecenia, że masz zrobić tak i tak.
Osobiście radzę pośledzić jeszcze wątki remontowe
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: reflexes » środa, 30 lis 2016, 16:12

Umówmy się. Pół cm wszelkiej izolacji rożnicy nie robie. U mnie ściany mają ze 3 cm, sufit jeszcze więcej, a jedyne co skutecznie zabezpiecza przed wychłodzeniem to dobre, odpowiednio mocne ogrzewanie. Na spocie jesiennym dobrze to przetestowałem. Jak chodziła truma to w budzie cieplutko, jak wyszliśmy na spacer i 2-3 godzinki chodził tylko olejak 500wat to zima od razu.

Awatar użytkownika
andslu58
Posty: 233
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 07:58

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: andslu58 » środa, 30 lis 2016, 16:19

Tak. Mój sufit jest wyklejony ale tylko i wyłącznie samą wykładziną. Nie ma w całej mojej przyczepie śladu termoizolacji. Planowałem na tę istniejącą wykładzinę nakleić termoizolację i kolejną warstwę wykładziny, ale mi odradzono - pewnie słusznie, bo nie wziąłem pod uwagę skraplania się na niej wody w sytuacji gdy poszła by na to folia zagrzejnikowa a potem jeszcze na to nowa wykładzina. Jestem zdecydowany zdjąć to co jest już na ścianach i ponownie położyć ale już tak jak trzeba : izolację termiczną i nową wykładzinę. Zgadzam się, że ostateczna decyzja co i jak należy do mnie ale próbuję znależć sensowne i co ważniejsze skuteczne rozwiązanie. W wątkach remontowych jest wiele rozwiązań ( czytałem chyba wszystkie) - ale do końca nikt nie pisze ( albo mi umknęło) - na ile są one w trakcie użytkowania skuteczne. Zdarzają się też dwie sprzeczne opinie na ten sam temat.... Ktoś pisze - nie stosuj paneli PCV bo się skrapla woda na nich, a ktoś inny - nic takiego się nie dzieje... Albo - nie stosuj pianki montażowej do wypełnienia nierówności bo chłonie wodę, inny pisze - nic podobnego! I bądż tu mądry i decyduj!! Mało kto lub wcale po czasie podaje informacje jak zastosowane przez niego rozwiązanie się sprawdziło. A nawet jak się nie sprawdziło to przecież nie przyzna się publicznie na forum do błędu... Wiem, że nie remontuje się i nie dostosowuje do własnych potrzeb przyczepki na wieki wieków amen, ale nie chciałbym tego robić co roku bo się okaże, że zastosowana metoda jest delikatnie mówiąc do dupy. Sądzę też, że są na forum ludzie, którzy są zadowoleni tak ze sposobu wykonania termoizolacji jak i z rodzaju materiałów jakie do niej użyli i o opinie takich osób mi chodzi. Po co wymyślać koło, które już ktoś kiedyś wymyślił ?? Ja mogę podjąć decyzję co do estetyki, koloru, rodzaju mebli etc. ale chyba jest jakiś określony schemat dający oczekiwany efekt? Na taką fachową poradę liczę... Oczywiście ogrzewanie jest ważne i w chłodne dni niezastąpione i ogrzewanie do przyczepki mam. Mnie bardziej chodzi o wyizolowanie w taki sposób by upał nie dawał się we znaki w środku przyczepy. A jeżeli tak będzie to i w chłodne dni zabezpieczenie przed chłodem będzie również. Gdyby miało być inaczej to po co w zimie rękawiczki, czapki szaliki i futra??

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4377
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: CornBlumenBlau » środa, 30 lis 2016, 17:32

Zdarzają się też dwie sprzeczne opinie na ten sam temat.... Ktoś pisze - nie stosuj paneli PCV bo się skrapla woda na nich, a ktoś inny - nic takiego się nie dzieje... Albo - nie stosuj pianki montażowej do wypełnienia nierówności bo chłonie wodę, inny pisze - nic podobnego! I bądż tu mądry i decyduj!! 

Zdarza sie na forach i to nawet bardzo czesto, że zdania sa podzielone :mrgreen:

Najbardziej popularnym i sprawdzonym schematem jest ekran zagrzejnikowy i remontówka. Ale ostatnio wiecej osób wybiera zamiast styropianowych ekranow takie na bazie pianek z folią metalizowaną (coś w podobie folii nrc), badź nawet bez nich.
Moim zdaniem takie pianki stanowią dość skuteczna izolacje, są wdzieczne w naklejaniu, są grubsze, tworzą miłą, miekką w dotyku powierzchnię i nie trzeba stosować dwóch różnych klejów, bo jak wiadomo kleje typu butapren, bonaterm itp rozpuszczają styropian.
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

Awatar użytkownika
AudioBas
Posty: 60
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2016, 09:18
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: AudioBas » środa, 30 lis 2016, 17:43

Mnie to czeka na wiosnę, jak ktoś będzie robił u siebie, prosiłbym o dokładny poradnik...

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1045
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: mannt » środa, 30 lis 2016, 18:10

Ilu użytkowników tyle opinii.. chyba nie ma złotego środka i trzeba przeanalizować wszystkie możliwości przed zdecydowaniem się na coś konkretnego. Tak sobie myślę że duże znaczenie ma sposób użytkowania przyczepy i możliwości użytkownika. Ja np. mam bardzo słabą głowę i do organizmu nie jestem w stanie wprowadzić tyle % żeby mogły się wykraplać na ścianie czy suficie. A być może Maciek może więcej... i to co mnie zabija jego nawet nie ruszy ;-)i u niego mogłoby się wykraplać i tak sobie myślę że to co się sprawdzi u jednego u innego już nie koniecznie. Dochodzi jeszcze kwestia ogrzewania. Żeby było sucho to trzeba hajcować w piecu i wietrzyć. ot cała filozofia.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Wyklejanie izolacji i wykładziny - kiedy?

Postautor: reflexes » środa, 30 lis 2016, 18:35

Bez przesady. Tu spożycie ma marginalne znaczenie. Człowiek w stanie spoczynku generuje od 50 nawet do 200 ml wody na godzinę. O skraplaniu pary na zimnych elementach nie będę pisał, bo to podstawówka. W ciągu nocy 3-4 osoby w przyczepie to już pół wiaderka wody, która trzeba skutecznie odprowadzić, bo inaczej buda zgnije momentalnie. Myślę, że po to zamontowano kratki w drzwiach i okno dachowe dwuwarstwowe żeby zawsze był cug i skuteczna wentylacja. W niewiadowce najsłabszym elementem są pojedyncze okna, które nawet latem w chłodną noc parują niemiłosiernie. W moim zgniłku pod tym względem jest już dużo lepiej, bo ściany grube, okna podwójne ale na aluminiowej ramce okna kuchennego i na futrynie woda płynie strumieniami.


Wróć do „Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości