Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

czyli ściany, okna, wykładziny ...
Lex
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 21:32

Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: Lex » niedziela, 11 cze 2017, 22:34

Witam
Kupiłem n126b z 1975 i mam kilka pytań bo nowicjusz ze mnie w tym temacie. Sprawe komplikuje to że właściciel dokonał kilku zmian po włamaniu do przyczepy a ja nie mam żadnego porównania. Nie umiał mi wytłumaczyć i mówił bardzo ogólnie. Do rzeczy wiec:
1. Czy wymiary materacy w modelu B są takie same jak w E? Brak materacy w mojej. Znalazłem na forum coś takiego:
kotek pisze:O ile się nie mylę , to wymiary będą takie same jak E, czyli 4 sztuki 46 X 122 oraz 2 sztuki 60 X 145 i była jeszcze jedna poduszka, ale jej wymiaru nie pamiętam, być może 47 X 30. Wymiary podaję w centymetrach.

Czy takie materace mam kupić? Czy ma być to pianka czy gąbka grubości 10 cm wzwyż ? Jak jest uklad materacy wewnatrz 126 B-klasy może ma ktoś jakieś foto wnetrza oryginalu?
2. Tapicerka - czytałem o wykladzinach
, remontowkach itp ale moje plany są na razie skromne. W kilku miejscach-rogi przyczepy, pod oknem-tapicerka odchodzi gubiac gąbkę. Czy jest sens wyczyścić tylko te miejsca z resztek gąbki i przykleic wykładzinę do laminatu? Jeśli tak to jakim klejem najmniej toksyczny w miarę możliwości ? Czy normalne jest że tapicerka kończy się na wysokości bakist/schowków a potem jest goly laminat ale jakby pogrubiony?
3. Odsuwany dach - i tu mam kilka pytan i prośbe o foto oryginału. Jak to się trzyma? Jaki jest sposób jego odchylania- u mnie po odpieciu 4 zaczepów i podniesieniu go na 2 tylko płaskownikach dach kładzie się na "stałym" dachu rysując wszystko butwiejaca uszczelką - dach podnosi się tylko z jednej strony druga opiera się na dachu właściwym. Widziałem na forum krzyżaki umozliwiajace podniesienie obu stron ale czy w wersji B?
4. Stół i podpory - tutaj właściciel poprzedni wstawił cienką sklejkę - strach na niej piwo postawić a co dopiero się położyć z sześciopakiem na noc. Z czego moge go wykonać i jakie ma wymiary? Czy mocowanie stołu pod oknem to 2 kawałki szyny aluminiowej po około 10 cm czy 1 ale długa na calą szerkosc stolu? U mnie sa tam jakies sruby z motylkami ale to chyba jakaś wariacja? Co bylo oryginalna podporą jakaś rura? To samo pytanie dotyczy tego rozkladanego kawałka łóżka na przeciwko drzwi na czym powinno się to opierać - u mnie są to 2 cieniutkie paseczki sklejki? Nie chce zginąć i przy okazji zniszczyć podłogę gdyż do lekkich ludzi już dawno sie nie zaliczam.
5. Okno w n126b czy da się wymienić stale okno tylne na okno otwierane z nowszego modelu? Jak sie do tego zabrać?
6. Wymiana uszczelek kufra i szyberdachu - czy po ich usunięciu i przeszlifowaniu rantów nowe trzeba na coś przykleic. Jakie uszczelki wybrać?

To już wszystkie pytania drodzy forumowicze:) Narazie oczywiście:) Wiem ze czujecie niedosyt :)
Jeśli ktoś będzie mógł mi pomóc to z gory Wam dziękuję i obiecuję wdzięczność tę wyrazić na przyszłych zlotach w uniwersalnej walucie lub jej bezalkoholowej wersji.
Pozdrawiam, przepraszam i dziękuję.
Pozdrawiam
Lex

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: Murano » poniedziałek, 12 cze 2017, 05:49

Kilka fotek trochę ci wyjaśni pytania.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek.
Stół musi być z grubej płyty, bo robi za uzupełnienie łóżka.
Dach raczej tak ma. Zamysłem był uchył, a że da się go odsunąć ...
Tapicerka, która gubi gąbkę do niczego się nie nadaje raczej.
Materace dobierz na wymiar ławek.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: stachu_gda » poniedziałek, 12 cze 2017, 07:51

Lex pisze: Nie chce zginąć i przy okazji zniszczyć podłogę gdyż do lekkich ludzi już dawno sie nie zaliczam.


To odradzam siadanie na łóżkach póki nie ma gąbek. Nie przejmuj się też, że gołe łóżka wyglądają delikatnie - jak trafią na nie materace w porządnych pokrowcach, to ciężar się rozkłada.

Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: DIZZY » poniedziałek, 12 cze 2017, 08:53

Jeśli nie przeszkadza wam zapach i świadomość kurzu i bakterii w ponad 40 letniej tapicerce, to ją na razie zostaw. Podklej, klej to Bonaterm, uszyj materace z gąbki o odpowiedniej gęstości i twardości, odświeżcie wnętrze i korzystajcie w tym sezonie z uroków lata, bo szybko minie.
Potem dopiero przeanalizujcie co jest we wnętrzu wam potrzebne i to zrób.
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

Awatar użytkownika
Zielony
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 510
Rejestracja: środa, 18 sty 2017, 10:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: Zielony » poniedziałek, 12 cze 2017, 10:14

Lex pisze:5. Okno w n126b czy da się wymienić stale okno tylne na okno otwierane z nowszego modelu? Jak sie do tego zabrać?

Nie powinno być z tym większej filozofii, ale trochę pracy. Nie wiem co prawda jak wygląda kwestia wymiaru samego otworu okiennego, ale widziałbym to tak:
wyciągasz okno stałe, robisz otwór jak w przypadku okien otwieranych, wklejasz nad oknem dodatkową listwę drewnianą od środka, do której będzie przymocowana zawiasa okna, a i dodatkowo robisz nową ramę drewnianą okna i wstawiasz nową uszczelkę wraz z klinami. :)

Lex pisze:6. Wymiana uszczelek kufra i szyberdachu - czy po ich usunięciu i przeszlifowaniu rantów nowe trzeba na coś przykleic. Jakie uszczelki wybrać?

W Niewiadowie zapytaj o uszczelki :)

Lex
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 21:32

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: Lex » poniedziałek, 12 cze 2017, 22:16

Dzięki Panowie za pomoc :)
Murano super foto juz wiem ze brakuje mi w dachu tylko tych szarych nakrętek ale to i uszczelki kupię bo widziałem to na stronie sklepu.
http://www.niewiadow.com.pl/pl/p/nakret ... 00-0045/96
Stół w takim razie zrobię z grubej sklejki tak z 1 cm wystarczy pewnie. Mocowanie stołu mam inne niż murano ale rozumiem że na postoju wkładając stół nie przykreca się go do tej met. listwy tylko zaczepia o nią więc czy to 1 kawałek długi czy 2 krótsze to nie ma znaczenia. A poparcie stołu to rurka jakaś czy może sklejka?
Czy może znajdzie ktoś z Was jakieś foto materacy po rozłożeniu to by mi rozjaśnily co i ile mam kupić bo już wiem że materace będą z tej pianki:
http://allegro.pl/pianka-gabka-meblowa- ... ml#thumb/2
Chyba się nadaje.
Z oknem to narazie chyba poczekam i poczytam bo Zielony stwierdzeniem " ...wklejasz... i ...robisz nową ramę..." skłonił mnie do zastanowienia - czy chodziło Ci o zalaminowanie tego drewna w skorupie? Jeśli tak to muszę odbyć kurs modelarstwa :) na razie mam tylko praktykę w wykonywaniu modeli RC z depronu:)
Dizzy dzięki za bonaterm bo w nazwach polecanych klejów na forum już się zgubiłem a ta nazwa przewija się regularnie więc podkleje nim czasowo ubytki i może się gdzieś wybiorę:) Odlozenie głównego remontu na po sezonie to cenna rada.
Stachu_gda mam około 100 kg i jak do niej nawet wsiadam to na razie nasluchuje trzasku, ale o dziwo mimo że meble że sklejeczki i brak materacy na razie nic nie zdemolowałem i mam nadzieję że tak zostanie.
Jeszce raz dziękuję i proszę o jeszcze chociaż już mnie ukierunkowaliscie i z grubsza mam co robić i czego szukać.
Pozdrawiam

Edit: układ oryginalnych materacy już znalazłem więc mam pojęcia co kupić tylko czy 10 cm grubości to nie za mało?
Pozdrawiam
Lex

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: Murano » wtorek, 13 cze 2017, 07:09

Dla formalności, zdjęcia nie są moje, nie mojej przyczepy....autor też pewnie nie wie. :-)
Ale wrzucone dla dobra sprawy.
Stół jest podparty rurką. W podłodze i stole jest gniazdo do którego wchodzi.
Materace ok 12 cm minimum.

Awatar użytkownika
Zielony
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 510
Rejestracja: środa, 18 sty 2017, 10:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: Zielony » wtorek, 13 cze 2017, 11:59

Lex pisze:Z oknem to narazie chyba poczekam i poczytam bo Zielony stwierdzeniem " ...wklejasz... i ...robisz nową ramę..." skłonił mnie do zastanowienia - czy chodziło Ci o zalaminowanie tego drewna w skorupie? Jeśli tak to muszę odbyć kurs modelarstwa :) na razie mam tylko praktykę w wykonywaniu modeli RC z depronu:)
Edit: układ oryginalnych materacy już znalazłem więc mam pojęcia co kupić tylko czy 10 cm grubości to nie za mało?


Jak wrócę do domu to mogę zmierzyć grubość oryginalnych materacy w n126e. :)

Co do drewnianej listwy i ramy wrzucę zdjęcie (co prawda drewno swoje lepsze czasy ma już dawno za sobą, ale widać poziomę listwę nad oknem oraz ramę okna), które wyjaśni temat:
Załączniki
IMG_20170325_100659.jpg

Lex
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 21:32

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: Lex » środa, 14 cze 2017, 21:35

Ok teraz rozumiem tę ramę i listwe. Rozumiem jak trzyma się rama a listwa jest pewnie przykrecona do tej metalowej z zewnątrz cepki. Lub zalaminowana :)
Stół już też widziałem na fotkach więc wytnę go i kupię plastiki gniazda że sklepu.
Jeśli materace mają miec więcej niż 10 cm to problem jest ze znalezieniem takowej ale wujek Google w końcu je namierzy:)
Dziękuję
Ostatnio zmieniony środa, 14 cze 2017, 22:37 przez Lex, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Lex

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: stachu_gda » środa, 14 cze 2017, 22:14

Lex pisze:Ok teraz rozumiem tę ramę i listwe. Rozumiem jak trzyma się rama a listwa jest pewnie przykrecona do tej metalowej z zewnątrz enki. Lub zalaminowana :)

Rama z kantówek drewnianych jest wlaminowana w środek, a listwa okienna (aluminiowa - czyli zawiasa) jest przykręcona od zewnątrz tak że wkręty wchodzą przez laminat w kantówkę.

Lex pisze:Stół już też widziałem na fotkach więc wytnę go i kupię plastiki gniazda że sklepu.


Ogólnie to ze stołem radziłbym poszukać oryginału - on jest leciutki bo jest w środku pusty (jest ramka w środku). Ale najpierw upewnij się czy do n126b pasuje taki stół od n126e/d (na szerokość).

Lex pisze:Jeśli materace mają miec więcej niż 10 cm to problem jest ze znalezieniem takowej ale wujek Google w końcu je namierzy:)


Na Allegro są bez problemu dostępne.

Lex
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 21:32

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: Lex » środa, 14 cze 2017, 22:43

Ok - juz znalazlem 2 ogloszenia w okolicy wymontowanych mebli więc stół może też się znajdzie niestety możliwość zmierzenia będę miał dopiero w weekend.

A tak z innej beczki - stachu_gda w watku remontowy m Cypissa napisałaś że cepka nie powinna stać na podporach (Stary typ) które służą tylko do wypoziomowania - czyli trzymając ją na działce powinienem oprzeć ja na kołach nie używając podpór? Poprzedni właściciel schował kola do piwnicy a ona radośnie stała na podporach.Przez 10 lat :(
Pozdrawiam
Lex

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: reflexes » czwartek, 15 cze 2017, 09:12

Zasada jest taka, że przyczepę poziomuje się kołkiem manewrowym i klinami pod koła, a podpory służą jedynie do ustabilizowania przyczepy. W rzeczywistości jednak rama Niewiadówek jest na tyle krótka i solidna, że nic się nie dzieje. To pewnie wzięło się z zachodnich przyczep, które źle ustawione przez długi czas potrafią się wypaczyć i rozszczelnić na łączenia ścian i dachu.

Shadow69
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2015, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pytań kilka o oryginalne wnętrze n126b

Postautor: Shadow69 » wtorek, 20 cze 2017, 21:00

Przepraszam że nie na temat, ale ktoś coś więcej wie o tym dachu ze zdjęć?
Wygląda ciekawie, może da się taki patent wrzucić do zwykłej E?


Wróć do „Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości