Przetwornica 12/230

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: Przetwornica 12/230

Postautor: dworek » poniedziałek, 30 lis 2015, 18:38

Mam w przyczepce żelowy akumulator 95Ah

Pierwotnie miałem zamontowaną przetwornicę aby podczas jazdy zasilać lodówkę na 220V

...przewody 12V z samochodu do przetwornicy w przyczepie grzały się baaardzo, wtedy poradzono mi abym przetwornicę w samochodzie zamontował i dalej poprowadził 220v ... uznałem to jednak za zbyt ryzykowne, teraz na czas jazdy lodówka nie jest zasilana... dzień wcześniej uruchamiam ją żeby się schłodziła, wrzucam "paszę" schłodzoną w domowej lodówce i do tego zmrożoną butelkę wody lub wkłady do lodówki turystycznej... na postoju gaz czasem 220v

...przy poborze ok 80W przetwornica buczała... wożę ją co prawda ale z niej nie korzystam

też myślę o trumawencie ale w wersji "Adam Słodowy", mam gdzieś dmuchawę z VW Polo i na jej bazie będę coś rzeźbił... ale czekam na wenę :wink:
To napisałem ja, dworek 8-)

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przetwornica 12/230

Postautor: Mobil-Zasada » poniedziałek, 30 lis 2015, 20:38

W sumie faktycznie ciężki temat w kwestii grzania się przewodów. Bo nie dość że przewód musi być przyzwoitej grubości, to najważniejsze będzie też jego łączenie, czyli złącza po drodze.
Ale jakby komuś zależało, można pokombinować. Może są na rynku jakieś złącza które możnaby było zastosować bez obawy o duże spadki napięcia i pewny styk. (mówię o przewodzie łączącym auto z przyczepą)
Poprowadzić kabel od akumulatora samochodowego przekroju rzędu 4[mm2], w aucie gniazdo, dalej przewód do przyczepy i w przyczepie wspomniana wcześniej przetwornica.

Jedyny problem to jest jak wspomniałem, znaleźć taki rodzaj złącza, żeby połączenie elektryczne było pewne. A raczej naszymi standardowymi gniazdkami 7 lub 13 pin dużych obciążeń nie "prześlemy".
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Przetwornica 12/230

Postautor: Benior » poniedziałek, 30 lis 2015, 20:44

Tutaj można zastosować szybkozłączkę wysokoprądową.
Używa to się np. do wyciągarek w terenówkach

Obrazek

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przetwornica 12/230

Postautor: Mobil-Zasada » poniedziałek, 30 lis 2015, 20:51

Oo, fajne rozwiązanie. Jedynie problem może leżeć w estetyce, bo nie wygląda to już jak gniazdo przy haku. Ale może to być fajny patent jak komuś zależy na dobrym połączeniu elektrycznym. :)
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Awatar użytkownika
Adik
Posty: 123
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2014, 15:42
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Przetwornica 12/230

Postautor: Adik » poniedziałek, 9 maja 2016, 16:12

Podłącze sie aby nie robić nowego tematu
Jak odrużnić przetwotnice czy ma pełen sinus?
Mam przetwornice 200W i nic nie pisze.
Jak podłączyłem pompe co 70W to dzwigłao razem ze sterownikiem i elektrozaworem od solara

Awatar użytkownika
Tarapukuara
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 541
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2009, 18:57
Lokalizacja: Radom
Kontaktowanie:

Re: Przetwornica 12/230

Postautor: Tarapukuara » wtorek, 10 maja 2016, 08:24

Po cenie :) Silniki indukcyjne dość sensownie radzą sobie z aproksymowaną sinusoidą a te najmniejsze ze zwartą fazą rozruchową idą nawet na prostokącie. Jednak pobór prądu jest sporo większy i wydatnie spada żywotność silnika:(
Natomiast współczesna elektronika zasilana przez zasilacze impulsowe pożre każdy prąd od stałego po wszelkie piły, prostokąty itp...
Bartek bartekatsp5brhkreukrorg 609-220-575 frotka a sport+126e
https://pomagam.pl/fundacjadlamartyny
http://www.ledats.pl żarówki led i panele słoneczne- załatwię spory rabat ;)
http://sp5brh.eu.org


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości