Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Shadow69
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2015, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów

Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: Shadow69 » środa, 6 maja 2015, 20:43

Witam wszystkich, temat ma na celu zgromadzenie jak najwięcej informacji odnośnie ogrzewań gazowych truma.
Trume ma prawie każdy, w zasadzie prawie każdy ma inną.
Ogólnie dużo osób mówi żeby brać co się pojawi, no ale jednak chciał bym cokolwiek wiedzieć zanim zacznę się rozglądać za konkretnym sprzętem.
Największa jak dla mnie różnica, to wylot spalin, bo wlot jest od spodu, a wylot kominkiem na dachu, lub również od spodu.
Czy może trume można tak skonfigurować że każdą da się przystosować do wypuszczania spalin dołem?
Ogólnie dla mnie cała reszta to inne wymiary, różne obudowy.
Widziałem modele oznaczane sb1800, s3000, ale nic mi to nie mówi.
Szukam czegoś co da radę ogrzać "zapiekankę" z wydechem pod spodem, najlepiej żeby dużo przerabiania mebelków nie było.

Tak samo spotkałem się u paru osób z urządzeniami "trumawent", jakiś system nadmuchu? Termostat?
Podrzućcie jakieś informację, każde opinie mile widziane. ;)

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2970
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: robert » środa, 6 maja 2015, 21:16

Do naszych przyczep wystarczy w zupełności model Truma 3002
Do większych przyczep zwykle stosuje się model 5002
Poniżej masz podane parametry techniczne:

Clipboard01.jpg



Trumawent to po prostu nadmuch.
Dostępny jest w dwóch wersjach zasilania 12V i 230V.
Montowany jest z tyłu aluminiowej obudowy piecyka i działa na zasadzie zasysania ciepłego powietrza i rozprowadzania po przyczepie.
Wygląda mniej więcej tak jak na fotce:
Obrazek

Strona "wewnętrzna" przykręcana do obudowy alu pieca:
Obrazek

Widok rozdzielacza nadmuchu oraz panel sterujący:
Obrazek

Sam panel sterujący może pracować w 2 trybach - manualny i automatyczny.
A trybie manualnym sam ustawiasz siłe nadmuchu 1-5 i trumawent dmucha tyle i le ustawiłeś.
W trybie auto natomiast, dmucha tyle ile ustawiłeś (czyli np na 4) dopiero po nagrzaniu pieca.
Po wyłaczeniu grzania, z czasem i wychłodzeniem nadmuch zmniejsza się.


Więcej fotek trumy 3002 zrobionych przed montażem
http://eth.pl/fotki/n132/remont/02_truma/

Zmontowaną ale jako wolnostojącą
http://eth.pl/fotki/n132/remont/12_truma_FS/

Polska instrukcja obsługi
http://www.truma.com/downloadcenter/trumatic_s_3002_5002_operating_pl.pdf
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: dworek » środa, 6 maja 2015, 21:26

Najlepiej do zapiekanki pasuje Carver SB1800 np taki:
ebay

Moc najniższa a i tak dwa razy więcej niż potrzeba, wylot spalin w dół, z taką obudową może stać przed szafą i wystarczy trochę drzwi skrócić od dołu a nic więcej z szafą robić nie potrzeba.
Trumawent w zapiekance to już przerost formy nad treścią...
Oczywiście to moja opinia :wink:
To napisałem ja, dworek 8-)

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2970
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: robert » środa, 6 maja 2015, 21:31

dworek pisze:Trumawent w zapiekance to już przerost formy nad treścią...


Do Bieszczad 2015 też tak myślałem...
Przy -6C bez nadmuchu pod skrzynie, leżąc na materacach ciężko jest je ogrzać ciałem.
Masz wrażenie, że leżysz na marmurowej posadzce.

Dla zainteresowanych relacja z testów nadmuchu i pomiarów temperatur
DS18B20 pomiary temp.
i wnioski
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: dworek » środa, 6 maja 2015, 21:48

robert pisze:
dworek pisze:Trumawent w zapiekance to już przerost formy nad treścią...


Do Bieszczad 2015 też tak myślałem...
Przy -6C bez nadmuchu pod skrzynie, leżąc na materacach ciężko jest je ogrzać ciałem.
Masz wrażenie, że leżysz na marmurowej posadzce.

Dla zainteresowanych relacja z testów nadmuchu i pomiarów temperatur
DS18B20 pomiary temp.


Brak mi takich doświadczeń, przy minusowej temperaturze jeszcze nie biwakowałem, w mojej zapiekance mam kubatury połowę tego co Ty, ponadto mój carwer "jadąc na minimum" po dwóch-trzech godzinach przy zerze na dworze robi w środku iścieafrykański klimat. Zazwyczaj sypiam na górze łóżka piętrowego więc "opływam w ciepełko" :wink:

I trioszkę mojej gazowy:

viewtopic.php?f=31&t=4352&hilit=dworek
To napisałem ja, dworek 8-)

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4377
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: CornBlumenBlau » środa, 6 maja 2015, 22:59

Prawdziwym przerostem formy nad treścią jest moim zdaniem montowanie przez wielu producentów przyczep do gazowej trumy, trumaventu na 220v... Jak i kiedy z tego korzystać? Rozumiałbym jeszcze gdyby taki nadmuch był stosowany wraz z truma head (elektryczna grzałka za korpusem trumy, oczywiscie z własnym sterownikiem) , lecz ten bajerek jest chyba rzadkością zwłaszcza w starszych modelach.
Dlatego gdybyś kiedyś jednak decydował się na trumavent, który zresztą bardzo polecam z uwagi na lepsze wykorzystanie piecyka, szukaj uniwersalnego, czyli na 12v, do wyboru czy z aku, czy z 220v poprzez transformator bądź zasilacz.
Ja właśnie mam trumę s3002, trumawent 12v i własnego pomysłu grzałkę elektryczną 750w za piecykiem sterowaną termostatem. Można powiedzieć rozwiązanie na każdą okazję i w każdej konfiguracji działa jak marzenie :D ostatnio na majówce testowałem.
Ponadto w moim odczuciu korzystanie z takiego właśnie zintegrowanego i cichego elektrycznego ogrzewania, o ile oczywiscie jest tylko dostęp do sieci 220v jest o wiele łatwiejsze, przyjemniejsze i praktycznie bezobsługowe. Nastawiasz termostat na 23C° i to wszystko. Rano oraz w dzień gdy temperatura na zewnątrz rośnie grzałka nie pracuje, ale wieczorem gdy tylko temperatura zaczyna spadać ona zaczyna pracować i utrzymuje te zadane np. 23°C.
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: pawko » czwartek, 7 maja 2015, 00:25

dworek pisze:Najlepiej do zapiekanki pasuje Carver SB1800
...z taką obudową może stać przed szafą i wystarczy trochę drzwi skrócić od dołu a nic więcej z szafą robić nie potrzeba.


Jutro wrzucę wymiary SL3002 i SB1800.

Będę w swojej też zakładał jakiś piec. Mam SL3002 i Carver SB1800 - prawdopodobnie zdecyduję się na Carver ze względu na wylot pod podłogę.
Wstępnie przymierzałem Carvera i rzeczywiście jest to fajny zgrabny mebel. Chcąc jednak zamontować tylną osłonę termiczną to niestety ale nie tylko drzwi szafy muszę od dołu podciąć, ale też usunąć do wysokości osłony kantówki stanowiące szkielet szafy - wtedy osłona idealnie wsunie się w szafę i oprze się swoim rantem o boki szafy (tylko, że wtedy boki szafy po usunięciu kantówek będą się składać tylko z cienkiej sklejki z laminatem - zastanawiam się jak zapewnić stabilność szafy?)

Piszesz, że z szafą nic nie trzeba robić - wrzuć może jakieś foto, w jaki sposób masz usytuowany Carver?
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: dworek » czwartek, 7 maja 2015, 08:24

To napisałem ja, dworek 8-)

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: pawko » czwartek, 7 maja 2015, 09:32

OK, już rozumiem - piecyk masz przed szafą.
W N132 szafa jest szersza i dlatego kusi mnie wpuszczenie obudowy w szafę.

Poniżej wymiary (załóżcie jakąś małą tolerancję, szczególnie w przypadku osłon termicznych bo są wiotkie i mogły być jakoś zwichrowane gdy mierzyłem):

(szerokość x wysokość x głębokość)

CARVER SB1800:
obudowa pieca 46x33,5x10,5
obudowa termiczna 47,5x49x11

TRUMATIC SL3002:
obudowa pieca 50x46x7,5
obudowa termiczna 48x47,5x11,5
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

naal

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: naal » środa, 9 wrz 2015, 20:18

Odgrzebię trochę temat bo mnie to dość ciekawi. Może zaraz zostanę zlinczowany, a może tylko wyprowadzony z błędu.

Co stoi na przeszkodzie, aby wylot spalin był dołem w ogrzewaniu trumy? Albo nawet chociaż bokiem. Zwykła wentylacja czy rura spiro do pieca powinna mieć spad, już nie raz miałem przez to kłopot z kominiarzami, wiec teoretycznie wylot spalin dołem ta teoria dyskwalifikuje. Nie mniej jednak na ścianie pod kratką wentylacyjną juz nie, bo przecież jakiś spad bez problemu uzyskam.

Carver nie rożni się specjalnie konstrukcją od trumy a zastosowanie się sprawdza. Co więc jest prawdą?

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: vvarrior » czwartek, 10 wrz 2015, 22:21

Ja testowałem wypuszczenie rury kominowej pod podłogę i po prostu zalatywało spalinami. Fakt że nie miałem szczelnej podłogi. Dodatkowo testy robiłem jesienią i ilość dymu/pary zamieniała niewiadkę w lokomotywę lub startujaca rakietę;). Zaznaczam, że była to po prostu rura spiro puszczona w dół przez podłogę. Jeśli chodzi o komin burtowy to problem jest w tym po której stronie jest piec. Jeśli przy szafie to burta odpada, bo spaliny waliłyby do przedsionka.

...
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

mariusz724

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: mariusz724 » czwartek, 4 lut 2016, 22:00

Polecam Trumę S 2200 to jest rodzynek wśród piecy w Polsce trudno dostępna ale czasami można trafić .
Działa z dolnym , górnym i bocznym wydechem spalin a najlepsze jest to że nie trzeba wycinać żadnych otworów w podłodze żeby ją zamontować , a dlaczego ....bo jest to piecyk najczęściej stosowany na jachtach a tam ciężko robić otwory w podłodze :lol:
Moc tego pieca to 2200 W
wymiary wraz z obudową szerokość 40 cm wysokość 33 cm oraz głębokość 10 cm .
Załączniki
12418038_1669113433355601_7981567923994712343_n.jpg

Shadow69
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2015, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: Shadow69 » sobota, 9 kwie 2016, 15:33

Widze że kolega ciekawe rozwiązanie upolował :)
Ale wg mnie jest nie do końca idealny :!:
W piecach pod które należy ciąć dziurę w podłodze wlot powietrza i wylot spalin jest poza pomieszczeniem w którym przebywamy, tak samo jak i przyłącz gazowy - wewnątrz w zasadzie siedzi tylko korpus pieca, który w zasadzie nie ulega rozszczelnieniu.
Jaka kolwiek nieszczelność nie spowoduje nam przykrej niespodzianki, spaliny i gaz uciekają pod podłogę, no i jak to w trumach z wylotem dachowym, nie trzeba dachu dziurawić.
W tym rozwiązaniu przyłącz gazowy jest wewnątrz przyczepy, tak jak i wlot powietrza.

mariusz724 pisze:Polecam Trumę S 2200 to jest rodzynek wśród piecy w Polsce trudno dostępna ale czasami można trafić .

Ja osobiście bardziej jestem za swoim piecem, który to już jest totalnym białym krukiem :mrgreen:
A posiadam Carvera SBE1800
Klasyczne piecyki z ręcznym sterowaniem mają regulowany płomień, chcąc w nocy spać w ciepełku, a nie w klimatach afrykańskich, należy odpowiednio zmniejszyć płomień, a taki jest bardziej podatny na zdmuchnięcie. Owszem, po zdmuchnięciu kapilara odetnie gaz po jakimś czasie, ale obudzi nas nieprzyjemny chłodek. Mój piecyk ma sterownik na 12V z wbudowanym czujnikiem temperatury, który sam odpowiednio załącza i wyłącza piec - w zależności od potrzeby. Piec chodzi zawsze na pełną moc (0/1), więc takowy płomień trudno zdmuchnąć, a nawet jeśli to nastąpi, sterownik automatycznie uruchomi iskrownik i spowrotem zapali płomień. Rozwiązanie dobre, gdyż po ustawieniu temperatury można zapomnieć o piecu. Na minus, wymagane jest zasilanie 12V, ale pobór mocy ok 1W w trybie pracy nie powinien nadwyrężać instalacji w przyczepie.
Piecyk wygląda jak zwykły carver, tylko nie ma wihajstra do regulacji:
Obrazek

A panel regulacyjny wygląda tak:
Obrazek

niebieski-n2
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: niebieski-n2 » sobota, 9 kwie 2016, 16:10

Shadow69 pisze:wewnątrz w zasadzie siedzi tylko korpus pieca, który w zasadzie nie ulega rozszczelnieniu.


Ciekawe dlaczego te urządzenia są przewidziane na określoną liczbę lat i np. Niemcy po upływie tego czasu wymieniają sprawne piece na nowe??? Znam co najmniej trzy przypadki rozszczelnienia takiego korpusu.

naal

Re: Ogrzewanie truma - modele, oznaczenia, dane techniczne

Postautor: naal » sobota, 9 kwie 2016, 18:29

Są to jednak urządzenia wiekowe i lepiej sprawdzić szczelność korpusu. Najprymitywniej można lusterkiem.


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości