Jak podłączyć migające obrysówki .

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Jak podłączyć migające obrysówki .

Postautor: Fiacior75 » niedziela, 14 cze 2015, 21:46

Czy ktoś z was jadąc drogą zauważył w przejeżdżającym autobusie czy naczepie Tira pomarańczowe obrysówki? Pewnie że tak, ale czy zauważyliście, że w niektórych migają one na przemian z kierunkowskazami :D . Chciałbym przedstawić bardzo prosty sposób na podłączenie takiego zestawu w przyczepce , ja tak zamontowałem w swojej i wygląda to świetnie może komuś się to spodoba. Na pewno staniesz sie bardziej widoczny podczas nocnej jazdy. Pomysł przypieczętowała kolizja jaką miałem z motocyklem na lawecie gość nie zauważył i wbił mi się prosto w koło :( .
No więc jeśli już zamontujesz obrysówki np. dwie na jeden bok i dwie na drugi bok połącz je równolegle i doprowadź przewód z prawej strony do prawych lamp a z lewej strony do lewych lamp. Do podłączenia potrzebne są dwa przekaźniki samochodowe 12V typ 561 ze stykami zwierno-rozwiernymi czyli taki który bez podania napięcia ma jeden styk zwarty. Cewkę przekaźnika podłączany do kierunkowskazu następnie przewód od obrysówek jeden kabelek do masy a drugi do styku rozwiernego następnie drugi koniec tego styku podłączamy do plusa światła pozycyjnego. Po drugiej stronie robimy tak samo . Po włączeniu świateł mijania obrysówki będą świeciły , a po włączeniu kierunkowskazu np.lewego będą migały lewe obrysówki. Postaram się narysować jakiś schemat i go wkleić.
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5516
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Jak podłączyć migające obrysówki .

Postautor: kooba » wtorek, 16 cze 2015, 00:12

A nie prościej podpiąć plus obrysówki do plusa świateł pozycyjnych, a masę do plusa kierunkowskazu? Jak kierunek nie świeci to do obrysówki dociera masa przez żarówkę kierunkowskazu, a jak włączasz kierunek to podczas gdy podawany jest plus na kierunek to znika masa na obrysówce i obrysówka gaśnie. Obrysówki migają na przemian z kierunkami tak jak w Twoim rozwiązaniu tylko nie trzeba żadnych dodatkowych przekaźników.

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak podłączyć migające obrysówki .

Postautor: Fiacior75 » wtorek, 16 cze 2015, 06:31

Jak podłączysz w taki sposób to najprawdopodobniej zrobi się choinka ze wszystkich świateł łącznie z autem, ale ja osobiście nie sprawdzałem , przekaźnik to przekaźnik odseparuje na 100%.
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5516
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Jak podłączyć migające obrysówki .

Postautor: kooba » wtorek, 16 cze 2015, 13:18

No właśnie się nie zrobi, dlatego o tym napisałem. No ale w sumie każdy sposób jest dobry byle by działo.

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak podłączyć migające obrysówki .

Postautor: Mobil-Zasada » wtorek, 16 cze 2015, 15:51

Można to zrobić na jeden i drugi sposób. Kwestia tego jak mają się zachowywać wspomniane obrysówki gdy światła pozycyjne są włączone a gdy nie są.

Jeszcze prostszy sposób jest podłączyć obrysówki za pomocą diody prostowniczej. Wtedy uzyskamy efekt taki sam jaki daje nam przekaźnik.
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości