Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-jak?

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Shadow69
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2015, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów

Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-jak?

Postautor: Shadow69 » czwartek, 18 cze 2015, 18:23

Witam wszystkich, pozwolę sobie założyć nowy wątek, gdyż mam masę pytań i wątpliwości odnośnie instalacji gazowej, a jako że to gaz, nie chcę czegoś spraprać.
Na chwilę obecną mam w przyczepie instalację jedynie do kuchenki, z wykorzystaniem oryginalnej metalowej rurki pomiędzy budką a kufrem, reszta na gumowym wężu.

Udało mi się dorwać lodówkę, a i poluję już na trumę, więc chcę rozbudować instalację pod wszystko co będę potrzebować.
Chcę wywalić całkiem elementy gumowe, i pozostać tylko na miedzi w otulinie 8mm.
Mam butlę 3kg z reduktorem kątowym, i nabyłem także taki zawór:
Obrazek
Zawór jest przystosowany pod rurki, ale reduktor, kuchenka i lodówka niestety mają wyjście na węża.
Czy jest możliwość wymiany przyłącza i dobranie takiego pod rurkę?
Jeśli tak, to mógł by ktoś pokazać jak to wygląda?
Kolejna sprawa, jak się zarabia końcówki takich rurek?
Potrzebuję sam nożyk, czy jeszcze jakąś praskę?
Wiem że trzeba mi "baryłki", ale jakie?


A może jednak za bardzo kombinuje, i zostać na wężach gumowych i tylko dobrać do zaworu przyłącza pod wąż? :roll:


Lodówka i kuchenka o ile dobrze pamiętam, jest na 37mb, ale truma podobno wymaga 50mb, jak to ugryźć?
Zostawić ją na niższym ciśnieniu, czy lepiej żeby pozostałe sprzęty pracowały na wyższym?


Wszelkie porady mile widziane, jak co nieco się dowiem, to może na przyszły week uda się wyciągnąć przyczepkę w trasę :mrgreen:

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: dworek » czwartek, 18 cze 2015, 21:18

Mój Carver SB1800 jest zasilany na 35 MB, jak nie masz jeszcze trumy to poszukaj Carvera
To napisałem ja, dworek 8-)

Shadow69
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2015, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: Shadow69 » czwartek, 18 cze 2015, 22:02

Szukam dokładnie SB1800 ze względu na rozmiar i niewielką moc, bo w cepce dużego grzejnika nie trzeba, a i z miejscem nie poszaleję.
Ale narazie mam większy problem - wykonanie samej instalacji. :roll:

Awatar użytkownika
zyga49
Posty: 358
Rejestracja: czwartek, 30 cze 2011, 07:31
Lokalizacja: Kalno /dolnośląskie/

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: zyga49 » czwartek, 18 cze 2015, 23:25

Baryłki kup mosiężne pod rurkę 8mm /do kupienia u gaziarzy samochodowych bez problemu lub Allegro/ -dokręcasz kluczem 17 nakretke i zgniatasz baryłke i gotowe.Ja u siebie mam reduktor 50 mb i wszystkie urządzenia na 37 *chodzą* idealnie-Nie kombinuj z wezami tylko rób wszystko w miedzi i postaraj się o reduktor skręcany na gwint 8mm /ja mam taki zamontowany/ -polską kuchenkę podłącz na węza ,bo zachodnie są na gwint. Napisz co to za lodówka m,że ma podłączenie jak piszesz na węża -ja mam elektoluxa to wyjście jest 8mm gwintowane.ja mam taki bez zegara link http://www.igaz.pl/index.php?p243,reduk ... em-cemping
Honda CRV + N126e + Hobby 420 Clasicc

Shadow69
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2015, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: Shadow69 » czwartek, 18 cze 2015, 23:39

Ok, czyli żadnej zagniatarki nie trzeba, w takim razie jutro jadę po miedź i baryłki. Nożyk też jakiś muszę kupić.
Kuchenkę mam fabryczną, także tutaj nic nie zdziałam, chyba jednak musi zostać wąż.
Jak w takim razie zapiąć wąż do tego zaworu? Są jakieś przejścia?
Lodówka jest Polar TA 60 albo 71, nie pamiętam dokładnie, juto będę miał do niej dostęp to sprawdzę, ale jest bieda, bo rurka jest ciachnięta na chama i na to nasunięty wężyk, nie wiem czy fabrycznie było przykręcane czy na węża.
No chyba że gdzieś dalej jest możliwość rozkręcenia, a umknęło mi to oczom.

Ogólnie ciężko znaleźć jakąś sensowną lodówkę w akceptowalnych pieniądzach, zawsze trafi się jakiś patent czy coś :?

Awatar użytkownika
zyga49
Posty: 358
Rejestracja: czwartek, 30 cze 2011, 07:31
Lokalizacja: Kalno /dolnośląskie/

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: zyga49 » piątek, 19 cze 2015, 10:31

Nożyk możesz kupić najtańszy bo masz parę cięć-możesz też zwykłym brzeszczotem do metalu i zadziory opiłować szczególnie wewnątrz,Ja podpiołem kuchenkę rurką wkrecona do wielozaworu plus opaska /sa weże o różnych średnicach wewnętrznych/ lub pogadaj z gazownikami od instalacji gazowych samochodowych -sa też oryginalne węże zaprasowane z nakrętką -wkręcasz do wielozaworu a do kuchenki obcinasz i na opaskę trzeba pokombinować .Kuchenke zawsze możesz wyłączyć zaworem natomiast lodówka musi chodzić non-stop .
Honda CRV + N126e + Hobby 420 Clasicc

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2970
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: robert » piątek, 19 cze 2015, 11:50

W wolnej chwili zrobię kilka zdjęć mojej instalacji gazowej i z opisem umieszczę w tym wątku (żeby zostało dla potomnych) a Kuba na stronie FKN.
Z mojego wątku remontowego tez postaram się sukcesywnie wybrać oddzielne tematycznie etapy remontu i też przygotuje do umieszczenia na stronie.
Chodzi o to, że jak sami widzicie, pewne pytania i problemy wracają jak bumerang. Łatwiej będzie uzupełniać artykuł na stronie niż szperać po forum.
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
Mr.Makarena
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 446
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 12:53

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: Mr.Makarena » sobota, 20 cze 2015, 11:25

Ja to zrobilem tak (N-ka ): od wyjscia z oryginalnej miedzianej rurki wychodzacej pod kuchenka przeprowadzilem kawalek 15 cm weza LPG faro do wejscia wielozaworu . Do lewej sciany przykrecilem kawalek sklejki o grubosci ok 1 cm i do tego przykrecilem wielozawor trumy ( pionowo ). Przewody gumowe od lodowki i kuchenki dalem do zakucia i przykrecilem do wielozaworu . Do ostatniego wolnego wyjscia ( pierwsze od dolu ) dalem zlacze kątowe FARO i wezem FARO polecialem w dol polecialem pod podloge . Tam kolejne zlacze katowe i pod podloga tez wezem FARO na druga strone do trumy .Narysowalem w paincie naklejki wydrukowalem i przykleilem do zaworow Rozwiazanie jest najprostrze , tanie skuteczne i bezpieczne . Wszystko :-)

P.S . Na ostanim zlociedostalem od kooby filtr gazu wiec go wpialem zaraz za butla w pojemniku .
Pozdrawiam :

Mr.Makarena

Awatar użytkownika
mr_dywan
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 437
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 21:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: mr_dywan » sobota, 20 cze 2015, 14:36

Nie wiem jak długie wypady z przyczepką masz w planach ale dla mnie butla 3kg okazała się stanowczo za mała. Tydzień gotowania i chłodzenia i butla pusta. Nad polskim morzem z wielkim trudem znalazłem kogoś kto mi butlę nabije i to za astronomiczną kwotę. Chętni byli tylko na wymianę mojej nóweczki na jakiegoś starego trupa. Stąd decyzja zmiany kufra na ten od Enki. Teraz mam 11kg i jestem spokojny, że gazu mi nie zabraknie. Taka operacja nie jest ani trudna, ani przesadnie droga.
Klajster Miasto i Kraj

Awatar użytkownika
pawlo fiona n126e
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 945
Rejestracja: czwartek, 15 sie 2013, 19:52
Lokalizacja: Mielec

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: pawlo fiona n126e » sobota, 20 cze 2015, 22:26

Co do baryłek masz na zdjęciu pokazane, jakie baryłki do jakiego połączenia.
Każdą nitkę zabezpiecz osobnym zaworem,bardzo wygodne.
Co do przyłączy lodówki i kuchenki mam na gumowych węzach dedykowanych dla gazowych połączeń i zabezpieczone dwoma opaskami.Dla mnie jest OK
Obrazek
Obrazek

Shadow69
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2015, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: Shadow69 » niedziela, 21 cze 2015, 23:53

Dzięki za wskazówki, wiem już coraz to więcej, myślę że jakoś podołam :D
Jutro przy dobrych wiatrach rozpocznę testy lodówki i zacznę przerabiać instalację.
Teraz załapałem że brakuje mi tych opasek żeby rurkę puścić ładnie po ramie, trzeba będzie dokupić, ale myślę że na miejscu już znajdę.
Jeszcze jedno pytanie do was, jak to jest z tą kratką wentylacyjną lodówki?
Montuje się jedną w górnej części szafki, czy dwie - na dole i na górze?
Bo wypadało by ciepłe powietrze wywalić na zewnątrz. :wink:

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5516
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: kooba » poniedziałek, 22 cze 2015, 15:57

Lepiej zamontować dwie. A najlepiej na górnej dać wentylator wyciągający.

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2065
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 20:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Gaz od podstaw, lodówka, kuchenka i truma - podłączenie-

Postautor: Karolus » poniedziałek, 22 cze 2015, 16:09

Ja mam jedną i też daje radę, na górze bez wentylatorków...


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości