Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: pawko » niedziela, 30 sie 2015, 21:35

Pierwotnie w mojej przyczepie instalacja wyglądała tak, że z eski były wyprowadzone przewody do kilku gniazdek 230V oraz do transformatora 230-12. Przewody do transformatora były jednak wyprowadzone "poprzez" jakieś ustrojstwo zwące się HAGER ER120 widoczne na foto. Wyczytałem, że jest to jakiś przekaźnik instalacyjny, tylko że jestem zielony w temacie elektryki i nic mi to nie mówi.
Docelowo w przyczepie będzie bardzo skromna instalacja 230V - 2 gniazdka w bakiście, do ładowarki aku i zasilacza 12v i jedno gniazdko w okolicy szafki kuchennej.
Czy ktoś mi podpowie jaką rolę mogło spełniać to urządzenie oraz czy przy moich założeniach co do finalnej formy instalacji 230V będzie mi to potrzebne?
(foto z trzech stron, aby było widać co jak jest podłączone)
Załączniki
P8280215.JPG
P8280216.JPG
P8280217.JPG
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

SP3OW
Posty: 55
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2015, 21:43
Kontaktowanie:

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: SP3OW » niedziela, 30 sie 2015, 21:55

Ten przekażnik jest moim zdaniem zbedny ;)

http://www.hager.pl/produkty-wycofane/er120/12400.htm

Jak bedziesz go wywalał warto przeciwporażeniówkę zamontować do instalacji.

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: pawko » niedziela, 30 sie 2015, 23:10

SP3OW pisze:Jak bedziesz go wywalał warto przeciwporażeniówkę zamontować do instalacji.


...właśnie zastanawiałem się nad tym przeciwporażeniowym.
Czytałem tu na forum wypowiedź Kooby i raczej wypowiadał się sceptycznie - chodziło o jakieś problemy z różnicówką mogące się pojawić jeśli podepniemy się pod gniazdo, w którym chyba nie ma uziemienia czy też uziemienie jest podłączone pod zero (jakoś tak). Sugerował montaż jedynie bezpiecznika dwubiegunowego (czyli chyba takiego jak na moich zdjęciach)
Z drugiej strony podobno ta różnicówka dobra rzecz.

Czy ktoś mógłby - jak chłop krowie na miedzy, tak obrazowo - wytłumaczyć mi w jakim przypadku różnicówka może mnie ustrzec od porażenia? W jakim przypadku sprawdzi się bezpiecznik dwubiegunowy, a w jakim różnicówka? (jak wspomniałem, u mnie instalacja 230V będzie skromna, ale może to nie ma znaczenia... zielony z tej elektryki jestem, ale chciałbym w jakimś stopniu sobie to poukładać w głowie)
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: vvarrior » poniedziałek, 31 sie 2015, 08:59

Moim zdaniem jeśli zakładasz skromną instalacje to przekaźnik można pominąć. Autorowi poprzedniego rozwiązania mogło chodzić o to że używał bezpiecznika także jako wyłącznika prądu. Same bezpieczniki w teorii się do tego nie nadają. Ponadto zdarzają się wypadki że w momencie dużego prądu zwarcia styki w bezpieczniku się sklejają i nie rozłączają obwodu. Ale do zastosowania w przyczepie zostawił bym zabezpieczenie nadprądowe 10-16A max i do tego koniecznie różnicówkę. Ułamek sytuacji w których różnicówka może nie zadziałać nie tłumaczy braku jej w instalacji. Zwłaszcza w takim środowisku jak przyczepka gdzie jest się narazonym na zalania, wilgoć itp.
Jak bedziesz miał miejsce w puszce pomyśl o neonówce też montowaną na szynę. Dostaniesz prosty sygnał o tym czy jest np. zasilanie od strony kempingu czy nie w razie jakiś kłopotów.

...
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: RAFALSKI » poniedziałek, 31 sie 2015, 10:42

vvarrior pisze:Autorowi poprzedniego rozwiązania mogło chodzić o to że używał bezpiecznika także jako wyłącznika prądu. Same bezpieczniki w teorii się do tego nie nadają. Ponadto zdarzają się wypadki że w momencie dużego prądu zwarcia styki w bezpieczniku się sklejają i nie rozłączają obwodu.

Czy to znaczy, że nie nie można za pomocą dźwigienki w bezpieczniku włączać i wyłączać zasilania? Czy Bezpiecznik ma być ciągle włączony i tylko przewód do przyczepy podłączam? Dotychczas przestawiałem dźwignię na ON już po podłączeniu się do sieci na kempingu i na OFF przed odpięciem przewodu zasilającego przyczepę. Rozumiem, że nie powinno się tak robić?

SP3OW
Posty: 55
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2015, 21:43
Kontaktowanie:

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: SP3OW » poniedziałek, 31 sie 2015, 20:43

Możesz tymi bezpiecznikami wyłączyć co tylko chcesz ,zależy na ile obwodów podzielisz elektrykę - to tyle możesz mieć "esów" (bezpieczniki ) .

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: vvarrior » poniedziałek, 31 sie 2015, 22:51

Teoria jedno (odłączniki), praktyka drugie. W cepce zrób sobie różnicówkę plus nadprądowy. Ile dasz nadprądowych to juz zgodnie z wolą a różnicówka ma przycisk "test";) którym możesz odłączać zasilanie. Jeśli planujesz gniazda zewnętrzne do zasilania urządzeń w przedsionku to możesz rozdzielić na cepka/przedsionek. Moim zdaniem nie warto na roznicowce oszczędzać.

...
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

niebieski-n2
Posty: 300
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: niebieski-n2 » wtorek, 1 wrz 2015, 08:58

Robiłem testy w praktyce na stole w garażu na wszystkie sposoby z różnicówką w jednej obudowie z nadprądowym i nie ma opcji,żeby nie zadziałała.
Kup taki zintegrowany bezpiecznik 16A (droższy nieznacznie) i zakładaj bezwzględnie, dodatkowo unikniesz zbędnych przewodów i połączeń.

Proszę o przykład, kiedy różnicówka nie zadziała, bo w praktyce nie udało mi się osiągnąć takiego stanu?

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: pawko » wtorek, 1 wrz 2015, 10:37

OK, czyli jednak dołożę różnicówkę, nadprądowy zostawię chyba ten co jest jako jedyny bo - jak pisałem - będę miał tylko 3 gniazdka 230V, tylko w środku.


...aha, nawet znalazłem w domu różnicówkę 1 fazową 25A, 30mA - czy o takich parametrach będzie OK?
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

SP3OW
Posty: 55
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2015, 21:43
Kontaktowanie:

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: SP3OW » wtorek, 1 wrz 2015, 20:49

różnicówka OK :D

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: Fiacior75 » piątek, 9 paź 2015, 17:29

Ja to bym się tak nie rozpędzał z tą różnicówką to bardzo :D dobre urządzenie które sprawdza się w budynkach gdzie zasilanie jest stale . Ten wyłącznik jest bardzo czuły i aby działał prawidłowo musi być podłączony zgodnie z oznaczeniami N neutralny i L fazowy no i musi być PE uziemienie , poza tym za wyłącznikiem nie wolno zerować .A sami dobrze wiecie jak jest z tymi skrzynkami przyłączeniowymi na polach kampingowych ja już takie prowizorki widziałem że hej a o uziemieniu już nie wspomnę. Mnie uczyli tak że w gniazdku ma być z prawej zero z lewej faza . Jak sprawdzisz że jest tam na bolcu uziemienie ? Za każdym razem będziesz łaził z probierką szukał fazy i sprawdzał czy dobrze jest podłączona różnicówka? Ja mysle że to nie jest dobry pomysł ja dam tylko wył. nad prądowy i koniec.
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

ttaber
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 29 sie 2014, 10:22

Re: Odp: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: ttaber » piątek, 9 paź 2015, 18:33

Wyłącznik różnicowo prądowy zlicza prąd dochodzący i wychodzący z obwodu. Raczej nie ma znaczenia w którą stronę płynie prąd, ewentualne upływy i tak zliczy i gdy różnica będzie większa od 30 mA to odłączy obwód. Zadziała też jeśli podłączymy się do gniazdka z zerowaniem. Grunt to "obejść" roznicowke przewodem ochronnym i nie zerowac gniazdek w przyczepie. Moim zdaniem roznicówka to takie "must have" na polu namiotowym gdzie mamy do czynienia z jakimiś przedluzaczami i odbiornikami elektrycznymi w przedsionku, deszczem etc. Kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych, a w naprawdę skrajnym przypadku pozwoli ujść z życiem...

niebieski-n2
Posty: 300
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: niebieski-n2 » piątek, 9 paź 2015, 22:09

niektóre różnicówki nie mają nawet oznaczeń gdzie zero a gdzie faza, w każdym razie zadziała nie ważne jak podłączysz. Sprawdzałem na stole na wszystkie sposoby, a testowałem wyłącznik nadmiarowo prądowy w jednej obudowie z różnicowo prądowym - zarówno na upływ prądu jak i na zwarcie. Zawsze działało.

NIL
Posty: 175
Rejestracja: niedziela, 31 sie 2008, 20:15
Lokalizacja: Mazury Iława

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: NIL » sobota, 10 paź 2015, 07:55

Problem z różnicówką na campingu może być taki że zadziała nawet kiedy "nie powinna" , przy tych mało "doskonałych skrzynkach" będzie wyłączać zasilanie ,
trzeba sprawdzić w praktyce

niebieski-n2
Posty: 300
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: Przekaźnik instalacyjny - co to jest i po co?

Postautor: niebieski-n2 » sobota, 10 paź 2015, 08:12

Lepiej jednak, żeby wyłączyła czasem, kiedy nie powinna - niż żeby nie wyłączyła, kiedy powinna. Nie zdarzyło mi się to jednak nigdy.


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości