Gaz - krótkie pytanie o wąż do instalacji oryginalnej

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2592
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Gaz - krótkie pytanie o wąż do instalacji oryginalnej

Postautor: stachu_gda » wtorek, 5 sty 2016, 21:37

Czy są jakieś przeciwwskazania, aby zamiast zalecanego przez Niewiadów węża do propanu-butanu o średnicy 8mm zastosować wąż 9mm (chodzi o naciągnięcie węża na oryginalne króćce niewiadowskie)? Oczywiście zaciskując wąż na króćciu opaską. Na oko taki wąż o niewiele większej średnicy jest idealnie szczelny, ale na oko to facet umarł w szpitalu ;)

I druga sprawa - wąż niewiadowski do gazu jest pancernie mocny - czy polecicie jakiś konkretny jego zamiennik? Bo dzisiaj testowałem kuchenkę podłączając wąż 9mm "domowy" przez reduktor do butli 11kg w kuchni, i wszystko ładnie ale ten wąż do wykorzystania w domu jest w porównaniu z kempingowym delikatny i z cieniutkimi ściankami.

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gaz - krótkie pytanie o wąż do instalacji oryginalnej

Postautor: Mobil-Zasada » środa, 6 sty 2016, 00:18

Dziwne pytanie.
Waz ma być przeznaczony do gazu. Koniec kropka. Zazwyczaj maja one kolor pomarańczowy - mój co prawda jest przezroczysty i juz nie jeden forumowicz sugerowal mi ze się nie nadaje do tego celu, ale nie kolor ma tu znaczenie.
Budowa węża, jego zbrojenie i wytrzymałość na ciśnienie i rodzaj cieczy jaka w nim plynie. Krótko mówiąc waz do gazu musi byc wężem do gazu, a nie jakis inny.

I ma byc oczywiście nowy. Waz taki należy co kilka lat wymieniac. Trzeba dbać o własne bezpieczeństwo :)
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

mariusz724

Re: Gaz - krótkie pytanie o wąż do instalacji oryginalnej

Postautor: mariusz724 » środa, 6 sty 2016, 09:29

Pytanie nie jest dziwne , a odpowiedź nie taka prosta ....Wąż do gazu koniec i kropka .
Przy zakupie węża trzeba zwrócić uwagę na to jak jest zbudowany i z czego ,są dwa rodzaje węży ten na zdjęciu z lewej jest kiepskiej jakości wykonany z jakiegoś tworzywa i mało elastyczny .Przy próbie połączenia rurki 8 mm w bakiście z reduktorem i butlą , przy wsunięciu go na rurkę i zaciśnięciu opaską gaz się ulatniał po dołożeniu jeszcze jednej opaski było już prawie Ok .ALE SZCZELNOŚĆ POZOSTAWIAŁA WIELE DO ŻYCZENIA ..
Wąż na zdjęciu po prawej stronie jest inaczej zbudowany , bardziej miękki i elastyczny i ma w środku gumę , po dobrym wciśnięciu na rurkę ten wąż nie przepuszczał gazu nawet bez opaski .Reasumując przy kupnie węża trzeba zobaczyć jego środek musi być taki jak na zdjęciu po prawej stronie , ten po lewo to zwykły plastik i tego nie należy kupować .Zaznaczam że i jeden i drugi był kupowany w sklepie z akcesoriami do gazu i obydwa były sprzedawane jako wąż do gazu .Różnica była tylko w cenie i budowie co widać na zdjęciach .
Załączniki
IMG_20160106_082826.jpg
IMG_20160106_082811.jpg

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2592
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Gaz - krótkie pytanie o wąż do instalacji oryginalnej

Postautor: stachu_gda » środa, 6 sty 2016, 11:09

Ja właśnie porównywałem taki jak Mariusz pokazuje (ten lepszy) z oryginalnym z przyczepki i ten przyczepkowy jest znacznie grubszy (ścianki) i sztywniejszy (być może częściowo z racji wieku), stąd moje pytanie, gdyż wywnioskowałem, że do kempingów mogą być robione specjalne (wytrzymalsze? z grubszymi ściankami?), w końcu w czasie jazdy trochę taki wąż musi pracować, nawet jak jest dobrze ułożony itp.
To spowodowało moje wątpliwości w temacie.

mariusz724

Re: Gaz - krótkie pytanie o wąż do instalacji oryginalnej

Postautor: mariusz724 » środa, 6 sty 2016, 11:50

Ten przyczepkowy ma swoje lata , jest grubszy bo kiedyś jakość była lepsza niż dziś .Takiego jak ten stary wąż to już się nigdzie nie kupi . :(

niebieski-n2
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: Gaz - krótkie pytanie o wąż do instalacji oryginalnej

Postautor: niebieski-n2 » środa, 6 sty 2016, 16:04

A ja bym kupił milimetr mniejszą średnicę i nałożył na gorąco tzn. zagotował koniec węża we wrzątku.
Po ostygnięciu będzie trzymało bez opaski (którą oczywiście też bym dał i to na ciepło).

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3908
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Gaz - krótkie pytanie o wąż do instalacji oryginalnej

Postautor: tomcat » niedziela, 10 sty 2016, 11:17

Ja zastosowalem wąż techniczny dedykowany do acetylenu marki SEMPERIT.
Jest wg mnie odpowiednio gruby i elastyczny oczywiście zbrojony i jak dobrze pamiętam jego wymiar wewnątrz to 8mm.


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości