Truma - ku przestrodze

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: vvarrior » niedziela, 14 lut 2016, 20:36

To jeszcze od nas dzisiejszy test. Zatkanie kominka dachowego reklamówką powoduje zdławienie płomienia w około dwie sekundy. Ale oring oringiem. Jeszcze raz sprawdźcie jakiego typu rury kominowe macie w swoich piecach. Niby rura ale po przegięciu niestety sito. Jak znajdę wrzucę fotki. Gdzieś je kiedyś publikowałem.

...
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2567
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: tantalos » niedziela, 14 lut 2016, 20:42

A to ciekawe :?: Ja mam używaną ale pod takim kątem jej nie sprawdzałem; chyba będę musiał rozebrać komin :roll:

mariusz724

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: mariusz724 » niedziela, 14 lut 2016, 20:50

Już nawet nie chce mi się pisać ...a nie mówiłem że zgaśnie po zatkaniu komina ile jeszcze ludzie muszą zrobić testów żeby do niektórych dotarło że zgaśnie i tyle ...... no ale są tacy co twierdzą że nadal się płomień pali ....nawet jak komin zatkany i gaz zakręcony :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2567
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: tantalos » niedziela, 14 lut 2016, 21:34

mariusz724 pisze:A pisałem że piec zgaśnie , termopara odcina gaz a iskrownik będzie cykał ale sam piec nie odpali dopóki nie wciśniesz pokrętła od zapalania.


No tu się nie zgodzę,termopara nie odcina mi gazu ,no chyba że u mnie jest coś wadliwe.Przy włączonym piecu zakręć zawór na butli-piec zgaśnie i włączy się iskrownik- odkręć zawór na butli to piec sam odpali bez wciskania pokrętła.

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: vvarrior » niedziela, 14 lut 2016, 22:10

U mnie po zgaszeniu płomienia kilka sekund i słychać brzdęk. To odgłos elektromagnesu który trzyma dopływ gazu otwarty do momentu aż termopara nie ostygnie i elektromagnes nie zostanie odepchnięty sprężyną. Po tym czasie gaz nie powinien lecieć i piec nie powinien odpalić do momentu ręcznego wciśnięcia pokrętła zaworu, niezależnie czy jest zapalnik ręczny czy automatyczny. Technicznie wygląda to tak że ten elektromagnes jest właśnie popychany w zaworze poprzez wciśnięcie pokrętła i po to trzeba trzymać go przez jakiś czas żeby termopara się podgrzała i wytworzyła prąd który utrzyma elektromagnes zaworu w pozycji otwarte.
A propos rur kominowych starego typu:
Obrazek
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

grzesiek0

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: grzesiek0 » niedziela, 14 lut 2016, 22:20

vvarrior pisze:....
A propos rur kominowych starego typu:
Obrazek


A to nie jest taka aluminiowa spiro?

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: vvarrior » niedziela, 14 lut 2016, 23:19

Nowe są takie:
Obrazek

Zalecenie Truma:
https://www.truma.com/pl/pl/heating/tips-faq.php
Rury spalinowe muszą być układ zawsze w górę w kierunku komina. Jeżeli w Państwa Trumatic S spaliny są odprowadzane przez rurę aluminiową, należy ją koniecznie wymienić na rurę ze stali nierdzewnej.
Po zdjęciu obudowy ogrzewania widoczny stanie się krótki odcinek rury spalinowej. Jeżeli rura spalinowa ma zwoje oznacza to, że jest wykonana ze stali nierdzewnej. Jeżeli brak jest zwojów, lecz widoczne są rowki jest to rura aluminiowa i należy ją wymienić. Prosimy przestrzegać wymiany wyłącznie w serwisach Truma.
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2567
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: tantalos » poniedziałek, 15 lut 2016, 08:01

Dobrze wiedzieć ,trzeba się w takie cóś zaopatrzyć.

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2065
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 20:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: Karolus » poniedziałek, 15 lut 2016, 09:32

Co do rury ze stali to ona powinna być podwójna, oprócz tej na zdjęciu to jeszcze alu z papierem. Jedna w drugą wsadzona.
Załączniki
slide_19.JPG

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2970
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: robert » poniedziałek, 15 lut 2016, 11:06

tir eoghain pisze:
mariusz724 pisze:A pisałem że piec zgaśnie , termopara odcina gaz a iskrownik będzie cykał ale sam piec nie odpali dopóki nie wciśniesz pokrętła od zapalania.


No tu się nie zgodzę,termopara nie odcina mi gazu ,no chyba że u mnie jest coś wadliwe.Przy włączonym piecu zakręć zawór na butli-piec zgaśnie i włączy się iskrownik- odkręć zawór na butli to piec sam odpali bez wciskania pokrętła.


Nie odcina, bo jest uszkodzona. Po schłodzeniu się termopary, aby odpalić piec trzeba wcisnąć pokrętło. Samo schłodzenie trwa kilka sekund, słychać iskrownik i jest to czas (bardzo krótki) w którym piec może jeszcze "zaskoczyć" nim zostanie odcięty dopływ gazu (przez schłodzoną termoparę).
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2970
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: robert » poniedziałek, 15 lut 2016, 11:12

vvarrior pisze:Zalecenie Truma:
https://www.truma.com/pl/pl/heating/tips-faq.php
Rury spalinowe muszą być układ zawsze w górę w kierunku komina. Jeżeli w Państwa Trumatic S spaliny są odprowadzane przez rurę aluminiową, należy ją koniecznie wymienić na rurę ze stali nierdzewnej.
Po zdjęciu obudowy ogrzewania widoczny stanie się krótki odcinek rury spalinowej. Jeżeli rura spalinowa ma zwoje oznacza to, że jest wykonana ze stali nierdzewnej. Jeżeli brak jest zwojów, lecz widoczne są rowki jest to rura aluminiowa i należy ją wymienić. Prosimy przestrzegać wymiany wyłącznie w serwisach Truma.


A jakieś uzasadnienie? Poza nabijaniem kasy firmie?
Jeśli została wykryta wada fabryczna/projektowa rur aluminiowych to uważam, że nie należy pierd* o zaleceniach, tylko wymienić - na koszt firmy - wszystkie wadliwe rury.

PS. Oczywiście wymienię zgodnie z zaleceniem Trumy, ale mam dziwne uczucie, że znów nas (klientów) dymają...
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2567
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: tantalos » poniedziałek, 15 lut 2016, 18:10

Zabiłeś mi klina Robert :roll: Muszę to obczaić jak wrócę z trasy.Czyli termopara jest odpowiedzialna za odcięcie gazu w razie braku płomienia?Mimo że iskrownik cały czas pracuje do upadłego?Piecyk kupiłem po remoncie od pana z Poznania (polecany tutaj, nie pamietam miejscowości dokładnie) chyba by mi nie sprzedał felernego :?:

BobBudowniczy
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 6 mar 2014, 07:41

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: BobBudowniczy » poniedziałek, 15 lut 2016, 19:23

tir eoghain pisze:Zabiłeś mi klina Robert :roll: Muszę to obczaić jak wrócę z trasy.Czyli termopara jest odpowiedzialna za odcięcie gazu w razie braku płomienia?Mimo że iskrownik cały czas pracuje do upadłego?Piecyk kupiłem po remoncie od pana z Poznania (polecany tutaj, nie pamietam miejscowości dokładnie) chyba by mi nie sprzedał felernego :?:

Pytaj u źródła

mariusz724

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: mariusz724 » poniedziałek, 15 lut 2016, 19:48

Mógł sprzedać dobry i sprawny a termopara mogła walnąć w każdym momencie , jeśli kupowałeś nie dawno to jak znam Andrzeja pewnie wymieni Ci za friko . :)

Awatar użytkownika
Aganetka
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 209
Rejestracja: wtorek, 14 lip 2015, 00:27
Lokalizacja: Magnum Sal

Re: Truma - ku przestrodze

Postautor: Aganetka » sobota, 20 lut 2016, 23:05

Dużo było już postów na temat gaśnięcia pomienia i w końcu zmobilizowało mnie to żeby sprawdzić jak jest u mnie. Montując kiedyś trumę zakupiłem nową rurę spalinową (stalową) 55mm + alu-papierową 65mm, oczywiście nowy oring gumowy i oryginalny kominek dachowy trumy. Do otworu w podłodze dokupiłem oryginalne blachy które po złożeniu stworzyły "kołnierz". Dzisiaj sprawdziłem jak to jest z tym gaśnięciem pieca. Odpaliłem trumę na samą świeczkę, odkręciłem daszek komina i wylot zakryłem ręką. Piec zareagował prawie natychmiast. Po ok 2 sekundach zgasł plomień, odezwał się iskrownik. Gdy szybko odsłoniłem komin, piec sam odpalił ponownie, gdy przytrzymałem zatkany komin ok 7-8 sekund - termopara ostygła i piec już nie wstał. Analogicznie tak samo było podczas próby na palniku głównym. Trochę mnie to uspokoiło, przynajmniej na razie wszystko działa. Chciałem jeszcze sprawdzić szczelność połączenia rury kominowej z piecem ale nie bardzo wiedziałem jak to zrobić. W końcu wpadł mi do głowy wyszukany pomysł. Na dachu na kominie położyłem elektryczną pompkę do materaca i tak wdmuchiwałem powietrze do komina. W okolicach oringu napuściłem trochę dymu z papierosa i obserwowałem czy są jakieś zawirowania powietrza. Wygląda że wszystko ok. Metoda może trochę dziwna ale wydaje mi się ze skuteczna. Jedyne poświęcenie musiałem zdobyć papierosa i "śmierdziela" odpalić :)
Koncepcja deszczu zależna jest od człowieka.
Pesymistów olewa, na optymistów leci.
2017: 25 nocy / 2494 km, [size=50]2018: 19 nocy /? km, 2019: 30 nocy / 2540 km,2020: 11 nocy/0km


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości