Czy potrzebna antena do radia i jaka

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 795
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: misha22 » wtorek, 12 kwie 2016, 18:06

Hm, no tak, pendrive odpada, obejście trudności koniecznie. Do każdej potańcówki trzeba się przygotowac;)
Dzieki za sugestie...
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
Bartasok
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 24 sie 2015, 08:55
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: Bartasok » wtorek, 12 kwie 2016, 23:28

Też mam zamiar zamontować antenę na dachu. Pewnie trzeba ją uziemić. Jak sobie z tym poradziliście? Czy np. wystarczy przewód połączony z ramą?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
MB W203
MB W124
N126e
Dniepr

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: Mobil-Zasada » środa, 13 kwie 2016, 10:14

Bartasok pisze:Też mam zamiar zamontować antenę na dachu. Pewnie trzeba ją uziemić. Jak sobie z tym poradziliście? Czy np. wystarczy przewód połączony z ramą?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka


Masę antena ma z radia. Idzie przewodem antenowym.
Jak juz napisali kilka postów wczesniej, antena aby sprawnie dzialala potrzebuje przeciwwagi, czyli powierzchni od której gala radiowa "odbije sie" i trafi do anteny.
Aby coś takiego wykonać wystarczy pod mocowanie anteny przymocowac kilka przewodów i porozciagac wzdłuż przyczepy. W ten sposób stworzymy antenie sztuczna przeciwwagę.
Sprawdzony sposób równie na anteny do cbradia montowane w ciężarówkach w dziwacznych plastikowych miejscach, jak lusterka itd.
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: stachu_gda » środa, 13 kwie 2016, 10:58

Mobil-Zasada pisze:Jak juz napisali kilka postów wczesniej, antena aby sprawnie dzialala potrzebuje przeciwwagi, czyli powierzchni od której gala radiowa "odbije sie" i trafi do anteny.
Aby coś takiego wykonać wystarczy pod mocowanie anteny przymocowac kilka przewodów i porozciagac wzdłuż przyczepy. W ten sposób stworzymy antenie sztuczna przeciwwagę.
Sprawdzony sposób równie na anteny do cbradia montowane w ciężarówkach w dziwacznych plastikowych miejscach, jak lusterka itd.


Kurcze widzisz nie wiedziałem w ogóle o tym. Może dobrze by było to gdzieś opracować i wrzucić w porady czy coś?

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: Mobil-Zasada » środa, 13 kwie 2016, 15:02

O kurczę, dales mi zadanie :)

Moze postaram się cos opisac, ale boje się ze nie mam zdjęć jak ja to zrobiłem u siebie, a to by ulatwilo taki opis.
W weekend bede przy przyczepie to postaram,sie troche zdjęć zrobić i cos napisac na ten temat.
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Awatar użytkownika
Bartasok
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 24 sie 2015, 08:55
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: Bartasok » czwartek, 14 kwie 2016, 13:21

Mobil-Zasada pisze:
Bartasok pisze:Też mam zamiar zamontować antenę na dachu. Pewnie trzeba ją uziemić. Jak sobie z tym poradziliście? Czy np. wystarczy przewód połączony z ramą?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka


Masę antena ma z radia. Idzie przewodem antenowym.
Jak juz napisali kilka postów wczesniej, antena aby sprawnie dzialala potrzebuje przeciwwagi, czyli powierzchni od której gala radiowa "odbije sie" i trafi do anteny.
Aby coś takiego wykonać wystarczy pod mocowanie anteny przymocowac kilka przewodów i porozciagac wzdłuż przyczepy. W ten sposób stworzymy antenie sztuczna przeciwwagę.
Sprawdzony sposób równie na anteny do cbradia montowane w ciężarówkach w dziwacznych plastikowych miejscach, jak lusterka itd.


Wielkie dzięki za tą informację. Czytałem te posty o przeciwwadze, ale nic mi to nie mówiło, aż do teraz. Na pewno skorzystam z Waszej rady.
MB W203
MB W124
N126e
Dniepr

grzesiek0

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: grzesiek0 » piątek, 15 kwie 2016, 08:40

Mobil-Zasada pisze:O kurczę, dales mi zadanie :)

Moze postaram się cos opisac, ale boje się ze nie mam zdjęć jak ja to zrobiłem u siebie, a to by ulatwilo taki opis.
W weekend bede przy przyczepie to postaram,sie troche zdjęć zrobić i cos napisac na ten temat.


Zrób koniecznie.

Też jestem ciekawy.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: stachu_gda » piątek, 15 kwie 2016, 09:12

Mobil-Zasada pisze:O kurczę, dales mi zadanie :)

Moze postaram się cos opisac, ale boje się ze nie mam zdjęć jak ja to zrobiłem u siebie, a to by ulatwilo taki opis.
W weekend bede przy przyczepie to postaram,sie troche zdjęć zrobić i cos napisac na ten temat.


A powiedz mi, jeśli się zrobi tak jak napisał CornBlumenBlau czyli schowa bat w szafie - to czy w tym momencie rama nie będzie przeciwwagą dla anteny? Proszę się nie śmiać z pytania, ja w te klocki to zupełny amator jestem :)

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: Mobil-Zasada » piątek, 15 kwie 2016, 11:28

Tzn z praktycznego punktu widzenia, podejrzewam ze dobra antena schowana w szafie, a nawet byle rzucona w niej powinna działać. Mysle ze wiekszosc z nas nie raz podczepiala kawałki drutów, przewodów jako anteny i radio odbieralo fale radiowe. A to dlatego, ze to pasmo nie jest takie wymagające.
Ja mowie o idealnych warunkach dla anteny, czyli takich jak ma antena na samochodzie. W samochodzie mamy blaszany dach, który jest pod antena. Nie raz tez zwróciłem uwagę, będąc daleko poza warszawa, ze jak zmienilem kierunek jazdy to odbiór Warszawskiego radia ulegl,zmianie.
Dlatego proponuje przy montażu anteny stworzenie jej warunków podobnych do tych, jakie ma w samochodzie. Ale może i bez tego antena bedzie pracowała poprawnie.
Pytanie do tych co juz maja anteny w przyczepach, jak macie je zamontowane i jak oceniacie odbiór radia?
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 795
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: misha22 » piątek, 15 kwie 2016, 20:54

Kurcze, ja mam dach akurat z aluminium, czyli powinno być dobrze, jest tylko 1Ale:

Masa- stopka anteny jest w tworzywie /kawałek poliweglanu i nie łaczy się z dachem. I teraz pytanie -stopka masy anteny musi być połączona z blachą dachu? Jak to u panów TiRowców jest na tych lusterkach?
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: Mobil-Zasada » poniedziałek, 18 kwie 2016, 09:52

Jesli to nie klopot, to polecam Ci sprawdzic czy tak zamontowana antena bedzie dobrze odbierac. Jesli nie, to najprostszym sposobem bedzie podłączyć jej stopke krotkim kabelkiem do aluminiowego dachu.
W ciężarówce jest to calkiem inaczej, bo anteny do cb radia maja spore wymagania co do montażu. W większości przypadków taka antena zamontowana na lusterku nie jest w,stanie sie zestroic a,kierowcy nieświadomie jeżdżą z takimi antenami. Sprawdzałem na własnej skórze ze takie próby montażu anten CB na różnego rodzaju lusterkach, rurkach itd sie nie daly dostroić nawet,po podłączeniu "masy" do podstawy anteny. Dopiero sztuczna przeciwwaga w postaci porozciaganych kabelków pomogla.
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 795
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: misha22 » poniedziałek, 25 kwie 2016, 19:11

Mobil-Zasada pisze:Jesli to nie klopot, to polecam Ci sprawdzic czy tak zamontowana antena bedzie dobrze odbierac. Jesli nie, to najprostszym sposobem bedzie podłączyć jej stopke krotkim kabelkiem do aluminiowego dachu.


Po próbie w plenerze stwierdzam konieczniość zmasowania stopki anteny: a samochodzie łapałem wszystko, w przeczepie: dwie rozgłośnie z tego jedna bardzo na siłę...;)
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: Mobil-Zasada » poniedziałek, 25 kwie 2016, 23:57

misha22 pisze:
Mobil-Zasada pisze:Jesli to nie klopot, to polecam Ci sprawdzic czy tak zamontowana antena bedzie dobrze odbierac. Jesli nie, to najprostszym sposobem bedzie podłączyć jej stopke krotkim kabelkiem do aluminiowego dachu.


Po próbie w plenerze stwierdzam konieczniość zmasowania stopki anteny: a samochodzie łapałem wszystko, w przeczepie: dwie rozgłośnie z tego jedna bardzo na siłę...;)

Dzięki za test. :)


Moje wypociny odnośnie tematu:
viewtopic.php?f=39&t=6457
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Awatar użytkownika
Drednot
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 658
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2015, 02:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy potrzebna antena do radia i jaka

Postautor: Drednot » wtorek, 26 kwie 2016, 00:35

Mobil-Zasada pisze:Moje wypociny odnośnie tematu:
viewtopic.php?f=39&t=6457


Gitowo! Piękna postawa :)
REMONT NIE DLA WRAŻLIWYCH: viewtopic.php?f=36&t=5157


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości