Nawiew chłodnego powietrza?

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: oko » poniedziałek, 13 sie 2018, 17:29

Dawno temu, zainteresowałem się tematem chłodzenia wnętrza budy. Przeszukując neta, natknąłem się, na forum Camperteam, na taki temat: https://www.camperteam.pl/forum/viewtop ... lima+nocna. Szczególnie zainteresował mnie ten post: https://www.camperteam.pl/forum/viewtop ... 277#367277 Oczywiście, pominąłbym wszelkie urządzenia typu ogniwa Peltiera, lodówki itp. Chodzi mi o taką rzecz:
Pod przyczepą wentylator komputerowy. Mam taki:

wentylator.jpg


Od wentylatora rura poprowadzona w szafie, pod sufit nad łóżkiem, zakończona kratką nawiewu. Mam takie:

nawiew.jpg


Ja rozumiem, że powietrze pod przyczepą może być niewiele chłodniejsze od tego nad i obok przyczepy, ale jest wyjście. Na własnym przykładzie, można się przekonać, że powietrze wypuszczane szeroko otwartymi ustami jest gorące, a dmuchane ustami "w dzióbek" jest chłodne. A gdyby tak zastosować zaraz za wentylatorem zwężenie przekroju rury, może udało by się delikatnie "sprężyć" powietrze i na wylocie było by chłodniejsze? Rysunek mało proporcjonalny, ale mniej więcej coś takiego:

KLIMA NOCNA.jpg


W całym tym moim rozważaniu, nie chodzi o stworzenie, nie wiadomo jak skutecznej klimatyzacji, ale o możliwość schłodzenia powietrza w przyczepie, np. na godzinę przed spaniem.
Nie wiem, może się mylę, może wyważam otwarte drzwi, ale nie trafiłem na takie rozwiązanie na forum. A może trzeba inaczej do tego podejść?
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: tantalos » poniedziałek, 13 sie 2018, 17:46

To tak jak byś włączył wentylator w pokoju, czy przez to temp. spadnie? Nie, wentylator nie chłodzi powietrza tylko jego pęd który wytwarza. Przed remontem zastanawiałem się nad airmixem ale większość opinii była negatywna co do jego skuteczności. A ty chcesz zrobić prawie to samo. No nie wiem...

Poprawiłem podwójne spacje. reflexes

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: oko » poniedziałek, 13 sie 2018, 18:14

Damian, nie do końca. Wentylator mieli powietrze, a to ma zasysać powietrze spod przyczepy, które jest teoretycznie (według tego co czytałem), chłodniejsze. Szczególnie wieczorem, różnica temperatur pod przyczepą a w przyczepie może być na tyle wystarczająca żeby to zadziałało. Oczywiście, nie dowiem się, dopóki nie zrobię testu. Na razie to są takie teoretyczne rozważania.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
CONFEX
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 902
Rejestracja: piątek, 23 lut 2018, 19:37
Lokalizacja: Aleksandrów Kuj

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: CONFEX » poniedziałek, 13 sie 2018, 22:18

Mi tam się pomysł podoba i powinien dawać radę, tylko wolałbym zastosować wentylatorek turbinowy, jak patrzałem na yt jest różnica kolosalna, sam chyba wymienię u siebie w tym pseudo okapie.
Załączniki
thumb_page_small_15092065963R025_Blower_fan_5015_b.jpg
thumb_page_small_15092065963R025_Blower_fan_5015_b.jpg (5.32 KiB) Przejrzano 14157 razy

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: oko » poniedziałek, 13 sie 2018, 22:31

CONFEX, masz jakiś namiar na taki wentylator?
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
CONFEX
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 902
Rejestracja: piątek, 23 lut 2018, 19:37
Lokalizacja: Aleksandrów Kuj

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: CONFEX » poniedziałek, 13 sie 2018, 23:06

http://reptor.com.pl/p/14/187/fan5015 ten chyba najtańszy na alledrogo, jakieś używki po 17 zeta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 sie 2018, 08:08 przez CornBlumenBlau, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: "urzywki" - CBB

Samoogon

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: Samoogon » wtorek, 14 sie 2018, 10:17

Mam taki w drukarce 3D, jego wymiary to 4x4cm także jest malutki.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: RAFALSKI » wtorek, 14 sie 2018, 10:40

oko pisze:nie chodzi o stworzenie, nie wiadomo jak skutecznej klimatyzacji, ale o możliwość schłodzenia powietrza w przyczepie, np. na godzinę przed spaniem.
W takim razie wystarczy po prostu otworzyć okna i dach na tę godzinkę i buda na pewno lepiej się przewietrzy i schłodzi niż za sprawą tych wentylatorów. Moim zdaniem pomysł nietrafiony.

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: tomcat » wtorek, 14 sie 2018, 10:45

RAFALSKI pisze:
oko pisze:nie chodzi o stworzenie, nie wiadomo jak skutecznej klimatyzacji, ale o możliwość schłodzenia powietrza w przyczepie, np. na godzinę przed spaniem.
W takim razie wystarczy po prostu otworzyć okna i dach na tę godzinkę i buda na pewno lepiej się przewietrzy i schłodzi niż za sprawą tych wentylatorów. Moim zdaniem pomysł nietrafiony.

Wg mnie w zapiekance chyba nie ma potrzeby stosować takich rozwiązań :?:
Uchylenie okien i otwarcie dachu jest wystarczająco skuteczne (opinia na podstawie własnych doświadczeń).

Awatar użytkownika
Mr.Makarena
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 446
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 12:53

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: Mr.Makarena » wtorek, 14 sie 2018, 12:44

" Komora sprężania " mnie powaliła :-)
Pozdrawiam :

Mr.Makarena

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: oko » wtorek, 14 sie 2018, 15:54

Mr.Makarena pisze:" Komora sprężania " mnie powaliła :-)
Ej, przecież napisałem w cudzysłowie. :)

RAFALSKI pisze:W takim razie wystarczy po prostu otworzyć okna i dach na tę godzinkę i buda na pewno lepiej się przewietrzy i schłodzi niż za sprawą tych wentylatorów. Moim zdaniem pomysł nietrafiony.

tomcat pisze:Wg mnie w zapiekance chyba nie ma potrzeby stosować takich rozwiązań :?:
Uchylenie okien i otwarcie dachu jest wystarczająco skuteczne (opinia na podstawie własnych doświadczeń).

Oczywiście macie rację, taki wentylator nie ma szans schłodzić rozgrzanego wnętrza, ale, może da radę, przez całą noc pompować chłodne powietrze w rejon łóżka. W domu, przy takich upałach nie da się w nocy spać nawet przy otwartym oknie. Pomaga tylko stojący obok wentylator. Może to będzie odpowiednik tegoż?
Tak czy inaczej, na pewno to sprawdzę.
Kiedyś, dawno dawno temu, czytałem o podobnym pomyśle, o ile się nie mylę, na łamach Młodego Technika. Tam chodziło o nawiew chłodniejszego powietrza, do pokoju na piętrze. Też zakładano, że na dole jest chłodniej, niż w mieszkaniu. i nie było to w dziale "Pomysły genialne zwariowane i takie sobie" ;)
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

sookinsyn

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: sookinsyn » wtorek, 14 sie 2018, 16:18

W przyczepie przy otwartych oknach i dachu, temperatura w nocy jest taka sama jak na zewnątrz. W mieszkaniu co innego, nagrzane mury, ulica, brak przewiewu... W przyczepie masz dookoła siebie trawę i drzewa, nocą jest dużo chłodniej niż w mieście. 500 metrów od mojego osiedla jest park. Wieczorem temperatura jest tam 5 stopni niższa niż między blokami. Wg mnie tak jak pisałeś, wyważasz otwarte drzwi.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: Murano » wtorek, 14 sie 2018, 16:30

Patent na chłodne powietrze to bardzo ciekawy temat.
O ile airmixy, wentylatorki i inne pomysły coś w sobie mają, to mnie w głowie siedzi system z rurą i kostkarką do lodu.... :-)
Rura z zasobnikiem na zasyp kostek, perforowanym dnem na skropliny, wentylatorem, który tłoczy powietrze przez "chłodnicę". Trzeba niestety zainwestować w kostkarkę ok 400 zł ale i dzięki temu lód do drinków będzie ;-).
Minusem jest tylko cykliczna obsługa zasobnika.
Taka kostkarka ma pobór ok 110W więc spokojnie na przetwornicy z solara pójdzie.
Teraz słucham krytyki.... :roll:

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: oko » wtorek, 14 sie 2018, 17:07

sookinsyn pisze:W przyczepie przy otwartych oknach i dachu, temperatura w nocy jest taka sama jak na zewnątrz.

No właśnie, a ja bym chciał mieć chłodniej. Wiem, ze to nie to samo, ale w aucie, było nam nocami gorąco, mimo uchylonych tylnych szyb. W lesie.

Murano pisze:Patent na chłodne powietrze to bardzo ciekawy temat.
O ile airmixy, wentylatorki i inne pomysły coś w sobie mają, to mnie w głowie siedzi system z rurą i kostkarką do lodu.... :-)
Rura z zasobnikiem na zasyp kostek, perforowanym dnem na skropliny, wentylatorem, który tłoczy powietrze przez "chłodnicę". Trzeba niestety zainwestować w kostkarkę ok 400 zł ale i dzięki temu lód do drinków będzie ;-).
Minusem jest tylko cykliczna obsługa zasobnika.
Taka kostkarka ma pobór ok 110W więc spokojnie na przetwornicy z solara pójdzie.
Teraz słucham krytyki.... :roll:

Klima wyparna, inaczej mówiąc. W wielorybie to pewnie ma sens, w zapiekance raczej postawię na coś prostszego.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
Mr.Makarena
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 446
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 12:53

Re: Nawiew chłodnego powietrza?

Postautor: Mr.Makarena » wtorek, 14 sie 2018, 17:27

Murano pisze:Patent na chłodne powietrze to bardzo ciekawy temat.
O ile airmixy, wentylatorki i inne pomysły coś w sobie mają, to mnie w głowie siedzi system z rurą i kostkarką do lodu.... :-)
Rura z zasobnikiem na zasyp kostek, perforowanym dnem na skropliny, wentylatorem, który tłoczy powietrze przez "chłodnicę". Trzeba niestety zainwestować w kostkarkę ok 400 zł ale i dzięki temu lód do drinków będzie ;-).
Minusem jest tylko cykliczna obsługa zasobnika.
Taka kostkarka ma pobór ok 110W więc spokojnie na przetwornicy z solara pójdzie.
Teraz słucham krytyki.... :roll:



Pomysł ciekawy , ale mocy troche mało . Obawiam sie ze kostki rozpuszczałyby sie szybciej niz produkowaly :-) Tzn . mozna by produkować w nocy , ale wtedy solar odpada ...
Pozdrawiam :

Mr.Makarena


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości