Strona 1 z 2

Butla gazowa

: wtorek, 8 sty 2019, 11:45
autor: Beti
Hej witajcie, chciałem zmienić butle gazową na 11kg w naszej 132 ale nie mam pomysłu gdzie ją dać, może ktoś coś podpowie. Wiem, że kolega Rafalski ma założoną taką butlę w swojej132. Dziękuje za wszystkie podpowiedzi.

Re: Butla gazowa

: wtorek, 8 sty 2019, 12:00
autor: RAFALSKI
Hej :) Do fabrycznego kufra N-132 wchodzi butla 11kg bez kołnierza i taką wożę. Jeśli chciałbyś klasyczną z kołnierzem to albo zmiana kufra na ten od 126N albo jakaś rzeźba w stylu podniesienia klapy, choć nie wiem czy to w ogóle wykonalne tak żeby dobrze wyglądało.
Ja zdecydowałem się na wymianę kufra bo dostępność butli bez kołnierza jest słaba.

Re: Butla gazowa

: środa, 9 sty 2019, 11:04
autor: bania
W każdym punkcie wymiany butli mają z kołnierzem lub bez. Nigdy nie miałem problemów z wymianą, zresztą kupiłem sobie przejściówkę i sam teraz tankuję.

1547028245913298454470.jpg

Re: Butla gazowa

: środa, 9 sty 2019, 11:10
autor: RAFALSKI
Owszem mają, tylko zazwyczaj ok. 1/4 ilości tych kołnierzowych ;) Szybko się rozchodzą i lipa. Z tankowaniem też nie jest kolorowo. Np. przelewanie do małych można ogarnąć sobie w domowym zaciszu a z tankowaniem 11-ki (też zabronione) na "publicznej" stacji może być problem.

Re: Butla gazowa

: środa, 9 sty 2019, 13:27
autor: Beti
Właśnie mnie ratuje tylko butla bez kołnierza a z tym przelewaniem to się trzeba na tym znać żeby nie wylecieć w powietrze.

Re: Butla gazowa

: środa, 9 sty 2019, 13:42
autor: RAFALSKI
Tak, trzeba uważać. Gdy widzieliśmy się latem w Bieszczadach, byłem właśnie świeżo po "oparzeniu" dłoni gazem, wszystko przez trefny zawór w butli ale moja wina, że nie założyłem rękawic.
Z tą butlą to wszystko zależy ile będziesz zużywał gazu. Jeśli mało i wymiana będzie nieczęsta to daj tą bez kołnierza. Jeśli natomiast będziesz wymieniał często i w różnych zadupiastych miejscach to proponuję zmianę kufra i stosowanie butli z kołnierzem.

Re: Butla gazowa

: środa, 9 sty 2019, 13:48
autor: reflexes
Używałem przez chwilę (2 lata) butli bez kołnierza, bo w mojej poprzedniej przyczepie z kołnierzem też się nie mieściła. Mimo, że są one mniej dostępne to nigdy nie miałem problemu z wymianą. Biorąc pod wzgląd, że punkty wymiany butli są nawet w najbardziej zapomnianych przez ludzi wioskach i to często w ilościach kilku to zawsze gdzieś się udało wymienić. Ja osobiście woziłem jeszcze awaryjnie ale też na przykład do grilla gazowego lub pod palnik do gotowania na zewnątrz 3 kg butlę.

Przypominam sobie, że Janek vvarrior u siebie w zapiekance rozwiązał to przez otwór w kufrze. Na czas transportu butla na leżąco, na postoju na stojąco.
viewtopic.php?p=54865#p54865

Re: Butla gazowa

: środa, 9 sty 2019, 13:49
autor: RAFALSKI
Otwór w kufrze tak ale gdy nie mamy hamulca ;)

Re: Butla gazowa

: sobota, 23 lut 2019, 18:57
autor: Beti
Witam , jestem świeżo po wymianie butli na 11kg i tu zrobił się problem, bo lodówka przestała odpalać na tej butli ,płomień na palnikach jest do połowy ,zamieniłem z powrotem na butle 3kg i wszystko wrócoło do normy,reduktor też nowy i nic z tego, mam wrażenie że ta cała instalacja jest zrobioma pod butle 3 kg , truma też dziwnie odpalała na tej butli, reduktor 37mbar z przepływem gazu 1.5 gazu na h,a na starym jest 0.8 gazu na 1h, ale chyba takich reduktorów już nie ma, ale założyłem nawet stary reduktor na nową butle i też nic ,lodówka nie odpala .

Re: Butla gazowa

: sobota, 23 lut 2019, 19:17
autor: tantalos
Nie ma się co zastanawiać tylko wymień ją na inną. Może zawór coś niedomaga? Ja wymieniałem butlę tylko raz kiedy spod zaworu uchodził gaz.Butla została zważona żeby stwierdzić że nie używana i było bez problemu.

Re: RE: Re: Butla gazowa

: sobota, 23 lut 2019, 19:18
autor: reflexes
Beti pisze:Witam , jestem świeżo po wymianie butli na 11kg i tu zrobił się problem, bo lodówka przestała odpalać na tej butli ,płomień na palnikach jest do połowy ,zamieniłem z powrotem na butle 3kg i wszystko wrócoło do normy,reduktor też nowy i nic z tego, mam wrażenie że ta cała instalacja jest zrobioma pod butle 3 kg , truma też dziwnie odpalała na tej butli, reduktor 37mbar z przepływem gazu 1.5 gazu na h,a na starym jest 0.8 gazu na 1h, ale chyba takich reduktorów już nie ma, ale założyłem nawet stary reduktor na nową butle i też nic ,lodówka nie odpala .
Nie ma czegoś takiego jak instalacja pod butlę 3 i 11 kg. Gaz jest taki sam więc albo jest jakiś felerny (spróbuj inną butlę podłączyć) albo w tej chwili jeszcze zimno więc propan - butan gorzej się rozpręża tzn. propan się rozpręża, butan nie a podobno czasem butle są oszukane, bo butan jest tańszy i jest go zdecydowanie więcej niż powinno.

Re: Butla gazowa

: sobota, 23 lut 2019, 19:50
autor: Beti
Ok ,ale wszystkie stoją w tej samej temp, i jak podłącze 3 kg jest ok ,to chyba gaz w 11kg jest do bani ..wiem że ta stacja po prostu kantuje na gazie.Ale wymieniam 3 kilówki i jest ok,może rzeczywiście jest felerny gaz w tej dużej,patrzyłem na płomień ale był ok ,jak jest coś kombinowane z gazem to płomień nie jest jednolity tylko z domieszkami przeważnie zółty

Re: Butla gazowa

: czwartek, 28 lut 2019, 14:00
autor: Beti
Hej. Wystawiłem butle dziś na słoneczko, ale dalej kicha, po prostu nie odpala na 11kg, przełożę na 3 kg i od razu działa. Pali od pierwszego strzału na 3 kg. Może po prostu gaz jest oszukany i tyle w temacie.

Re: Butla gazowa

: czwartek, 28 lut 2019, 14:09
autor: Fiacior75
Beti pisze:Hej. Wystawiłem butle dziś na słoneczko, ale dalej kicha, po prostu nie odpala na 11kg, przełożę na 3 kg i od razu działa. Pali od pierwszego strzału na 3 kg. Może po prostu gaz jest oszukany i tyle w temacie.

Weź od kogoś inną butlę 11kg, podmień i sprawdź, to co opisujesz wskazuje na uszkodzony zawór w butli lub uszkodzony reduktor... Podmieniaj i sprawdzaj, to musi działać! :D

Re: Butla gazowa

: czwartek, 28 lut 2019, 17:14
autor: Aganetka
Innym rozwiązaniem problemu wielkości butli to przejść na butle "nano". Są mniejsze i gazu mają ok 9 kg. Jak każda ma swoje plusy i minusy ale pewnie są łatwiej dostępne niż jedenastki bez kołnierza.