Kratki Dometic do lodówki.

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Murano » piątek, 13 wrz 2019, 13:05

Kompletuję ostatnie klocki do wieloryba i mam problem. Otóż, może mi ktoś wytłumaczyć czym wg Dometica różni się kratka górna od dolnej skoro (poza kominkiem) wyglądają tak samo? Taki sam kierunek użebrowania. Producent podaje, że Ls100 to górna (ok, jest komin czyli logiczne choć u mnie komin z drugiej strony będzie więc odpada). Pomyślałem dam dwie dolne ls200 ale o ile dolne żebrowanie jest "do góry" czyli wciąga powietrze to górna powinna mieć odwrotnie a nie ma....
Chce dać wiatraki stąd moje pytanie...
Ktoś może z "pieczarkarzy" się wypowie?
Dla porównania biała to LS100 górna a czarna to LS200 dolna.

Screenshot_20190913-125523.jpeg

Screenshot_20190913-125420.jpeg

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: kooba » piątek, 13 wrz 2019, 13:28

Analizowałem te kratki jak montowałem u siebie lodówkę. Różnią się tylko obecnością komina. Jeżeli u Ciebie komin nie pasuje to szkoda kasy i dziury w skorupie na kratkę dometica

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Murano » piątek, 13 wrz 2019, 13:31

kooba pisze:Analizowałem te kratki jak montowałem u siebie lodówkę. Różnią się tylko obecnością komina. Jeżeli u Ciebie komin nie pasuje to szkoda kasy i dziury w skorupie na kratkę dometica

Cenę przemilczę... Bo chodzi mi o coś innego. Mianowicie dostęp serwisowy do lodówki zarówno od strony palnika jak i komina. Nie znalazłem nic sensownego innych producentów. Kurde, wiem... Niby po co ale ja to bójna d.... jestem i wolę w razie W mieć dostęp a nie rozkopywać pół zabudowy meblowej.
Komin nie pasuje bo sytuacja jest identyczna jak u ciebie (ta sama lodówka więc wiesz o co chodzi). Tak zostaje więc kratka kominka będzie niezależną dlatego mogę poszaleć z kratkami wentylacyjnymi.
Oprócz dostępu serwisowego planuję jeszcze wiatraki więc conajmniej 12 cm w świetle kratki muszę uzyskać. Te niewiadówkowe jakoś tak.... :cry: nie leżą mi do projektu.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: kooba » piątek, 13 wrz 2019, 13:50

Ja szukałem szarych żeby pasowały pod kolor budy i trafiłem na jachtowe. Może zobacz co mają w tej gałęzi cen x3.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Murano » piątek, 13 wrz 2019, 14:42

No szukam właśnie. Na pewno będą czarne lub grafitowe ale jak mówię, oprócz walorów estetycznych muszą być także wygodne w użytkowaniu, czytaj dostęp do lodówki.
Gdyby przymknąć oko (choć ciężko) na szybki demontaż to Jula miała fajny produkt, cenowo i wizualnie... Miała... :cry:

Screenshot_20190913-152227.jpeg

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: RAFALSKI » piątek, 13 wrz 2019, 15:28

Murano pisze:Mianowicie dostęp serwisowy do lodówki zarówno od strony palnika jak i komina.

Murano pisze:wolę w razie W mieć dostęp a nie rozkopywać pół zabudowy meblowej.

Nie wiem jakie tam planujesz meble ale jeśli zostawisz oryginalną szafkę i płytę kuchenną to dostęp jest super. Wyjmuję lodówkę w pięć minut z zegarkiem w ręku.
A więc tak: płyta kuchenna na trzy wkręty, potem po bokach lodówki cztery wkręty które ją trzymają, następnie podłączenie gazu (jedna nakrętka przy wielozaworze) i na koniec odkręcenie wiatraczka od korpusu lodówki. Generalnie chwila moment i mam lodówkę na zewnątrz.

Po podniesieniu płyty kuchennej dostęp jest dobry.
Obrazek

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Murano » piątek, 13 wrz 2019, 15:44

W sumie....
Tylko moja szafka kuchenna nie istnieje :?
Plan jest dość ciekawy bo mam całego "zgnilucha" do wykorzystania więc mebelki będą pasowane pod niewiadowskie krągłości z kanciastego wnętrza :D. Ale waga powinna się zgadzać. Szafka jest podobna, kwestia nowego blatu i zamontowania armatury.
Ale dzięki Rafał za radę... Jeśli uda się dostać te antracytowe z Juli jakimś cudem to biore! Cena jest śmieszna a wizualnie mi to odpowiada.

Awatar użytkownika
Pavulon
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 506
Rejestracja: wtorek, 30 lip 2019, 13:01
Lokalizacja: Rudy Raciborskie

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Pavulon » piątek, 13 wrz 2019, 16:09

Ta kratka jest wycofana z asortymentu... Tak podpowiada mi komputer.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Murano » piątek, 13 wrz 2019, 16:46

Pavulon pisze:Ta kratka jest wycofana z asortymentu... Tak podpowiada mi komputer.

Tyle to na stronie się dowiedziałem ale czasami na miejscu w ich komputerze może się gdzieś znajdzie...

Samoogon

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Samoogon » piątek, 13 wrz 2019, 22:42

Z tymi kratkami to dziwna sprawa, rzeczywiście fajne, wygodne estetyczne. Już o tym pisałem, dzwoniłem kiedyś zapytać o co chodzi z tym kominkiem, który jest po innej stronie niż kominki lodówek dometica, np popularna i najtańsza rf60.
Okazuje się, że te lodówki to nie są przewidziane stricte do przyczep(oczywiście przez firmę dometic).
"Panie, caravaningowe to się zaczynają od 3k"
Wygląda więc na to że to zagrywka firmy, dość zresztą ordynarna. Samo to w moich oczach dyskredytuje ten produkt, ale cóż, dostałem z dobrodziejstwem inwentarza :)
Jak pisałem obsługuje się to i wygląda pro, cena można przemilczeć ;)
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem o co Ci chodzi, ale tak, one są identyczne jeśli chodzi o użebrowanie. I moim zdaniem nie chodzi tu o kierowanie powietrza, a tylko i wyłącznie o ochronę przed wodą. Wg mnie problem kierunku zasysania czy wydalania powietrza nie istnieje w tym przypadku. Cug to cug, daj mu dziurę i różnicę ciśnień, a zadziała :)

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Murano » piątek, 13 wrz 2019, 23:10

Samoogon pisze:... tak, one są identyczne jeśli chodzi o użebrowanie. I moim zdaniem nie chodzi tu o kierowanie powietrza, a tylko i wyłącznie o ochronę przed wodą. Wg mnie problem kierunku zasysania czy wydalania powietrza nie istnieje w tym przypadku. Cug to cug, daj mu dziurę i różnicę ciśnień, a zadziała :)

I potraktuję to jako odpowiedź na moje pytanie!
Faktycznie to chyba jedyne kratki, których budowa żeberek mocno utrudnia wodzie opadowej ale i tej zawirowanej podczas jazdy w deszczu wdarcie się do środka. Wspomożenie kierunku wyciągu dwoma wolnoobrotowymi wiatrakami powinno się sprawdzić. Wierzcie lub nie ale przekopałem cały internet i przestudiowałem budowę kratek karawaningowych,łazienkowych, kominowych, do bram segmentowych i jeszcze paru innych i za cholerę nie ma odpowiednika.
Jachtowe....ok, ale średnica 9 cm średnio mi pasuje jak wiatraki mają po 12. Cała reszta to proszenie się o przeciek do środka podczas jazdy w deszczu....
Spróbuję jeszcze ta Julę zaatakować ale coś czuję, że nie skończy się to na ekonomicznym zakupie... :evil:

Samoogon

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Samoogon » piątek, 13 wrz 2019, 23:44

Mają jeszcze jedną zaletę, są zamykane. Na szczelno. Kiedy na urlopie wesoło próbowałem zmusić lodówkę do działania, taczając ją po pobliskiej łące, trzymając ją do góry nogami dniami i nocami, przekonałem się o tej zalecie.
Noce były zimne i brak lodówki powodował że z kratek ciągnęło złem niemiłosiernie. Cyk fuch i zamknięte, problem z głowy, podczas deszczu również będzie to mega pomocne.
Kocham te kratki i ich nienawidzę :)
Przy czym to drugie to dlatego, że ta ........(proszę sobie tu wstawić inwektywy) lodówka cały czas robi mi problemy. Już dawno w przypływie złości pewnie zaprzyjaźnił bym się z providentem i kupił nową, a nie mogę przez ten kominek....
Jeśli kiedyś usłyszycie opowieści o kimś kto taczał lodówkę po kempingu, walił w nią młotem i soczyście klął to byłem ja!
A winne temu właśnie owe kratki :)

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Murano » sobota, 14 wrz 2019, 04:36

Zawsze możesz zmienić układ przez zastosowanie starego małego kominka jak w tej 132:

IMG_20190911_173759.jpg

Samoogon

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Samoogon » sobota, 14 wrz 2019, 05:40

Nie za bardzo, te kratki są na tyle duże że była by to dość karkołomna kombinacja, musiałbym się przebić aż do sąsiedniej szafki.
Trochę już nad tym myślałem. Układ przetłoczeń enki wymusza dość wysoki montaż górnej kratki, w tej chwili i tak muszę mieć dość wysoką "fajkę" z rury od webasto aby sięgnąć kominka. Myślę że mógłbym spokojnie puścić dłuższą rurkę w poprzek lodówki, aż do istniejącego kominka zachowując jakoś tam wznios tej rurki.
Co prawda ma się to nijak do zaleceń producenta kominka, niech mnie ktoś poprawi, z tego co pamiętam to rurka nie powinna mieć więcej niż 14cm? Tylko to i tak nijak się ma znów do kombinacji jakie musimy czynić montując lodówki w naszych przyczepach, więc myślę, że mogłoby się udać.
Tak btw w wakacje gadałem z gościem który wylot kominka lodówki miał na dachu i twierdził że tak było w oryginale. Trochę mi się wierzyć nie chce, słyszał kto o takich rozwiązaniach?

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kratki Dometic do lodówki.

Postautor: Murano » sobota, 14 wrz 2019, 05:47

W takim przypadku to chyba bezpośrednio musiałoby być bez skosu i górnego otworu. Ale pierwsze słyszę...


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości