Ogrzewanie

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie

Postautor: gimof » poniedziałek, 20 wrz 2010, 21:13

Dzięki za odpowiedzi :) Chyba wszystko wiem.
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Ogrzewanie

Postautor: konrad » wtorek, 21 wrz 2010, 08:42

termostat to jest ten "nabój" w czerwonym kółku ?

nie wiem jak sterowana jest truma u mnie, mam zapłon elektryczny - dwa paluszki
jak nacisnę pokrętło to cyka iskrownik, zapala się płomień, gdzieś od 5 na skali, zaczyna charakterystycznie huczeć
ale czy ma termostat ... chyba nie :roll:

chyba muszę zrobić foto i mi podpowiecie, albo Henia pomęczę jak się spotkamy :mrgreen:


Obrazek
Obrazek
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie

Postautor: gimof » wtorek, 21 wrz 2010, 09:08

Do termostatu chyba zawsze musi być elektroniczny iskrownik (tzn. automat). Inaczej termostat by tylko gasił płomień :roll:
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Ogrzewanie

Postautor: konrad » wtorek, 21 wrz 2010, 10:07

gimof pisze:Do termostatu chyba zawsze musi być elektroniczny iskrownik (tzn. automat). Inaczej termostat by tylko gasił płomień :roll:


nie, w kuchence nie masz iskrownika, a jest termostat
przecież termostat nie musi gasić płomienia, może go modulować - zwiększać/zmniejszać
tzn to samo co robisz pokrętłem
tak jak pisałem, u mnie "duży" płomień zapala się gdzieś w połowie skali, wtedy truma zaczyna huczeć
poniżej połowy też grzeje, ale nie słychać płomienia :roll:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie

Postautor: gimof » wtorek, 21 wrz 2010, 10:41

Racja, ale jeżeli hipotetycznie będzie wysoka temp. i nawet mały płomień będzie za duży, a następnie będzie potrzeba użyć większego płomienia?
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Ogrzewanie

Postautor: konrad » wtorek, 21 wrz 2010, 11:20

gimof pisze:Racja, ale jeżeli hipotetycznie będzie wysoka temp. i nawet mały płomień będzie za duży, a następnie będzie potrzeba użyć większego płomienia?


nie wiem jak to ma rozwiązane truma, zresztą jest kilka modeli i każdy może mieć inne
jak temp będzie za wysoka, to palnik zmniejszy się na minimum i najwyżej wzrośnie temp w przyczepce
na poziomie 1, truma ledwo grzeje, jest letnia

może być coś jak w piecykach łazienkowych - płomyk dyżurny
ale czy coś takiego jest w trumie, nie wiem

u mnie w trumie na pewno jak zgaśnie płomień to włącza się iskrownik i cyka aż zapali się palnik
za to w lodówce mam pstryczek, więc jak zgaśnie to już się nie zapali
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogrzewanie

Postautor: BIGL » wtorek, 21 wrz 2010, 12:42

Ten termostat tylko zwiększa i zmniejsza otwarcie palnika od płomienia dyżurnego do max ( mały płomyk jest cały czas ). W trumach bez termostatu wielkość płomienia (moc grzania) ustawia się tak jak w kuchence - raz ustawiasz i cały czas tak grzeje. Ja w swojej jak przekręcę np. na 1 to będzie się palił tylko płomyk , jak przekręcę np. na 5 i jest chłodno to będzie mocno grzało aż do momentu gdzy wnętrze się nagrzeje i termostat spowrotem przełączy na mały płonień. Na 8-10 piecyk huczy cały czas.
Obrazek

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie

Postautor: gimof » wtorek, 21 wrz 2010, 14:45

Tak w ogóle to przepraszam, że ciągne Was koledzy za języki, ale nigdy nie miałem styczności z takimi piecykami (za dzieciaka przez mgłe pamiętam brązową obudowe i ręczny zapalnik) i jest to jeszcze dla mnie trochę skomplikowany temat :)
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogrzewanie

Postautor: BIGL » wtorek, 21 wrz 2010, 15:09

Od tego jest to forum :wink: . Wbrew pozorom temat jest bardzo prosty, tylko że teoretycznie ciężko jest coś zobrazować tak aby to coś miało jakiś sens :D . Podczas pierwszego odpalania przekręcasz i wciskasz pokrętło aby ominąć termoparę, jak dopiero co podłączyłeś butlę to musisz poczekać aż gaz dotrze do palnika (iskrownik działa cały czas) -gdy trwa to jakąś chwilę i nie przynosi rezultatów to musisz troszkę odczekać co by nie było BUM :D ( w tym czasie możesz sprawdzić czy odkęciłeś zawór na bytli itp :roll: .) . Przy 2 podejściu napewno odpali. Jak już w okienku zobaczysz płomień i iskrownik przestanie cykać to czekasz jakieś 2 sek, aby termopara się nagrzała i otworzyła zawór - puszczasz wciśnięte pokrętło i piecyk grzeje 8) .
Obrazek

Konto usuniete

Re: Ogrzewanie

Postautor: Konto usuniete » wtorek, 21 wrz 2010, 18:08

Post usuniety
Ostatnio zmieniony środa, 27 lut 2013, 22:53 przez Konto usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie

Postautor: gimof » wtorek, 21 wrz 2010, 18:43

Trzeba iść z duchem czasu. :wink:
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

Konto usuniete

Re: Ogrzewanie

Postautor: Konto usuniete » wtorek, 21 wrz 2010, 19:17

Post usuniety
Ostatnio zmieniony środa, 27 lut 2013, 22:54 przez Konto usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogrzewanie

Postautor: BIGL » wtorek, 21 wrz 2010, 20:06

Moja jest zapewne już pełnoletnia więc o jakich duchach tu mowa :shock: . Tak jak pisał Konrad, są różne modele ale wszystkie mają to samo zadanie - grzać. Gdybym kupił taką samą jak Henio to też bym był zadowolony :D - swoje zadanie spełnia i tyle. Termostat o tyle jest dobry że pozwala utrzymać relatywnie stałą temperaturę ale da się bez tego żyć - wystarczy nagrzać przyczepę wcześniej i na noc zostawić tylko mniejszy płomyk. Elektryczny iskrownik też w zasadzie można zastąpić zwykłym gdyż używamy go tylko do rozpalania (płomyk dyżurny pali się przez cały czas) , ot taka wygoda z większych plusów to tylko to że iskra pyka gdzy dziecko przekręci gałkę (i tak nie odpali bo jeszcze trzeba ją wcisnąć) no i nocą pykanie budzi jak trzeba zmienić butlę :wink: .
Jednym słowem jak się trafi dobry egzemplarz z dobrą ceną to trzeba go brać bez względu na to czy jest z tymi "bajerami"....
Obrazek

wojtus
Posty: 127
Rejestracja: środa, 30 cze 2010, 15:42
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ogrzewanie

Postautor: wojtus » sobota, 25 wrz 2010, 19:46

Ja swoje dziś uruchomiłem, po małych problemach z iskrownikiem... zrobiłem kabel, od iskrownika do masy i przykręciłem do obudowy pieca i podstawy.

Teraz dołożę tylko rozprowadzenie ciepłego powetrza - grzane skrzynie, przedsionek :mrgreen:
W sumie to każdą Trumę da się tak zrobić, wentylator odśrodkowy, jest mocowany od zewnętrzenj strony, tylniej obudowy. Do tego kilka rurek, brak jakichkolwiek filtrów itp. tylko wentylator i rurki.

Konto usuniete

Re: Ogrzewanie

Postautor: Konto usuniete » niedziela, 3 paź 2010, 15:41

Post usuniety
Ostatnio zmieniony środa, 27 lut 2013, 22:55 przez Konto usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości