Xenony a przepisy

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
NIL
Posty: 175
Rejestracja: niedziela, 31 sie 2008, 20:15
Lokalizacja: Mazury Iława

Xenony a przepisy

Postautor: NIL » sobota, 30 sty 2010, 15:04

Mam pytanie odnośnie świateł z "żarówkami" xenonowymi ,ostatnio kolegę zatrzymała policja z kilku jadących pojazdów zostal wytypowany właśnie jego otrzymał mandat i zatrzymano dowód rejestracyjny , musi dokonać przeglądu w Stacji Pan policjant stwierdził że oślepiał tymi światłami patrol ,
słyszę różne opinie a to że muszą być spryskiwacze a to że lampy samopoziomujące a znów że soczewki , jeżeli prawidłowo ustawione światła z palnikiem xenonowym myślę że nie powinny oślepiać z drugiej strony wszystkie podzespoły powinne posiadać atesty , jak to jest ?
jeżeli mogę prosić o wyjaśnienie może speców od przepisów co na to Stacje i diagności jak prawo Polskie tą sprawę reguluje
Pozdrawiam

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: Xenony a przepisy

Postautor: gimof » sobota, 30 sty 2010, 15:57

Nie jestem specem, ale kiedyś trafiłem na specyficzny wątek i popieram autora..
http://www.motonews.pl/forum/?op=fvt&t=216236&c=25&f=17
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Xenony a przepisy

Postautor: konrad » sobota, 30 sty 2010, 16:25

Sprawa jest jasna i bezdyskusyjna, lampa jest homologowana na konkretne źródło światła, tzn żarówkę - H4, H7 itp
wsadzenie do takiej lampy żarnika ksenonowego jest złamaniem przepisów ... i nie ma tu znaczenia czy zamontuje się spryskiwacze, samopoziomowanie itp, jest to druciarstwo i należy się mandat.
w 100% popieram tu działania policji, bo niestety większość tych ksenonowców z allegro oślepia
i stwarza zagrożenie - typowy egoizm - ja widzę, a w d... mam innych :(
podobnie powinni traktować tych co świecą po niebie

osobiście jak tylko widzę takiego delikwenta za mną, to ... np zwalniam do 40km/h :evil:
czasem sobie miło pogadamy na CB :wink:

chcesz mieś ksenony, zmień lampy 8)
bo bardzo ciężko przy takich przeróbkach, uzyskać odcięcie światła w ten sposób _/ _/

Pozdr
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Brian
Posty: 279
Rejestracja: czwartek, 20 mar 2008, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Xenony a przepisy

Postautor: Brian » sobota, 30 sty 2010, 17:43

Dokładnie tak jak napisał konrad. Najważniejsza jest homologacja. Swego czasu chciałem kupić żarówki które świecą na biało (barwa srebrna, zimna biel - wiele określeń). W tym celu udałem się do sklepu gdzie był dość szeroki wybór. Znalazłem żarówki i przy kasie pomyślałem sobie " zaraz, zaraz a homologacja?". Okazało się, że z homologacją żarówki kosztują 120 zł. Bardzo szybko wyszedłem ze sklepu kupując tylko pomarańczowe żaróweczki do kierunków. Kwestia xenonów jest bardzo prosta: albo wydasz więcej pieniędzy żeby wszystko było ok albo kupisz tańsze zamienniki (jakość podobna ale brak homologacji)i ryzykujesz, że jakiś pan w mundurze uzna Twoje światła do wymiany za co dostaniesz mandat. A jak chce się mieć ładny bajer w aucie to zawsze można zakupić halogeny, prawda?
Berlingo 1.9D + N126b
Obrazek

Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: Xenony a przepisy

Postautor: rafał » niedziela, 31 sty 2010, 07:00

I lepiej wtedy nie spotkać się z tirem mającym choinkę z reflektorów dalekosiężnych bo raz widziałem jak gość jechał z takimi pseudoksenonami i zaraz było hasło na cb że jedzie i oślepia i każdy tir mu wtedy długie plus cały komplet lamp w oczy...
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .

Brian
Posty: 279
Rejestracja: czwartek, 20 mar 2008, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Xenony a przepisy

Postautor: Brian » niedziela, 31 sty 2010, 11:27

rafał pisze:I lepiej wtedy nie spotkać się z tirem mającym choinkę z reflektorów dalekosiężnych bo raz widziałem jak gość jechał z takimi pseudoksenonami i zaraz było hasło na cb że jedzie i oślepia i każdy tir mu wtedy długie plus cały komplet lamp w oczy...

I dobrze :mrgreen: Nieraz naprawdę jadą tacy amatorzy, że szok. Czasami nic tylko po długich i po klaksonach. Niestety nasze realia są takie, że ważniej jest 10 zł w portfelu niż bezpieczeństwo.
Berlingo 1.9D + N126b
Obrazek

NIL
Posty: 175
Rejestracja: niedziela, 31 sie 2008, 20:15
Lokalizacja: Mazury Iława

Re: Xenony a przepisy

Postautor: NIL » niedziela, 31 sty 2010, 22:54

Palniki xenonowe zainstalowane były w mondeo z reflektorami soczewkowymi linia światło-cień była zachowana
po naszych drogach jeździ wiele aut z fabrycznymi reflektorami które oślepiają może za sprawą części z Anglii , a wiele z zaniedbania
zgadzam się brak homologacji palnika i nie powinno się tego stosować , jednak czy nasze przepisy określają wymogi typu spryskiwacze , system samopoziomowania itp. chodzi o stwierdzenie Pana Władzy pański samochód oślepiał patrol a działo się to ok. godziny 13 w południe czy jest podstawa prawna

Brian
Posty: 279
Rejestracja: czwartek, 20 mar 2008, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Xenony a przepisy

Postautor: Brian » niedziela, 31 sty 2010, 23:30

Pozostaje udać się do rzeczoznawcy. Jeśli on jasno określi, że nadają się do użytkowania należy wtedy bronić swojej racji w sądzie lub na komisariacie? Ale o kwestie prawne to pytać należy kogoś, kto się na tym zna. Co do przepisów? TVN Turbo - program " Na osi" wraz z Inspekcją Transport Drogowego prowadzi infolinie na której można zadawać pytania do inspektorów . Tam powinieneś uzyskać potrzebne Ci informacje.
Berlingo 1.9D + N126b
Obrazek

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Xenony a przepisy

Postautor: konrad » poniedziałek, 1 lut 2010, 07:41

NIL pisze:Palniki xenonowe zainstalowane były w mondeo z reflektorami soczewkowymi linia światło-cień była zachowana

OK, to chociaż tyle dobrze, niemniej na reflektorze jest symbol do jakiej żarówki jest przeznaczony
i już na tej podstawie można się pożegnać z DR

po naszych drogach jeździ wiele aut z fabrycznymi reflektorami które oślepiają może za sprawą części z Anglii , a wiele z zaniedbania

to inna para kaloszy, za to też policja powinna się wziąć

zgadzam się brak homologacji palnika i nie powinno się tego stosować , jednak czy nasze przepisy określają wymogi typu spryskiwacze , system samopoziomowania itp. chodzi o stwierdzenie Pana Władzy pański samochód oślepiał patrol a działo się to ok. godziny 13 w południe czy jest podstawa prawna


prawdopodobnie w homologacji auta jest zapisany typ świateł, trzeba by popytać diagnosty
IMO w przepisach nie ma jasno sprecyzowanego takiego wymogu

ale tak jak pisałem wcześniej, na kloszu lampy jest wyraźnie napisane do jakiego źródła światła są przystosowane
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości