Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator wyr

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
Awatar użytkownika
duszek181
Posty: 110
Rejestracja: czwartek, 25 lut 2010, 13:33
Lokalizacja: Jaktorów

Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator wyr

Postautor: duszek181 » niedziela, 14 mar 2010, 18:30

Witam mam pytanko może mi ktoś coś podpowie ! Mam zamiar w przyczepce zamontować sobie akumulator i chce to zrobić tak ze byłby w skrzyni na butle no i wiadomo jakis prostowniczek na dłuszy postuj ale myślałem też o takim rozwiazanju jak ładowanie z samochodu podczas jazdy ale nie wiem czy alternator wyrobi na dwa akumulatorki ? alternator mam 70 A.

szymon79
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 20 sty 2008, 12:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: szymon79 » niedziela, 14 mar 2010, 18:58

nie znam sie na tym a le ja posiadam w aucie 2 akumulatory i aletrnator mam 120A a w standardzie ( gdy auto ma 1 akumulator chodzi mi o ten model auta co ja mam ) alternator ma moc 90A
szymon79
N 132t + N250 + VW T4 multivan 2.5 LPG
Obrazek

Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: rafał » niedziela, 14 mar 2010, 19:46

Może ci nie nadgonić alternator .Wygląda w autach tak :w przypadku alternatora 55A akumulator ma pojemność maksymalnie 61 a/h .W ojca golfie przejściówce3 na4 jest alternator 55A i akumulator 72 a/h ,ale z tą różnicą ,że na alternatorze jest podwyższone napięcie do 14V normalnie jest około 12,4V .Druga rzecz jeszcze jest taka ,że w przypadku uruchamiania samochodu musiałbyś odpiąć drugi akumulator ten w przyczepie bo podczas pracy rozrusznika prąd będzie pobierany z obu akumulatorów i może skończyć się przepaleniem kabli idących z auta do przyczepki ( kable na pewno nie byłyby zbyt grube ,przy takiej odległości kable byłyby o grubości co najmniej 15mm2)a w konsekwencji podtopienia instalacji może skończyć się pożarem .Jestem elektrykiem ale nie samochodowym ale jak na mój rozum nie najlepszy pomysł.Lepiej zapodać sobie najprostszy prostownik i na kempingu taki akumulator doładować .
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .

Awatar użytkownika
duszek181
Posty: 110
Rejestracja: czwartek, 25 lut 2010, 13:33
Lokalizacja: Jaktorów

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: duszek181 » niedziela, 14 mar 2010, 20:02

No właśnie tak sie zastanawiałem nie tam normalnie sobie zamontuje prostowniczek i bede doładowywał na kempingu to bedzie najrosądniejsze rozwjazanie bo wsumie to chodzi mi o szybkie wyczerpanie przez lodóweczke ale już upatrzyłem sobie coś takiego http://www.allegro.pl/item933516790_moc ... waran.html wienc aku bedzie wtedy tylko do oświetlenia no tv też da sie pod to podłaczyć. :D

Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: rafał » niedziela, 14 mar 2010, 20:21

Na twoim miejscu do oświetlenia zamontowałbym na stałe zasilacz komputerowy da ci on jakieś 300w mocy a po za tym na pewno jest lepiej wykonany i posiada jakieś zabezpieczenia .Po za tym taki zasilacz możesz dać nawet używkę tylko sprawdź czy sprawny .Takie zasilacze tutaj forumowicze mają i taki zasilacz możesz użyć do zasilania innych urządzeń np radia czy telewizorka .Zasilaczy takich nie polecam do przypinania pod agregaty prądotwórcze , bo różnie może się wtedy skończyć (ja załatwiłem taki zasilacz w radiostacji wartej około 3000zł ,dobrze,że tylko tyle) viewtopic.php?f=4&t=1252 tu masz mały wykładzik na temat urządzeń zasilających ,to tak na marginesie...
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .

Konto usuniete

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: Konto usuniete » niedziela, 14 mar 2010, 22:34

Post usuniety
Ostatnio zmieniony sobota, 2 mar 2013, 23:29 przez Konto usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: kotek » niedziela, 14 mar 2010, 22:35

Można podłączyć ale trzeba podłączyć diodę zaporową, żeby nie spalić instalacji doprowadzającej podczas uruchamiania silnika.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

Awatar użytkownika
ddkrzysztof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 757
Rejestracja: środa, 4 cze 2008, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: ddkrzysztof » poniedziałek, 15 mar 2010, 06:15

Nie częsta tam zaglądam, ale znalazłem temat mogący pomóc w tej sprawie :D
http://www.forum.karawaning.pl/viewtopi ... ia+dw%F3ch
Zabawne jak mało ważna jest Twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę,
a jak niesamowicie niezbędna dla ludzkości gdy prosisz o urlop...

Pozdrawiam Krzysztof + Kasia + Dominik + Dawid + Daewoo Nubira + N126N (REMONT)

Awatar użytkownika
duszek181
Posty: 110
Rejestracja: czwartek, 25 lut 2010, 13:33
Lokalizacja: Jaktorów

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: duszek181 » środa, 17 mar 2010, 12:05

zundapp600 pisze:Osobiście w przyczepie mam drugi akumulator i jak do tej pory nic się nie dzieje . Podłączony jest tak że gdy wyłączę stacyjkę odłącza mi aku z przyczepy . Zabezpiecza to sytację która może doprowadzić do rozładowania aku w samochodzie i brak możliwości odpalenia samochodu . Po uruchomieniu silnika drugi aku ładowany jest za pośrednictwem dodatkowego przewodu o odpowiedniej grubości :D




Witam zundapp600 no tak ale ja podłaczyłem już sobie tak ze w przyczepie pod czas jazdy jest prad z samochodu a na postoju sobie podłanczam ten aku co mam w przyczepie ale na odpalonym silniku boje sie podłaczyć ten drugi aku pod zasilanie z samochodu obawiam sie ze sie spali mi alternator ze diody polecą !

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: kotek » środa, 17 mar 2010, 18:48

Alternator wytrzyma, przecież nie da więcej niż może. Najwyżej akumulatory będą niedoładowane, co przy całodobowej jeździe na światłach, trzeba będzie co jakiś czas doładować akumulatory z obcego źródła. Przy niedoładowanych akumulatorach trzeba też się liczyć z szybszym zużyciem, płyty się zasiarczają. I tak na przykład samochód wymaga akumulatora 45 Ah a my chcąc polepszyć działanie rozrusznika, świateł i innych odbiorników dajemy akumulator 90 Ah. Po dwóch latach okazuje się, że musimy wymienić akumulator na nowy. Gra nie warta świeczki, wiem z własnego doświadczenia.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

Awatar użytkownika
slimak
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 38
Rejestracja: niedziela, 26 kwie 2009, 16:06
Lokalizacja: Opole

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: slimak » piątek, 19 mar 2010, 17:49

Witam.

Problem połączenia dwóch akku można rozwiązać jednym przekaźnikiem którego zadaniem będzie dołączanie drugiego akumulatora podczas pracy alternatora. Ważne jest aby cewka przekaźnika była sterowana prądem wzbudzenia alternatora (tym który gasi nam w aucie kontrolkę ładowania) co pozwoli ładować dodatkowa baterie tylko podczas pracy silnika i zapobiegnie rozładowaniu akumulatora samochodu na postoju (zgaszenie motoru spowoduje zanik napięcia na cewce przekaźnika i tym samym rozłączy obie baterie). Do połączenia obu akumulatorów wystarczy kabel o przekroju 6mm.
VW T4 Mixt
N-126N
N-250c

Awatar użytkownika
Leszek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2006, 21:10
Lokalizacja: Strażów (koło Rzeszowa)

Re: Czy da rade podłaczyć dwa akumulatorki ? czy alternator

Postautor: Leszek » sobota, 20 mar 2010, 18:53

Mam aku w przyczepie i ładuję go podczas jazdy. Aby nie spaliło instalacji w przyczepie podczas rozruchu samochodu u siebie mam zamontowany zwykły przekaźnik od świateł od poloneza(za darmo ze zlomu) . Jeżdżę tak kilka lat i wszystko działa. Sterowanie tego przekaźnika podpięte mam podobnie jak radzi slimak . Przekaźnik łączy Aku przyczepy z alternatorem tylko gdy silnik pracuje. Podczas roruchu nie łączy.
Leszek


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości