zużycie gazu TRUMA

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Fiacior75 » czwartek, 31 gru 2015, 11:41

Fajnie fajnie ale teraz już za późno na szukanie czystego propanu, byle by mi wystarczyło gazu jutro do 15.00 :mrgreen: Potem się zmywamy do domu.
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Fiacior75 » piątek, 1 sty 2016, 18:02

Wróciliśmy do domu z wyprawy sylwestrowej w kampingu z ogrzewaniem truma. Grzejnik włączyłem na ful o godzinie 18.00 w nocy temperatura na zewnątrz spadła do -10!!! W środku było bardzo przyjemnie i cieplutko ,stacje pogodową którą kupiłem za 15 zyla w Juli pokazywała plus18,19stopni ale tak naprawde to było jakieś 23/24stopnie. Niepotrzebnie przykleiłem tą stacje do ściany kampingu i troche przekłamuje odczyt. Około godziny piątej obudziło mnie dziwne zachowanie grzejnika jakby płomień stękał :wink: był bardzo żółty . Stwierdziłem że chyba zaczyna brakować gazu, upsss a moje dziewczyny jeszcze smacznie spały. Miałem ze sobą jeszcze jedną butle 3kg tak w razie by co, pozbierałem tyłek z ciepłego łóżeczka i poszedłem podmienić butle. Dobra ok ta butla która miała się niby skończyć była cała oblodzona w wyniku czego chyba gaz przestał odparowywać , dziwna sprawa się stała bo jak potrzasnąłem to w środku było spokojnie połowa płynnego gazu odkręciłem zawór z butli a tu nic cisza dopiero jak zaszelontałem do zaczęła pluć płynnym gazem. Zabrałem ją do środka postawiłem przy grzejniku i sobie tam stała ,a my żeśmy do 13.00 mieli ciepełko z drugiej butli :mrgreen:
Ale co teraz z tym co zostało w tamtej butli ???
No i mam jeszcze jedno pytanie co by było jakby przy takich niskich temperaturach dawać butle do środka do kampingu czemu by to miało przeszkadzać? Czy wtedy by normalnie pracowała chyba dobrze myślę???
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: DIZZY » piątek, 1 sty 2016, 19:13

A więc można powiedzieć, że udało się wam nie zmarznąć. A nawet mieliście cieplutko. Brawo :D :D :D
Gdybyś miał 3 kg samego propanu nie było by pewnie tej sytuacji.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 sty 2016, 20:25 przez DIZZY, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Fiacior75 » piątek, 1 sty 2016, 20:01

Jestem ciekawy jak się wypowiedzą koledzy odnośnie sytuacji z butlą???????
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: vvarrior » piątek, 1 sty 2016, 20:43

Niestety zgodnie z prawami fizyki w butli pozostał sam butan. Dobrze że nie zamarzliście. Butan musi poczekać do wiosny i spokojnie go sobie dopalisz w cieplejszym klimacie.W kartuszach do kuchenek często nabijają butan. Jeśli chodzi o butlę w środku to ja bym nie ryzykował. Butla pod ciśnieniem to potencjalnie największe źródło wycieku gazu. W moim wątku wrzucałem fotki z testów szczelności i praktycznie wszystkie butle "popiardują" między zbiornikiem a zaworem. Generalnie butle instaluje się w zewnętrznym schowku. W kamperach też jest to zazwyczaj wentylowana komora, oddzielona od przestrzeni "mieszkalnej". Ja kiedyś myślałem o opatulaniu butli matą grzewczą na 12V jak został propan butan a temperatura zaczęła spadać.

...
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: DIZZY » poniedziałek, 4 sty 2016, 08:54

DIZZY pisze:
Robcio pisze:Dizzy, jezeli bedziesz miala mozliwosc wymiany w okolicy, to rozwaz butle AmeriGas... dzis grzesiek0 zanabyl ten wynalazek dla siebie i od razu pozyczyl mi na "zimowe testy" :-)

Pierwsze wrazenie SUPER... pelna butla zaskakujaco lekka, no i sam propan wewnatrz.

Niebawem sprawdze zimowe zuzycie, ale na weekend 8kg wystarczy. U nas w Lublinie wymiana 45zl.

Rano dzwonilem jeszcze do firmy sprzedajacej gazy techniczne... maja propan tylko w butlach stalowych na wymiane, 10kg... cena 55zl.

Naskrobane Tapatalk'iem.


Brzmi zachęcająco, czekam niecierpliwie na relację :)


No i....?
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: robert » poniedziałek, 4 sty 2016, 11:54

Pozwolę sobie opisać w kilku słowach moje przemyślenia dotyczące zasilania przyczepy w gaz.
Czas mojego remontu zbiegł się z pojawieniem się na stacjach BP butli lekkich, kompozytowych Light (11 kg).

Obrazek

Zatem logicznym wyborem było użycie właśnie takich butli.
I do zeszłego roku było wszystko super.... niestety obecnie BP wycofało je z użycia i dostępne są jedynie AmeriGas.
Podłączenie jest to samo (czyli bardzo wygodna szybkozłączka jak na fotce poniżej) lecz waga już inna (czytaj wyższa, bo butla stalowa).

Obrazek

W takiej sytuacji zacząłem się zastanawiać nad montażem butli LPG z wlewem jak w instalacjach samochodowych.
Taki pomysł chodził mi już po głowie od dawna. O ile dobrze pamiętam pionierem takiej rozwiązania był Heniek i u Niego widziałem pierwszy raz taką instalację.
Zatem....
Zamówiłem już zbiornik oraz wszelkie konieczne dodatki i podczas kolejnej wizyty a Śląsku będę montował zbiornik.
Dokumentację foto oraz szczegółowy opis umieszczę w moim dziale remontowym.
Pozostawię sobie możliwość awaryjnego podłączenia się butlą przez szybkozłączkę zamontowaną na zewnątrz kufra (oryginalnie stosowaną jak wyjście do podłączenia grilla i lodówki).

Dlaczego wybrałem takie rozwiązanie?
Otóż podczas krótkich (np. weekendowych) wyjazdów mogę w ogóle nie napełniać zbiornika i korzystać wyłącznie z butli lub zatankować jedynie kilka litrów gazu. W przypadku długich wyjazdów, szczególnie w okresach ze spadkiem temperatury poniżej 0C (np.: marcowe Bieszczady) mam możliwość zatankowania "do pełna" i wyłącznie propan. Pamiętając oczywiście o obciążeniu tyłu przyczepy, aby zrównoważyć nacisk na hak.
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4375
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: CornBlumenBlau » poniedziałek, 4 sty 2016, 12:56

Na stacjach z auto gazem LPG, owszem w okresie zimowym mieszanina gazu propan butan z oczywistych i omawianych wyżej powodów jest korzystniejsza na rzecz propanu (zimą nawet do 70% , latem tylko 30%) objętości, dlatego raczej nie zatankujesz czysego propanu na takiej stacji.
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Fiacior75 » poniedziałek, 4 sty 2016, 13:23

Butla Lpg to fajne rozwiązanie ale co z legalizacją butli??? Co z przeglądem? No i co jak się coś stanie jakaś kolizja albo się rozszczelni??? Itp??? O wyjeździe za granice to możesz zapomnieć . Ostatnio byłem w ciekawym sklepie z akcesoriami gazowymi w Będzinie i pani mnie uświadomiła że jak pojadę za granice to każda butla musi mieć aktualne badanie techniczne i musi być zaślepiona metalową zaślepką bo jej brak to murowany mandat 400€.
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Mobil-Zasada » poniedziałek, 4 sty 2016, 13:52

Powiedz cos więcej o tej zaslepce. Myślałem ze wystarczy miec zakręcony zawór w butli...
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

grzesiek0

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: grzesiek0 » poniedziałek, 4 sty 2016, 14:26

Mobil-Zasada pisze:Powiedz cos więcej o tej zaslepce. Myślałem ze wystarczy miec zakręcony zawór w butli...


Pewnie chodzi o osłonę zaworu jeśli butla nie ma kołnierza.
Coś takiego np:
Obrazek

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: reflexes » poniedziałek, 4 sty 2016, 14:44

Ale tu teraz jest mowa o zbiornikach samochodowych, a nie o zwykłych butlach 11 kg :D

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Fiacior75 » poniedziałek, 4 sty 2016, 15:04

Normalna zaślepka mosiężna nakręcana na gwint :D
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Mobil-Zasada » poniedziałek, 4 sty 2016, 15:32

Ok... Powiedzmy że sama zaślepka w tym momencie jest dla mnie mniej ważna jak ogólne przepisy dotyczące przewozu butli.
Ja mam butle 3kg. Jest podłączony do niej reduktor z wężem i dalej instalacją. Ale butla jest ZAKRĘCONA. Czy w tym momencie łamię jakieś przepisy? Butla jest w kufrze, unieruchomiona - przywiązana gumą, zakręcona.
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

niebieski-n2
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: niebieski-n2 » poniedziałek, 4 sty 2016, 15:41

Ciekawe kto będzie szukał przy kontroli drogowej, butli gazowej samochodowej - w przyczepie kempingowej, albo oglądał czy ta turystyczna ma zaślepkę???
Niektórzy to mają tendencję do szukania dziury w całym. Jak Wy żyjecie ludzie????
Wskażcie przepis zabraniający montować samochodowe butle LPG w przyczepie kempingowej, rowerze, czy gdziekolwiek indziej.
Pewne wymagania techniczne stawiane pojazdom samochodowym nijak się mają do przyczep.


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości